Motocyklová VC Itálie 2018: MotoGP doma ovládla Ducati, vyhrál Jorge Lorenzo

 

V šesté Grand Prix letošní sezóny silničního motocyklového MS byli v jednotlivých kubaturách nejúspěšnější Jorge Lorenzo (MotoGP), Miguel Oliveira (Moto2) a Jorge Martín (Moto3).

Nedělní dopolední zahřívací tréninky na Velkou cenu Itálie, která se konala na okruhu v Mugellu, vyhráli Andrea Iannone (MotoGP), Francesco Bagnaia (Moto2) a Jorge Martín (Moto3). Ještě krátce z historie: Na běžných silnicích kolem Mugella se závodilo v období 1920-1970, většinou však s automobily, a to jak Grand Prix, tak později sportovními a cestovními. Současný okruh funguje od roku 1974, měří 5245 metrů. Příliš se nezměnil, jde o klasickou trať s táhlými rychlými zatáčkami a esíčky. Celý víkend bylo nádherně, žádné drastické změny počasí se neudály a fanoušci vytvořili svým hvězdám, hlavně Rossimu atmosféru, kterou zažijete maximálně na fotbale. A jak probíhaly a dopadly závody?

Čtyřdobé litry, tedy MotoGP, se staly kořistí továrních strojů Ducati. Suverénně vyhrál Jorge Lorenzo, Andrea Dovizioso se musel bránit třetímu Rossimu. Marc Márquez upadl, do cíle dorazil, ale mimo body. Ve třídě čtyřválcových čtyřtaktních šestistovek měl nejdříve navrch Mattia Pasini, který nejdříve sváděl krásný souboj s Miguelem Oliveirou. Jenže upadl a Portugalec na KTM měl co dělat s Lorenzem Baldassarrim. Nakonec rozhodla drobná Italova chybka. Za nimi dojeli Mir a Bagnaia. V „moto-trojkách“ triumfoval Jorge Martín těsně před Marcem Bezzecchim a Fabiem di Giannantoniem. Mezi touto trojicí se rozhodlo až na cílové rovince, bojovala spolu prakticky celý závod.

MotoGP

Během závodu Moto2 zabíraly kamery Micheleho Pirra s poraněnou pravou rukou, ale domácí borec je jinak v pořádku. Doufám, že se letos ještě sveze, třeba v Misanu. Klání královské kubatury vypsané na 23 okruhů začalo manévrem Marca Márqueze na Danila Petrucciho, který jel za Pramac v atypických žlutočerných barvách. Marc se pokoušel dostat dopředu, ale byl dlouhý na brzdy, následně Danila vytlačil z dráhy. V prvním kole havaroval Dani Pedrosa a chvíli po něm Scott Redding s Karlem Abrahamem. Vedení patřilo Lorenzovi před Rossim, Márquez jezdil třetí.

Motocyklová VC Itálie 2018: Nejrychlejší v kvalifikacích Rossi, Pasini a Martín

Další pády potkaly Jacka Millera, Toma Lüthiho a Takaakiho Nakagamiho Marc Márquez zdolal relativně čistě Valentina. Kontakt se špičkou neztráceli ani Iannone a Dovizioso, následovali Rins a Petrucci. Ve čtvrtém kole si však ustlal i Marc! Nepoškozenou oranžovou hondu zvedl a pokračoval dál, ale až osmnáctý. Zatím „Dovi“ vyhrál souboj o dvojku s Valentinem, tovární stroje Ducati jely tedy na prvních dvou místech. Devítinásobný mistr světa si moc vyjel a přenechal průběžný bronz Iannonemu.

