Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Volkswagen e-Golf: Golf na baterky ujede 175 kilometrů

Elektrický Golf na základě sedmé generaci konečně zamíří do skutečně sériové výroby. Produkční provedení uvidíme v Ženevě.
Zpět na článek
21. 2. 2013 18:33
Avatar - jozephko
21. 2. 2013 12:10
Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale...
... možno o pár rokov zistia, že im ušiel vlak.
Keď Nemecko oznámilo, že končí s jadrovými elektrárňami, tiež som najskôr neveril vlastným ušiam. Keby takéto vyhlásenie dali Francúzi alebo Taliani, tak len mávnem rukou. Ale keď sa Nemci do niečoho pustia, tak to nerobia len tak, ale to majú zvyčajne dobre premyslené.
V Nemecku používajú zdroje energie, o ktorých sa nám ani nesníva. Napr. desaťtisíce ľudí vlastnia generátor na báze dvojlitrového TDI-čka od VW, ktorý spaľuje bio palivo. Ten vyrába hlavne teplo pre rodinné domy a prebytočnú elektrinu dodáva, resp. predáva do siete. Pretože je veľmi neefektívne vyrábať len teplo alebo len elektrinu. Ideálna kombinácia je vyrábať oboje súčasne.
Známy pracuje v Nemecku na výstavbe elektrární, ktoré spracúvajú bio odpad. A nejedná sa o jednotky, ale o desiatky elektrární.
Nie som ekológ a dokonca ani netriedim odpad, ale Nemecku držím palce. Môže sa celkom ľahko stať, že to čo si v USA vytýčili ako nesplniteľný cieľ ohľadne elektromobilov, sa v Nemecku v priebehu pár rokov stane realitou. A tento Golf je prvou lastovičkou.
Rozbalit vlákno
28
Avatar - Otrava
21. 2. 2013 12:22
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Nechci si tu hrát na znalce, v oblasti energie mám velké rezervy. Ale nebyl bych ohledně rušení německých jaderných elektráren optimistou.
Pokud jde o dodávání energie do sítě od uživatelů - nevím jaký zázrak by uplatnili v Německu, ale třeba v případě solárních elektráren u nás je to vcelku svinstvo. Tedy v tom slova smyslu, že to nefunguje zrovna nejlépe a prakticky.
Nehledě na to, že jaderné elektrárny slouží k tomu, aby stabilně posílaly do sítě velký objem vyrobené elektřiny. To nejde jen tak nahradit větrnou, solární a další eko energií...jestli vodní? Ale v takovém množství.... mě osobně napadají jen uhelné elektrárny.
Osobně myslím, že za zrušením jaderných elektráren nestálo nějaké energeticky či ekologicky racionální rozhodnutí...spíše politicky racionální...tím spíš, že k tomu dochází po Fukušimě. Ale u Němců mě to také překvapuje.
Avatar - jozephko
21. 2. 2013 16:37
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Ešte raz zdôrazním, že nie som ekológom. Ale snažím sa hlavu používať na to, na čo je primárne určená. Pre obhajcov jadrovej energetiky: viete, na koľko vydržia zásoby uránu? Menej ako zásoby uhlia. Tak na 300 rokov - pri súčasnej spotrebe.
Termonukleárna fúzia sa zdá byť ideálnym riešením. Ale pred 30 rokmi sa písalo, že tokamaky budú o 30 rokov v prevádzke. A čo sa píše teraz, t.j. po 30 rokoch? To isté, že tokamaky budú o 30 rokov v prevádzke.
Zdá sa mi preto nezodpovedné hádzať tento problém za hlavu a povedať si, že to necháme ako "darček" budúcim generáciám, nech si ho oni vyriešia. Keby sa k nám boli správali predchádzajúce generácie, tak my by sme teraz mali trt makový a nie relatívne zachovalú prírodu.
A ešte jedno číslo na zamyslenie. Pre potreby ľudstva by stačilo 0,0001 až 0,0002 slnečného žiarenia, ktoré dopadá vždy na jednu pologuľu Zeme. Takže naše potreby by pokryli zhruba 2 hodiny energie zo Slnka za celý rok. A mimochodom, aj fosílne palivá, vodná či veterná energia nie je nič iné len transformovaná slnečná energia.
Tvrdiť, že obnoviteľné zdroje sú vhodné len pre energetickú špičku, je krátkozraké. Je to rovnaké, ako keď pre 100 rokmi ľudia tvrdili, že lietadla nikdy nebudú mať praktické využitie. Jednoducho ľudia si už poradili s oveľa väčšími problémami ako je nejaká synchronizácia elektrickej energie z rôznych a hlavne nestálych zdrojov energie.
21. 2. 2013 16:44
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Nikdo vlastne nevi, kolik je na zemi uranu, muze nam dojit za 300 let muze dojit za 3 miliardy let. Nejses ekolog ale jses odpurce jaderny energetiky, ale to stejne na tenhle server nepatri :-)
Avatar - jozephko
21. 2. 2013 16:51
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Téma bola o elektromobiloch, takže je prirodzené rozprávať sa aj o zdrojoch elektriny. Ja nevidím svet čierno-bielo. Buď áno alebo nie. V štýle: kto nie je s nami, je automaticky proti nám. Nie som ani odporcom jadra. Len si myslím, že stojí za to uvažovať aj alternatívne.
A obhajovať jadro bez a nezaujímať sa o to, na ako dlho vydrží, mi jednoducho príde krátkozraké. Rovnako ako míňať peniaze z účtu a nezaujímať sa, aký je jeho zostatok.
21. 2. 2013 17:01
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Ale tady nejde o cernou a bilou, tady jde o to co spaluje napr ten generator, biopalivo se momentalne dela z nejaky repky pripadne jiny plodiny, to bere lidem misto pro pestovani psenice a jinych rostlin potrebnych prave proi lidi, k cemu nam bude ze budeme v teple, kdyz nebudme mit co zrat, proto je momentalne jadro nejlepsi. Jeslti to sledujes, tak vis za jakych okolnosti zavrelo Nemecko Jaderny elektrarny, byl to vicemene populisticky krok.
Avatar - jozephko
21. 2. 2013 17:12
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Čo máte všetci s tou repkou či biopalivami? Energia sa nedá zabezpečiť LEN solárnou energiou, alebo LEN veternou energiou, alebo LEN biopalivami. Vždy som veľmi opatrný voči mainstreamu, a to tak z jednej ako aj druhej strany.
Počul si niekedy o riasach, ktoré zdvojnásobujú svoj objem každých 12 hodín? To znamená, že v priebehu necelého týždňa dokážu svoj objem zväčšiť tisícnásobne. A 40 % z tohto objemu sa dá použiť ako palivo.
Alebo si počul o slnečnej elektrárni, čo produkuje elektrinu aj v noci? Znie to ako vtip, ale vtip to nie je. A nefunguje to tak ako u u nás, že na články svietia svetlom z dieslových generátorov. Jednoducho cez deň sa zohrieva roztavená soľ na teplotu 550 stupňov a ako v noci táto zmes chladne, poháňa parné generátory.
Alebo také peletky z rýchlorastúcich drevín?. Vyrastú za 4 roky. U nás má na dedine každý nejaký pozemok. Tak si viem predstaviť, že na jeho časti bude pestovať rýchlorastúce dreviny, z ktorých si dá urobiť peletky a na kúrení ušetrí každý rok 1.000 €.
Existuje vždy množstvo alternatívnych riešení, ale najpohodlnejšie je si povedať - veď SA to nejako vyrieši SAMO v budúcnosti.
21. 2. 2013 17:21
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
peletky pominu, ale ber zpusoby, ktere jsou dnes lidi ochotny pouzivat ve velkym, zbytek je drahej, ze se o tom neda mluvit. Ty vubec neporovnavas cena/vykon a o tom to vsechno je. Je sice krasny ze jsou elektrarny ktery vyrabej v noci, pestovani tech ras je velice problematicky a hlavne jejich zpracovani na vyuzitelnou uroven je silene slozity. Ty sice vidis alternativni zpusoby energie, ale uz neuvazujes nad jejich cenou. Vzdycky prepocitavej CZK (EUR)/kW a dostanes se na zajimavy cisla :-)

A proc se vztekas nad repkou, ty si mluvil o TDI generatorech a to palivo se proste dela z repky :)
Avatar - jozephko
21. 2. 2013 17:40
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Každá technológia, ktorá začína, je drahá. Môžeme hovoriť o čomkoľvek, o výrobe áut, počítačov, LCD a plazmových televízorov, plastov, v poslednom čase napr. je to napr. grafén. Nič sa neoplatí vyrábať v malom. A čím vyspelejšia je technológia a čím väčší objem sa produkuje, tým sú jednotkové náklady nižšie.
Cena alternatívnych zdrojov energie bude už len klesať - vidieť to napríklad aj na cenách, za ktoré sa dajú kúpiť solárne články na rodinný dom. Cena fosílnych palív a jadrovej energeticky bude len stúpať.
A Nemecko nerobí nič iné, len že sa pripravuje na obdobie, kedy cena alternatívnych zdrojov energie bude nižšia ako cena klasických zdrojov.
Ja by som si napríklad vedel predstaviť bývať v dome, v ktorom by som si takmer všetku energiu, a to aj na pohon auta vyprodukoval sám. Zo slnečných kolektorov získam elektrinu na pohon vodného či vzduchového tepelného čerpadla. Na pozemku si dopestujem dreviny, ktoré mi zabezpečia kúrenie a teplú vodu po celý rok. V lete predám do siete časť elektriny zo slnečných kolektorov, v zime zase elektrinu vyprodukovanú kogeneračnou jednotkou na peletky. V lete si dobijem svoj elektromobil zo solárnych článok na streche, a v zime si budem čerpať energiu z kreditu, ktorý som si vytvoril v lete predajom elektriny. Keď pôjdem na dlhšie trasy, tak na zaplatenie elektriny použijem taktiež kredit za predanú energiu. Keď budem v lete na dovolenke, dom mi bude vyrábať a predávať elektrinu do siete a dopĺňať môj kredit, ktorý si budem môcť čerpať v zahraničí. Zdá sa to až také nereálne? Problém súčasnosti je v tom, že sa to nerobí vo veľkom, a preto sú vstupné náklady vysoké. Čo robia Nemci je, že to plánujú zavádzať masovo, čím jednotkové náklady výrazne poklesnú.
V súčasnosti znamená "in" mať auto, veľký dom a chodiť na exotické dovolenky. Možno o 10-20 rokov bude "in" ten, kto si bude môcť povedať: Som energeticky nezávislý. Domnievať sa, že víziu energetickej nezávislosti budú podporovať energetické či ropné koncerny, je však veľmi naivné. Preto do toho v Nemecku vstúpil štát.
21. 2. 2013 18:32
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Ja ziju v tzv pasivnim dome, a to co ty pises jsou proste hovadiny, promin ze to tak rikam. Nemecko jen vyuzilo situace v Japonsku, ktera jim absolune nehrozi, tohle je muj posledni komentar, ty totiz vubec neuvazujes realne a to nema cenu s tebou resit :-)
21. 2. 2013 18:52
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Já ti teda nevím,ale nezdá se ta německá cesta úplně správná.[odkaz]
[odkaz]
Když jsme u aut,tak proč neprodukují více hybridů,ktré jsou také efektivnější,ale dražší.Tu cenu dovedeš snadno obhájit,výsledky tam prokazatelně jsou.
22. 2. 2013 00:38
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Pestovat nieco na to, aby sme to mohli spalit je principialne chore. Ochvilu nebudeme mat co zrat, ale hlavne, aby sme mali cim svietit a co naliat do auta.
Repka olejna ako pridavok do nafty je holy nezmysel, zabera sa tym urodna poda, ktora sa likviduje a prichadza o dusik. To si uz vsimli ako ekoteroristi z EU a uz sa MERO tak enormne netlaci do popredia a uz aj padli uvahy o tom, ze sa zvysi povinny podiel v nafte nad 10%.
Tieto "ekologicke" napady su chvilkove pominutia mysle zopar ludi, kym sa zisti, ze nevyhody daleko predcia vyhody.

