Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektromobilita

Zpět na článek

Ionity snížilo cenu za nabíjení ve 12 evropských zemích. Ušetřit můžete i v Česku

40 komentářů

Michal Ježek
Takže když si budu platit 150kč měsičně, dostanu se dokonce na cenu benzínu ne moc úsporného vozu a když 300, dostanu se i lehce pod něj?
Otázka je, jestli to dává smysl. 😊
Avatar - eLzyx
eLzyx
Dost záleží na tom, kde jezdíš, kde nabíjíš, co máš za auto. U EV to není jako u spalováku, že máš na totemu 38Kč/litr a tak to mají plus mínus všichni okolo.
U EV můžeš nabíjet i za 5-6Kč/kWh. Plus na dálkové jízdy za 10Kč/kWh (Tesla). Takže jsi na mixu kolem 8Kč/kWh. TM3 Highland jezdí do 16kWh/100km. Takže jsi na 1,3Kč/km.

Spalovák, v ČR jsi na 39Kč/litr, zahraničí 46-53 (Itálie, Německo). Takže v tom ročním mixu jsi na 42Kč/L. Budeme počítat s optimistickou 6L/spotřebou a jsme na 2,5Kč/km. Tedy v podstatě na dvojnásobku.
Michal Ježek
Ano, to chápu.
jako normální člověk bez vlastního nabíjení bych nabíjel téměř pouze na superchargerech. Nemám tolik času, abych někde stál hodiny. Takže cena kolem 15kč je úplně o ničem. A taky jezdím dost po dálnicích, takže podle testů redakcí se sotva dostanu pod 20kwh/100km.
ikdyž to bude třeba 18, tak se dostanu na normální cenu benzínu.
A to neřešíme fakt, že člověk by potřeboval několik přeplacených služeb měsíčně, aby se dostal na tuto nebo nižší cenu a nemusel vybírat jen z několik nabíjecích stanic.
Avatar - eLzyx
eLzyx
Ne, TM3 opravdu jezdí na dálnici kolem 16. V legálních rychlostech ještě níže.
Za 20 jezdila stará generace.
Co se týče času - nejezdíš nakupovat? Nechodíš do fitka, na fotbal, nebo třeba do kina? Nekutíš něco doma, nebo na zahradě, takže nepotřebuješ tu a tam něco nakoupit v hobbycentrech? Při těchto činnostech se má právě nabíjet, pomalu, levně.
Michal Ježek
Koukám na test nové Tesly 3 a spotřeba je opradu 16,5kwh. Samozřejmě při legální rychlosti.
Chodím na trénink. Není tam kde nabít. Na sport nebo do kina chodím pěšky. Z domu si prodlužovačku nehodím, na zahrádce proud nemám. V hobby centru jsem tak jednou za 5 let, v supermarketu asi 2x ročně.
Takže fakt ne. Téměř 100% by dělaly superchargery. A 16,5x12 jsou 2kč/km a budu platit několik měsíčních poplatků, abych to za těch 12kč měl. I kdybych na tom nějaký halíř ušetřil, nevidím v tom smysl. Jezdím často delší trasy a rozhodně nehodlám postávat a čekat v místech, kde stát zrovna nechci, abych ušetřil halíře na km.
Do praktického auta pro lidi z bytovek to má zatím hodně daleko. Jestli někdy bude.....
Avatar - Anonym
Anonym
jedničková až trojková fabie jezdí za náklady cca 1,00 až 1,40 na kilometr, když je na LPG

blbý co 😄
Avatar - eLzyx
eLzyx
Mechanická koloběžka jezdí téměř zadarmo (až na obrus pneumatik a bot), přesto bych ji před TM3 neupřednostnil. Stejně jako tu Fabii.
Michal Ježek
No mám větší auto, než je Tesla3 a kdyby mi záleželo na té spotřebě, tak si asi raději nechám předělat auto na ten plyn. Jezdil bych pod 2kč a jen by se mi trochu zmenšil kufr. ;-\
Avatar - praptak
praptak
LPG má zase nevýhodu možnosti parkování v podzemních garážích bytového domu.
Nebo Nebo
Už běžím pro EV a budu nabíjet levněji. Počkat, někteří říkají, že je to dokonce zdarma, když budu mít fotovoltaiku.
Tak si k tomu pořídím fotovoltaiku 😄
DonVito
Tyhle argumenty nezapadaji do tveho videni sveta, vid. 😢

Ano, EV byly drahy a postupne zlevnuji.
Ane energie a nabijeni (vcetne Ionity) byly drahy a postupne zlevnuji.