Lorenzo si před týmovým kolegou udržoval zhruba sekundový náskok. Za nimi to ale vřelo, dvě suzuki (Iannone a Rins) si to rozdávaly s Rossim a Petruccim, i Danilo už sedlá tovární stroj Ducati letošní specifikace a ještě navíc svým pronásledovatelům ujel, do skupiny se naopak dotáhl Cal Crutchlow. Jenže grupa Petrucciho zase dostihla, v 17. kole jej Rossi předjel zpátky. Crutchlowa ve stíhačce následovali Maverick Viñales a Álvaro Bautista, kteří spolu předtím sváděli pěkný souboj.

Iannone to zkoušel na Rossiho, Lorenzo už vedl doslova o parník, zato Petrucci se propadl až na sedmé místo. Jorge zvítězil, ale Dovizioso měl co dělat, aby odolal třetímu Rossimu, ten ho ke konci mocně stahoval. Interní řežbu Suzuki vyhrál Iannone a patřila mu v cíli čtyřka.

VC Itálie MotoGP 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Jorge LorenzoDucatiDucati Team41:43,230 min
2.Andrea DoviziosoDucatiDucati Team+6,370 s
3.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP+6,629 s
4.Andrea IannoneSuzukiTeam Suzuki Ecstar+7,885 s
5.Álex RinsSuzukiTeam Suzuki Ecstar+7,907 s
6.Cal CrutchlowHondaLCR Honda Castrol+9,120 s
7.Danilo PetrucciDucatiAlma Pramac Racing+10,898 s
8.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP+11,060 s
9.Álvaro BautistaDucatiÁngel Nieto Team+11,154 s
10.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 3+17,644 s
'DNFKarel AbrahamDucatiÁngel Nieto Teampád

Pořadí MS jezdců po šesti závodech: 1. Marc Márquez 95, 2. Valentino Rossi 72, 3. Maverick Viñales 67, 4. Andrea Dovizioso 66, 5. Johann Zarco 64... 23. Karel Abraham 1

Moto2

Po startu závodu Moto2 vypsaného na 21 kol se v čele objevil Marcel Schrötter, ale jen do druhé zatáčky, ve které si ustlal. Vedení převzala trojice Álex Márquez, Francesco Bagnaia a Miguel Oliveira, ten startoval až z 11. pozice, tedy čtvrté řady! Přitom se neulil, prostě zareagoval fantasticky. Za nimi jeli Mattia Pasini, Romano Fenati a Joan Mir. Olivieira začal zlobit Bagnaiu a dostal se dopředu. Pak jej předjel i Pasini. Odstoupil Bo Bendsneyder, skončil v boxech, Jorge Navarro a Sam Lowes pak po pádu v kačírku.

Na špičce si to první dva, Pasini s Oliveirou rozdávali o každý centimetr. Nádherný souboj! Brzy do něj ale promluvil i „Pecco“ Bagnaia. Vpředu se ale drželi také Lorenzo Baldassarri a Joan Mir, Álex Márquez jezdil šestý. Fenati udělal chybu a odcouval mimo první desítku. Danny Kent, exmistr světa Moto3 (2015) havaroval v San Donato (první zatáčka po startu), Stefano Manzi v Luco, tedy hned v té další. Na stejném místě jako Kent si lehnul na začátku 14. kola vedoucí Pasini! To už měl Miguel Oliveira těsně za výfuky Lorenza Baldassarriho a domácí závodník jej záhy zdolal. Héctor Barberá vzal s sebou mimo trať Japonce Nagashimu. „Balda“ ukázal, že umí předjíždět i vnějškem, jenže nakonec udělal drobnou chybku, mašina se mu zavlnila. Do boje o triumf se zapojil i Bagnaia. co čtvrtý Joan Mir? Ten se dostal v posledním kole na pódium právě před něj. Miguel Oliveira využil Baldassarriho krocení motocyklu a vyhrál, Ital už na něj nenašel odpověď. .