O.i. rychlotastuce dreviny tak ci onak musia rast nejaky ten rok. To by bola povinnost to pestovat na 2aroch?? Nehovoriac o tom, ze drevo treba susit, skladovat.
Pre vykurovanie domacnosti to zmysel nema, pre auto tiez nie, pre priemysel uz totalne nie.
Ideme sa hrat na ekologiu a vymyslame SPALOVACIE technologie... k tomu netreba komentar.
Domacnosti sa maju zameriavat v prvom rade na minimalizaciu tepelnych strat a tvorbu aktivnych a pasivnych domov a nie pestovat somariny v zahrade. Vykurovanie ma buducnost jedine v tepelnych cerpadlach s nadrzami a solarnymi kolektormi.
Avatar - jozephko
22. 2. 2013 01:16
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Keď hovoríš o tom pálení. Vieš aký je rozdiel medzi fosílnymi palivami na jednej strane a drevom a inými biopalivami na druhej strane? Len v čase. Vo fosílnych palivách sa slnečná energia uložila pred miliónmi rokov, u biopalív v súčasnosti.
Všetky druhy energie na Zemi s výnimkou troch (jadrová, geotermálna a prílivová /nemýliť si s energiou morských vĺn/) sú len transformáciou slnečnej energie. A tá sa ukladá v živých organizmoch pomocou uhlíka. Jednoducho uhlík z atmosféry sa s pomocou slnečnej energie mení na rastliny, tie požierajú bylinožravce, a tie sú zase požierané všežravcami. Ale celé je to o slnečnej energii viazanej v živých organizmoch pomocou uhlíka.
A pri spaľovaní sa nedeje nič iné než to, že sa táto energia Slnka zase pomocou uhlíka uvoľňuje.
Keď sa na vec pozrieš z iného uhla pohľadu, tak drevo je len zásobáreň energie podobne ako batérie, len oveľa lacnejšia a efektívnejšia.
22. 2. 2013 01:24
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Na ekologickej prednaske ti za toto mozu zatlieskat, ale aky je prakticky prinos tejto uvahy??
Avatar - jozephko
22. 2. 2013 02:01
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Keby ľudia nemysleli alternatívne, tak by doteraz lozili po stromoch ako opice. O ekológiu sa nezaujímam. Ak je smer môjho uvažovania podobný s ekológmi, tak je to podobnosť čisto náhodná.
Pri boome, aký zažíva Čína, a ktorý možno onedlho očakávať v Indii (ktorá má podobne veľa obyvateľov), je otázka času, kedy cena fosílnych palív dosiahne násobky súčasných cien.
Ale zatiaľ čo ekonomiky založené na fosílnych palivách budú kolabovať, ekonomiky založené na obnoviteľných zdrojoch nebudú mať problémy. Pretože im bude jedno, aká je cena ropy či zemného plynu. Teraz sú ceny v Nemecku za elektrinu vyššie, pretože Nemci platia za vývoj a inštaláciu elektrární. Ale keď bude energie nedostatok, Nemci zakážu vývoj vlastnej elektriny a budú kašlať na nejaký voľný trh.
A ešte jeden makroekonomický pohľad - HDP = C+I+G+EX, t.. spotreba domácností, investície firiem, spotreba štátu a čistý export. Skús sa pozrieť, o koľko desiatok % by vzrástlo naše HDP, ak by sme nemuseli dovážať fosílne palivá, ale energiu by sme boli schopní vyrobiť si doma. Stačí si pozrieť, koľko miliárd € dávame na dovoz ropy a zemného plynu.
Takže Nemci uvažujú aj týmto smerom - nebudeme nemecké eurá posielať šejkom za ropu a Rusom za urán, ale sa budeme snažiť túto energiu vyrobiť doma, a teda ich nakúpime od nemeckých firiem, čím dáme prácu nemeckým firmám a nemeckým zamestnancom. Možno to bude trochu drahšie, ale multiplikačný efekt peňazí nám to bohato vráti. Možno aj preto Nemecko ako jedna z mála európskych ekonomík stále rastie.
Avatar - Otrava
21. 2. 2013 16:57
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Však to je v pořádku, neb uranu se na výrobu energie nespotřebuje tolik jako uhlí :-) Stejně tak nevidím souvislost vodní energie se sluneční...nicméně, jak říkal kolega - nikdo neví kolik je na zemi uranu, objevují se nová ložiska a především lze očekávat, že v této oblasti dojde k nějakému pokroku během následujících (třeba) 300let.

