1.11. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Průhledový displej s rozšířenou realitou umožní řidičům aut vidět data trojrozměrně

 

Společnost Continental představila barevný head-up displej s prostorovým zobrazováním.

Takzvaný průhledový displej neboli HUD (Hed-up display), který vybrané údaje o jízdě promítá řidiči přímo do jeho zorného pole, buď na čelní sklo, nebo na pomocnou zobrazovací destičku, mají auta již od minulé dekády. U vojenských letadel se to však používá již od 60. let, přičemž začátky vývoje této zobrazovací technicky spadají do 40. let. U letadel šlo zejména o to zálohovat poskytovaná letová, případně navigační data, pilotovi. Pokud zůstaneme u aut, tak HUD poskytují zejména údaj o rychlosti jízdy, ale zobrazovány mohou být také otáčky motoru či informace z navigace.

Z plochy do prostoru

Zásadní rozdíl mezi klasickým HUD a průhledovým displejem AR-HUD (Augmented Reality Head-Up Display) spočívá v počtu zobrazovacích rovin. Klasický HUD má dvojrozměrný obraz, zatímco AR-HUD umožňuje promítat údaje třírozměrně.

Dosavadní systémy průhledových displejů s rozšířenou realitou (AR-HUD) využívaly stejný princip jako klasické dvojrozměrné HUD. Základem zařízení byla optická soustavu zrcadel. Problém ale spočíval v rozměrech. Takto řešený AR-HUD vyžadoval nesrovnatelně větší zobrazovací plochu.

Motocyklová helma blízké budoucnosti: Vidí i dozadu!

Zatímco u běžného HUD má průhledový displej objem 3 až 4 litry, u třírozměrného AR-HUD se stejnou technologií je zapotřebí displej o objemu až 30 litrů, tedy o řád více. Pokud bychom měli dostatek prostoru, kam jej umístit, asi by to takový problém nebyl. Jenže možnosti automobilů a konkrétně jejich přístrojových desek jsou v daném ohledu omezené.

O dvě třetiny menší

Jedinou možností, jak třírozměrný head-up displej nabídnout v osobním autě, bylo zmenšit rozměry jeho průhledového displeje. A protože za normálních okolností při využití zrcadel to není možné, bylo třeba přistoupit na vývoj nové technologie, jejímž základem jsou vlnovody.

Vlnovod je zjednodušeně řečeno zařízení určené pro přenos elektromagnetických vln, jehož důležitou vlastností je, že může mít rozličný tvar průřezu. Vlnovod přenáší energii formou vedené vlny. Obecně, čím větší vlna je (vlnová délka), tím musí mít vlnovod větší rozměry. Naopak při vyšší frekvenci vlnění a tedy menší vlnové délce mohou být jeho rozměry zmenšeny. Vlnovod coby zařízení k přenosu elektromagnetických vln je tak v praxi použitelný pouze pro vysoké frekvence vlnění.

Continental CUbE je možnou budoucností městských taxi

Díky vlnovodu bylo možné udělat AR-HUD výrazně menší. Firma Continental udává pro jeho prototyp zobrazovací úhly 15 x 5 stupňů a objem displeje pouhých 10 litrů, tedy třikrát méně, než u obdobného zařízení při využití soustavy zrcadel. V případě prototypu AR-HUD Continentalu je obraz promítán na pole o rozměru 2,6 x 0,87 metru při projekční vzdálenosti 10 metrů.

Jak to celé funguje? „Světelný paprsek z projektoru vstupuje do vícevrstvého vlnovodu zespodu a zobrazuje se na čelním skle tak, že vytváří virtuální obraz,“ říká k novému AR-HUD Dr. Pablo Richter, hlavní expert přes optické technologie ve společnosti Continental.

Česká stopa

Na vývoji head-up displejů se u Continentalu pro světové automobilky velkou měrou podílí také závod Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm. Pracuje tady třicet vývojářů, kteří se zaměřují nejen na head-up displeje, ale také na jiné elektronické komponenty vozidel, jmenovitě klíče, snímače či mechanické části v sedačkách automobilů. Specialitou našich techniků z Continentalu je však numerická a virtuální simulace komponentů automobilů.

