Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Peugeot 308 GTi definitivně skončí. Pro fanoušky rychlého hatche ale máme dobrou zprávu

Aktuální druhá generace Peugeotu 308 se pomalu chystá do důchodu. A spolu s ní se rozloučí také hot hatch 308 GTi.
Zpět na článek
Avatar - lamal
9. 7. 2020 09:19
Re: Prodeje
No jasne ale priklad dvoch ludi s titulom co maju niekde mimo BA 1600€ mesacne spolu, 2 deti a ziadnu firmu je podla mojho nazoru na hlavu. Resp na ukor vela veci... to je fuk, kazdy mame ine predstavy o financiach.

Iba neverim, ze IUDEX ma mesacne 1600€ spolu s manzelkou a nosil deti do skolky na HH za 31tis... od neho to vlakno pochadza, takze moje reakcie smerovali tam hlavne :-)
8. 7. 2020 14:54
Re: Prodeje
Trochu to preháňaš. Podobne auto sa dalo kúpiť aj za cca 25k euro - jeden som silno zvažoval pred rokom, len sa to nehodilo na vozenie kočíka...

A netreba zabúdať, že tí čo si kúpia zaujímavejšie auto to väčšinou urobia na firmu, takže z tých 25k sí bez DPH na 21 a to ešte ide do nákladov, takže -15%, teda cca 18k euro. To si už fakt môže dovoliť oveľa viac ľudí.
Ešte treba prirátať registračnú daň, ale aj tak to je pod 20k euro.

Dokonca je to menej ako taká Mazda 3 v základe kúpená fyzickou osobou ;-)
Avatar - lamal
8. 7. 2020 14:37
Re: Prodeje
Je to mozne, akurat premyslam co take by sa na P308 kazilo na podvozku, v predu MC Pherson v zadu vlecka... nevravim, ze je prijemne ked sa podvozok vytlcie aj ked je jednoduchy, stale je to otrava, no nemam skusenost na P308.... jazdim staru P307 v kobajne prilezitostne a ta ma koncepcne rovnaky podvozok a nic sa tam nekazi, ma 215tis km a drzi to po hromade.

Hmotnosti by som tomu co tvrdis nepripisoval, pretoze ta hmotnost sa setrila na karoserii hlavne a na nizsom objeme ako na tom, ze by boli lahsie tlmice, alebo menej kvalitne silenbloky, stabilizatory - na tom nic neusetris.

Napr ta Astra sice bola tank, ale vidis trh si vyziadal lahsie auto, pretoze mala slabu dynamiku a vysoku spotrebu s tymi motormi... to je znacna nevyhoda, ale crash test mala pekny, naraz na tyč je spickova, velmi pekne... tam tu hmotnost vidno v pozitivnom smere :-)
8. 7. 2020 13:18
Re: Prodeje
Podívej se třeba na Astru. Dekra má kontroly rozdělené na různé části a třeba stará těžká Astra byla velmi dobrá v kategorii podvozek a karoserie. Právě v těchto kategoriích měl Peugeot problém a já se tomu moc nedivil. Je to klasická značka z kategorie na vrchu huj a dole fuj.
Avatar - lamal
8. 7. 2020 11:10
Re: Prodeje
To druhé, ak zaratam vsetky vydavky a aj to ze manzelka nie je len moja sluzka, ale ma svoje konicky, slobodu a trochu tej zdravej marnotratnosti ako kazdy z nas a deti to iste, tak mi to fakt nevychadza.

