Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Alkohol za volantem v zahraničí. Kde tvrdě narazíte a kde přimhouří oči?

Zatímco v Česku platí nulová tolerance alkoholu za volantem, jinde ve světě jsou benevolentnější pravidla. Tresty v případě nehody ale bývají mnohem vyšší.
Zpět na článek
4. 11. 2020 22:13
Re: 0.5%%
Já zase nechápu proč by se někdo musel hned zlít a nelze si dát na chuť k jídlu jedno pivo nebo víno.
4. 11. 2020 22:13
Re: zbytecna
Na nemanuálních pozicích se to toleruje běžně. Já s tím u svých lidí problém nemám a sám si k obědu víno nebo pivo občas taky dám.
4. 11. 2020 12:56
Re: nulova tolerance?
u vas na slovensku nejste zdaleka takovi magori jako u nas v cesku.
u nas porad plati nula na kole i kdyz jedes po lesni ceste nebo po "vinarskych" cyklostestezkach vybudovanych za penize EU pro podporu vinaru, anebo jeste nedavno asi rok platici zakon, kdy sis jako zadak nemoh legalne dat ani maly pivo na klidny luznici, zatimco hacek a porcelan mohli byt zliti pod obraz, cimz nasi zakonodarci postavili zadaka kajaku na uroven kapitana zaoceanskyho parniku
4. 11. 2020 12:16
Re: nulova tolerance?
Myslim ze tlak nemenit zakon pochadza zo strany policie. Jednak to rozhodnutie NSS nepozna vela vodicov, a navyse policajti ich mozu vmanevrovat do pozicie ked obvinia sami seba. Urobia dychovu skusku, ukazu pristroj "no pozrite pan vodic, pristroj vam nameral 0.2 promile, tak co ste pili?".

A ked vodic povie nieco ako "vcera vecer som si dal pivo, myslel som si ze to uz vyprchalo", tak je koniec, padla klec, a ziaden pravnik mu nepomoze. Vysledok merania sice nic nepreukazuje a samo o sebe by pred sudom neobstalo, lenze naivny blbec sa prave priznal ze pred jazdou pozil alkohol...

btw, neviem ako u vas, ale na slovensku zakon cyklistom toleruje 0.5 promile. Preco, pytam sa? Je taky velky rozdiel ked pojde niekto s pol promile na elektro-bajku, alebo skutri? Bud tolerujme to pol promile vsetkym, alebo nikomu!
Avatar - Ozzman
3. 11. 2020 23:52
Re: zbytecna
Tak hulení je ještě více nebezpečné, prototže někdy si dáš a nic to neudělá a jindy tě to rozstřelí, takže radší řídit po jednom pivku, než po nečem, kde netušíš, jakou dostaneš dávku. Zkusil jsem obojí, v době, kdy to ještě v ČR nikdo neřešil a 200 km na holandském haši není nic hezkého :)
3. 11. 2020 21:45
Re: 0.5%%
myslis karle treba toho rakouskyho dobytka, kterej pred rokem u vranovsky vsi zabil 5 lidi, kdyz pred horizontem predjizdel na plny care??
Avatar - Blue Sun
3. 11. 2020 20:54
Re: zbytecna
Je zajímavé, že na pití v práci je v ČR poměrně jednotný postoj a shoda v tom, že se netoleruje. Ale za volantem by chlastali všichni. A že by práce byla statisticky méně riziková, to tedy rozhodně není.
Avatar - Blue Sun
3. 11. 2020 20:52
Re: 0.5%%
Nejde o účinky alkoholu jako takové, jde právě o to zlehčování a náhled na problém. Když takový člověk vnímá "nulu" jako buzeraci, bude po uvolnění více v pokušení překračovat ten limit, protože přeci nepodlehne buzeraci, ne?. Vždycky tu bude hranice, která bude lidi omezovat, a dokud přístup bude v duchu "je to buzerace", je jakékoli zvyšování jen nesmyslným hazardováním.
3. 11. 2020 20:34
Re: zbytecna
No já nevím. Být třeba zaměstnavatel a můj zaměstnanec si dát k obědu víno nebo pivo a přijít potom do práce... asi bych to chápal těžko. Nevím, prostě tyhle věci striktně odděluju, něco je zábava a něco je práce a něco je řízení. A jde mi to těžko dohromady...
Viz třeba nehodovost a brčko
https://www.novinky.cz/…odovost-40245701
3. 11. 2020 20:31
Re: 0.5%%
Já stejně hlavně nechápu, proč někdo pije jedno pivo. Buď se chci zlít, nebo ne. Dává mi to smysl asi jako jít se okoupat a vlízt tam po kotníky :-) :-) :-)
3. 11. 2020 20:16
Re: zbytecna
Není to umělá hranice a potvrdil to i NSS ČR. A není to jen o pivu. Ke spoustě jídlům se prostě hodí víno a nevím proč je nutné automaticky pranýřovat někoho kdo si sklenku na chuť k něčemu dá. Stejně má takový člověk hodinu po obědě/večeři 0.1-0.5 což je přesně případ co popsal ten NSS a rozporuje současnou legislativu. Proto má prakticky celá evropa (ale i zbytek světa) toleranci.

Navíc individuální zodpovědnost platí i pro nulovou toleranci...a kolik jezdí lidí na šrot nebo pod vlivem silných drog? Jak tyhle lidí řeší 0.5? Vůbec nijak, ti lidi tě zabijou nehledě na zákony. Tak nevím proč sám sobě komplikovat život. Ty přijdeš o papíry a v taxíku tě zabije smažka, které je jedno kolik promile nebo drog se hodnotí jako trestný čin...
3. 11. 2020 20:12
Re: 0.5%%
Proboha proč? NSS vydal rozsudek, který rozporuje účinky při těch nízkých promile. V praxi to znamená, že když víš jak se právně bránit, tak ti do 0.3, možná až 0.5 nic nehrozí, kdo neví, tak automaticky přišel o řidičák. To už je prakticky nerovnost před zákonem a není to správně. Proč asi většina světa má toleranci? Asi my jsme ti nejchytřejší a oni ti hloupí?

Koukni se na tragické nehody způsobené alkoholem. Prakticky ve všech případech jsou to těžké případy nad 1 promile. Procenta co jsou ve statistikách s podílem alkoholu většinou neznamenají, že to bylo hlavní příčinou nehody. Ba dokonce vůbec žádnou, jen někdo narazil do někoho, kdo něco měl. V tom případě se to velmi hodí pojišťovnám, jelikož argumentem je, že je to nedodržení předpisů a lze předpokládat, že střízlivý řidič by mohl mít ostřejší reakce a třeba dopady nehody minimalizovat až ji zabránit. Tzn. je to prostě buzerační a není spravedlivé.
3. 11. 2020 20:07
Re: 0.5%%
Proto mají ve všech zemích toleranci, ale za ní přísnější postihy (často rovnou trestné činy) než u nás. Tento argument je v právním státě právě že lichý. Nelze stavět zákony takto.

