Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Parkovací brzda: K čemu slouží? A kolik je druhů?

Parkovací brzda lidově nazývaná ruční jednak zajišťuje vozidlo proti samovolnému pohybu při jeho stání, jednak plní funkci záložní brzdy, kdyby ta nožní hydraulická selhala. Parkovacích brzd dnes máme v autech hned několik typů. Víte, čím se liší?
Zpět na článek
10. 1. 2017 08:30
10. 1. 2017 09:02
11. 1. 2017 20:45
10. 1. 2017 20:36
10. 1. 2017 22:58
10. 1. 2017 08:41
10. 1. 2017 09:09
10. 1. 2017 09:10
10. 1. 2017 09:18
10. 1. 2017 09:20
10. 1. 2017 23:07
10. 1. 2017 11:30
10. 1. 2017 12:57
10. 1. 2017 14:13
11. 1. 2017 15:22
10. 1. 2017 19:09
10. 1. 2017 20:55
10. 1. 2017 23:09
11. 1. 2017 02:35
10. 1. 2017 20:17
10. 1. 2017 21:15
11. 1. 2017 07:36
11. 1. 2017 09:03
11. 1. 2017 11:01
10. 1. 2017 20:17
10. 1. 2017 20:43
11. 1. 2017 07:34
Avatar - Ada je zase tady
10. 1. 2017 08:20
Možná ano, spíše ne
Redaktor by se mohl také rozepsat o tom, jak se plně utažená parkovací brzda ručně uvolňuje, když je auto bez elektriky... a samozřejmě v tom jistě budou nejlepší francouzské vozy >:D
Rozbalit vlákno
15
Avatar - leone
10. 1. 2017 08:36
Re: Možná ano, spíše ne
přesně,.....normální řidiči tuhle vychytávku rozhodně nechtějí,....naopak zvednutou haupnu si musíte oproti dřívějšku ručně podpírat kusem armaturového drátu ! Děkuji, nechci :no:
10. 1. 2017 09:13
Re: Možná ano, spíše ne
...a presne to je dovod preco sa elektrickej parkovacej brzde vyhybam. Jeden moj kamarat uz koli tomu raz volal asistencnu sluzbu. Dakujem, neprosim! Je to len dalsia vec, ktora sa moze pokazit. Samozrejme, aj u rucne ovladanej parkovacej brzdy mozu nastat problemy, ale to neznamena ze auto je nepojazdne.

A este jedna vec: u rucne ovladanej parkovacej brzdy mozem celkom presne aj "davkovat" brzdny ucinok. Ak stojim na rovine, nebudem za tu paku tahat z celej sily, staci tak "na dva zuby". Neviem ci toto zohladnuje aj elektricka parkovacia brzda, ale mam taky dojem ze aspon v tych lacnejsich verziach nie. Skratka vzdy zabrzdi na max.
10. 1. 2017 10:11
Re: Možná ano, spíše ne
Nevím to jistě, ale u 5008 elektronická brzda určitě nebrzdí na max, pokaždé. Pro maximální zatažení ruční brzdy je nutné manuální stisknutí a podržení tlačítka, v jiném případě se vždy brzda jen lehce přitáhne, zřejmě dle aktuálního sklonu vozu a sil na auto působících. Nějak extra sofistikované řešení to nebude, ale mi to zatím po dvou letech funguje tak, že mi to na druhém autě chybí, kde mám manuální brzdu.