Ovsem nechajme to tak, aj tak to nevyriesime :-) Ja som rad ked si ludia dopraju, len aby to nebolo za velku cenu... v konecnom dosledku.
8. 7. 2020 10:49
Re: Prodeje
Co presne ti nevychadza? Ze 600*12*5 = 36k, coz ti dava 6k k dobru. Alebo to, ze 4clenna rodina moze aj s hypotekou mat naklady 1k?
Avatar - lamal
8. 7. 2020 10:41
Re: Prodeje
myslis zivotnost coho karoserie ? 1.6 je lahsia kvoli mensiemu objemu, karoseria sa snad nerozpadne po 15tich rokoch za to ze je moderna, z modernych materialov... alebo uz mas nejake skusenosti s rozpadajucim sa vysokopevnostnym skeletom dnesnych platforiem ?
8. 7. 2020 10:26
Re: Prodeje
Reálné emise a spotřeba dnes nikoho nezajímají. Časem bude průůser, jak Dieselgate. Všichni se opět budou divit a zakážou pluginy.
8. 7. 2020 10:23
Re: Prodeje
A nebudou muset platit šílené pokuty.
8. 7. 2020 10:22
Re: Prodeje
Jen jestli ta nižší hmotnost není na úkor životnosti. Stará Astra byla také těžká, ale oproti té nové víc vydržela.
Avatar - lamal
8. 7. 2020 09:34
Re: Prodeje
v pohode :-) nedivim sa, predaje to dokazuju bohuzial :-|
8. 7. 2020 00:29
Re: Prodeje
A nemusi, akurat neviem z akeho dovodu predpokladas, ze dotycny musi mat vsetko hned? Ak mas prijem 1600 a naklady 1000, tak za 5 rokov na to auto nasetris pri nezmenom zivotnom standarde a este mozes ist aj kazdy rok na dovolenku. A to neberieme do uvahy este odmeny nad ramec mzdy, ktore byt mozu a nemusia, ale rozpocet sa moze odlahcit. Ano, suhlasim, ze clovek nema auto kupovat za posledne peniaze. Suhlasim, ze pri takomto prijme je to vyslovene na hrane, ale je to silne zavisle od nakladov takej domacnosti. Ale da sa to aj s hypo a dvomi detmi.
Avatar - lamal
7. 7. 2020 23:07
Re: Prodeje
moze to vyst na ukor manzelky, deti a aspon elementarnej financnej istoty... taky tatko mal radsej zostat sam a kupit si svoj HH - moj nazor :-)
7. 7. 2020 22:14
Re: Prodeje
Ale samozrejme ze to moze vyjst. Ja nepocitam s mantrou o 700-800€ hypoteke. Nie je to nedosiahnutelny ciel, to je cele.
Avatar - lamal
7. 7. 2020 22:06
Re: Prodeje
Hej v pripadoch ked musis tak musis, "obetujes" tedy celu rodinu aj s dvomi detmi a potom sa da HH za 31tis € aj s 1600€ mesacne ;-\
Avatar - lamal
7. 7. 2020 22:00
Re: Prodeje
A si myslis ze z tych 1600€ vyda na auto za 31tis € pri dvoch detoch a hypoteke ? :-( ... tak okay
7. 7. 2020 21:53
Re: Prodeje
Beriem 30r pri sucasncyh podmienkach. Ak niekto kupil nehnutelnost len 5 r dozadu, je na uplne inych priaznivejsich cislach. Naviac pri sucasnych podmienkach pri urokoch pod inflaciu je mat uver dlhsie lepsie riesenie. Co z toho, ze mas kratsiu dobu splacania, ked potom to mas mesacne na hrane? Kazdopadne som myslel 1600 na domacnost, nie na hlavu.
7. 7. 2020 21:45
Re: Prodeje
tak ale treba povedat, ze zadlzenost obcanov sr od roku 2017 rastie asi najviac v ramci eu a nakup premioveho automobilu za pozicane je narodnym sportom :D
proste v tychto zemepisnych sirkach je nutnost prezentovat blahobyt drahym autom, tak to je a treba sa s tym zmierit :D

co sa tyka psa, sportovy duch, je davno prec - aspon ja to tak vnimam, uspechy na okruhoch a na sotoline za poslednych 20rokov nevedeli marketingovo vyuzit a ja osobne kedykolvek bez rozmyslania zlozim cash za i30n ako za nieco z psa
Avatar - lamal
7. 7. 2020 21:42
Re: Prodeje
700-800€ bolo aj s dofinancovanim tych chybajucich 20%, nevies na kolko rokov je dana hypoteka ako vies podla mesacnej sumy cielovu hodnotu ? Nie kazdy rata s tym, ze chce splacat do 60tky...

