Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Nová technologie slibuje konec aquaplaningu, pomáhá si přitom vodou

Aquaplaning je každoročně příčinou stovek dopravních nehod. Nový systém AIS však nečekaně úspěšně bojuje vodou proti vodě.
Zpět na článek
Avatar - speedfred
19. 2. 2021 11:54
Re: Není
Čo-to už najazdené mám ale keď je na ceste voda tak som opatrnejší. To sa snáď menej bojím na snehu. 🤷
Avatar - Blue Sun
19. 2. 2021 11:40
Re: Není
Opatrnější jízda, ale zase se to nemusí přehánět...
Avatar - kari.laz
19. 2. 2021 08:56
Re: Není
To se dneska nenosí. Dneska musí mát auto 7 a více asistentů o kterých si majitelé myslí, že zachrání vše. A nejhorší je, že často totální selhání řidiče zachrání, selhání, ke kterému by vůbec nemělo dojít, pokud ten za volantem vlastní řidičák, ale pak přijde situace, kdy to nezachrání a je vymalováno, protože kde není rozum, ani asistent nepomůže.
19. 2. 2021 01:19
Re: vodou?
Tak to se Ado hodne pletes. Mezi pneumatikou a vozovkou je voda. Je uplne jedno cim jedes a jestli mas 4x4 nebo ne.

Cim sirsi a cim sjetejsi pneumatika, tim drive dostanes aquaplaning (pokud mluvime o tom stejnem aute tj. je stejna hmotnost vozu).
Avatar - speedfred
18. 2. 2021 17:01
Není
lepšie jazdiť opatrnejšie keď je kopec vody na ceste?
Toto riešenie mi príde ako “poručíme vetru a vode”.
Autá sú už dosť ťažké a pridávať ďalšiu techniku?
Avatar - kari.laz
18. 2. 2021 16:44
Re: vodou?
Asi by záleželo na tlaku, vem si, jak velký tlak umí obyčejný domácí kompresor s tlakovou nádobou, i ten by to nejspíše odfoukl, ale je pravda, že by tam navíc musel být kompresor tlaková nádoba a pod. Možná ta voda je jednodušší a levnější řešení.
Avatar - Emel
18. 2. 2021 16:35
Re: vodou?
Třeba to může využívat vodu z ostřikovače.
Možná to i zkoušeli se vzduchem a prakticky to nefungovalo... ta voda má větší energii jak píše Othello.
Avatar - Emel
18. 2. 2021 16:33
Re: vodou?
To si nemyslím. Aquaplaning je situace, kdy drážky v pneumatice nestačí odvádět vodu zpod gumy a auto najednou jede po vodě... a není schopné zatočit. 4x4 možná bude lépe schopné se držet v přímém směru... a možná ne... ale pokud budeš chtít zatočit, tak taky nezatočíš. Ostatně... rada je vymáčknout spojku a počkat...
Řešením jsou spíš raději užší kola s kvalitním dezénem.
18. 2. 2021 15:01
Re: vodou?
Taky jsem si říkal proč do vody přidávají další vodu. Má určitě víc energie, ale celé to funguje tak trochu rusky ....
18. 2. 2021 14:56
Re: vodou?
Nemyslím že by to bylo úplně jedno. Podle mě je fulltime 4x4 na vodě přece jen stabilnější, tedy alespoň v případě rychle projížděných louží. Z praxe
Avatar - kari.laz
18. 2. 2021 14:55
Re: vodou?
To si myslelo i spousta "příkopářů a svodidlářů"
Avatar - Ozzman
18. 2. 2021 14:50
Re: vodou?
Když ve vysoké rychlosti chytneš aquaplaning se 4x4 je to uplně jedno, prostě to hodí autem.
Avatar - Ada je zase tady
18. 2. 2021 14:01
Re: vodou?
Stačí jezdit čtyřkolkou s trvalým náhonem na 4 kola. Aquaplning je podstatně omezen, spíše je problém sjet dolů z namrzlého kopce, kam jsi předtím bez problému vyjel. :-)
Avatar - kari.laz
18. 2. 2021 13:00
vodou?
Napadá mě, proč nepoužili stlačený vzduch. Pokud by byl dostatečný tlak, trysky by vodu "rouzfoukaly" vzduchem a mohl by tam být i kompresor a rovnou zase doplnit tlakovou nádržku na další zásah.
Takhle se bude muset hlídat kolik tam je vody.

No ale co si budeme povídat, nejleší ochranou před aquaplaningem je zdravý rozum.
18. 2. 2021 12:19
Aquaplanning
Aquaplanning umí být pěkná ***. Vyzkoušel jsem si to na vlastní kůži jak na silnici tak i na polygonu ve škole smyku ve Vysoké Mýtě. Našel jsem to na webu www.jizda-zazitkova.cz/…myku-vysoke-myto a doporučuju to všem. Instruktor mi tam tvrdil, že aquaplanning nastane jen v případě pokud překročíte povolenou rychlost. To si moc nemyslím... ale jinak za celej kurz dávám :yes: