Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Vlajková loď Škoda Superb (1934-1949): Před válkou i po ní. Měla i V8

Na podzim roku 1934 představila mladoboleslavská automobilka novou vlajkovou loď – šestiválec Superb. Čekala jej dlouhá kariéra, objevil se i vidlicový osmiválec.
Zpět na článek
13. 11. 2023 08:59
a pak prisli komunisti
a vzniklo embecko, ktere prineslo svetu spoustu posmevacnych vtipu ..
Rozbalit vlákno
2
Avatar - Stejsn
13. 11. 2023 17:11
Re: a pak prisli komunisti
Tak před embéčkem tu ale za komunistů byl ještě tudor, spartak a octavia, všechno slušná auta. Embéčko samo o sobě byla v té době moderní koncepce (dělal jí Fiat, Renault, Volkswagen) a mělo celohliníkový motor. To až se Š100 se to zlomilo a začala katastrofa, ústící v agónii typu 742, kterou se pokusil ještě napravit o deset let opožděný Favorit.

Co se týká SuperBa, tak OHVčko skončilo kvůli tomu, že bolševici zahájili rudý teror a věděli dobře, že by se jim za to mohlo něco stát (bohužel nestalo, národ se nechal terorizovat ještě desítky let) a proto potřebovali něco, v čem se mohli vozit a nic jim nehrozilo. Proto si nechali zkonstruovat pancéřovou obludu Škodu VOS. Tlustá Gottwaldova zrůda se do ní nevešla, ale to je známý příběh. Když si pak národ na teror zvyknul, mohli se vrátit zpátky do lehkých aut a postavila se pro ně 603ka.

Aleší díky za článek :yes:
18. 11. 2023 15:52
Re: a pak prisli komunisti
Není zač :-). Nechtěl jsem čekat na devadesátiny, když už byla představena čtvrtá generace toho moderního, tak se hodil. K VOS se určitě vrátím, ta si ohlédnutí také zaslouží. Martička se dovnitř nevešla, tak prototyp přesekli včetně kardanu a nastavili deset centimetrů. Neskutečné, ale za nesplnění úkolu hrozil přinejlepším Jáchymov. Strašná doba.
13. 11. 2023 09:51
ta předválečná verze
působí sympatičtěji..
Rozbalit vlákno
0