1600€ cisteho na hlavu mas na mysli, teda 3200€ mesacne na par ?
7. 7. 2020 21:14
Re: Prodeje
Problem je, ze tie cisla len strielas odboku. 700-800€/mesacne za hypo, znamena hypoteku vo vyske 200-250k €. Co mimo BA je dost vela. Naviac pri sucasnych podmienkach by to bolo aj tak len max 80% z hodnoty nehnutelnosti, takze realna hodnota nehnutelnosti pri takejto hypo je cez 300k, co uz nie je lepsi priemer ani nahodou a to kludne mozme hovorit aj o BA. Median je 970 brutto, takze to je takmer dvojka v hrubom ak hovorime o priemere co je nejakych 1600 v cistom na dvoch priemerne zarabajucich v domacnosti. Ked to trochu zovseobecnis, tak polovica domacnosti ma viac. Kolko im z vyplaty ostane je uz viac o zivotnom style lebo na priemer tych 30k na auto je uplne realnych aj bez vecsich tazkosti dosiahnutelnych.
7. 7. 2020 21:10
Re: Prodeje
vysokopevnostna ocel-->nemusi byt tak tlusty plech
Avatar - twistedTSD
7. 7. 2020 21:09
Re: Prodeje
Jo, sorry, nedocvaklo mi to. Nedivil bych se, kdybych se úplně stejná moudra dočetl na stránkách Cupry.
Avatar - lamal
7. 7. 2020 20:51
Re: Re: Prodeje
ved meciarova mafia sa ako plebs vyvazat nebude
Avatar - wakantanka
7. 7. 2020 20:31
Re: Re: Prodeje
Oni hlavne techniku majú vyvinutú a odladenú, tak ju teraz budú sekať kade tade naprieč všetkými ich značkami.
Avatar - wakantanka
7. 7. 2020 20:28
Re: Re: Prodeje
Keď Blava je také špecifikum, tam aj za komančov jazdilo viac Mercedesov ako v Prahe 🙂
Avatar - wakantanka
7. 7. 2020 20:28
Re: Re: Prodeje
Keď Blava je také špecifikum, tam aj za komančov jazdilo viac Mercedesov ako v Prahe 🙂
Avatar - lamal
7. 7. 2020 20:25
Re: Prodeje
V centre usa jazdia taxiky, ale v obydliach a rezidenciach je situacia uplne ina.

Prakticky kvoli kociku je jedna zalezitost, druha su peniaze. Ak maju spolocne 2000€/mes co je na mimo Ba kraj taky citelne lepsi priemer, tak kde tam vidis priestor na HH za 31tis € ? Hypoteka 700-800€ mesacne, 600€ prejedia ak ratas aj nejake stravovanie mimo dom, skola a rezia pre deti tak 100€, bezne ine vydavky, telefony, internet a ine sluzby aj uvery dalsich 150€ a zo zostavajucich 350€ ti na HH moc nevyda :-) Nebavime sa o tom, ze setris na dovolenku a do bezpecia sporis ...
Na co im bude Fiesta ? Pre 2 deti aj mimo kocik je to male, nepobalite sa do jej kufra a uz vobec nie na stanovacku, alebo chatu.