Každopádně celý problém je, co už jsem tu zmiňoval - naše legislativa v tomto není jednotná a to je hodně špatně. NSS rozporuje zákon a sněmovna není schopná to napravit. Právě kvůli těmto populistickým názorům. Takže nulová tolerance je v ČR buzerační nástroj. Kdo ví jak se bránit, tak se ubrání, kdo ne tak automaticky přichází o řidičák.
3. 11. 2020 20:04
Re: 0.5%%
Žil jsem půl roku v Rakousku a Karle promiň, ale je to blbost. V Rakousku vynucují úplně všechno včetně bezdůvodně pomalé jízdy, za kterou rozdávají flastry snad víc než za překročení maximálky. To se mi hodně líbilo, dálnice v pořádku, všude se jezdí okolo max. povolené rychlosti a provoz se hýbe. Pak není důvod ani překračovat maximálku. Jediný kde tohle neplatí jsou národní parky v Alpách, tam je to skoro fanatismus kvůli ekologii :D
3. 11. 2020 19:59
Re: nulova tolerance?
Nevím za co jsi dostal palec dolů. To co píšeš je fakt podpořený právě tím NSS. A je to přesně důvod proč současná legislativa je nesmysl. Bohužel o tom byl naposledy ten návrh ve sněmovně a zvrhlo se to v debatu o legalizaci opilců za volantem. Z toho bylo vidět, že veřejnost (která se vyjadřovala) o té problematice nic neví, jelikož ten návrh jen reflektoval rozhodnutí NSS, nic víc.
3. 11. 2020 19:43
Re: 0.5%%
to je klasika. povolená 130, všichni jedou 150-160. povolíš jedno pivo, všichni si dají tři...
3. 11. 2020 19:01
Re: 0.5%%
Nejaky cas som zil v Bavorsku. Ja som si dal max jedno, ale mnohi kolgovia(domaci) nemali problem za dve hodky vypit 3-4 a potom odsoferovat domov. Opatrne asi isli, ale hlavne spoliehaju na to, ze tam sa preventivne fukat nedava.
Avatar - Blue Sun
3. 11. 2020 17:41
Re: 0.5%%
No, tak přesně kvůli názoru lidí o "buzeraci" ať ta nula zůstane.
Avatar - _Karel_
3. 11. 2020 16:21
Re: 0.5%%
Posuzuju to podle úrovně řidičů u nás a třeba v Rakousku.
Avatar - KANKUNEN
3. 11. 2020 14:48
Re: 0.5%%
Souhlas s Toptenem, nebuzerovat 90 % slušných řidičů, kvůli těch, co chlastají stejně i teď.
3. 11. 2020 14:41
Re: 0.5%%
jo, 0.3 promile, to je s rezervou maly pivo, mozna i velky, to by byl rozumnej kompromis, alespon pro zacatek
3. 11. 2020 14:37
Re: 0.5%%
no tak kolik nehod, zraneni a umrti maji na svedomi ridici, co jeli do 0.5 promile v zile ?
hod sem nejakou hodnovernou statistiku. tohle jsou jenom obecny tlachy
3. 11. 2020 14:36
Re: 0.5%%
vis, karle, jenze nam nikdo nedal tu sanci, abychom sami zvazili, jestli po tom jednom pivu ridit muzeme nebo ne, a vzdycky se to svadi na to, ze misto toho jednoho by jich bylo 10.
asi sis nevsimnul, ze i kdyz je nula, tak sem tam neho ozralyho chytnou, takze ta nula nic neresi. je to to same, jako kdyz nekomu seberou ridicak, a on porad jezdi, a i kdyz ho chytli mnohokrat, jezdi bez ridicku dal a dal, a nic se nedeje.
podivej se na vychodni nemce. taky meli nulu a omezenou rychlost. sloucenim se zapadnim nemeckem prisli i zapadonemecke normy, tedy neomezena rychlost na dalnici a 0.5 promile v zile. a zadnej masakr se nekonal.
proc si porad myslis ty a tobe podobni, ze cesi jsou nejakej nezvladatelnej povl? podle koho to posuzujes???
3. 11. 2020 14:32
Re: 0.5%%
presne to se da rict o tech strizlivejch, kteri nekoho na silnici zabijou.
nikdy sem nevidel statistiku, kolik nehod, zraneni, umrti zpusobi ridici co nadychali v rozmezi 0.2-0.5. vzdy se pise, ze te ridic jel pod vlivem alkoholu. a jestli to bylo 0.5, 1.5, nebo 3.8, to se dozvime vyjimecne a kdyz uz, tak u tech vysokych hodnot. ale nikdy sem necet, ze ten co zpusobil nehodu, mel treba 0.4.
Avatar - Blue Sun
3. 11. 2020 14:08
Re: 0.5%%
Jaké následky si ponese ten, kdo pod vlivem někoho srazí a zabije? Myslíš, že toho mrtvého tím přivede zpět k životu?
3. 11. 2020 13:51
Re: 0.5%%
kolik nehod, kolik zraneni, kolik umrti maji na svedomi ridici s 0.5%% ? jiste mnohem min nez ti, kteri maji nulu.