Mimochodem, energetická soběstačnost domácností v nějakém velkém rozsahu, především pak ve městech na území Německa, je v současnosti (a blízké budoucnosti) spíše sci-fi a klidně si o tom promluvím za pár desítek let. Ale souhlasím, že toto téma asi nepatří sem a už mlčím :)
Avatar - jozephko
21. 2. 2013 17:18
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Tiež uvediem posledný príspevok - keďže si taký odborník na energiu, ale nevidíš súvis medzi vodnou a slnečnou energiu. Ten je úplne zrejmý. Voda sa vyparuje práve preto, že na Zem svieti slnko. Keby slnko nesvietilo, tak by bola zem pokrytá ľadom. A keď je tej vody vo vzduchu už veľa, tak jednoducho zmení skupenstvo z vodnej pary na kvapalinu a padá na zem. A voda, ktorá padá na zem, sa vlieva do potokov a riek, na ktorých sú potom postavené vodné elektrárne. Bez slnka by tento kolobeh nefungoval.
21. 2. 2013 17:29
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Ten vztah pises dobre, ale vodni elektratny maji smysl jen pro zeme, jako je Rakousko, kde ctyri petiny statu jsou hory. Jinak je to slepa ulice.
Avatar - Otrava
21. 2. 2013 21:50
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Však jsem hned uvedl, že odborník nejsem. Jen jsem čekal nějakou užší souvislost. :-)
21. 2. 2013 12:29
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
jojo, další verze bude Golf e-mail edition. Kam ho pošleš, tam pojede. Ale pozor na spam... >:-[]
Elektromobil není eko řešení, než se ta energie dostane do toho golfa, je už tolikrát ekologicky provařená, že to "-e" je jen póza.
Jo a to, co oni úžasní germáni udělali s energetickou přenosocou soustavou, to ti přijde normální? A rekreovat se můžem jezdit třeba do Duisburgu, sice to tam trochu kouří, ale aspoň se ti za hlavou netočí větrníček. No třeba britové už zjistili, že tyhle ekovýkřiky jim ničí stovky let budovanou tradici rekreace na venkově a rychle to zařízli. Jsem zvědav, kdy na tento ekovýkřik přijdou němci.
21. 2. 2013 16:36
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Kdyz si o to zavadil, tak ti reknu jen jedno, jadro je momentalne nejekologictejsi zpusob vyroby energie. Vsechny biopaliva berou akorat lidem zradlo a prostor na pestovani plodin k jidlu.

A dokud nebudou baterie ktery nevazej jako dalsi auto pri kapacite prirozene vyuzitelny v provozu, tak elektromobily budou stale minoritni.

Nemecko udelalo chybu a casem to pochopi nejhorsi je ze na to doplati cela evropa.
Avatar - jozephko
21. 2. 2013 16:44
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Odporúčal by som ti občas sledovať nemeckú televíziu a potom by si pochopil, že to Nemci myslia vážne. Keď dvaja robia to isté, zvyčajne to nie je o isté. U nás je ekologická energia len ďalším prostriedkom, ako si vyvolení môžu navýšiť svoje bankové kontá.
Nemci na to idú inak. Úplne kašlú na obrovské solárne parky a zameriavajú sa hlavne na energetickú sebestačnosť na tej najnižšej úrovni - na úrovni domov, poľnohospodárskych fariem, obcí, oblastí a potom samozrejme aj Nemecka.
Najväčšia položka z rodinného rozpočtu ide na energie - elektrinu, plyn, teplú vodu, kúrenie a samozrejme pohonné hmoty. Cieľom Nemecka je urobiť Nemcov energeticky sebestačných - t.j. že väčšiu časť energie by si domácnosti boli schopné vyrobiť samé. Skús si spočítať, o koľko by sa zvýšil tvoj príjem, keby si nemusel platiť za energie, a potom sa smej z Nemcov.
Vývoj samozrejme niečo stojí, ale Nemci nie sú Slovania. Keď sa do niečoho zahryznú, tak sa toho držia a nepustia.
21. 2. 2013 16:47
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Jedna vec je koukat na televizi druha vec je to videt, ale jak uz sem psal to na tenhle server nepatri :-)

A mimochodem ja se nemcum vubec nesmeju, jelikoz vim jakou ulohu zastava v evropske ekonomice, ja jsem naopak z jejich postupu dost vystrasenej...
21. 2. 2013 17:54
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Nie všetci sa smejú ....