Zena na urade alebo v beznej adminstrative niekde v Zlatych Moravciach dostane 700€ a bude stastna a chlap ak da 1300€ cisteho tak bude stastny jak blcha... takze som dal fakt este ten lepsi priemer.
Vela tych co ma 2auta a jedno je HH, alebo len jedno za 30+tis € maju od tatinka... pripadne su jedni z mala, kt. zarabaju omnoho viac ako ten lepsi priemer.
Avatar - iudex
7. 7. 2020 19:15
Re: Prodeje
Tak v životnej fáze keď máš dieťa v kočíku samozrejme hotheč nie je ideálna kára. Ale mimo toho obdobia nevidím moc problém, ja som v HH vozil deti do školy a škôlky. Myslím, že priemerný tridsiatnik - štyridsiatnik s VŠ vzdelaním na ten hotheč dosiahne, nevidím dôvod, aby si takýto človek nedokázal kúpiť aspoň FieSTu. To, že si HH nekúpi už je skôr o prioritách ako o nedostatku peňazí.
Ad USA: tak videl som aj tie bohaté mestá, Los Angeles, San Francisco a môžem vyhlásiť, že v centre Blavy je väčšia hustota prémiových luxusných áut ako v downotowne San Francisca.
Avatar - twistedTSD
7. 7. 2020 17:40
Re: Takže ...
Ani bych nepoužíval slovo nahrazen.
Avatar - twistedTSD
7. 7. 2020 17:36
Re: Prodeje
Je dobře, že si to Pežot uvědomuje a zvolil jiné označení. Ale bude velká škoda, pokud se to stane běžným scénářem. Nemám nic proti plug-inu a čím víc koní, tím lépe, ale vnucovat jej jako náhradu sportovního, nebo terénního náčiní je podle mě fail. Reálné emise, když to člověk nebude poctivě nabíjet a používat jako klasický daily driver, budou úplně jinde.
Avatar - twistedTSD
7. 7. 2020 17:26
Re: Prodeje
Tak RS střetneš každý víkend, ale většinou je to kombi v dehtu.
Avatar - twistedTSD
7. 7. 2020 17:24
Re: Prodeje
Ale fuj. Žádný (plug-in) crossík nebude jezdit tak, jak jezdí GTi.
Avatar - lamal
7. 7. 2020 15:50
Re: Prodeje
presne, taky PSA musi vyrobit a predavat nieco s cim ludia vobec budu moct ist do mesta...
Avatar - lamal
7. 7. 2020 15:49
Re: Prodeje
V Amerike.. je rozdiel kde presne myslis, je moc velka, niekde v Juznej Amerike asi nie, v Atherton Californii alebo v Los Altos bude pomer luxusnych znaciek uplne iny.

V akom meste ich u nas bezne stretavas ? Myslim, ze sme taky klasicky pripad krajin postkomunizmu, zbohatlici a chudoba... :D Ver ze bezne ani vysokolsky vzdelany par s hypotekou na dom/byt dvomi - tromi detmi nejazdi v aute za 800tis a uz vobec nie HH. To sa bavime o priemere, ako som pisal vynimky sa najdu samozrejme.

Cupry a GTi tam je ten podiel jazdeniek celkom vysoky, otazka je kolko ich bolo dotiahnutych z Nemecka a kolko z nich su nove kupene na SK. Ale tak nechcem to komplikovat, akurat mi pride, ze HH za 800tis nie je bezne dostupne auto na SK. Vacsinu ktoru poznam ja skonci pri aute za 500-650tis s tym, ze ak maju deti tak to musi byt minimalne kombík kvoli kočíku... ;-\
Avatar - speedfred
7. 7. 2020 15:42
Re: Prodeje
No ale bude to hybrid (parkovanie, vstup do centra, dane) a na západe od nás budú menej šikanované ako klasický HH. Môj názor.
Avatar - iudex
7. 7. 2020 14:31
Re: Prodeje
Tak percentuálne z celkových predajov je to malé číslo, ale celkovo ich je prekvapivo veľa. Bežne po meste stretávam Cupry, GTI, i30N a dokonca aj niekoľko AMG (CLA aj A). A celkovo si myslím, že vozový park u nás je dosť bohatý, v pomere k oficiálnym údajom o priemernej mzde až neprimeraný. Keď som tu mal návštevu z USA, len otvárali ústa, koľko veľkých Mercedesov tu máme, to v Amerike majú fakt len veľmi prachatí ľudia. A nejaký mainstreamový hotheč je popri tom fakt dostupné auto.
Inak ten HH by sa dal aj v rámci badžetu služobáku, ak nemáš presné predpisy (typu len nafta a max. 150 koní), je to len otázkou tvojich priorít, za cenu bežnej Octavie kombi TDI by vyšiel aj hotheč, ale väčšina si zvolí praktické auto, ktoré využije aj na rodinné účely a nemusí kupovať vlastné. Ale cenovo sa nezriedka HH zmestí.
Avatar - lamal
7. 7. 2020 14:15
Re: Prodeje
Kvoli comu ? 1.6thp je lahsia ako 2.0tsi, P308 je relativne mensie auto ako Golf a P308 ma v zadu vlecku a nie tazsi multilink... okrem toho EMP2 platforma je myslim vseobecne lahsia nez MQB napriec modelmi... to iste ked to zrovnas s Focus 4gen a 2.0 EB... ved aj 1.5EB v kobajne ma okolo 1400 kg...

