Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: TEST Audi Q5 Sportback 50 TDI quattro – Stylový cestovatel

Po relativně krátké době jsme opět v redakci přivítali Audi Q5 Sportback 50 TDI quattro. Stylová verze německého SUV nabízí nejsilnější naftový V6 a pohon všech kol.
Zpět na článek
13. 4. 2023 08:56
mechanický samosvor
....A když už jsem více šlápl na plyn, bylo krásně poznat, jak auto lehce přisedlo na zadek, poslalo více výkonu dozadu a ochotně vyrazilo.....

Nedovedu si představit, jakým principem pošle mechanický samosvor více výkonu dozadu jen tak po sešlápnutí plynu. To udělá až ve chvíli, kdy přední kola dosáhnou limitu adheze. Což ale vzhledem k základnímu rozdělení 40:60 nastává na asfaltu jen při hodně brutální akceleraci


Jinak asi auto fajn
Rozbalit vlákno
25
Avatar - Ozzman
13. 4. 2023 09:52
Re: mechanický samosvor
On asi bude mechanický, ale řízení elektronikou, ne ?? Mne to takhle udělá při plném plynu obyčejná připojietlná náprava. Dokonce jse mto cítil i u elektrické 4x4, že se zadek připojil daleko dříve, než by došlo ke ztrátě adheze.
13. 4. 2023 10:18
Re: mechanický samosvor
Já myslím že Audi stále používá mechanické centrální diferenciály, tak nějak přebíhali mezi torsenem a tim korunovým typem, ale žádný z nich nemá ještě navíc elektronické řízení.

Pokud opravdu mají nějaké nové řešení kombinující mechaniku s elektronikou, mohla by se taková věc v testu zmínit.
Avatar - Ozzman
13. 4. 2023 10:28
Re: mechanický samosvor
Souhlasím, ale tipuji, že tady to bude spíše takové to připomenutí, že některé Audi mají Quattro Ultra = Haldex, kdežto zde by mělo být opravdové Quattro :)
13. 4. 2023 10:35
Re: mechanický samosvor
Quattro ultra není Haldex ale to je detail. Moje otázka nezněl jaký systém je v té Q5, ale jak poznal pan Melich že auto poslalo víc výkonu dozadu. A jestli je to pravda.
Avatar - Ozzman
13. 4. 2023 10:48
Re: mechanický samosvor
Rozumím, nicméně na to neumím odpovědět, nejel jsem s tím
Avatar - KANKUNEN
13. 4. 2023 11:41
Re: mechanický samosvor
No Ozzy, ta hlavní otázka je, jak to poznat.
Avatar - Ozzman
13. 4. 2023 11:55
Re: mechanický samosvor
Jak to poznal on popsal, že ho to zatlačilo v zatáčce, mne takhle funguje připojitelný zadek na plný plyn na sport vždy, ale nemám quatro. Točíme se v kruhu, protože buď tam opravdu je nějaká elektronika a přidává to prediktivně na zadek (jak se diskutuje níže), nebo autor testu kecá, či jel bokem :D
13. 4. 2023 12:06
Re: mechanický samosvor
U starších generací Quattra to bylo opravdu až s prokluzem, teď nevím. Vyzkouším kolegův Allroad. ;-)
Avatar - Ozzman
13. 4. 2023 12:09
Re: mechanický samosvor
Takhle fungoval i starší Haldex, ale novější to mají prý také už prediktivní a dávají do zatáčky, jako Fordí AWD (připojitelný 4x4). Ale taky to uměla třeba Toyota a její elektrické AWD či co jsem zkoušel Outlander PHEV 4x4 (ten má zadek snad hnaný mechanicky, jiné řešení, než Toyota)

Mimochodem, staré Quattro nefungovalo na zpátečku, kamarád takhle hodil ze srandy do pole A4 první generace a když chtěl vyjet, prokluzovala jen jedna náprava a druhá byla mrtvá :D
13. 4. 2023 16:48
Re: mechanický samosvor
No není quattro jako quattro. Myslím že i ty nejstarší měly poctivý mechanický diferenciál, tj. musely fungovat naprosto stejně dopředu i dozadu