Nevím odkud bereš své přesvědčení. A doufám že to neporovnáváš v absolutních počtech dle v nějakém přepočtu na ujeté kilometry obou skupin, jinak by to samozřejmě byl nesmysl.
3. 11. 2020 13:46
Re: zbytecna
Souhlasím. Jedno pivo si pravidelně kupuji v Chorvatsku, když jdu večer od more, vypiju ho za volantem jen proto, ze se to smí a cítím ho pěkně..,
Avatar - _Karel_
3. 11. 2020 13:31
Re: 0.5%%
Ono je to o tom, že řidiči na západě jsou na trochu jiné úrovni než v post komunistických zemích. Známej rakušák si klidně to pivko dal, ale pak jel domů rychlostí tak o 30kmh nižší, než běžně. Našinec si by si ty pivka dal 3 a ani by ho nenapadlo jet opatrněji. Já jsem pro nulovou toleranci.
3. 11. 2020 11:53
zbytecna
zbytecna diskuse. kdyz vim, ze chci jet autem, tak si misto pivka dam birell nebo limonadu... pokud to clovek nezvladne, tak ma asi problem a mel by hledat pomoc, ne?

Alkohol proste ovlivnuje reflexy a mysleni, a to jeste ke vsemu u kazdeho jinak - se mnou jedno pivo neudela nic, pritelkyne na sobe jedno pivo pozna hned... takze nejaka umela hranice 0.5 je k prdu a individualne pro kazdeho asi zadnou hranici alkoholu zavadet nebudeme, ze. Osobne si to pivo radsi odpustim, i kdyz "na to mam", pokud to snizi sanci, ze na me nekde v zatacce vybafne nekdo, kdo "na to nemel"...

(a pro ty, co budou psat pindy typu "je to na kazdeho zodpovednosti, hurr durr, diktatura", tak to ani nahodou, tady bych teda na zadnou "individualni zodpovednost" nevsazel. Obzvlaste ne v cesku nebo obecne ve vychodni evrope. Ne nahodou cim jdes v evrope vic na vychod, tim maji nizsi toleranci alkoholu za volantem - a zaroven s tim vic nehod pod vlivem.)
Avatar - Ozzman
3. 11. 2020 11:34
Re: 0.5%%
Ty si pivo nedáš, já pravděpodobně taky ne, ale to jsme dva, co ten zbytek ? Proto si myslim, že nějaká tolerance 0,2-0,3 legálně ofiko, né jako je teď, by byla takovým kompromisem a třeba začátkem, na zkoušku, jak to dopadne.

Jo, o tom ostatním nemá smysl diskutovat, souhlasím.
3. 11. 2020 11:08
Re: 0.5%%
jenze tenhle pristup vede prave k tomu, ze se mnozi z nas chovaji nezodpovedke, protoze mnozi s nas se zodpovedne chovat nikdy nenaucili.
sam pises, ze kdyz ses utahanej, je to mnohem horsi nez ta jedna plechovka, coz muzu jenom potvrdit. a tak kdyz sem utahanej, tak si ani to maly pivo jednoduse nedam.