Myslim, ze je to medzi HH testami niekolkokrat zmerane, ze P308 GTi byvala najlahsia...
Avatar - lamal
7. 7. 2020 14:12
Re: Prodeje
nj suv a crossiky vyplienia aj HH mozno... na co ti je mpv, hatch, sedan, kombik, LADA NIVA ked mozes mat vsetko v jednom :D
Avatar - lamal
7. 7. 2020 14:08
Re: Prodeje
Ked zovseobecnis ´´u nas´´ tak myslis celostatne... na SK, ani v CZ si HH nekupi nejaka podstatna vacsina mladikov, ano par zbohatlikov sa najde vzdy a vsade. Potom ich stretnut na ringu 5 - 10 nie je problem, na SK tych okruhov vela nie je, ked ich niekde vidis tak tam.

V CZ je drviva vacsina novych aut na operak alebo sluzobaky a tam ti benzinovy HH nepadne.. taka octavia 2.0tdi v bielej s LK skorej :D

PS: mozno sa mylim, trebars sa pohybujem v kruhoch, ktore netvoria tu vzorku...
Avatar - _Karel_
7. 7. 2020 13:43
Re: Prodeje
Já těm nízkým hmotnostem peugeotů moc nevěřím. Papírově jsou jejich auta běžně o 200kg lehčí, než konkurence (např. 5008 1,4t) a to znamená, že mají buď kosmické materiály, nebo jsou u konkurence úplně neschopní. Já se přikláním k tomu, že ty váhy úplně reálné nejsou.
Avatar - iudex
7. 7. 2020 13:00
Re: Prodeje
Presne to mi napadlo ako prvé. 308GTi bodoval najmä nízkou hmotnosťou, bol jasne najľahším HH v triede a preto mu stačila aj tá 1,6ka.
Plugin hybrid bude naopak ťažký, ťažší ako konkurencia čisťo so spaľovákom. No a celá výhoda nizkej hmotnosti a agility bude preč. Takže aj 300 hybridných koní nebude možno dosť "hot" a nedivil by som sa, keby to auto bolo pomalšie, ako súčasná 308GTi s "len" 272k. Nehovoriac o cene, hybridná technológia bude drahá a auto bude v inej cenovej kategórii (ergo auto ešte ťažšie predajné ako už tak slabo predávaný 308GTi).
Avatar - iudex
7. 7. 2020 12:56
Re: Prodeje
Čo je to "u nás?" Žiješ tuším v Prahe a to zrovna nie je lokalita, kde by nebola kúpna sila. Samozrejme niekde v Rožňave je aj nová Octavia TDI otáčač hláv a statusový symbol.
Ja najmä vo väčších mestách hotheče vídam veľmi často, logicky viac tie lacnejšie, ale napr. i30N vídam strašne veľa, naposledy na Slovakiaringu drvivo dominovali a majitelia všetko mladí chalani, povedzme tridsiatnici.
Avatar - 3_diamanty
7. 7. 2020 12:28
Re: Takže ...
buducnost prepravy zda sa uz nie je rychlosti... sme preludneni ... aj mesta su preplenene autami tak co sa cudujeme... zlate 90 roky ked vsetko rastlo a cim tazsie vacsie a silnejsie auto s cim vacsim objemom bolo prave to najlespie... su proste uz fuc ...
Avatar - 3_diamanty
7. 7. 2020 12:13
Re: Prodeje
ono aj ceny su uz ine ako kedysi suhlas... ved taky warmhatch ceed GT kupatko so 150kw sa este pred par rokmi dal v cz kupit za 550litrov .... dnes ale uz o kusok silnejsi hothatch v rovnakom segmente stoji pomaly aj melon ... otazne je komu sa to fakt proste dnes vyplati takato sportova masina ak zvazime ze aj mesta su stale prepchatejsie autami a obecne aj tieto naslapane drahe auta stracaju dnes uz na hodnote coraz rychlejsie ... ;-\ .. iste nejaki ti solventni fandovia takychto hothatchov sa stale najdu ( sportovci, podnikatelia a pod ) len ci to bude predajne nadalej stacit k ich "zachrane" ... u nas si jeden mlady solventny panko vymenil starsi sportovejsi hatch uz za luxusnejsie SUVecko ( a takychto pripadov odchodu od hothatchov je dnes coraz viac ) .... takze dalej to rozoberat nemusime a ja ho aj chapem ( vieme o co ide a co dnes leti a co ludia kupuju ).. proste kupatka to maju coraz tazsie to je jasne :-(
Avatar - 3_diamanty
7. 7. 2020 12:01
Re: Prodeje
ani ja som P308 GTi u nas hadam este nevidel ( mozno dodnes raz dvakrat ale fakt nespominam si ) .... pritom octaviu RSku stretnut viem hadam aj kazdy den...

skor stretnes u nas proste octavku RS... alebo golf GTI alebo este aj Leona Cupru ... a musim povedat ze aj civic type R nam tu jeden jazdi ( vyzera jak raketoplan na kolesach )...
7. 7. 2020 11:53
Re: Prodeje
Tak já s ním jezdil na PED.Předtím jsem tam jezdil s RCZ.Bylo to dobré svezení. :yes:
7. 7. 2020 11:25
Buď nás chce autor článku..
...tou druhou větou v nadpisu záměrně n.a.s.r.a.t, nebo vůbec nepochopil, o čem je kategorie hot-hatchů! Víc snad k tomu ani není třeba dodávat! :-( :-( :-( :no: :no: :no:
Avatar - lamal
7. 7. 2020 11:20
Re: Prodeje
Par som ich videl, ale je ich malo... casto nevidno ani nejake STčko akutalnych 2 generacii, take CTR vidno celkom casto...
S tymi kilami suhlasim, na jednej strane chapem, ze to uz nechcu nazyvat GTI kvoli tomu, ale vzdat sa takeho zvucneho nazvu... skoda.

Momentalne to vnimam tak, ze vacsina petrolheadov si kupuje trochu starsie auta, ostatnym zacinaju stacit dnesne bezne turba v beznych verziach, alebo hybridy a vo velkej miere elektrika. Tych zopar co si kupi HH do rodiny asi vela nie je a u nas si mladasi moc nemozu kupit novy HH za 700-800tis kč...
Avatar - kari.laz
7. 7. 2020 11:10
Takže ...
...lehký obratný HB, který i přes absenci objemu uměl s 1,6 parádně zatápět konkurenci na okruhu, bude nahrazen ekojebkou, se kterou budou papriky jezdit 90, aby to náhodou nežralo. Na okruhu dá jedno dvě kola a bude se prát s vzadu golfem 1,5 TSI.
Avatar - Emel
7. 7. 2020 10:15
Prodeje
Docela by mě zajímalo, kolik se toho prodalo. GTi jsem snad v životě neviděl.

PHEV budiž... asi to bude +200kg... takže hlavní přednost současného GTi bude fuč. Je ale otázka, jestli tu nějací "fanoušci rychlého hatche" vůbec jsou.