Motocyklová VC Itálie 2018: Nejrychlejší v kvalifikacích Rossi, Pasini a Martín

 

Kvalifikace na Velkou cenu Itálie silničních motocyklů vyhráli v jednotlivých kubaturách Valentino Rossi (MotoGP), Mattia Pasini (Moto2) a Jorge Martín (Moto3).

70. ročník seriálu MS silničních motorek pokračuje o tomto víkendu šestým podnikem na Autodromo Internazionale del Mugello. Velká cena Itálie má předlouhou, avšak přerušenou tradici. První dva podniky s tímto oficiálním názvem se totiž uskutečnily už v letech 1914 a 1921 na Circuito del Pino a v Turíně. Do kalendáře se vrátila ale až v roce 1991, kdy ji hostil Circuito Internazionale Santamonica v Misanu. Ten se s toskánským Mugellem prostřídal ještě v sezóně 1993. Pokud někdo namítne, že se na italském území mistrovství světa závodí od začátku, má pravdu, ale podnik nesl až do sezóny 1990 název Velká cena národů. V Mugellu se odehrál v letech 1976, 1978 a 1985.

MotoGP

Davide Brivio, který vede tovární tým samurajského S, potvrdil, že Andrea Iannone letos skončí a Suzuki jedná... s Joanem Mirem! Není na přestup příliš brzy? Podívejme se kupříkladu na Jacka Millera, který Moto2 vynechal úplně a po zisku titulu vicemistra světa Moto3 (2014) přešel rovnou k LCR do MotoGP. Pokud se Mir se Suzuki dohodne, ostrouhá Jorge Lorenzo. Jenže ten řekl, že určitě bude závodit další dva roky. Za koho, dosud neprozradil.

Ale nyní je trochu jasněji, Španěl se nejpravděpodobněji vrátí k Yamaze. Akorát nejspíš nikoli v továrních barvách, spekuluje se o Asparově týmu, nebo o nástupci Marc VDS, stáj by měl vést současný manažer Emilio Alzamora. Jorge „Aspar“ Martínez může získat peníze od Petronasu a k nim Hafizhe Syahrina, ale ten nejspíš zůstane u Tech 3 (na KTM). Smlouvu s Marcem van der Stratenem mají Franco Morbidelli a Álex Márquez. Situace je dost složitá a podle německého SpeedWeeku není zatím jasné vůbec nic. Záleží samozřejmě na penězích, o ty přece jde až v první řadě.

23. a 24. května probíhaly privátní testy MotoGP na Katalánském okruhu u Barcelony. Ten dostal nový povrch a jezdci používali konfiguraci, na které se jezdilo před smrtelnou nehodou Luise Saloma. Ten zahynul v tréninku Moto2 3. června 2016. Tentokrát měl těžký pád Tito Rabat, jeho ducati dokonce hořela. Poranil si vazy v levém lokti, v Mugellu však nastoupí. Valentino Rossi si pro domácí závod přichystal přilbu v národní trikolóře.

Nejlepší čas prvního volného tréninku královské kubatury zajel v pátek dopoledne Iannone, který má letos slušnou formu. Bohužel si musí hledat jiné místo. V tom druhém byl znovu nejrychlejší. Klání však muselo být dvakrát přerušeno. Dramatický a tvrdý pád absolvoval Michele Pirro, který startuje u Ducati tradičně na divokou kartu, ale neutrpěl žádnou vážnější újmu. Nicméně byl v bezvědomí a zbytku víkendu se bohužel nezúčastní. Stroj jeho kolegy Andrey Doviziosa po restartu kouřil a začal z něj unikat olej, takže musela být trať vyčištěna. „Dovi“ však dosáhl maximálky 356,4 km/h! Rychleji na silniční motorce ještě nikdo nejel...

Sobotnímu dopolednímu měření sil kraloval pro změnu Marc Márquez (Repsol Honda), navíc v novém rekordu 1:46,4 min. Ve čtvrtém půlhodinovém tréninku, který následoval po kvalifikaci Moto3, byl ze všech nejlepší znovu Iannone. Možná udělala Suzuki chybu, že ho pouští, ale co se dá dělat? Karel Abraham padal, kontakt s asfaltem se nevyhnul ani Johannu Zarcovi, Danimu Pedrosovi, na zemi se ocitli i Álex Rins a Aleix Espargaró.

Boj o pole position v MotoGP má jiný formát než méně prestižní kubatury. Z první čtvrthodinové části postupují do druhé patnáctiminutovky dva nejrychlejší k desítce, která byla nejúspěšnější právě v oněch úvodních třech trénincích. Ta nejprve odpočívá. Z Q1 šli dál Jack Miller a Maverick Viñales, Pedrosa nikoliv! Scott Redding prohnal svou aprilii únikovou zónou, ale nespadl.

