25.3. 2017 Petr Slováček

Vrátí se povinný příspěvek nepojištěných? A kolik nás to bude stát?

 

Skupina poslanců navrhla obnovit příspěvek za každý den bez povinného ručení. Vymáhání má dostat lidštější tvář a aspoň nějaké mantinely. V lecčems ale přitvrdí. A proč vlastně?

Ještě před dvěma lety se pojem „zákonný příspěvek nepojištěných“ skloňoval snad v každém čísle Světa motorů. Trápil vás víc než dost. Platil se od prvního ledna 2009 do poloviny ledna 2015 za každý den bez uzavřeného povinného ručení. Ačkoliv činil maximálně stokoruny denně, šlo v něm o miliardové částky. Vždyť za oněch více než šest let vybrala Česká kancelář pojistitelů od nepojištěných motoristů příspěvky v nepředstavitelné výši 2,25 miliardy korun. Průměrně 375 milionů korun ročně směřovalo do fondu.

Někdy bohužel ČKP postupovala dost nevybíravými způsoby. Že jste auto dávno prodali? Nebo máte značky v depozitu? Stejně je to váš problém a musíte to dokázat. Občane, vezmi si dovolenou, zajdi na registr vozidel a braň se!

ČKP pomocí dopisů s výzvami k úhradě a hrozbami soudů přehrávala na řidiče svou povinnost ověřovat si všechny skutečnosti. Obeslaným pak nezbylo nic jiného než fotokopií technického průkazu s vyznačením stavu vozidla v registru nebo potvrzením doložit skutečný stav. Na to bylo jen 30 dnů a pak náklady brutálně narostly o úroky, poplatky inkasní společnosti a soudní výlohy. Takže se motoristé postupně naučili bránit a ČKP v pětině případů vymáhání odložila. Vrátí se teď ty časy?

Je celospolečensky žádoucí?

Skupina poslanců napříč politickými stranami (Václav Votava z ČSSD, Jaroslav Klaška z KDU-ČSL, Ondřej Benešík z KDU-ČSL, Adolf Beznoska z ODS, Jiří Dolejš z KSČM, František Laudát z TOP09 a Starostové, Petr Gazdík z TOP09 a Starostové a Karel Rais z ANO 2011) navrhla návrat příspěvku do novely zákona o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Předkladatelé operují argumentem, že škody za pár nepoctivců teď vlastně platí všichni motoristé, protože je pojišťovny promítají do vyšších cen povinného ručení. „Takovýto stav je pro vlastníky – spotřebitele, kteří řádně plní své povinnosti, zjevně diskriminující. Je celospolečensky žádoucí, aby se na financování garančního fondu podíleli především ti, kdo svou povinnost sjednat a udržovat pojištění odpovědnosti neplní. Navrhovaný systém příspěvku spolu s navrhovanou podstatně redukovanou povinností hradit regresní náhrady povede ke spravedlivějšímu uspořádání,“ hraje návrh na citlivou notu.

ČKP si dokonce nechala zpracovat výzkum, podle něhož by tři čtvrtiny motoristů požadovaly takový příspěvek nepojištěných. Jako bychom všichni zapomněli, že když se kácí les, létají třísky. A na oprávněné výzvy také připadalo dost neoprávněných, s nimiž měli poctiví motoristé velké těžkosti. Mnozí propásli 30denní lhůtu k obraně a skončili až u soudu, aniž by něco předtím spáchali.

Odstraní mušky?

Poslanecký návrh by měl dřívější nespravedlnosti odstraňovat a na první pohled vypadá mnohem rozumněji než předchozí. „Se zavedením nového příspěvku by totiž došlo i k zastropování maximální částky, kterou budou muset viníci nepojištěných škod uhradit do garančního fondu, a to na třicet procent z celkové škody, maximálně však tři sta tisíc korun. Nový příspěvek nepojištěných lze proto přirovnat k pojištění se spoluúčastí, nikoli k sankci či trestu,“ vysvětluje nový výkonný ředitel ČKP Jan Matoušek. Ten vystřídal na pozici Jakuba Hradce, který byl motoristy vnímán jako militantní zastánce poplatku. Nutno dodat, že šestiletá anabáze vybírání příspěvků byla pro ČKP komunikační katastrofou.

Teď má být všechno jinak! „Cílem novely zákona není někoho nachytat. Je třeba brát ohled i na to, že část majitelů vozidel neplatí povinné ručení opomenutím, nikoli úmyslem,“ říká smířlivě Jan Matoušek. Dokonce mluví z vlastní zkušenosti, protože také v minulosti dostal výzvu. Stěhoval se a prý mu na novou adresu nedošla složenka na prodloužení povinného ručení. Tehdy za to zaplatil a odnesl si vzpomínku, jak pro něj byla taková výzva nepříjemná.

I proto teď má být komunikace ze strany ČKP méně arogantní a nátlaková. Návrh například počítá s upomínkou nejpozději za rok zpětně. Vše se má zrychlit, takže už nebude hrozit zasílání po mnoha měsících, kdy třeba motoristé auto prodali a těžko se jim obhajuje.

Na druhou stranu bude platit „padni, komu padni“. Platit se má za každé registrované vozidlo, pokud nebylo ukradeno či nemá značky v depozitu (dřív i za to chybně chodily výzvy). Takže zmizí předchozí odvolávání se na fakt, že se s autem nejezdí, protože stojí v servisu, nebo třeba jako prolézačka na zahradě. Je vedeno jako provozované? Tak plať!

Kolik se bude hradit?

V současnosti jezdí v Česku podle ČKP asi 80.000 vozidel bez záměrně uzavřeného pojištění odpovědnosti. K čemu je dobré – kromě toho, že je to prostě povinné –, ukazuje mediálně známý případ expolicisty Kadlece, který loni na pražských Vinohradech naboural v opilosti 24 aut s celkovou škodou 1,7 milionu korun. A neměl na svůj jeep uzavřeno povinné ručení. Poškození se sice dobrali náhrady ze strany ČKP, jenže ta zpětně žádá platbu po Kadlecovi. Zatím nepříliš úspěšně. Nevede se ani jindy, kdy vymůže jen třetinu uhrazených škod. Například za zahraniční řidiče. A protože ve fondu vzniká díra, zacelují ji všechny pojišťovny, které v ČR nabízejí povinné ručení. Pochopitelně se jim to vůbec nelíbí, protože za dva roky zrušení příspěvku musely dát ze svého půl miliardy korun. Je tedy asi zřejmé, komu by znovuzavedení poplatku prospělo. „Věřím, že nový příspěvek nepojištěných nebude vnímán jako trest, ale ochrana před následky nepojištěných škod,“ končí Jan Matoušek.

Pokud projde návrh Poslaneckou sněmovnou, začne platit po třech měsících od vyhlášení ve sbírce zákonů. Možná už letos. Očekáváme kolem toho ještě silné politické vášně. My jen doufáme, že se zase nebudou muset bát poctiví motoristé dívat do pošty, zda jim nepřišla z ČKP výzva k uhrazení za roky zpětně, ačkoliv nic nespáchali. A už teď vidíme jedno úskalí – nikdo dosud nezná výši sazby za každý den bez pojištění! Tu stanoví až posléze Ministerstvo financí vyhláškou. Prý se moc od těch minulých nezmění. Ale věřte tomu…

Co se stávalo

Ke starostem stačilo málo: třeba se při prodeji vozidla (platilo se i za vozík nebo lesnický traktor) naivně spolehnout na nového uživatele, že přepis opravdu zařídí. Nebo koupit auto, které stálo předtím v bazaru tři měsíce nepojištěné. Popřípadě ho předchozí majitel na měsíc odstavil do servisu a na pojistce po tu dobu ušetřil. Nebo dal značky do depozitu v dobré víře, že je po tu dobu z obliga – přesto mu přišla obsílka z ČKP. Jeden z našich čtenářů obdržel výzvu k úhradě několika tisíc korun. „Dočasně jsem uložil značky motocyklu do depozitu, protože v zimě nejezdím, a na tyto měsíce jsem povinné ručení zrušil,“ vzpomíná Pavel ze Slaného. Protože musel tuto skutečnost na svou obranu doložit sám, nastala mu hned další komplikace. Motorku totiž mezitím prodal a nemohl zaslat oskenovaný technický průkaz, kde to je uvedeno. Musel se proto vydat na úřad pro potvrzení z registru vozidel. Vzniklé náklady mu pochopitelně nikdo neuhradil. I potom se navíc obával, že mu za další rok přijde opět obsílka. Dělo se to totiž běžně. Na druhou stranu za řadu tahanic si mohli motoristé sami svou laxností při ohlašování změn na registru vozidel. Nechávali auta v polopřevodu nedohlášená na nového majitele – často záměrně kvůli vyhnutí se ekopoplatku. Od roku 2015 už to nový systém převodu na úřadech ani neumožňuje.

Kolik se platilo do fondu ČKP za každý den?
Motocykl s objemem válců motoru do 350 cm3 20 Kč
Motocykl s objemem válců motoru nad 350 cm3 30 Kč
Osobní automobil s objemem válců motoru do 1850 cm3 50 Kč
Osobní automobil s objemem válců motoru nad 1850 cm3 70 Kč
Autobus 160 Kč
Nákladní vozidlo s největší přípustnou hmotností do 12 000 kg nebo přípojné vozidlo s největší přípustnou hmotností nad 3500 kg do 10 000 kg 130 Kč
Tahač nebo jiné nákladní vozidlo s největší přípustnou hmotností nad 12 000 kg nebo přípojné vozidlo s největší přípustnou hmotností nad 10 000 kg 300 Kč
Speciální vozidlo 80 Kč
Přípojné vozidlo s nejvyšší přípustnou hmotností do 3500 kg 30 Kč
Zemědělský nebo lesnický traktor a jejich přípojné vozidlo 40 Kč
Ostatní vozidla 60 Kč

Tři otázky pro Jana Matouška, výkonného ředitele ČKP

Jak se upraví způsob vymáhání ze strany kanceláře?