Problém mohly mít první tři generace Haldexu, hlavně teda I a II tuším fakt nefungovaly dozadu. Ale ty se asi nemontovaly do žádného Audi
Avatar - Ozzman
13. 4. 2023 19:55
Re: mechanický samosvor
Toto byla A4 1. generace quattro, jaký systém netuším :)
13. 4. 2023 12:06
Re: mechanický samosvor
Ozz: Já nic o zatáčce nenašel
Avatar - Ozzman
13. 4. 2023 12:10
Re: mechanický samosvor
Tak to jsem si tam asi vsugeroval, nějak jsem si myslel, že autor píše o zatáčce, tam je to právě cítit, na rovině to pozná těžko na suchu i s jiným typem pohonu.
13. 4. 2023 16:42
Re: mechanický samosvor
jo souhlas
Avatar - KANKUNEN
13. 4. 2023 09:54
Re: mechanický samosvor
A já nemehlo jsem měl na 15 minut půjčenou Leona Cupru a protože jsem to na suchu netýral na jedničku, tak jsem nepoznal, že to není čtyřkolka. Ten samosvor vepředu trochu tahal za volant, ale trakce to mělo dost.
13. 4. 2023 12:03
Re: mechanický samosvor
Ano, minulý týden přijel kamarád s posledním GTI se samosvorem a pořád je to jedna ze zábavnějších předokolek. Hezky se v tom jezdí :yes:
13. 4. 2023 10:10
Re: mechanický samosvor
Jednoduše, ten samosvor je řízený elektroniku (lépe řečeno jeho svornost je řízená elektronikou), která ví jestli stojíš nebo jedeš, jestli stojíš a máš zařazenou jedničku, jak moc šlapeš na plyn, jak máš zatočená kola, jestli brzdíš a jaké máš příčné a podélné zrychlení a bambilión dalších parametrů a podle toho změní rozdělování točivého momentu zadek/předek popř. když instalován sportovní zadní diff, rozdělení momentu levá/pravá. U tohoto modelu tipuji, že při rozjezdu nastaví zadek 85%, předek 15% a při ustálené rychlosti vrátí poměr na 60/40 (quattro 6 generace, které používá "Crown Gear" diferenciál umí od 85/15 až po 30/70 zadek/předek)
13. 4. 2023 10:20
Re: mechanický samosvor
Korunový diferenciál není řízený elektronicky a nenastavuje ty mezní hodnoty jen tak průbežně, ale až při prokluzu.
Podle mě to má velkou příbuznost s originál torsenem
13. 4. 2023 12:04
Re: mechanický samosvor
Opravdu to má vazbu na prokluz? Není to už s reakci na přidání plynu?
13. 4. 2023 12:09
Re: mechanický samosvor
Jestli je. mechanický, žádná predikce podle plynu tam nebude. To by musel být řízený elektronicky
Avatar - Ham.
13. 4. 2023 13:06
Re: mechanický samosvor
Více výkonu pošle dozadu z principu věci, diferenciálně dělí točivý moment v poměru 60 dozadu a 40 dopředu. A když přední kola proklouznou, což na normálním povrchu proklouznou daleko dříve než zadní, tak zvedne podíl zadku na 85. Co je na tom záhadného?
Avatar - KANKUNEN
13. 4. 2023 13:50
Re: mechanický samosvor
A když už jsem více šlápl na plyn, bylo krásně poznat, jak auto lehce přisedlo na zadek, poslalo více výkonu dozadu a ochotně vyrazilo. Hame nevymýšlej bajky, to by musel být jiný výkon, aby to u čtyřkolky urvalo kola při přidání.
Avatar - Ham.
13. 4. 2023 14:54
Re: mechanický samosvor
Mluvím o prokluzu předních kol, jestliže jde na předek 40% z 210 kW, tak je to cca 84kW a takový výkon při rozjezdu určitě utrhne kola na jakémkoliv povrchu. A samozřejmě, že ten diferenciál funguje tak, že přední kola neproklouznou (ve smyslu divokého prokluzu jako u předohrabu), středovému difu stačí indikovat minimální rozdíl v rychlosti otáčení předku a zadku a okamžitě těch 60 na zadku zvyšuje a na předku snižuje takže si kola ani nepísknou, to ale neznamená, že se v difu nemění rozdělení momentu.
13. 4. 2023 16:54
Re: mechanický samosvor
Ale v testu není napsané že to nastalo při nejprudší možné akceleraci, na plný plyn a v otáčkách max.výkonu.
Asi bych z těch 210/84 kW trochu ubral

No v každém případě smekám před vnímavostí redaktora. Já u fulltime 4x4 přesun hnací síly dozadu nebo dopředu nikdy takhle přímo nezaznamenal, proto se ptám jak se to vlastně pozná