VC Itálie Moto2 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Miguel OliveiraKTMRed Bull KTM Ajo39:42,018 min
2.Lorenzo BaldassarriKalexPons HP40+0,184 s
3.Joan MirKalexEG 0,0 Marc VDS+0,334 s
4.Francesco BagnaiaKalexSky Racing Team VR46+0,484 s
5.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS+3,537 s
6.Brad BinderKTMRed Bull KTM Ajo+5,985 s
7.Luca MariniKalexSky Racing Team VR46+9,908 s
8.Andrea LocatelliKalexItaltrans Racing Team+11,219 s
9.Xavi ViergeKalexDynavolt Intact GP+12,371 s
10.Simone CorsiKalexTasca Racing Scuderia Moto2+12,675 s

Pořadí MS jezdců po šesti závodech: 1. Francesco Bagnaia 111, 2. Miguel Oliveira 98, 3. Lorenzo Baldassarri 84, 4. Álex Márquez 78, 5. Joan Mir 64...

Moto3

Vedení v závodě, který byl vypsán na 20 okruhů, se po zhasnutí červených světel ujal Jorge Martín, vystřelil z pole position jako raketa. Marco Bezzecchi se jej snažil dohnat. O třetí příčku hned zpočátku bojovali Fabio di Giannantonio a Ayumu Sasaki. Jenže Japonec se brzy zařadil do větší skupiny, které vévodil Arón Canet. Tam se pořadí přelévalo každou zatáčku, brzy z ní odstoupil Adam Norrodin, který divoce havaroval, highsider jej vykopl na obrubníku a byl evidentně otřesen. Tón zde udávali střídavě Enea Bastianini, Gabriel Rodrigo, Tony Arbolino i Jaume Masia.

Motocyklová VC Francie 2018: Suverénní vítězství Marca Márqueze v MotoGP

První trojka se sjela, dva Gresiniho hochy v barvách sponzora Del Conca nenechal na pokoji Bezzecchi. Brzy bylo jasné, že se rozhodne mezi nimi, šlo zároveň o bitvu dvou hond proti jedné KTM. Z obří skupiny se oddělili Bastianini a Nicolò Bulega, který letos stále čeká na první body. Jenže pak jej „peloton“ znovu pohltil. V devátém kole málem upadl Bezzecchi, ale stroj vyrovnal a moc neztratil. Bastianiniho následovali Andrea Migno (loni tu vyhrál), Arbolino a Rodrigo, pole se tedy roztrhalo. Skok Kuby Konrfeila z Le Mans napodobil zajíc, který ve 13. okruhu přeběhl trať těsně před vedoucí trojicí.

Spadl Jaume Masia, který se dostal do kontaktu s Marcosem Ramírezem. Bezzecchi na chvilku ztratil kontakt se špičkou, ale přece si vedoucí jezdec průběžné klasifikace nenechá ujít vavřín nejvyšší? Co ztrácel v zatáčkách, doháněl na cílové rovince. Na triumf to ale nakonec nestačilo, ten ve fotofiniši urval Martín. Fabio di Giannantonio skončil třetí. Čtveřici jezdců za nimi přivedl do cíle s desetisekundovou ztrátou Gaby Rodrigo. Překvapil Manuel Pagliani desátou příčkou, určitě by si zase zasloužil smlouvu na celou sezónu.

VC Itálie Moto3 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto339:20,810 min
2.Marco BezzecchiKTMRedox PrüstelGP+0,019 s
3.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto3+0,043 s
4.Gabriel RodrigoKTMRBA BOÉ Skull Rider+10,948 s
5.Andrea MignoKTMÁngel Nieto Team Moto3+11,083 s
6.Enea BastianiniHondaLeopard Racing+11,165 s
7.Tony ArbolinoHondaMarinelli Snipers Team+11,194 s
8.Lorenzo dalla PortaHondaLeopard Racing+14,567 s
9.Niccolò AntonelliHondaSIC58 Squadra Corse+14,676 s
10.Manuel PaglianiHondaLeopard Junior Team+14,682 s
23.Jakub KornfeilKTMRedox PrüstelGP+22,520 s