Významně se změní způsob a tón komunikace. ČKP bude s motoristy komunikovat napřímo, čímž se omezí počet nedorozumění. Budeme se snažit maximum případů vyřešit vzájemnou mimosoudní komunikací, aby se co nejvíce eliminovala nutnost soudních řízení. Motorista dostane od ČKP všechny informace, které bude požadovat zákon, tedy upozornění na nepojištěné vozidlo, na výši příspěvku a také informace o jeho právech a možnostech dalšího postupu ve věci. Motorista bude moci kdykoli vznést námitky a s ČKP případ vyřešit.

Mají se motoristé obávat drakonických trestů jako dřív?

ČKP tu není a nikdy nebyla od toho, aby někoho trestala, nebo dokonce o trestech rozhodovala. Naším primárním cílem je prevence vzniku nepojištěných škod a jejich solidární financování všemi nepojištěnými motoristy. Spravujeme garanční fond a staráme se o to, aby byly řádně odškodněny oběti nepojištěných nehod. Do garančního fondu nyní přispívají pojišťovny. Pokud zákonodárci rozhodnou, že mají do garančního fondu přispívat neplatiči pojistného, budeme to realizovat přesně podle zákona.

Řada motoristů musela zaplatit jen proto, že se nestihli včas bránit. Bude to tak i do budoucna?

Domnívám se, že nová právní úprava je zcela jednoznačná a srozumitelná. Žádnou lhůtu, která v minulosti činila potíže motoristům, ČKP i soudům, již návrh neobsahuje. Motorista se tak může bránit po celou dobu komunikace s ČKP. Pokud nebude možné dojít ke shodě, plnou a adekvátní ochranu mu poskytne transparentní soudní řízení.

Spolupracujeme s TipCars.com
Akcie, měny & názory: Srazí ECB euru hřebínek? Akcie, měny & názory: Srazí ECB euru hřebínek?

Od jestřábího vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho…

CzechInvest poskytuje miliardy montovnám, legislativu kritizují politici i ekonomové CzechInvest poskytuje miliardy montovnám, legislativu kritizují politici i ekonomové

Za první pololetí letošního roku poskytl stát skrze svou…

Revoluce pro obecní kasy: hospodaření se nemusí řídit jen ekonomickou výhodností Revoluce pro obecní kasy: hospodaření se nemusí řídit jen ekonomickou výhodností

Obce a kraje zřejmě nebudou muset nakládat se svým…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Audi je v Evropě nuceno zastavit prodej některých svých modelů Audi je v Evropě nuceno zastavit prodej některých svých modelů

Audi musí na pár týdnů zastavit prodej svých benzinových…

Fiesta zůstává ve své třídě královnou jízdy: První svezení s novou generací Fiesta zůstává ve své třídě královnou jízdy: První svezení s novou generací

Během novinářské prezentace vozu na severu Španělska jsme…

 

 
Hyundai chce v Evropě ujet všem. Známe jeho strategii!

Hyundai chce v Evropě ujet všem. Známe jeho strategii!

Dnes 15:50

Cílem Hyundai je pro rok 2021 post nejúspěšnější asijské automobilky v Evropě. Pomoci tomu má strategie sázející na DNA značky, mobilitu, SUV i výkonné vozy.
Blesk.cz

Brambor bude letos méně. Úrodu poškodila jarní sucha

Brambor bude letos méně. Úrodu poškodila jarní sucha

Letošní úroda brambor nebude oproti loňsku příliš dobrá, způsobila to jarní sucha. Největší propad čeká rané…

Číňany pobouřila sexistická reklama na Audi. Přirovnává ženy k ojetým autům

Číňany pobouřila sexistická reklama na Audi.…

Německá automobilka Audi se musela omluvit za vysílání nové reklamy v Číně, která přirovnávala ženu k ojetému…

 

iSport.cz

Sparta - Arnhem. Sledujte generálku s posilami v PŘÍMÉM PŘENOSU

Sparta - Arnhem. Sledujte generálku s posilami v…

Generálkou na nadcházející sezonu je pro fotbalisty Sparty dnešní duel s Vitesse Arnhem, šestým týmem posledního…

Sparťané bez práce? Konatého lákají do Řecka, Holka chce Zlín i Slovan

Sparťané bez práce? Konatého lákají do Řecka, Holka…

Ondřej Mazuch, Tiémoko Konaté, Mario Holek, Matěj Hybš. Čtveřice fotbalistů, se kterými už nepočítají na Spartě,…

 

Reflex.cz

Kde najdete opravdové Maledivy? Zkuste ostrov Dhigurah a poznejte pravou tvář tropického ráje

Kde najdete opravdové Maledivy? Zkuste ostrov…

Donedávna neměli turisté ponětí, jak se žije skutečným Maledivcům. Pozlátko luxusních resortů mělo málo…

Dětský ráj: Třetina základních škol ve Francii bude učit jen 4 dny v týdnu

Dětský ráj: Třetina základních škol ve Francii bude…

Ve Francii se chystá na základních školách už třetí zásadní změna ve vyučování za posledních devět let. V rámci…