Dakar 2003 : Je dobojováno, Tomeček je druhý

Ondřej Láník
Diskuze (1)
Všichni závodníci již byli více či méně „postiženi“ dvoutýdenním náročným „cestováním“ africkým kontinentem a tak hlavním cílem následující etapy a v podstatě i celého závěrečného víkendu, bylo neudělat chybu.

Pátek 17. ledna

Páteční etapa z Luxoru do Abu Rish byla dlouhá celkem 576 km (z toho speciální zkouška 477 km) a byla to druhá etapa letošního Dakaru, ve které bylo zakázáno používat navigační systém GPS. Všichni závodníci (v pátek bylo na startu etapy 192 jezdců) již byli více či méně „postiženi“ dvoutýdenním náročným „cestováním“ africkým kontinentem a tak hlavním cílem následující etapy a v podstatě i celého závěrečného víkendu, bylo neudělat chybu, soustředit se na trať a dojet až do nedělního cíle v Sharm El Sheikh.

Fabrizio Meoni, který měl ve čtvrtek nehodu na svém KTM, se dokázal vzepřít a přes bolestivé následky pádu v pátek zvítězil (letos to byla již jeho třetí vítězná etapa). Obdivuhodný výkon podával také De Azevedo (KTM), který suverénně vedl kategorii amatérů a celkově byl na pátém místě.

Automobilovou kategorii v pátek vyhrál Ari Varanem s Nissanem systémem start-cíl. Následoval jej další bývalý jezdec světových rallye Miki Biasion. Třetí dojel De Villiers s Nissanem.

Mezi kamiony byl v pátek, letos potřetí, králem Kabirov (KAMAZ), který se v závěrečných etapách snažil předstihnout našeho Tomečka.

Sobota 18. ledna

V sobotu se karavana Dakaru přesunula po 828 kilometrech 16. etapy do letoviska Sharm El Sheikh, kde v neděli soutěž skončila.

Smolařem dne, ne-li celého Dakaru, by mohl být prohlášen Peterhansel, kterému na 66. km předposlední etapy, začala unikat chladící kapalina, poté měl problémy s přehříváním oleje v motoru, postihl jej defekt a nakonec zničil levé přední kolo najetím na kámen. Všichni jeho rivalové již byli dávno v Sharm El Sheikh, když šestinásobný vítěz Dakaru přijel po 7 hodinách a 52 minutách do cíle. Smůla Peterhansela přinesla štěstí Biasionovi, který vyhrál svou první etapu. Na pódiu v cíli však měl poruchu převodovky a musel požádat o pomoc. To se stalo v uzavřeném parkovišti, bez povolené pomoci, takže dostal penalizaci 10 hod., která jej posunula zpět v celkovém pořadí.

Japonec Masuoka měl již v sobotu večer na dosah celkové vítězství v letošním Dakaru, když měl před druhým Fontenayem náskok 1 hod. a 54 min.

Čtvrtým etapovým vítězstvím Firdause Kabirova (Kamaz) pokračovala jeho, dnes už můžeme říci marná, stíhací jízda. Kabirov najel na Tomečka v sobotu celých 32 min, ale ani to nastačilo.

Neděle 19. ledna

Nejkratší ze všech 19 etap letošního Dakaru (56 km z toho 34 km dlouhá speciální zkouška) neměla vliv na pořadí v cíli 25. ročníku soutěže. Do cíle se dostalo jen 186 posádek ze 490.

Celkovým vítězem kategorie motocyklů se potřetí stal Richard Sainct (KTM), který řekl :”Mám takovou radost , jako když jsem Dakar vyhrál poprvé. Dnes jsem však více než spokojený.” Druhý celkově, je po 8552 km Despres, se ztrátou jen 7 min a 18 s. Pro rakouskou značku KTM letošní Dakar znamená absolutní vítězství, protože první jezdec na jiném stroji než KTM dojel na 16. místě s Hondou. KTM vyhrálo také všechny jednotlivé etapy : 5 Sainct, 3 Meoni, 2 Despres, Sala a Lundmark a po jedné vyhrané etapě Cox a Roma.

Za čtyřmi jezdci profi-týmu Gauloises, dojel vítěz amatérské kategorie Jean De Azevedo (KTM). Náš Macháček na čtyřkolce (Yamaha - č.170) svou kategorii vyhrál a celkově skončil na výborném 46. místě. Další náš zástupce Bražina (Honda) je celkově 43.

Ve 25. ročníku automobilového Dakaru vyhrálo etapu 11 x Mitsubishi, 4 x Nissan a 1 x BMW. Celkovým vítězem se stal Masuoka (Mitsubishi) s náskokem 1 hod. 52 min na druhého Fontenaye (Mitsubishi). Třetí dojel nešťastník Peterhansel, který o vítězství přišel v sobotní etapě. První dámská posádka Jutta Kleinschmidt-Fabrrizia Pons dojela s Volkswagenem celkově na 8. místě.

Nás ovšem zajímaly celou soutěž nejvíce kamióny, protože jsme měli několik žhavých želízek v ohni.

Soutěž už potřetí vyhrál Rus Čagin na KAMAZu, druhý skončil Tomeček s TATROU a třetí i přes neuvěřitelnou stíhací jízdu v posledních etapách, zůstal Kabirov s dalším Kamazem. V první třetině soutěže vedoucí De Rooy, dojel po problémech s odpružením, na celkovém čtvrtém místě. Macík s LIAZem přijel do cíle 25. ročníku Dakaru na 12. místě.

Všem našim gratulujeme a těšíme se na 26. ročník na počátku roku 2004 !