Tak pojdte, vysvetlete mi, jaky jsem fanatik.
😄
Wait, .mozna by stacilo umet pocitat.
Avatar - apoho
apoho
mohl by jsi nám prostými čísly vyargumentovat, co je levného na 1 kWh za 20 Kč? Podotýkám, že nákladově je cena 1 kWh- 0,50 Kč. Marže 4000 % je asi podle vás v pořádku.
A mohl by jsi nám vysvětlit, proč jsou EV pořad tak drahá, když jedním z argumentů při zahájení masírky bylo, že konstrukčně jsou EV jednodušší na výrobu a proto budou levné a přitom jsou o mnoho dražší a servisně vesměs nezvládnuté (zatím) a moment zvratu zatím nevidíme
Avatar - JirkaVejrazka
JirkaVejrazka
Jestli to treba nesouvisi s tim, ze ty nabijeci stanice musi nekdo vyrobi a postavit (vcetne vsech stavebnich povoleni a uredniciny okolo), takze celkem pochopitelne jsou v cene rozpustene naklady na prvotni investice.
Avatar - apoho
apoho
Samozřejmě, že souvisí, to nespochybňuji. Ale logika mi říká, že když něco musím prodávat 40 x dráž, než za kolik to vyrobím, tak něco s produktem není v pořádku
Avatar - JirkaVejrazka
JirkaVejrazka
Logika by mela jit chvili studovat ekonomii 😉
kesumb
stacilo by pochopit z ceho se sklada cena elektriny. A aby to apoho nemusel hledat tak si odpovim sam😒br /> dan, poplatky za sit, dan z emisi, dan na fve, dan a marze. Cena silovy elektriky je drobek nekde v rohu. A i pres to se tu obcas najde vocas co si mysli, ze bude treba platit spotrebku jako u benzinu..
Avatar - apoho
apoho
Já všechno chápu a vím s tím spojené.
Je dobré pochopit ale, že všechny ty položky, které jmenuješ jsou pouze přidání parazité na produktu.
Kabely (ČEPS) je pouze uměle oddělená součást od výroby.
ERU je naprosto parazitujici instituce včetně poplatků za příkon na jističi.....atd atd.
DPH z 0,50 Kč je 0,10 Kč
Takže tak to vypadá.
Dobře, připustime že 20 Kč je ferova cena. Pak se ptám, proč ČEZ nemá peníze na financování výstavby nových bloků?
Jaroslav Pihrt
Většinou se ty stanice postavili z dotací. Cena dobijecky vs. pumpy je směšná. Je to řádově levnější. To je jako by si společnost postavila pumpu a chtěla za litr paliva 500kc, aby se jí zaplatili prvotní náklady.
Fuck off, lidí se tomu přizpůsobí. Na dálky budou mít dízly a po ČR EV s dojezdem do 350km a budou nabíjet doma a v práci. Dobijeckam zbyde díky jejich nenazranosti tak 10% trhu a budou sdirat chudáky, co se na dlouhých cestách trápí v EV.
Avatar - Zetti
Zetti
Do kamene tesat. Mam mraky cipu a aplikaci a vic jak rok jsem z toho nic nepouzil a da li Bůh nepouziju.
Avatar - Trofim Lysenko
Trofim Lysenko
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse. Tento příspěvek porušil pravidla diskuze a byl smazán.
Avatar - Ozzman
Ozzman
Neurážej Dona věcnými otázkami! To se nedělá, to je urážení elektromobility
Avatar - Anonym
Anonym
K 0,5 Kč přičti 1 Kč za emisní povolenky (v případě tepelných elektráren), 0,6 Kč výpalné solárním baronům, k tomu cenu za distribuci a systémové služby a nakonec to navyš o DPH a jsi na skoro 4 Kč/kWh ve variabilních nákladech. Ale k tomu připočítej fixní náklady, jako odpis investice, platbu za rezervovaný příkon, údržbu, režie atd. A zjistíš, že ta marže není 4000 %.
Do budoucna to bude ještě horší, náklady na distribuci a systémové služby půjdou s vyšším podílem OZE výrazně nahoru. Navíc druhou polovinu výpalného pro solární barony platí stát a kromě toho spoustu dotací, takže 20 Kč za kWh zaplatí majitel elektromobilu, ale navíc mu ještě část zaplatí daňoví poplatníci. A to se vyplatí.
martin_MPS
Elektřina je tak drahá, protože na tom potřebují provozovatelé slušně vydělat. S výrobní cenou to má pramálo společného.
EV jsou tak drahá, protože ... stejný důvod. Tady je v tom ale ještě něco jiného oproti spalovákům. Když ti dealer prodá spalovák, není pro něj marže zase tak zásadní. Ví, že s velkou pravděpodobností budeš minimálně v záruce u něj utrácet peníze za servis. A mnohdy to není málo. Ano, můžeš jet servisovat jinam, ale většina to nedělá. U EV je to podstatně méně, resp někde ani nejsou servisní intervaly předepsány. Prodejní marže je mnohdy jediný příjem automobilky a hlavně dealera.
Neber to tak, že je to jediný důvod toho, proč je cena vysoká. Je to jeden z důvodů.
Jaroslav Pihrt
Trh se přizpůsobí. Dealeři prostě zaniknou. Stejně tak dobíjecí stanice. Stejný osud jako telefonní budky.
Stepan Prokop
" Marže 4000 %"

WAU, to je nejaka specialni matematika? nebo nepletes si prirazku s marzi? nebo zisk s marzi? protoze marze nikdy nemuze dosahovta vice nez 100% pokud pocatecni nakupni cena dane komodity zacina nad nulou, pokud zacina pod nulou tedy v zaporu, pak muze bejt marze i vetsi

4000% marze by se dala dosahnout jen v pripade ze nakupuji kWh za cca -819 korun, tedy za odebrani te jedne KWh me nekdo jeste zaplati oneh 819 korun a ja ji zaroven prodam za 21 korun, pak bude marze cca 4000% :yes:

a s tvym pocitanim se snazis diskutovat o vypoctech neceho :yes:
Avatar - apoho
apoho
já s matematikou a obchodem nemám žádný problém ale ty ses navezl do zbytečnosti.
Jestli výrobní cena něčeho je1 Kč a prodám to za 40 Kč, tak hrubá marže na produktu je 4000% a o tom, kdo vše na tom parazituje a jakým podílem je věc druhá.

A ještě pro jistotu výpočet:
0,50 Kč x 4000% = 20 Kč
čágo belo, šíle.nče :no😒br />
Jestli nepoužíváš nějakou židovskou kalkulačku, tak ti to musí dát stejný výsledek
Avatar - JirkaVejrazka
JirkaVejrazka
Aha, tak koukam, ze spolecne s tou logikou bys mel jit studovat zaklady ekonomie i ty 😊
JakTak
https😐/www.uctovani.net/vypocet-marze-vs-prirazka-kalkulacka.php
Avatar - amerlock
amerlock
a na kterou to školu jste Vy pane Prokope chodil, že Vás tak dobře naučili počítat?
Záporné číslo vynásobené kladným mi vždy přece vychází jako záporné. Ale to jsou počty v páté třídě základní školy :no:
Avatar - xxc
xxc
presne tak, aspon polovicu roka zadarmo 😄 a ekologicky, ale zase nepriatelske krajiny nezarobia, co sa nemusi niekomu pacit
Avatar - Anonym
Anonym
Jojo, stačí FVe za 300-400 litránků, v zimě nabíjet za 7 Kč za 1 kwh, protože FVe nic nedává a ještě to chce topit peletama nebo dřevem, protože Ev hajtru a tepleko najednou to v zimě neutáhne ani omylem 😄 😄 😄
Nebo Nebo
Však je to levné, když nabíjí z FVE zdarma! Když ji našel někde ve sběrném dvoře, to musel mít štěstí 😉
vitapb
Dobrej blábol, ono málokdo si koupil FVE kvůli elektromobilu, většinou je to tak že si ji lidi koupí kvuli snížení vlastní spotřeby, přičemž v letních měsících je s*rou velké přebytky prodané za pakatel, tak si pořídí EV. Pak si za tenhle pakatel nabíjí EV. Chápu tvůj argument, pořád má ta energie nějakou cenu pořízení FVE, ale pro člověka co už ji má je to beznákladový nabíjení.
Milenius
S tím bych neměl problém, pokud by mu to z poloviny neplatili ostatní na dotacích a pak i na zvýšeném poplatku za distribuci. Jako vždy komunistický přístup - papalášům se ostatní skládají na jejich papalášství, zatímco ostatní, kteří nemají dům, navíc vhodný dům, jim přispějí na to, aby mohli jezdit zadarmo.