Energetici okolitých štátov - i Čiech a Slovenska len čakajú, kedy Nemci "úspešne" spustia "black out" v celej EÚ pretože ich nárazové zdroje výroby elektrickej energie preťažujú prenosové siete a tie majú svoje limity ...

Ale to "zelených" Nemcov nezaujíma, ani skrátka pustia okamžitý prebytok prúdu do siete a že sú prenosovné systémy "na hrane" ich nazaujíma ....

Tieto "detaily" však zelených blbcov v EÚ nezaujímajú .... pokým tie "ekologické" zdroje nevyhodia celú EÚ do tmy ....

Eletromobil je principiálny nezmysel .....

Dôkaz ? Preči ich asi tak nik nekupuje ?
21. 2. 2013 18:36
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Josephko nevytah paty ze Slovenska, ja jsem vetsinu casu v Nemecku a vidim co se tam dela a je to tregedie. Ohanet se tady s tim ze koukam na DTV je docela divny.

Zruseni JE bylo populisticky.

On to bude brat jako urazku ale ja se s tim smirim :-) jeho nepresvedcis. Howgh domluvil sem...
Avatar - jozephko
21. 2. 2013 18:55
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Len by rád vedel poslednú vec: ako a kde sa tá tragédia DÁ vidieť? >:D Platíš v Nemecku účet za elektrinu či tam máš dokonca firmu.
Ja tiež jazdím do Nemecka nič také tam nevidím. Ale tak to už v živote (aj v politike) býva - komu dôjdu argumenty, uchýli sa k osobným invektívam.
Priznám sa, že priam zbožňujem rýchlokvasených žebože pravičiarov.
21. 2. 2013 19:02
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Ano platim v nemecku ucet za elektrinu ja sice primo, ale ty ho platis neprimo... Ja nejsem rychlokvaseny pravicak, jsem proste pravicak, byl sem pravicak od ty doby co jsem se umel rozhodnout. Me argumenty nedosli, jen nema cenu argumentovat na nekoho, kdo ty argumenty neprijima :-) Nejvetsi problem diskuze se Slovaky je to, ze jsem Cech, vy se nas podvedome snazite shodit.
22. 2. 2013 01:14
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
To je vsetko krasne, ale iba tolko ako teoreticky komunizmus.
Nemcom sa pred rokom enormne roztocili vrtulky, lebo im zacal fukat severny vietor na celom uzemi. Takmer spravili blackout, takze by im aj boli vrtulky nanic. Uz sa riesilo aj to, ze ak tie vrtulky velmi rychlo nezastavia, tak by ich okolite staty zapojene v energetickej sustave odpoja, aby padli sami a nestiahli so sebou okolite staty, ktore uz ledva zvladali system energetiky udrzat [odkaz]

Generatory na biopalivo su nezmysel, pokial sa biopalivo pestuje ucelovo, jedine ak je z bioodpadu.
O.i., generator o vykone 1MW (co TDI bude tazko), je vhodny tak pre 350 domacnosti (cca 1400ludi).

Nemci prave zacali vyrabat experimentalne dediny s malym poctom obyvatelov, ktore si same v podzmnych zasobnikov vyrabaju biopalivo a toto spaluju v kogeneracnych jednotkach (prave tych praoplyno. minielektrarnach). To je vsak efektivne len pre male usadlosti.

Preco su elektromobily momentalne nezmysel - dojazd. Kapacita baterii proti palivu je zufala.
[odkaz] Jedina rychla sanca pre e-auto su vzduch-litium baterie, ktore sa zatial nepodarilo rozumne zhotovit, ale ak, tak ponuknu 4-5nasobnu kapacitu ako Li-ion, a teda dojazd sa predlzi az na 600km pri rovnakej hmotnosti baterie. Este stale to nebude ako palivo, ale je to blizko.
Mame tu vsak aj dalsi problem. Ked kapacita akku dosiahne 5nasobok, tzn. eGolf bude mat 130kWh. Ako si to doma zo siete nabijeme???
Pri nabijani 6h, budeme musiet zo siete dodavat trvale 21.5kW energie!! neratajuc straty. Taku pripojku nikto doma nema. Alebo sa auto bude nabijat 36h pri klasickych 3.6kW.

Ked si taky ekolog, mas aj daco take doma? [odkaz]
Avatar - jozephko
22. 2. 2013 01:47
Re: Všetci sa smejú nad nemeckou energetickou politikou, ale
Ak si pozrieš prvú vetu v prvom mojom príspevku, tak som napísal, že nie som ekológ, ale to mi nebráni uvažovať o veciach alternatívne. To, že sú v začiatkoch problémy, je samozrejme a nevyhnutné. Človek sa nenaučí chodiť či bicyklovať bez tvrdých pádov na zem.
Vždy sa mi protivilo ísť s davom. Najskôr to bol dav ľavicovo ekologický. Teraz je to dav pravicovo-antiekologický.
Veľmi zľahka sa zaujímam o históriu a tá sa neustále opakuje. VŽDY veľká väčšina ľudí tvrdila, že sa niečo nedá, a len pár jednotlivcov posúvalo veci dopredu. Celé stáročia ľudia tvrdli, že lietať môžu IBA vtáky. Alebo že kameň nemôže padnúť z neba bez toho, aby ho hore niekto vyhodil. Pred 30 rokmi to boli kvázi kryštály. Najučenejšie hlavy zdôvodňovali, PREČO nemôžu existovať namiesto toho, aby sa pozreli do mikroskopu a overili si, že existovať môžu. Na konci 19. storočia riaditeľ patentového úradu vo Francúzsku navrhol zrušiť tento úrad, lebo už vraj všetko bolo vymyslené :-) Dali by sa nájsť desiatky príkladov.
Ak je nejaká technológie v súčasnosti nedokonalá, tak to neznamená, že bude nedokonalá aj v budúcnosti. Pred 70 rokmi vážili prvé kalkulačky niekoľko rokov. Takže k tým výkyvom energie: elektrike nerozumiem, ale viem si predstaviť nejaké riešenia: buď nejakými superkondenzátormi (len zase nehovor, že to TERAZ nie je možné) alebo niečím podobným, čo dokáže vyrovnávať hladiny.
Ale aj inou formou. Predstavme si, že 5 miliónov nemeckých domácností bude vyrábať energiu doma. A bude mať aj zásobníky na elektrinu - či už vo forme batérií, alebo niečoho iného - fantázii sa medze nekladú - teraz ma napadol zotrvačík. Ak bude energia drahá - v čase energetickej špičky, budú energiu do siete predávať - či už priamo zo slnečných kolektorov, kogeneračných jednotiek alebo z batérií. A keď bude energie prebytok a teda bude lacná (možno násobne), tak budú energiu nakupovať. Celé sa to dá urobiť automaticky na báze internetu a počítačov - každý účastník si len nakliká cenu, od ktorej je ochotný elektrinu nakupovať a cenu, od ktorej je ochotný energiu predávať. Hovorí sa tomu virtuálna elektráreň - podobne ako existujú virtuálne superpočítače zložené z miliónov dobrovoľne zosieťovaných PC-iek.
A pri takomto on-line generovaní ceny a množstva elektrickej energie by sa nemalo stať, že bude dochádzať k veľkému prebytku či nedostatku elektrickej energie. Ak bude cena veľmi nízka, ľudia budú vo veľkom elektrinu nakupovať a uskladňovať. Ak bude dopyt po elektrine vysoký, a teda aj cena bude vysoká, tak elektrinu budú ochotní predávať aj ľudia, ktorí by to inak nerobili.
A pomocou počítačov sa dá pomerne presne urobiť odhad vývoja ceny za kW počas celého dňa, a to aj so zohľadnením ročného obdobia, aktuálneho počasia, sviatkov, dovoleniek a pod.
A k tým elektromobilom.. Viem si predstaviť aj riešenie, že na diaľniciach a cestách 1. triedy budú káble uložené pod zemou a elektromobily budú napájané bezkontaktne. Súčasne sa na diaľnici budú nabíjať ich batérie, ktoré budú neskor využívať pri jazdách po meste. A okrem toho budú mať aj núdzový generátor na fosílne palivá. Ale to je zase len jedna z množstva alternatív, ktoré sa ponúkajú. Bohužiaľ ľudia v našich končinách, a stretávam sa s tým všade a neustále, sú perfektne vycvičení v spôsobe uvažovania, prečo sa niečo nedá. Je to oveľa jednoduchšie ako uvažovať trochu inak. ako by sa to mohlo dať.
Avatar - 3_diamanty
21. 2. 2013 12:33
na rozdiel od toho GTD golfu
vyzera tento e golf s tym podivnym e naraznikom... proste eeeeee hrozne ;-)
Rozbalit vlákno
4
Avatar - Fe
21. 2. 2013 12:38
Re: na rozdiel od toho GTD golfu
Mne sa naopak ento paci viac ako orignal. Ale celkovo sedmicka je pre mna krok s5 dizajnovo oproti sestke. Tak usadle a konzervativne auto bez charakteristickej crty som dlho nevidel... :no:
Avatar - 3_diamanty
21. 2. 2013 14:33
Re: na rozdiel od toho GTD golfu
zvykaj si..... vw uz oddavna vyrabal nudne auta bez charizmy.... tento golf teda nie je prekvapenim ze vyzera ako vyzera .... vw dotiahol nudu do dokonalosti :yes:
Avatar - jozephko
22. 2. 2013 01:06
Re: na rozdiel od toho GTD golfu
Už som chcel skončiť, ale na tuposť v poslednej vete musím zareagovať. Je mi šuma fuk, či diskutuje Slovák (myslím, že aj ten tam mal nejaký výhrady!, Čech či Hotentót. Pre mňa čeština nie je a nikdy nebola cudzí jazyk, a to že niekto hovorí česky, si ani nevšimnem. Väčšinu časpopisov čítam v češtine, rovnako je to aj s televíziou, možno 80 %.
Problém však skôr vidím u teba - v duchu hesla podľa seba súdim teba.
A ak mám nejaký názor, vôbec to neznamená, že sa niekoho snažím presvedčiť. Nech si každý myslí, čo chce, je to jeho prirodzené právo. Ale na druhej strane je zase mojím právom vyjadriť sa určitých veciach alternatívne. V našich končinách sa totiž stálo módou uvažovať antiekologicky. Slovo ekológia považujem pomaly za nadávku, ale to neznamená, že sa musím správať nerozumne.
Moji dedovia mali ledva dokončenú základnú školu, nikdy o ekológii nepočuli, ale predsa sa správali rozumne. Nevydrancovať polia a pozemky, ktoré im patrili, ale snažili ch skultivovať a ďalšej generácii ich odovzdať v minimálne rovnakom stave v akom ich oni prevzali. A to by mal byť základ uvažovania - nie sebecky rozmýšľať, že mňa následky môjho konania nezaujímajú.
Osobne som hlboko presvedčený, že tému ekológie si pravica nechala ukradnúť ľavičiarom. Správať sa rozumne je totiž predovšetkým doménou pravicového myslenia.
23. 2. 2013 17:43
Re: na rozdiel od toho GTD golfu
Měl by sis sjednotit názory. Děda nevydrancoval pozemky - ok. A ty bys chtěl pěstovat rychlerostoucí dřeviny a biopaliva. Někde si přečti, jak tyhle věci devastují půdu. Mám pro tebe novinku - ten velký přírůstek není jen tak ze vzduchu. Po "sklizni" tam budeš muset nasypat tuny umělých hnojiv z druhého konce planety, jinak už tam neporoste ani tráva. Buď si jistý, že ty hnojiva nejsou vyrobena ani dopravena ekologicky.
Má cenu se chovat ekologicky, ale ne fanaticky. Třeba ta naivní vize, že FW panely na střeše rodinného domu vyrobí dost energie pro dům i nabíjení auta. Než začneš příště snít, zjisti si jaká je reálná účinnost FW a jaká plocha by byla potřeba aby to mělo nějaký smysl při nabíjení elektromobilu. A mám další novinku - FW panely v noci nefungují, takže nabíjet auto přes noc - asi ne. Podobně když je zataženo.
Jediným skutečným globálním řešením do budoucna jsou jaderné reaktory 4. generace. Bude možné v nich spalovat i jaderné palivo, které dnes ukládáme jako odpad. K tomu tyto reaktory budou produkovat velká množství levného vodíku pro vodíkové hospodářství. Indie, Čína, Rusko, kdo není krátkozraký, ten na těchto reaktorech pracuje. [odkaz]
Řešením pro jednotlivce jsou jednoznačně úspory. V bydlení i autech. Když jedu do práce mopedautem, mám ve městě spotřebu 3 l nafty na 100 Km. Když pojedu velkou limuzínou, propálím 10 litrů benzínu. Kdo bydlí v paneláku nebo špatně izolovaném domě, za teplo se nedoplatí. Kdo má třeba podzemní dům nebo nějaký dobře izolovaný domek s vakuovými teplovodními panely na střeše, nemá s platbami za energie problém.
Avatar - RoadRunner426
21. 2. 2013 12:49
Tak to se teda VW nepovedlo.
Mám pocit že tohle se tedy VW moc nepovedlo. Za zmíněnou odhadovanou cenu si potencionální zákazník může už pořídit Teslu model S v základní variantě 40 kWh, který Golfa překonává prakticky ve většině parametrů. Uvedu jen ty základní. Dojezd oproti základní vezi Tesly je přibližně o 100km nižší. Max. rychlost má Tesla 177km/h vs. Golf 135km/h. Zrychlení z 0 na 100km/h má Golf 11.8s, Tesla 6,5s. Objem kufru má Tesla celkový 745L a po sklopení zadních sedadel se zvětší na 1645L + přední kufr 150L vs. Golf 345L. O prestiži a technické vybavenosti Tesly modelu S nemluvě. Takže by mě fak moc zajímalo v čem bude proti konkurenci e-Golf 7 lepší. Abych jen VW Golf nekritizoval tak 3. generace byla také vyráběna v limitované sérii i jako elektromobil - citySTROMer. Ten se povedl, navíc lze do něj dokoupit baterie s mnohem větším dojezdem (až 300 km). V současnosti se tento použité kousky pohybují v ceně kolem 250 - 300.000 Kč (s použitými bateriemi a dojezdem max. 80km na jedno nabití). Nové baterie LiFePO4 se pohybují kolem 150 - 300.000 Kč (podle kapacity). Takže ať si na tohle udělá každý svůj názor. Tohle je můj.
Rozbalit vlákno
10
Avatar - WinDiesel
21. 2. 2013 13:12
Re: Tak to se teda VW nepovedlo.
Přidám svůj názor - obě zmíněná auta jsou na dvě věci - na nic a na guvno.
Ale odtahové služby jásají.
21. 2. 2013 13:29
Re: Tak to se teda VW nepovedlo.
Nemícháš dohromady doufám cenu z USA s nějakým odhadem pro Německo? Tím nechci obhajovat cenu.