Firma Continental ovšem zatím neuvedla nic bližšího o tom, kdy nový typ HUD uvidíme v kabinách sériových automobilů.

Spolupracujeme s TipCars.com
Nejen Babiš a Zeman. Také Masaryk s Benešem křivili realitu, říká bohemista Švéda Nejen Babiš a Zeman. Také Masaryk s Benešem křivili realitu, říká bohemista Švéda

Celá řada mýtů a legend provází dějinné události, jako…

Středula: Když roboti nahradí nejhůř placená místa, bude to hlavní přínos digitalizace Středula: Když roboti nahradí nejhůř placená místa, bude to hlavní přínos digitalizace

Pracovní trh Česka může výhledově přijít o desítky až…

Zeman ujistil Babiše, že by ho sestavením vlády pověřil znovu Zeman ujistil Babiše, že by ho sestavením vlády pověřil znovu

rezident Miloš Zeman během pondělní večeře na zámku v…

 
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Kia Optima po faceliftu má české ceny. Za super cenu nabízí úžasnou výbavu Kia Optima po faceliftu má české ceny. Za super cenu nabízí úžasnou výbavu

Omlazená Kia Optima dostala dva nové motory. Benzinová…

Krásky a mašiny: Podívejte se, jak vznikal sexy kalendář Zetor 2019 Krásky a mašiny: Podívejte se, jak vznikal sexy kalendář Zetor 2019

Kalendáře brněnského Zetoru patří mezi sběratelské…

 

 
Revoluční turbínu Nikoly Tesly nikdo nechtěl. Uměla zázraky, dočká se ale využití?

Revoluční turbínu Nikoly Tesly nikdo nechtěl. Uměla zázraky, dočká se ale využití?

Včera

Nikola Tesla je jedním z největších vynálezců všech dob. Díky němu máme třeba střídavý proud. Jenže Tesla toho vymyslel mnohem více. Třeba turbínu, která se obejde bez lopatek.
Blesk.cz

Fialový dráček frčí na nostalgické vlně. Recenze Spyro Reignited Trilogy

Fialový dráček frčí na nostalgické vlně. Recenze…

Před rokem způsobil poprask remake původní trilogie legendárního Crashe Bandicoota. Vydavatelský dům Activision…

Lechtivé eskapády Thajce, který chodí nahý a žije jako pračlověk: Do jeskyně vodí turistky na sex!

Lechtivé eskapády Thajce, který chodí nahý a žije…

Doma chodí zásadně nahý, žije v opuštěné jeskyni, bez nábytku, elektřiny a přívodu vody jako v době kamenné. A…

 

iSport.cz

Slavia posiluje! Přijde Ševčík. Stoch prodlouží smlouvu, Souček zůstává

Slavia posiluje! Přijde Ševčík. Stoch prodlouží…

Fotbalový středopolař Petr Ševčík v zimě zamíří z Liberce do Slavie. Podle předsedy představenstva Pražanů…

Česko – Slovensko 1:0. Cenné vítězství zařídil krásným gólem Schick

Česko – Slovensko 1:0. Cenné vítězství zařídil…

Léčba Jaroslavem Šilhavým úspěšně pokračuje dál! Čeští fotbalisté v rámci Ligy národů porazili v Edenu Slovensko…

 

Reflex.cz

Architektura smrti: Betonová monstra, která měla chránit hitlerovské Německo

Architektura smrti: Betonová monstra, která měla…

„Válka bude vyhrána nebo prohrána na plážích. Máme jen jednu šanci zastavit nepřítele, a to když je ve vodě a…

Češi bodovali na

Češi bodovali na "mistrovství světa bagristů". To…

Tomáš Sooky (29) z Lipence u Loun obsadil sedmé místo na prestižní soutěži Caterpillar Operator Challenge ve…