Ve druhé části, která rozhoduje o postavení na roštu na předních příčkách, konkrétně v prvních čtyřech řadách, řádil opět Marc Márquez, jenže Andrea Iannone posunul hranici rekordu dráhy na 1:46,3 min a Valentino Rossi ukrojil další desetinku! Jorge Lorenzo se těsně před koncem dostal za něj a třetí byl Viñales. Jak to dopadlo? Márquez neodpověděl a zůstal až šestý za Petruccim a Iannonem. „Vale“ zajel na domácí trati pole position, navíc v nejrychlejším čase historie!

VC Itálie MotoGP 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP1:46,208 min
2.Jorge LorenzoDucatiDucati Team1:46,243 min
3.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP1:46,304 min
4.Andrea IannoneSuzukiTeam Suzuki Ecstar1:46,347 min
5.Danilo PetrucciDucatiAlma Pramac Racing1:46,445 min
6.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team1:46,454 min
7.Andrea DoviziosoDucatiDucati Team1:46,500 min
8.Cal CrutchlowHondaLCR Honda Castrol1:46,813 min
9.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 31:46,830 min
10.Álex RinsSuzukiTeam Suzuki Ecstar1:46,909 min
22.Karel AbrahamDucatiÁngel Nieto Team1:48,532 min

Moto2

Prvnímu pátečním volnému tréninku Moto2 kraloval Álex Márquez (EG 0,0 Marc VDS/Kalex), druhému jeho týmový parťák, nováček kubatury a loňský mistr světa Moto3 Joan Mir. Třetí, dnešní část soupeření vynesla na vrchol výsledkové listiny Mattiu Pasiniho (Italtrans Racing Team/Kalex). Vyrovnanost pole prostřední třídy dokazuje to, že se do jedné sekundy vešlo dvacet jezdců' Že by se konečně začalo po návratu dařit Samu Lowesovi? Byl dvakrát pomyslně stříbrný a naposledy i přes pád bronzový.

Kvalifikace Moto2 trvá 45 minut a dnešní program uzavírala. Zpočátku jí vévodil Álex Márquez, ale pral se o nejrychlejší čas s Marcelem Schrötterem a Mattiou Pasinim. Padali Lorenzo Baldassarri a Stefano Manzi. Schrötter zajel vynikajících 1:51,6 min, ale Pasini stlačil nejrychlejší výkon ještě o desetinku níže. Na první místo na startu to stačilo. Marcel Schrötter dokázal, že patří ke špičce, ani mladší z bratrů Márquezů na něj nestačil. Druhu řadu okupuje domácí trojice Bagnaia – Corsi – Fenati.

VC Itálie Moto2 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Mattia PasiniKalexItaltrans Racing Team1:51,575 min
2.Marcel SchrötterKalexDynavolt Intact GP1:51,605 min
3.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS1:51,642 min
4.Francesco BagnaiaKalexSky Racing Team VR461:51,921 min
5.Simone CorsiKalexTasca Racing Scuderia Moto21:51,959 min
6.Romano FenatiKalexMarinelli Snipers Team1:51,973 min
7.Luca MariniKalexSky Racing Team VR461:51,979 min
8.Lorenzo BaldassarriKalexPons HP401:52,083 min
9.Joan MirKalexEG 0,0 Marc VDS1:52,100 min
10.Jorge NavarroKalexFederal Oil Gresini Moto21:52,112 min

Moto3

Divokou kartu dostali pro italský závod čtyřdobých jednoválcových dvěstěpadesátek Manuel Pagliani (Leopard Junior Team/Honda) a Stefano Nepa (NRT Junior Team/KTM). Pagliani má na svém kontě od roku 2015 23 startů v Moto3 na stroji Mahindra a 11 bodů. Šestnáctiletý Nepa v Grand Prix debutuje, je další z italských nadějí blízké budoucnosti.

Motocyklová VC Francie 2018: Suverénní vítězství Marca Márqueze v MotoGP

Celý víkend zahájil nejlepším výkonem Jorge Martín (Del Conca Gresini/Honda). Druhé volné měření sil patřilo rovněž jemu a zůstal nepřekonán i dnes ráno! V FP2 potkal Niccola Antonelliho (SIC58 Squadra Corse/Honda) dramatický pád, ale prohlídka ve zdravotním středisku přímo na okruhu nic závažného neukázala. Naštěstí.

Do bitvy o nejvýhodnější pozici na „gridu“, která trvá čtyřicet minut, vstoupil nejrychleji Fabio di Giannantonio (1,57,4 min), byť režie dlouho nenabídla časomíru. Pak se dokonce dostal pod 1:57. Po incidentu s Ayumem Sasakim havaroval Thajec Nakarin Atiratphuvapat. Čas dále srazil dolů Jorge Martín, až k 1:56,6 min. Druhý se držel Tatsuki Suzuki, který když má den, tak opravdu umí. A na tomto místě už zůstal. Na třetí příčku se vyšvihl další Japonec Ayumu Sasaki. Že by i zemi vycházejícího slunce rostla nová generace špičkových závodníků? Vzpomeňme na 90. léta a začátek milénia. Prvním japonským mistrem světa byl ale už Takazumi Katayama (1977, třída 350), tím posledním zatím Hiroshi Aoyama (2009), historicky úplně poslední ve dvěstěpadesátkách.