Pořadí MS jezdců po šesti závodech: 1. Marco Bezzecchi 83, 2. Jorge Martín 80, 3. Fabio di Giannantonio 75, 4. Arón Canet 61, 5. Andrea Migno 56... 11. Jakub Kornfeil 36

Foto: Václav Duška jr., Rob Gray

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Petr Stuchlík je členem hnutí ANO Petr Stuchlík je členem hnutí ANO

Petr Stuchlík je ode dneška členem ANO. Usneslo se na tom…

České Vafo koupilo nejstaršího finského výrobce krmiv pro domácí mazlíčky České Vafo koupilo nejstaršího finského výrobce krmiv pro domácí mazlíčky

Chrášťanský producent zvířecího krmení Vafo Praha…

Zálohy na PET lahve? Nápojáři nápad neodmítají, mají ale pochyby o financování Zálohy na PET lahve? Nápojáři nápad neodmítají, mají ale pochyby o financování

Karlovarské minerální vody spolu s Institutem cirkulární…

 
Zdroj: MotoGP.com, BT Sport

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Znáte Lady s motorem Wankel? Byly primárně pro sovětskou tajnou službu Znáte Lady s motorem Wankel? Byly primárně pro sovětskou tajnou službu

Ruské žigulíky si pamatujeme jako svižnější alternativy k…

Podívejte se, jak vypadá nejlevnější Škoda Scala. Chybí vám u ní něco? Podívejte se, jak vypadá nejlevnější Škoda Scala. Chybí vám u ní něco?

Nejnižší cena Škody Scala atakuje hranici 400 tisíc…

 

 
Rinspeed propojoval auta s internetem už v roce 2000. Prostřednictvím modelu Tatooo.com

Rinspeed propojoval auta s internetem už v roce 2000. Prostřednictvím modelu Tatooo.com

Včera

Rinspeed Tatooo.com byl koncept pick-upu ve stylu vozů amerických hot rod z 50. let.
Blesk.cz

Jeho synové hájí Babiše. Musel být ve styku s StB, Čapí hnízdo je konstrukt, říká Bartončík

Jeho synové hájí Babiše. Musel být ve styku s StB,…

Byl předchůdcem Josefa Luxe v čele KDU-ČSL. Když měli lidovci našlápnuto na volební zisk 20 procent, přišla…

Vévodkyně Meghan doplatila na porušení přísného zákazu: Urážky, strach a psychická újma!

Vévodkyně Meghan doplatila na porušení přísného…

Všechny svoje účty na sociálních sítích zrušila už loni v lednu, jen krátce poté, co s princem Harrym (34)…

 

iSport.cz

Prince přistál na Camp Nou. Co vedlo Barcelonu k bizarnímu přestupu?

Prince přistál na Camp Nou. Co vedlo Barcelonu k…

„Mohl jsem hrát za Real Madrid, ale neudělal jsem pro to maximum,“ přiznal loni Kevin-Prince Boateng. Teď jde…

Sparta si zavařila kuriózní brankou. Proto hrajeme hokej, smál se Erat

Sparta si zavařila kuriózní brankou. Proto hrajeme…

Ve 46. minutě se Spartě za stavu 1:3 otevřela možnost hrát v dnešním extraligovém šlágru víc než minutu…

 

Reflex.cz

Má prezident Zeman právo nejmenovat profesory vysokých škol?

Má prezident Zeman právo nejmenovat profesory vysokých škol?

Prezident Miloš Zeman zveřejnil své rozhodnutí nejmenovat fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta…

Modelka Imma: Japonsko pobláznila kráska, která nikdy nežila. Je totiž čistě virtuální

Modelka Imma: Japonsko pobláznila kráska, která…

Počítačové technologie kráčí neuvěřitelně rychle vpřed a možnosti grafiky se stále vylepšují. Na první pohled je…