Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vláda schválila nižší spotřební daň na naftu a benzin, chce omezit marže

ČTK ČTK 7. 4. 2022 • 12:50
14
26
Zobrazit náhledy (14)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Vláda schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS).

Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Ke snížení spotřební daně již delší dobu vyzývaly vládu mimo jiné dopravci, podle kterých dosavadní opatření vlády byla pro ně nedostatečná. Snížení spotřební daně bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) platné od 1. června do 30. září. Kabinet v reakci na růst cen paliv také schválil balík novel, které ruší silniční daň a přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Vláda velmi vážně zvažuje stanovení maximálních marží prodejcům pohonných hmot.

"Pomůže to všem občanům, kteří potřebují jezdi autem, i všem dopravcům. Toto opatření pomůže všem lépe snášet nárůsty cen, které způsobila ruská agrese na Ukrajině," uvedl ke snížení spotřební daně premiér. Podle Stanjury ještě vláda bude muset najít správnou legislativní cestu, aby byla novela zákona o spotřební dani schválena Parlamentem co nejrychleji.

Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l. Z údajů společnosti CCS vyplývá, že benzin Natural 95 u čerpacích stanic v Česku v týdnu do 31. března zdražil o 16 haléřů na průměrných 44,34 koruny za litr, o 74 haléřů stoupla průměrná cena nafty na 46,95 Kč/l.

Vláda velmi vážně zvažuje stanovení maximálních marží prodejcům pohonných hmot. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr Stanjura. Důvodem jsou podle něj výsledky kontrol u prodejců, s kterými je nespokojen. Čerpací stanice musí na denní bázi hlásit průměrné prodejní ceny, ministerstvo financí jim povinnost zadalo v polovině března. V této souvislosti připomněl, že se ve čtvrtek setká se zástupci Unie nezávislých petrolejářů a České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).

První výsledky kontrol ministerstvo financí zveřejnilo 22. března. Kontroly prodejních cen pohonných hmot českých čerpacích stanic tehdy zatím neprokázaly potřebu regulace. Podle prvních předběžných výsledků cenové kontroly provozovatelé čerpacích stanic zvyšováním cen pohonných hmot převážně reagovali na výhled dramaticky rostoucích cen a vývoj na komoditní burze.

"S těmi výsledky (pozn. kontrol) nejsem spokojený a budu o tom jednat. Jednou z dalších možností je, a velmi vážně to zvažujeme, stanovení maximálních marží. Máme totiž k dispozici již podrobnější informace a delší časovou řadu údajů," uvedl ministr. Kontrola prodejních cen a přiměřenosti marží je jedním z nástrojů vlády proti vysokým cenám pohonných hmot, jejichž ceny stoupaly v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l.

Doporučujeme

Témata
Avatar - MS-sport
8. 4. 2022 16:05
Re: Marže a spotřební daň není to samé
:D :D :D
Avatar - Barry Lyndon
8. 4. 2022 14:45
Re: Marže a spotřební daň není to samé
Bureševo idnes může číst leda tak prorusácký volič spd. Všechno stejná žumpa.
8. 4. 2022 13:47
Re: Koruna 50
Cena ropy vystrelila hore lebo sa na burzách špekulovalo na zastavenie dodávok z Ruska. Ja som bol skôr prekvapený ako rýchlo sa to v ČR prejavilo. Veď od nákupu ropy za určitú cenu, do mementu keď si z tej drahej ropy natankuješ to trvá týždne. Ale u Vás ceny palív kopírovali vývoj ceny ropy tak 3-4 dňovým omeškaním. Aj keď podľa grafu tu sa zdá, že dole sa im už tak rýchlo nechce. https://www.kurzy.cz/…/1l-czk-3-mesice
Okrem toho som niekde čítal, že marže rafinérii za posledný mesiac výrazne stúpli. Náš Slovnaft to odmietol komentovať. Tak si bude treba počkať na výročné správy.
Avatar - MS-sport
8. 4. 2022 12:02
Re: Marže a spotřební daň není to samé
Srovnání cen paliva. Češi připlácejí za benzin více než celá Evropa. Viz dnešní článek na idnes. :-!
Avatar - MS-sport
8. 4. 2022 11:39
Re: výsměch
:-! :yes: