Auto.cz

Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
10. 6. 2006 09:30
neregistrovaný "H.O.N.Z.A"
10. 6. 2006 15:00
neregistrovaný "H.O.N.Z.A"
10. 6. 2006 18:12
neregistrovaný "H.O.N.Z.A"
12. 6. 2006 08:22
neregistrovaný "zadek5241"
12. 6. 2006 16:12
neregistrovaný "H.O.N.Z.A"
12. 6. 2006 09:12
neregistrovaný "žanek"
12. 6. 2006 09:28
neregistrovaný "milic1"
12. 6. 2006 11:06
neregistrovaný "Pajda"
12. 6. 2006 17:36
neregistrovaný "Pajda"
13. 6. 2006 07:51
neregistrovaný "H.O.N.Z.A"
13. 6. 2006 09:04
neregistrovaný "zadek5241"
neregistrovaný "H.O.N.Z.A"
10. 6. 2006 09:30
Koupě/prodej ojetiny - danění - ŽL??
Zdravím.

Předem se omlouvám za trochu OT.. Chtěl bych se zeptat, jak to je s daněním příjmů z nákupu a následného prodeje ojetého auta? Povedlo se mi prodat moje auto o něco dráž, než jsem ho před třemi měsíci koupil. Musím tenhle příjem někde přiznat? Jsem student, až na občasné brigády nikde nepracuju, pokud bych si chtěl takto přivydělávat, musím si udělat živnostenský list? Když ano tak jaký obor podnikání? Eventuálně nemáte link na nějaké stránky, kde se tato problematika řeší?

Díky za všechny rady

Honza
Rozbalit vlákno
6
10. 6. 2006 13:41
Re: Koupě/prodej ojetiny - danění - ŽL??
Pokud koupíš auto a opět jej prodáš do 1 roku, tak musíš podat daňové přiznání a pokud na tom máš i zisk, tak budeš platit daň.

Pokud si tím chceš přivydělávat, tak by ti měl stačit ten nejzákladnější živnosťák na "nákup a prodej zboží", tedy pokud na těch autech nechceš dělat nějaké úpravy a opravy.
neregistrovaný "H.O.N.Z.A"
10. 6. 2006 15:00
Re: Koupě/prodej ojetiny - danění - ŽL??
A pokud na tom autě něco málo opravím /vyměním/nechám opravit? V oboru vyučený nejsem, mám maturitu z gymnázia... Jasně že nebudu dělat GO motoru, ale vyměnit světlo, zpravit orezlý lemy... to zvládám. Dá se to potom u živnosťáku "nákup a prodej zboží" dát do nákladů (aspoň materiíl, barva tmely...)
10. 6. 2006 18:04
Re: Koupě/prodej ojetiny - danění - ŽL??
Na "nákup a prodej" můžeš pouze nakoupit a prodat, tedy s tímto živnosťákem opravy dělat nesmíš a tím pádem si nemůžeš dát tmely apod do nákladů. Na opravy musíš mít řemeslnou živnost:

Skupina 103 - Motorové a ostatní dopravní prostředky

Opravy silničních vozidel

Opravy karoserií

Opravy ostatních dopravních prostředků

Opravy pracovních strojů

více viz. [odkaz]

Nicméně si budeš muset ještě ověřit jaké podmínky musíš u této živnosti splnit a taky budeš muset oběhat spoustu dalších úřadů, protože musíš mít provozovnu, která bude schválena odborem životního prostředí apod. Přesné informace by ti měli říct na živnostenském úřadě.

Taky samozřejmě k tomu musíš mít i ten nákup a prodej, tedy těch živnosťáků bude víc. Jeden živnosťák stojí 1.000,- Kč, dále budeš muset platit minimální daň a zřejmě i zdravotní a sociální pojištění.
neregistrovaný "H.O.N.Z.A"
10. 6. 2006 18:12
Re: Koupě/prodej ojetiny - danění - ŽL??
Díky, tohle jsem potřeboval vědět.
neregistrovaný "zadek5241"
12. 6. 2006 08:22
Re: Koupě/prodej ojetiny - danění - ŽL??
Činnost se jmenuje - viz můj ŽL:

MALOOBCHOD MOTOROVÝMI VOZIDLY A JEJICH PŘÍSLUŠENSTVÍM.

Jestli si střihneš jedno auto do roka, tak moc nedoporučuju se vrhat do nějaký živnosti...
neregistrovaný "H.O.N.Z.A"
12. 6. 2006 16:12
Re: Koupě/prodej ojetiny - danění - ŽL??
2 Zadek 524: Jedno do roka to určitě nebude:o). Je potřeba nějaká kvalifikace na založení téhle živnosti? Pokud si ojetinu opravím (tím myslím výměnu rozbitýho světla apod.. )doma na koleně, dají se dát do nákladů díly a materiál?
neregistrovaný "žanek"
12. 6. 2006 09:12
Re:Koupě/prodej ojetiny - danění - ŽL??
Jinak úplně správně by jsi měl danit (podle § 10) jako soukromá osoba

i tento popisovaný nákup a prodej auta, protože doba mezi nákupem a prodejem nedosáhla

12 měsíců ( osvobození podle §4 odst. 1 písm. c).

Ale buď v klidu, téměř nikdo to nedělá a je minimální pravděpodobnost,

že na tebe přijdou.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "milic1"
12. 6. 2006 09:28
ŽL
Ještě k tomu živnostenského listu. Podnikání je činnost "soustavná". Pokud to tedy budou nahodilé případy (jedno auto ročně), ŽL není třeba vyřizovat.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "Pajda"
12. 6. 2006 11:06
Bez nadpisu
POzor na jednu věc. Už před cca 10 lety chodilo tehdy z DI hlášení o autech prodaných do (tenkrát snad ještě 6 měsíců od nabytí) na FÚ. Bylo na konkrétní úřednici jak se s tím vypořádala. Mohla to řešit, ale taky nemusela.

Já tehdy přiznal a byl jsem předvolán.

Jestli tom tak je i dnes nevím.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "Pajda"
12. 6. 2006 17:36
Re
Měla by to být živnost volná - Nákup zboží za účelem dalšího prodeje a prodej. Jen si zjisti pravidla placení silniční daně a tak. Pokud bude větší rozsah, tak pozor na DPH.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "H.O.N.Z.A"
13. 6. 2006 07:51
Bez nadpisu
Jo a pokud auto zdajím jako fyzický osoba - platí se daň z rozdílu prodejní a nákupní částky podl smluv? Když mám k autu třeba fakturu ze servisu, koupil jsem novou baterku apod, základ daně se o to nedá snížit?
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "zadek5241"
13. 6. 2006 09:04
Re: Re:
Je to volná živnost - na auta není nákup a prodej, ale jmenuje se to přesně jak jsem psal níže. Jasný, všechno čím to auto zhodnotíš jde do nákladů. Taky jsem kdysi měl aniž bych byl podnikatel víc aut, ale už před lety jsem činnost zlegalizoval a mám klid...