Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Tažení přívěsů: Co za čím a s jakým řidičským průkazem? Není hmotnost jako hmotnost

Podmínky pro tažení přívěsů nejsou složité, ale musíte trochu počítat součet hmotností. Kdo to neřeší, reálně riskuje svůj řidičák.
Zpět na článek
7. 2. 2023 18:34
Přívěsy
Díky moc za článek. Takové info se dost hodí. Také teď zvažuji pořízení nějakého přívěsu. Potřeboval bych ho na občasné převážení stavebního materiálu atd. Asi by mi stačil nějaký klasický nebržděný. Co jsem se tak díval, tak celkem slušnou nabídku mají například přívěsy Podlešák, viz https://podlesak.cz/ Nemá s nimi někdo náhodou zkušenost?
19. 1. 2021 21:57
Vozik
Chci se zeptat když mám skupinu B můžu zapřahnout i brždený přívěz?
13. 5. 2020 20:30
Tažení karavanu
Mohu táhnout karavan o hmotnosti 1200/1020 kg,když mám V TP auta uvedeno že mužů táhnout 1180/750kg a váhy auta jsou 2250/2250/2839/3180. Děkuji
Avatar - eLzyx
11. 5. 2020 14:54
náklad uvnitř vs. náklad na vozíku
čím je podložené tohle tvrzení?
Příklad: Moje auto uveze jen 1000 kg, ale vozík má v TP 1200 kg. Mohu ho připojit?
Ano, ale nesmíte ho naložit na víc než 1000 kg a kromě toho platí ještě podmínka, že jeho největší povolená hmotnost 1200 kg nesmí činit víc než samotné auto. U rámových pick-upů je to o polovinu víc.
Co říká zákon: Největší povolená hmotnost přípojného vozidla kategorie O2 (brzděný vozík nad 750 kg) není větší než největší povolená hmotnost tažného vozidla u vozidel kategorií M1 a N1 a 1,5násobek největší povolené hmotnosti tažného vozidla u vozidel kategorií M1G a N 1G.

zákon říká jen to, že vozík nesmí být těžší než auto. Nic o tom, že mám počítat s užitečným zatížením vozidla. To imho říká jen to, jak moc smím zatížit nápravy. Dle toho vašeho tvrzení by to znamenalo, že v některých případech nelze vézt 4 chlapy v autě + prázdný vozík, protože to dohromady dá víc než užitečné zatížení.
11. 5. 2020 13:04
Re: vozík
A nebo povolena hladina alkoholu v krvi... na 0,5 a bylo by po buzeraci
10. 5. 2020 20:33
Re: vozík
Toto je trochu antiEU schizofrenia. Nadava sa hore dole krizom krazom na Brusel, EU, nariadenia ktore EU vydala. Hned naproti tomu sa nadava na vsetko, co vlastne zjednotene nie je, lebo tam dosah EU nema, ale aj tak za to moze. Prave zjednotenie skupin VP ti hovori, ze mas rovnake platne podmienky v celej EU. Suhlasim, ze mali by sa zjednotit este niektore veci, aby clovek nemusel rozmyslat kde je co protipravne alebo zakazane - napriklad povinna vybava.
10. 5. 2020 20:10
Re: vozík
Co se týká dopravní legislativy tak každý stát EU má své vlastní normy a nějaké zásadnější snahy o sjednocení vidět nejsou
10. 5. 2020 17:51
Re: vozík
Já jsem naopak rád, že EU má snahu tyto věci sjednotit. Kdyby každý stát v Evropě měl vlastní "normy", tak by to byly nervy jen projet Evropou, aby tě náhodou nezavřeli, že táhneš o 10 kilo těžší přívěs, než povoluje místní úprava.
Nadávat na všechno na EU je jako nadávat na Kalouska. Na toho se dá taky svést všechno - od špatného počasí až po nefunkční erekci. :-)
10. 5. 2020 14:42
Re: vozík
se divím čím se svět vyvíjí , jedině tak opačným směrem , tolik blbostí co vymysleli k vůli EU za 65 let svého života jsem nezažil , sbohem zdravý rozume
10. 5. 2020 11:27
Re: vozík
Se smiřte s tím, že svět se vyvíjí a legislativa s ním. Mi připomínáte nářky těch, co měli v papírové občance z roku 70 neomezenou platnost a divili se, že musí na výměnu OP, že jim končí platnost. :-)
10. 5. 2020 09:29
vozík
není mi jasné proč když jsem dělal řidičák před 40 léty mne nikdo neomezoval v tažení přívěsu ,navíc na dotaz co mohu táhnout při ř.p. skupiny C není odpověd , navíc mi bylo sděleno dopravním inspektorátem že mohu táhnout soupravu do 4200 kg bez dalšího rozšíření , pokud mám Ř.P. skupiny T jak mohu táhnout vlečku a jiné stroje . nechápu proč mám doplácet na rozšíření něčeho co už jsem měl a jednou zaplatil !při 2 leté praxi sk C se automatiky přidávala skupina E OPĚT MUSÍM DOPLATIT VČETNĚ AUTOŠKOLY
10. 5. 2020 08:47
spojitelnost vozidel do souprav
clanek je dle meho recyklat, protoze spojitelnost tak ja ji uvadite uz nastesti neplati. Takze lze pripojit za auto o nejvyssi pripustne hmotnosti 2200kg (stredni trida) vlek o nejvyssi celkove hmotnosti 3500 kg (platak na dve auta nebo velka sklopka), ale nesmi se nalozit na vic nez je maximum v tp auta a taky na vic nez je 2200kg.
Mam za to, ze to plati od 2019, nicmene v zahranici je to uz roky. Ridicak pochopitelne BE