Jinak citySTROMer byl i v první a druhé. V první se neprodával, pokud vím, v druhé už ano.
Avatar - Otrava
21. 2. 2013 14:00
Re: Tak to se teda VW nepovedlo.
Není Tesla v USA silně dotovaná? Já jen, co jsem se koukal na její cenu v USA a srovnal to s cenami jiných elektromobilů (také s horším zrychlením, dojezdem apod.) u našich sousedů, tak ta cena byla jinde...
Avatar - RoadRunner426
21. 2. 2013 20:24
Re: Tak to se teda VW nepovedlo.
Nechci nikoho poučovat, ale Tesla není dotovaná automobilka. Pravdou je, že na svůj rozjezd dostala štědrou finanční podporu USA. V současné době jí už začíná splácet díky rozjetí výroby modelu S na plné obrátky. Fakt je, že USA přispívá novým majitelům všech elektromobilů zhruba 5.000 - 7.000 dolarů (částa je rozdílná, protože v některých částech USA přispívají více). V některých státech EU se tato podpora také objevuje. U nás v ČR na ni můžeme zapomenout. A pokud bych měl vzít přirovnání u jiného vozu, než je Tesla, tak mohu jmenovat např. Mitsubishi i-MiEV (Peugeot iON, Citroen C-Zero). Tyto vozy nejsou jen drobnou úpravou nějakého modelu a přitom mají zhuba stejný dojezd a také poloviční cenu. Jsou menší než Golf, ale pochybuji o tom, že trocha plechu na zvětšení karosérie by stála půl milionu.
21. 2. 2013 20:40
Re: Tak to se teda VW nepovedlo.
To už tolik zlevnili? C-Zero stál myslím 900 tisíc (někdy v polovině 2011).
Avatar - RoadRunner426
21. 2. 2013 21:45
Re: Tak to se teda VW nepovedlo.
Mrkni se třeba na www.sauto.cz tam jsou tyto auta už kolem 520.000 Kč, ale pokud se Ti to zdá málo, najdeš tam i kousky za 700.000Kč a víc.
21. 2. 2013 22:09
Re: Tak to se teda VW nepovedlo.
Bavíme se snad o oficiální ceně, ne o nějakém inzerátu. Jako slušné měřítko může podle mne posloužit Leaf a ten se pohybuje kolem 35 tisíc € a čeká ho snížení cen.
Avatar - RoadRunner426
21. 2. 2013 22:45
Re: Tak to se teda VW nepovedlo.
Máš pravdu, Leaf se dá dobře s Golfem srovnávat, jak cenou, tak i velikostí. jsem jen zvědav, o kolik ta cena půjde u něj nyní dolů. Tipuji tak max. o 5 tisíc Euro. Mohl bych se zmínit o cenách Leafu v USA, ale tam je jiná cenová politika i díky tomu že jsou tam štědří s příspěvky. Docela by mě zajímalo jaké budou parametry elektrického Chevroletu Spark. Četl jsem o tom na netu dost. jen nevím čemu věřit.
22. 2. 2013 14:59
Re: Tak to se teda VW nepovedlo.
Chtěli se dostat na úroveň Priusu, tedy předpokládám, že to budou chtít stlačit pod 28 tisíc. Uvidíme, jaká bude realita. Svět se mění a plány s ním. :-)
Avatar - Otrava
21. 2. 2013 22:01
Re: Tak to se teda VW nepovedlo.
Ale to jsme se špatně pochopili. Píšeš o tom, že tesla stojí podobně jako Golf. Podíval jsem se do ceníku tesly...a vzal v potaz model S (ačkoli je asi luxusnější jak ten golf)...v USA ceny začínaly tak na těch 50tis. co jsem viděl. Jenže pokud vím, tak v Německu (a Evropě) se ofiko ještě neprodává. A takový Nissan Leaf, který v USA stojí výrazně méně jak Tesla S, o 1/3 až polovinu, co jsem koukal, v Německu jako nový vyšel také tak v přepočtu cca 50tis. dolarů.

Možná jsem se díval špatně, na špatné ceníky, možná tu leaf prodávali předražený, ale předpokládám, že vycházíš z cen tesly v USA a ta se může velmi lišit od ceny v Německu.
21. 2. 2013 14:27
Znovu??? Po měsíci???
Nic proti, ale tenhle článek tady byl už na konci ledna. [odkaz] Nechápu...Ale opakování matka modrosti. Dnes už někdo psal, že nechápe řazení článků, kdy novější jsou pod články staršího data. Viz. dnešní VW Golf GDT. No dobrá, to se dá překousnout. Ale opakovat články, to už snad ne.:-(
Rozbalit vlákno
0
21. 2. 2013 15:57
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - twistedTSD
21. 2. 2013 18:33
Hm.
Další zbytečné auto, kterého se vyrobí 5 a půl kusů. Ale dnes je zkrátka hlavní zavřít zobák ekoteroristům autem s "nulovými" emisemi...
Rozbalit vlákno
0