Za mne elektronická brzda u auta na běžné ježdění 100% ano.
10. 1. 2017 11:57
Re: Možná ano, spíše ne
El.parkovacia brzda mi funguje na aute rv2009 :-|
10. 1. 2017 11:29
Re: Možná ano, spíše ne
I pokaženou el. ruční brzdu můžu manuálně uvolnit, já konkrétně takovým bazmekem pod dnem středové opěrky, asist.službu si na tohle volají jen lamy co si nepřečtou manuál.
Regulovat sílu zabrždění taky lze, jak popsal kolega výše.
Jinak sám za sebe říkám, že do akt.auta jsem si ji neobjednal, prostě byla v základu. Předtím jsem ji neměl ale další auto už bych chtěl s ní, protože to uživatelské pohodlí je návykové..
11. 1. 2017 10:55
Re: Možná ano, spíše ne
V Astre nejde regulovat sila zatazeni ani tam neni nic na manualni uvolneni.
10. 1. 2017 11:58
Re: Možná ano, spíše ne
Aké auto to bolo, ak to nie je tajné? Možno len stačilo kuknúť do manuálu a až potom telefonovať...
Avatar - Gasoline
11. 1. 2017 07:35
Re: Možná ano, spíše ne
Já mám el. ručku v autě od 2006 a taky žádný problém. Je to verze s lanovody. U automatu je asi el. ruční brzda výhodou, nestane se, že by auto stálo jen na "zubu". Jinak ale jako nouzová brzda nefunguje. Už jsem o ní nechtíc zavadil za jízdy a ... nic se nestalo.
10. 1. 2017 11:56
Re: Možná ano, spíše ne
Návod ako na túto situáciu nájdeš v manuále vozidla, ja napísaný tak, že aj staršie ročníky bez problému pochopia ;-)
Avatar - Gasoline
11. 1. 2017 07:37
Re: Možná ano, spíše ne
Ano. Mám pod spínačem ukryté nouzové lanko.
Avatar - Bazalt
10. 1. 2017 20:25
Re: Možná ano, spíše ne
Já nevím Ado, ale kdy naposledy jsi měl auto bez elektriky? Já snad Š120 kterou jsem nechal svítit světla. Když nejsi lempl tak ti nemůže baterka kleknout ani v mrazu. A když tak stejně voláš asistenci nebo hledáš někoho kdo má rozum a vozí kabely, protože pochybuju že bys své auto s vybitou baterkou roztlačoval. To fungovalo naposled u té Š120...
11. 1. 2017 11:54
Re: Možná ano, spíše ne
V moderním autě je potenciálních problémů celá řada. Kdo si nepřečte manuál, se ani nemusí do auta dostat.
Avatar - Bazalt
11. 1. 2017 19:31
Re: Možná ano, spíše ne
...kdyby jenom v moderních, předloni jsem měl pronajatý obytný VW transporter, ráno jsme šli ven, zabouchnu dveře a ta mrcha se sama zamkla! Klíče samozřejmě uvnitř, nejbližší stavení tak 20km. Našlo to ani vyháčkovat šňůrou. Naštěstí nebylo zacvaklé šoupací okýnko a přítelkyně se protáhla dovnitř :-)

No a pak jsme byl svědky jak na jednom trajektu po houpavé jízdě zůstalo stát přesně takové moderní auto. Počítač vyhodnotil, že ho někdo krade tak ho celý vypnul a zablokoval.

Máš pravdu, už je těch elektrických a elektronických kravin moc. Chybí právo volby.
12. 1. 2017 12:26
Re: Možná ano, spíše ne
Myslel jsem jen ty spojené s vybitou baterií. Ale ano, i jiné situace jsou potenciálně problematické. Něco se dá ovlivnit nastavením, jen si na to musíš vzpomenout. Když se podíváš na web provozovatele trajektu, je slušná šance, že tam budou radit, abys alarm vypnul (respektive obvodový může být zapnutý [otevření dveří], ale pohybová čidla by měla být vypnutá). Někde to myslím mají i na lístcích. To typicky jde udělat. Podobně by mělo být nastavitelné automatické zamykání; když si to auto však jen půjčíš, snadno se do takové pasti chytíš.
13. 3. 2017 09:17
Re: Možná ano, spíše ne
Problém u automatického zamykání je ten (např. koncern to má tak kravsky - ŠO), že odemkneš auto, otevřeš pravé dveře, dáš něco dovnitř, hodíš klíčky na sedadlo, zavřeš pravé dveře a než obejdeš auto k šoférovi, tak se auto zamkne. No a už jsem sypal za ženou 100 km s náhradními klíčky. Prostě někdo něco nedomyslel. A EPB taky moc nemusím.
10. 1. 2017 08:26
Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
Nejvetsi vyhodou elektricke rucni brzdy neni to, ze ji zacatecnik nezapomene povolit pri rozjezdu, ale to ze kdyz mate auto s automatem, tak nemusite stat na brzde, kdyz cekate na zelenou. Proste zmacknete po zastaveni jedno tlacitko, auto stoji a kdyz vam padne zelena, tak proste zmacknete plyn a rozjedete se. Velmi prakticke.
Rozbalit vlákno
12
10. 1. 2017 08:55
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
No, že by zrovna tohle mě mělo v autě chybět. >:D >:D
10. 1. 2017 09:13
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
To nie je uplne pravda.
Pri funkcii "AUTO HOLD" so zaradenym "D" vozidlo nebrzdi prostredníctvom zadnej parkovacej brzdy, ale prednými brzdami.
Avatar - DoubleSix
10. 1. 2017 09:24
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
Ano, v rámci "auto hold" již většina automobilek opustila řešení, kdy používají zadní elektrickou parkovací brzdu. Většinou se k vytvoření brzdného účinku použijí pumpy ABS a brzdí tak všechny 4 brzdy.
11. 1. 2017 14:45
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
Ono nějaké auto používalo pro autohold parkovací brzdu?
11. 1. 2017 14:44
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
Ano, ze začátku budou auto držet na místě provozní brzdy (všechny, ne jen přední). Pokud bys tak stál delší dobu, mělo by se automaticky přejít na parkovací. Nicméně tuhle funkci obstarává parkovací brzda (odpovídající řídící jednotka) skrz ABS/ESP. Stejně jako obstarává funkci nouzového brzdění, ke kterému se také nepoužívá samotné parkovací brzdy.
Avatar - DoubleSix
10. 1. 2017 09:15
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
Největší výhoda EPB je někde úplně jinde a překvapuje mě, že ji autor článku neuvedl.

Jde o nouzové brzdění.
Zkuste si u auta s klasickou mechanickou ruční brzdou silně zatáhnout za páku ruční brzdy a zkuste si tak nouzové zpomalení. Půjde to dost ztuha. A navíc třeba na sněhu to auto bude mít okamžitě tendenci se roztočit (z důvodu nesouměrného brzdného účinku na kolech zadní nápravy).
S EPB je to mnohem jednodušší. Jen se podrží tlačítku stisknuté a elektromotory ve spolupráci s ESP nastaví maximální brzdný účinek a navíc budou stabilizovat vůz ve směru, kam je natočený volant.

Na youtube už dokonce byly i testy, kdy s pomocí EPB dosáhli kratší brzdnou dráhu, jak při sešlápnutí brzdového pedálu. Je to díky tomu, že EPB dokáže aktivovat pumpy ABS a nárůst brzdného účinku je tak rychlejší, jak při klasickém brzdění (přes brzdový hlavní válec).
10. 1. 2017 21:25
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
No, zkusil jsem si dneska u Peugeota 308 (GT z roku 2015) za jízdy (pravda, nejel jsem moc rychle - dojížděl jsem k semaforu) podržet EPB a raději jsem toho nechal při to zvukovém projevu, který zněl, jako když dřete bok auta o stěnu :-|
11. 1. 2017 11:00
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
To co pise DoubleSix funguje asi jenom o typu jako v Prasatu, kde ma kazdy brzdic jeden elektromotor a elektronika muze regulovat silu brzdeni a spolupracovat s ESP, ABS,...
Centralni elektromotor proste zatahne lanko a nic neresi, jako kdyz se naplno zatahne rucni rucka.
11. 1. 2017 12:43
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
Tak nějak to asi bude :-) . Chtělo by to nějaký web s technologickou rozborkou vozidel. Docela by mě zajímalo, co Peugeot používá za komponenty :-) .
11. 1. 2017 15:03
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
Při nouzovém brzdění by elektromotory neměly přijít ke slovu. Prostě se zastaví s pomocí ABS/ ESP, jako by to udělal například protinárazový asistent.
11. 1. 2017 10:57
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
Automat, dalsi vec, ktera se muze pokazit, stejne tak, jako ta elektricka rucka.
11. 1. 2017 14:41
Re: Nejvetsi vyhoda elektriky opomenuta
Nemusíš ani mačkat tlačítko (stačí mít zapnutý autohold) a funguje to i s manuální převodovkou.
Avatar - dokopy
10. 1. 2017 08:30
.
Ja to nepoužívam. Len dám páku do polohy parkovanie.
Rozbalit vlákno
4
Avatar - rokyta.p
10. 1. 2017 09:02
Re: .
asi tak, P rulezz. Ručka je max na smyky.
Avatar - Beefcake
11. 1. 2017 20:45
Re: .
Vyborne, stretnete sa obaja experti potom v servise.
Avatar - Bazalt
10. 1. 2017 20:36
Re: .
nejlepší komentář :-)
10. 1. 2017 22:58
Re: .
to mas kliku, ze to funguje automaticky za tebe :-)
10. 1. 2017 08:38
K čemu asi slouží ?
Co myslíte, k čemu to slouží ? To neuhádnete.
Rozbalit vlákno
0
10. 1. 2017 08:39
Kotouče vzadu
Cituji: "Odlišné to může být, pokud vozidlo používá na zadní nápravě kotoučové brzdy. Dnes se toto týká prakticky všech aut od kompaktní třídy výše a také četných modelů segmentu B. "

Až na Octavii :-)
Rozbalit vlákno
2
10. 1. 2017 11:02
Re: Kotouče vzadu
Naštěstí, za toto dobrodiní lze Octavii snad odpustit i ten katastrofální facelift! :-) :yes: :yes: :yes:
Avatar - Floyd
10. 1. 2017 20:49
Re: Kotouče vzadu
Ani náhodou >:D
10. 1. 2017 08:41
Spolehlivost
To jestli je buben uvnitř kotouče spolehlivější řešení, o tom by se dalo dost polemizovat...
Jo a starší BMW pokud vím, měly taky buben v kotouči...
A mj. jste zapoměli na třetí řešení a to je speciální brzdič pro ruční brzdu na kotouči.
Rozbalit vlákno
4
10. 1. 2017 08:57
Re: Spolehlivost
Pakny parkovací brzdy uvnitř kotouče je zhovadilost nevyššího kalibru. Tuším to takhle měla Vectra. Chatrnější řešení už fakt nešlo vymyslet.
Avatar - Barrichello
10. 1. 2017 09:30
Re: Spolehlivost
to má hodně aut, z těch co jsem mál já všechny krom Jagu, ten měl el. a bzdové destičky na ruční brzdu na kotoučích. Nejlepší, žel drahé řešení.

Pakny těžká auta neudrží, bez neustálého seřizování
Avatar - DoubleSix
10. 1. 2017 09:08
Re: Spolehlivost
Souhlas, ten systém Drum-In-Hat mi také přijde jako méně spolehlivý.
Avatar - Jopino
10. 1. 2017 09:12
Re: Spolehlivost
u BMW 1er jsou pořád segmenty parkovací brzdy vně kotouče. Fajnově (ironicky) se to nastavuje.
Avatar - Jopino
10. 1. 2017 09:09
spolehlivost
poslední typ, uvedený v článku mám i na svém autě (akční členy upevněné v brzdiči). Jsem zvědavý, jak dlouho tahle "vychytávka" vydrží. Vyrábí to TRW, no a když čtu, kolik problémů s tím mají uživatelé koncernu a jak těžko se shání na vrakáči dobrý a použitelný kousek, jímají mě mrákoty ;-\ Snad to alespoň 150.000 km zvládne ;-)
Rozbalit vlákno
2
Avatar - DoubleSix
10. 1. 2017 09:22
Re: spolehlivost
Vyrábí to jak TRW, tak i Bosch a Continental. Záleží, co máš za auto.
Ale těch 150 tisíc / 4 roky by to snad mohlo dát :-)
Avatar - Jopino
10. 1. 2017 12:53
Re: spolehlivost
Mám to na Hondě. Když jsem lakoval brzdiče, tak jsem si všiml právě toho nápisu (TRW). No, uvidíme ;-)
10. 1. 2017 09:10
Nejsem si jist, ale
někde jsem četl, že soutěžní vozy mají ruční brzdu hydraulickou na klasické páce mezi sedadly. Pokud potřebuju jenom trochu pomoci zadním kolům se utrhnout a potom už je jenom držet plynem, nějaký tlačítko s funkcí ano/ne je mě nanic, potřebuju ten začátek smyku mít pod kontrolou a brzdný účinek jemně dávkovat. Kromě toho lanková parkovačka nikdy nepůsobí na obě kola stejně, trvá to déle a vždycky je jedno lanko vytahanější...
Rozbalit vlákno
2
Avatar - DoubleSix
10. 1. 2017 09:19
Re: Nejsem si jist, ale
Pokud potřebuješ utrhnou zadní kola a provést řízený smyk, tak s EPB máš smůlu, bohužel.
11. 1. 2017 15:14
Re: Nejsem si jist, ale
Ano, hydraulická je fajn a používá se, ale nevím, jestli to někdo má na klasické páce - spíš to bývají vzpřímené páky, aby byly blíž volantu (montují se tedy víc dopředu). A nemají to jen soutěžní auta.
Avatar - MichalSVK
10. 1. 2017 09:10
Zima
Nemám skúsenosť s elektronickou brzdou ale zaujímalo by ma ako si vie poradiť s mrazmi. Je odolnejšia voči zime ako klasická alebo je to to isté?
Rozbalit vlákno
3
Avatar - Jopino
10. 1. 2017 09:18
Re: Zima
možná je v tom, že nezatuhnou lanovody :-) Používám elektriku i teď a zatím (ťuk, ťuk) to v těch mrazech funguje.
Avatar - DoubleSix
10. 1. 2017 09:20
Re: Zima
S předchozím vozem s EPB jsem neměl v zimě problém. Ale nemám ho ani teď, když mám klasickou ruční brzdu. Obě mi fungovaly dobře.
10. 1. 2017 23:07
Re: Zima
hele, ja mam elektronickou parkovacku jiz na tretim volkswagenu v rade - zatim jsem s tim nikdy nemel sebemensi problem. u prvniho auta (tiguan) jsem trosku zapasil s autoholdem, nez jsem si zvykl, ze po dobrzdeni na krizovatce je k jeho spolehlive aktivaci dobre jeste trochu proslapnout brzdu (ale to nema nic spolecneho s vlastni parkovaci brzdou, pouze sw toho systemu nebyl uplne idealni), no a v soucasnem passatu to uz funguje naprosto bezproblemove. co se tyce mrazu, tak zatim ani u jednoho auta nebyl sebemensi naznak potizi s touto brzdou. pravda je, ze auta jezdim nova - tiguan jsem mel ctyri roky, ted mam soucasne dve auta (sharan 3roky a passat 1,5 roku).
10. 1. 2017 11:07
El. P brzdu? Pokud ano, tak ale pouze na přání!!!
Plošné zavádění el. P brzdy je katastrofální rozhodnutí, hnusný automobilový zločin a přímo plyvnutí do očí potenciálnímu zákazníku, který je aktivní řidič. Pokud už toto pochybné zařízení automobilka chce u daného modelu nabídnout, prosím, ale výhradně jako VOLITELNOU výbavu!!! A pokud se jí toto řešení zdá drahé, tak ať toto idiotské zařízení nenabízí vůbec! Skvostným příkladem budiž Fiat Tipo nebo Škoda Rapid/Seat Toledo. Zvláštní pochvalu za udržení poctivé mechanické klasiky zasluhuje nejnovější BMW 3er! :-) :yes: :yes: :yes:
Rozbalit vlákno
2
Avatar - DoubleSix
10. 1. 2017 12:08
Re: El. P brzdu? Pokud ano, tak ale pouze na přání!!!
Bohužel, těch elektronických věciček, jejichž jediným cílem je vyeliminovat z procesu řízení řidiče, bude čím dál víc.
11. 1. 2017 11:05
Re: El. P brzdu? Pokud ano, tak ale pouze na přání!!!
Myslim, ze zapadni ridic vyzaduje co nejvic elektroniky, vychodni spis vsechno v manualu. V tom ma vyhodu Skoda, ze se zameruje na vychodi ridice nebo zapadni s vychodni preferenci ;-)
10. 1. 2017 11:30
výhoda EPB
Jestli je pravda, co jsem někde četl (bojím se to totiž vyzkoušet), tak velká výhoda v EPB měla být hlavně v tom, že pokud se něco stane s řidičem (infarkt atd.), tak spolujezdec zmáčkne tlačítko a auto normálně zastaví, bez smyku jako s klasickou ručkou.
Rozbalit vlákno
5
Avatar - Jopino
10. 1. 2017 12:57
Re: výhoda EPB
vyzkoušel jsem to v menší rychlosti, cca 25 km/h (na větší jsem neměl odvahu) a kola se normálně zablokovala. Chtělo by to dobrovolníka, co to testne v 60 km/h :-)
10. 1. 2017 16:00
Re: výhoda EPB
>:D >:D >:D vidím, že nejsem jediný, kdo má takovýto problém. Mluvíš mi z duše >:D
10. 1. 2017 14:13
Re: výhoda EPB
přesně v to jsem doufal, že to v článku bude. Co se stane při zmáčknutí ve vyšší rychlosti a třeba i na mokrém povrchu. Ať už jde o záměr nebo omyl (třeba dítě). Mám Golfa 7 a na výběr jsem neměl.

Jinak k té spolehlivosti, na Fabce se mně po cca 3 létech zasekl bovden tak blbě, že jsem si toho nevšiml dokud se úplně neobrousily destičky i obložení. Oprava mastná a rada technika, to se stává, bovden se zanese, pružina vytahá, raději ručku nepoužívat. Tak si vyberte :-)
Avatar - Gasoline
11. 1. 2017 07:43
Re: výhoda EPB
Já do ní nechtíc ťuknul za jízdy a nestalo se nic. Asi to bude chtít podržet déle.
11. 1. 2017 15:22
Re: výhoda EPB
Na ťuknutí by neměla reagovat. Stejně jako by se ti neměl na ťuknutí za jízdy vypnout motor.
Avatar - Stejsn
10. 1. 2017 14:28
A opět Praga V3S jde proti proudu!
Vejda měla mechanicky ovládanou ručku, pochopitelně pákou mezi sedadlama. ALE! Nepůsobila na pakny kol. Zatažením ruční brzdy se utáhla pásová brzda na bubnu, který byl navlečený na kardanu druhé (prostřední nápravy) a tím se znehybnila kardanka a od ní i kola. U tohohle auta byla parkovací brzda životně důležitá, protože na rozdíl od většiny náklaďáků, které se vypuštěním vzduchu znehybní, tak vejtra když jí uteče vzduch ze vzduchojemů, tak se ODBRZDÍ!
Rozbalit vlákno
0
Avatar - _Karel_
10. 1. 2017 19:09
OMG!
Machalo, Dusile, nebo kdo píšete ty titulky- najměte si proboha na tuto práci někoho s IQ nad 60! (snad stačí jeden vykřičník, abych vás zaujal)
Dát do nadpisu "k čemu slouží parkovací brzda" - to není bulvární, to je jen a pouze stupidní. :no:
Rozbalit vlákno
3
Avatar - Floyd
10. 1. 2017 20:55
Re: OMG!
>:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D
Karle, je to marný, marný, marný >:D
10. 1. 2017 23:09
Re: OMG!
:-)))))) dalsi variace na tema stupidnich a bulvarnich nadpisu je tady.
Avatar - JirkaV8
11. 1. 2017 02:35
Re: OMG!
ano gilgit se nezapře >:-[]
10. 1. 2017 20:17
zima
Fascinuje mne diskuze k "ruční" brzdě v zimě a možnému zamrznutí. Musíme si uvědomit, že je to v první řadě parkovací brzda a slouží k parkovaní a stání a to bez ohledu na počasí. Když se používá, tak jak má, tak nezamrzne. Tzn., že jí stačí používat pravidelně.
Pokud dáte při parkovaní rychlost (jakoukoli kromě zpátečky) a někdo vás jen trochu ťukne, tak můžou přeskočit v motoru převody (neumím to správně technicky popsat) a při nastartovaní (ani nemusíte vědět že vás ťukli) vám půjdou proti sobě válce a motor je na odpis. Už jsem zažil několik takových případů a pojišťovny (viníka ťuknutí i vaše) to neproplácí protože nemáte stát na rychlosti.
Rozbalit vlákno
4
Avatar - beibej
10. 1. 2017 21:15
Re: zima
AHA, jak můžeš nestát na kvaltu když máš zamykání zpátečky? A pojišťovně to tak vadí že ti dá slevu na pojistce. ;-)
11. 1. 2017 07:36
Re: zima
Psal jsem "jakoukoli kromě zpátečky". Na zpátečce se to nestane.
Avatar - MichalSVK
11. 1. 2017 09:03
Re: zima
Pýtal som sa to preto lebo zatiaľ pri každom aute mi ručná spoľahlivo zamrzla ak auto stálo dlhšie ako dva dni. Preto odvtedy ručnú v zime jednoducho nepoužívam. Nestojí to za to ničiť si zadné kotúče.
11. 1. 2017 11:01
Re: zima
Máš asi smůlu. Mně za dvacet let ježdění (25 tkm ročně) naštěstí nikdy nezamrzla a to celkem střídám auta (některé mám souběžně) skoro jako ponožky: Favorit, Felicie, Vectra, Twingo, Astra, Idea, Fabie I, Fabie II, Fabie III, Rapid a Meriva.

Nutné je používat ručku opravdu stále (stání pře barákem, na parkovišti, v garáži ....).

Mám známého v norsku (bydlí kousek od polárního kruhu) a tam mu v minulosti jak měl klasickou ručku doporučovali rozjezdy na ručku min. 3 x na každou jízdu. U elektronické se to nemusí řešit. Protože jak zastavíš, tak se sama zatáhne (případně zmáčkneš tlačítko) na každé křižovatce.
10. 1. 2017 20:17
zima
Fascinuje mne diskuze k "ruční" brzdě v zimě a možnému zamrznutí. Musíme si uvědomit, že je to v první řadě parkovací brzda a slouží k parkovaní a stání a to bez ohledu na počasí. Když se používá, tak jak má, tak nezamrzne. Tzn., že jí stačí používat pravidelně.
Pokud dáte při parkovaní rychlost (jakoukoli kromě zpátečky) a někdo vás jen trochu ťukne, tak můžou přeskočit v motoru převody (neumím to správně technicky popsat) a při nastartovaní (ani nemusíte vědět že vás ťukli) vám půjdou proti sobě válce a motor je na odpis. Už jsem zažil několik takových případů a pojišťovny (viníka ťuknutí i vaše) to neproplácí protože nemáte stát na rychlosti. :-)
Rozbalit vlákno
2
Avatar - O5kar
10. 1. 2017 20:43
Re: zima
Tima převodama jsi určitě myslel rozvodový řetěz, nebo řemen že?
11. 1. 2017 07:34
Re: zima
Asi máš pravdu, že to bude rozvodový řetěz. Jak jsem psal, tak to neumím správně technicky popsat.

Dokonce jsem slyšel, že jeden prodejce aut dával svým zaměstnancům pokyny parkovat v areálu předváděcí auta na 1. Jednou jím takhle jedna milá paní při vyjíždění na předváděčku ťukla 3 auta. A jak postupně s nimi chtěli popojet, tak dvě odrovnali a až u třetího jim došlo, že se něco podělalo.
Avatar - Bazalt
10. 1. 2017 20:42
ruční vs elektronická
Elektronickou brzdu jsem měl v astře a insignii, je to o zvyk, hlavně chvilková prodleva. Na druhou stranu ta prodleva je super protože slouží jako asistent rozjezdu do kopce.

Na zimní radovánky je samozřejmě zlatá ta mechanická ;-) Podle mě kdo si nikdy neotáčel auto přes ručku je houby řidič. je to i nácvik krizových situací. na starých škodovkách 105 a 120 jsem si driftoval jedna báseň a bylo to kolikrát bezpečnější než čekat až se tu utrhne samo ;-) A řízené otočení na sněhu je podle mě lepší než dělat oooobrovský oblouk a bát se kdy chytím nedotáčivý smyk.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Bazalt
10. 1. 2017 20:46
"ruční" brzda na nohu...
Některá auta mají místo ruční brzdy pedál...

Kdyby jenom některá, záleží na zemi. některá mají třeba parkovací brzdu pod volantem (a tím nemyslím Š1203 :-) )

Stejně jako u článku o převodovkách jsem čekal něco zajímavého a ne pár řádků. Takové krásné téma, stačilo na půl hodiny zalistovat internetem, okopírovat wikipedii a najít pár fotek jak to mají kteří výrobci vyřešené.
Rozbalit vlákno
1
Avatar - Floyd
10. 1. 2017 20:58
Re: "ruční" brzda na nohu...
To by ale bylo moc práce >:D Chybí tomu jakákoli špetka techničnosti. Hanba!!!
Machala je asi ještě pořád s Nissanem v Americe a Mička se Škodovkou ve Vídni, no a tak mají myši pré >:D >:D >:D
10. 8. 2017 14:35
Slabší článek
Jako zaměstanec vývoje EPB se musím nad tímto článkem jen pousmát. ;-) Výhoda EPB je natolik značná oproti ruční brzdy, že si to běžný uživatel nemůže ani představit. Pomoc při rozjíždění a obdobně jsou jen základní parametry elektronické brzdy. Fámy jako méně spolehlivé než lanka a obdobně opravdu nejsou na místě. Věřte mi není tomu tak :-) :'-(
Rozbalit vlákno
0