fakt si myslim, ze 30 let po konci totace je cas na to, abychom se naucili jednat zodpovedne a ne jen cekat, co nam kdo povoli nebo zakaze.
to pak vede k takovym absurdnostem, jako ze sis na lodicce nemoh legalne dat ani maly pivo, nebo k tomu, ze nam na jare rozkazali nosit rousku i v hlubokym lese, kde potkas maximalne smecku vlku. a to logicky dal vede k tomu, ze se mnohy i rozumny narizeni nebo v lepsim pripade doporuceni, proste nedodrzuje.
Avatar - Ozzman
3. 11. 2020 10:54
Re: 0.5%%
Ono je to hrozně diskutabilní taková hranice. V některých státech taková tolerance je, třeba po Bruselu či v Německu jsem mockrát jezdil s plechovkou piva, nebo po pivku z hospody a když celý den moc nejíš, rychle to vletí do hlavy, neříkám, že jsem si připadal nebezpečně, jel jsem pomalu, ale už to není úplně ono. Na druhou stranu, únava často působí uplně stejně, jako ta plechovka ležáku, mnohdy hůře.

V ČR se bojím zneužití, že si člověk řekne - 0,5 promile? Ok, pohoda, to dám 4 pivka a prcka, mne to rychle spaluje. Takže nějaké 0,2-0,3 zbytkáče proč ne, to by se mi mockrát hodilo, ale abych apriori před jízdou pil,z vlastní zkušenosti vím, že to není vždy ideál.
3. 11. 2020 10:32
Re: 0.5%%
kolik nehod, kolik zraneni, kolik umrti maji na svedomi ridici s 0.5%% ?
jiste mnohem min nez ti, kteri maji nulu.
je otazka, jestli takhle male mnozstvi ma na nehodovost podstatny vliv.
samozrejme, kdyz pojedu napric evropou, nic si nedam, kdyz pojedu z obeda do prace za roh ulice, to maly pivo si dam normalne i dnes
3. 11. 2020 10:21
Re: 0.5%%
Kdyby lidi za své průšvihy nesli následky vždy jen sami tak by to problém nebyl, ať si klidně chlastaj a fetujou
Bohužel v dopravě to neplatí, tam často ty následky odnesou i jiní
3. 11. 2020 10:17
0.5%%
jsem pro mirnou toleranci 0.5promile, coz je s velkou rezervou jedno velky pivo k vepru knedlu zelu.

soucasnej system uci lidi lhat, protoze kdyz ti namerej 0.2 (maly pivo) a budes tvrdit ze jsi nic nepil, nechat te bejt, kdyz to maly pivo priznas, mas problem.
uplne absurdni byl zakon, kdyz zadak na lodicce si nesmel dat ani maly pivo, zatimco hacek a porcelan mohli byt zliti pod obraz.

asi neni nahoda, ze nulovou toleranci maji v EU jen postbolsevicke zeme, coz politikum vyhovuje, protoze z nas chteji mit ovce, ktere se lepe ovladaji.
30 let po krachu komunistu je cas na zmenu, konecne bychom si meli zvyknout, ze svuj osud mame plne ve svych rukou, ze za svy prusvihy poneseme nasledky, a naopak ze svyho uspechu budeme mit profit mu i ti okolo
3. 11. 2020 09:48
nulova tolerance?
Tzv. "nulova tolerancia" je nezmysel. Tolerancia na alkohol je samozrejme nenulova, aj v CR (hoci policajti to nechcu otvorene priznat). Od hodnoty nameranej pristrojom Drager sa ocitava 0.24 (mg/kg), a az to co zostane je povazovane za preukazanu hodnotu alkoholu v krvi. Ak pristroj namera 0.24 promile a menej, povazuje sa to "de jure" za nulu.

Je to v sulade s pracovnym postupom, ktory definoval Cesky metrologicky institut a pokryva to jednak (ne)presnost meracieho pristroja, ale aj tzv. "fyziologicku hladinu alkoholu v krvi". V tomto smere uz existuje pravoplatne rozhodnutie Najvyssieho spravneho sudu (8 As 59/2010)...