Martín dnes vybojoval 13. (uznanou) pole position a čtvrtou v řadě. Druhá řada má prozatímní podobu Canet – Bezzecchi – di Giannantonio. Jakub Kornfeil skončil až na 21. místě.

VC Itálie Moto3 2018 – Kvalifikace (Top 10)
1.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto31:56,634 min
2.Tatsuki SuzukiHondaSIC58 Squadra Corse1:56,824 min
3.Ayumu SasakiHondaPetronas Sprinta Racing1:56,844 min
4.Arón CanetHondaEstrella Galicia 0,01:56,858 min
5.Marco BezzecchiKTMRedox PrüstelGP1:56,875 min
6.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto31:56,905 min
7.Niccolò AntonelliHondaSIC58 Squadra Corse1:56,937 min
8.Adam NorrodinHondaPetronas Sprinta Racing1:56,993 min
9.Marcos RamírezKTMBester Capital Dubai1:57,087 min
10.Kaito TobaHondaHonda Team Asia1:57,266 min
21.Jakub KornfeilKTMRedox PrüstelGP1:57,678 min

Foto: Václav Duška jr., Rob Gray

Spolupracujeme s TipCars.com
Trump odebral prověrku bývalému šéfovi CIA, další mají následovat Trump odebral prověrku bývalému šéfovi CIA, další mají následovat

Americký prezident Donald Trump odebral bezpečnostní…

Policie žádá vydání komunisty Ondráčka Policie žádá vydání komunisty Ondráčka

Policie dnes odpoledne požádala o vydání poslance KSČM…

Samsung a Spotify se spojují proti Applu Samsung a Spotify se spojují proti Applu

Akcie hudební společnosti Spotify povyskočily o šest…

Uber čelí dalším pokusům o regulaci Uber čelí dalším pokusům o regulaci

Alternativní dopravce Uber, který musel loni na podzim…

 
Zdroj: MotoGP.com, BTSport, SpeedWeek

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit

U některých aut je záslepka pro odjištění pojistky…

Škoda Karoq dostala výbavu Active. Takto vypadá základ za 484.900 Kč Škoda Karoq dostala výbavu Active. Takto vypadá základ za 484.900 Kč

Konfigurátor Škody Karoq se rozšířil směrem dolů. Příchod…

 

 
Automobilům jsme mohli říkat jinak. Třeba kolojezd nebo lokomobil...

Automobilům jsme mohli říkat jinak. Třeba kolojezd nebo lokomobil...

Dnes 18:43

Kolojezd nebo kočár bez koní, i tak se v minulosti říkalo vynálezu, který dnes známe pod označením automobil.
Blesk.cz

Gottova domácnost se zase rozrostla! BÉÉzvadný nápad, Mistře!

Gottova domácnost se zase rozrostla! BÉÉzvadný…

Zpěvák Karel Gott (79) je doma obklopen nejenom samými ženami, tedy manželkou a dcerami, ale má kolem sebe také…

Steamu klesají online hráči. Viníkem je nejspíše obrovský úspěch multiplayerové hry Fortnite

Steamu klesají online hráči. Viníkem je nejspíše…

Pokud jde o počet hráčů, kteří přes konkrétní platformu hrají nějakou multiplayerovou hru online, Steam je stále…

 

iSport.cz

Porazili jsme jen Slovan, máme na víc, mrzí vítkovického kapitána Olesze

Porazili jsme jen Slovan, máme na víc, mrzí…

Vítkovice i v druhém přípravném derby s třineckými Oceláři padly. Po domácí prohře 0:3 prohrály v Třinci 1:3,…

Kopecký: Dynamo svléklo Slavii, Trpišovský musí vytipovat slabá místa

Kopecký: Dynamo svléklo Slavii, Trpišovský musí…

Šokovali ho rozhodčí, ale na ně vyřazení fotbalistů Slavie z Ligy mistrů nesváděl. „Aby slávisté mohli myslet na…

 

Reflex.cz

Česká pošta má být kulturní památkou! Zasluhuje ochranu, dotace a možná i zvláštní zákon

Česká pošta má být kulturní památkou! Zasluhuje…

Zažil jsem díky České poště nádherné odpoledne, kdy jsem si v úplnosti zavzpomínal na mládí, vrátil se do…

Rychle se omluvte aneb Když má Andrej Babiš pravidelnou panickou hrůzu z veřejného mínění

Rychle se omluvte aneb Když má Andrej Babiš…

Letošní léto je poměrně bohaté na řečnické přemety politiků a neméně komické tiskové konference. Většinou mají…