Jen tak mimochodem - dům jsem postavil za své a svýma rukama, vybavil ho tehdy nadstandardně trojskly, rekuperací, zvýšenou izolací a solárními kolektory. FVE se už na střechu nevejde, navíc při mé spotřebě je nerentabilní. Jediné, k čemu by to bylo by byl BEV. Žádná dotace. Dnes na vše z toho je dotace a ušetřil bych statisíce, ale místo toho to platím ostatním.Kde je spravedlnost? Dnešní svět přeje opět papalášům, kteří zneužívají ostatní. Pro mne jsou to komunisti.
Avatar - Anonym
Anonym
Samozřejmě, ale pozor, oni to nejsou zelení komunisté. Oni jsou to zelený bolševici, nebot bolševik - pro srovnání situace u nás aby to lojzíčci pochopili - tak stalinistický bolševik byl zhruba 700-5000x horší jak normalizační komunista ze 70-80 let.

Takže nazýjeme je pravými jmény!!!!
Avatar - Anonym
Anonym
je super, že majitelé FVe v zimě nikam nejezdí a netopí.

Nebo spo to bolševický pokrytci co mají FVe, EV, tuny cintů a ekologii a doma v kamnech jede dřevo 😄
Ale počkejte, až dojdou zásoby levného dřeva z krůvcové kalamity a zakáže se uhlí, resp. zdaní tak, že se nevyplatí - od 1.1. 2027 - bude cena řezaného dřava z pily tak 40x dražší jak dneska

A navíc nový barák brzy nepovolí bez tepleka, to pak bude sranda 😄 😄 😄
Avatar - xxc
xxc
A aký je problém? V lete je to bez emisií a v zime sa zakúri drevom. Alebo hocičím iným. Aspoň polovičná úspora. Či nešetriť ani v lete, lebo keď to zasneží, tak je to nanič?
Avatar - Anonym
Anonym
Problém je ten že pálit dřevo jako babička v chaloupce z roku 1934 je u fandů do EV a moderních technologií k popukání. Ale tepelko je drahý mámo, tak ušetříme a hodíme do kamen kus fošny nebo to naládujeme peletama vid

A až vám to zdraží, budete protáčet očka a až si vaši bohatší soukmenovci, meilnálové půjdou za 10 let psotavit novej bungáček, tak už si tam nic než tepelko dát nebudou moc.
A až bude studená zima i jaro a léto, a přijde a daj ročně 140 za topení elektrikou, to budou čubrnět. Nebo 3 svetry a doma 16 stupnů, hehehe
Avatar - apoho
apoho
Aby se predikce z článku nenaplnily https😐/www.autozive.cz/…-predikce-2027/, tak je dobré správně volit do EP za 2 tydny :yes:
Avatar - xxc
xxc
Presne tak, ale dost tazko sa hladaju strany, ktore chcu vyslovene zakazat spalovacie motory a kludne aj skor. Odkedy mam elektricke auta, tak naopak, jazda autom sa stala cenovo bezpredmetnou. Niekedy sme pocitali, kolko vyjde jazda na chatu, svokra vzdy nieco dala na naftu, ked som ju viezol, teraz som na nu pozeral, ze co chce, ved slnko svieti. Vsetko samozrejme nieco stoji v zivote a nic nie je zadarmo, ale zvlastny je ten nadpis clanku, ako keby ho pisal nepriatelsky rezim 😄