Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Češi vyvinuli přelomový systém pro opravy asfaltu. Prověřil ho Barranďák

Na silnice míří přelomová technologie oprav asfaltu pomocí mikrovln. Proti konvenčnímu postupu má být o hodně rychlejší, levnější a jednodušší. A stojí za ní Češi.
Zpět na článek
11. 7. 2023 19:34
11. 7. 2023 22:31
Avatar - Barry Lyndon
11. 7. 2023 17:22
jak to funguje?
Mikrovlnka funguje na principu rozvibrování molekul vody. Kolik je v asfaltu vody...? Funguje to nějak jinak?
Rozbalit vlákno
10
Avatar - Mikesus
11. 7. 2023 17:47
Re: jak to funguje?
Mikrovlnka ale nerozvibrovava jen molekuly vody, ne?
Kdyz tam dám talíř, který vodu zajiste neobsahuje, vyndam ho též horký.
Avatar - Barry Lyndon
11. 7. 2023 19:32
Re: jak to funguje?
U talíře to podle mě dělá zbytková voda v té keramice. Čím nekvalitnější talíř, tím horčejší. Některé šunty z IKEA to dokonce nepřežijí... :D
11. 7. 2023 21:44
Re: Re: jak to funguje?
Zbytkovou vodou to nie je. Ten tanier proste absorbuje cast mikrovln a zmenia sa v nom na tepelnu energiu.
Avatar - Mikesus
11. 7. 2023 22:44
Re: jak to funguje?
Nesmíš tam dávat plastovej :-[] :-[]
Avatar - Ozzman
12. 7. 2023 07:08
Re: jak to funguje?
Já tam jednou dal kovovou lžičku, ta se rozvibrovala sama, pak i mirkovlnka :) a tam moc vody nebude
12. 7. 2023 11:10
Re: jak to funguje?
S kvalitou to samozrejme nemá nič spoločného. Vymýšľaš si.
11. 7. 2023 21:35
Re: Re: jak to funguje?
Rozne materialy absorbuju rozne vlnove dlzky. Pri tom asfalte asi pouzili ine, nez sa pouzivaju v kuchynskej mikrovlnke.
12. 7. 2023 13:52
Re: Re: jak to funguje?
Samotný talíř bude studený, ohřeje se jenom tím teplým pokrmem.
Avatar - Mikesus
12. 7. 2023 15:42
Re: Re: jak to funguje?
Fakt? Když dám samotný talíř, tak ho vyndáme studený?
Avatar - WinDiesel
12. 7. 2023 17:19
Re: jak to funguje?
A to by ses divil. Vy oba dva. Keramika je chemicky velmi složitá záležitost obsahující pevně vázanou vodu :-) Ale jinak jsem přesvědčený že mikrovlny opravdu rozvibrují všechny molekuly.
Avatar - Typhoon
11. 7. 2023 19:34
Pelíšky
Co myslíš, brácho? Bude to stačit?
Rozbalit vlákno
0
11. 7. 2023 22:31
Výtluky
Takže o tomto byla na ČT reportáž před několika lety z Olomouce. Když jsem se letos silničařü ptal, proć to nepoużívají ( na onom Olomoucku), tak nevěděli o čem mluvím. Bylo by dobrý, kdyby je někdo informoval, že existuje i něco jiných, než studená směs, která vydrží pár týdnů …

https://www.idnes.cz/…omouc-zpravy_stk
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Tomogo
12. 7. 2023 00:02
My přeci již unikátní metodu máme!
Studená směs, lopata a ušlapat holínkami.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - JFK
12. 7. 2023 14:21
Vemena silničáři
Tak proč to už davno nepoužívají a všude serou zaplaty co huntujou podvozky, když podobné opravy nahříváním fungujou už x let? Když jsem se zeptal silničářských lopat u silnice, co opravovali výmoly zásypem a žábou, nechápali jaké technologie nahříváni bez hrbolů mám na mysli, odkazali mě na Fialovu vládu. Nakopat do koulí neschopné správce silnic a zabavit majetky, pak se budou opravovat cesty jako v civilizovaných zemích.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - WinDiesel
12. 7. 2023 17:20
Mně to připadá jako ty báchorky o bateriích
... pořád se zlepšují, ale v praxi je nikdo neviděl a jsou používány pořád ty staré technologie :-) Jitrnice jakou svět neviděl.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - emkejx
13. 7. 2023 08:52
nenapisem ze som videl to iste
u nas opravovali takymto vozikom tiez pred nejakym rokom vytlky na ulici. Ale ti majstri tam vtedy sypali do dier asfaltovy odpad s kamenim, cize vo vysledku to vydrzalo len par mesiacov. Celkovo u nas ked sa plataju vytlky tak vo vacsine pripadov sa jedna o strasnu fuserinu. Este aj v srdci Slovenska musela byt v centre mesta rekonstrukcia vozovky vykonavana v spolupraci s ceskou firmou ktora sa specializuje na kanalizacne poklopy, ich osadenie do vozovky, a poviem ze lepsie osadene kanalizacne poklopy nase mesto pod Urpinom este nemalo.
Rozbalit vlákno
2
13. 7. 2023 22:29
Re: nenapisem ze som videl to iste
Ved to poznas, tu sa verejne zakazky robia tak, aby sa z nich dalo ukradnut a realizuju sa az vtedy, ked sa najde sposob, ako to ukradnut.
Avatar - emkejx
14. 7. 2023 07:11
Re: nenapisem ze som videl to iste
no veru zial je to tak a este stale. staci vidiet ako dlho trvaju verejne obstaravania aj na pos*anych par metrov ciest. a nie je to len o cestach...