14.12. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Bezdušová pneumatika zlepšila pohodlí i jízdní vlastnosti. A kdo měl první runflety?

 

Než lidstvo objevilo pneumatiku, byla jízda na čemkoliv kolovém drncavá a nepohodlná. Kdy pneumatika vznikla a jaké má výhody ta bezdušová v porovnání s tou s duší?

Před objevením pneumatiky se lidstvo snažilo vlastnosti kola, jehož objev pochází z dob starověku, zdokonalovat různě. Zkoušela se kombinace kůže a kovu, což ale kýžený efekt moc nepřineslo. Průlom nastal v roce 1888, kdy si skotský veterinář John Boyd Dunlop nechal patentovat vzduchem plněnou pneumatiku. Ve skutečnosti s ní však přišel o rok dříve. Traduje se, že se snažil zlepšit jízdní vlastnosti tříkolky svého syna, k čemuž využil zahradní hadici.

Jenže ve skutečnosti nebyl Dunlop tím úplně prvním, kdo vynalezl pneumatiku. Za něj je považován Robert William Thomson, který si nechal podobné zařízení patentovat už v roce 1845. Problém ale byl, že Thomson na rozdíl od Dunlopa neměl kde svůj vynález uplatnit.

S duší jsou křehčí

Původně využívaly pneumatiky plněné vzduchem takzvanou duši. Byl to vlastně základ pneumatiky. Duše se plnila vzduchem, avšak zároveň nezajišťovala styk kola s vozovkou. Tu měl na starosti plášť, který tak mohl být na rozdíl od pozdějších bezdušových pneumatik výrazně tenčí a celkově méně robustní. Dodnes se toto používá u jízdních kol.

Obecně vzato jsou pneumatiky s duší křehčí a tedy i náchylnější na poškození od kamenů, výmolů či jiných předmětů, ležících na vozovce. Pokud jste někdy jezdili na silničním kole s takzvanými pologaluskami, tedy pneumatikami s velmi tenkými plášti a jen drobným dezénem, vybavenými dušemi, tak jistě víte, o čem je řeč.

Výhodou bezdušových pneumatik je obecně řečeno také o něco pomalejší snižování tlaku v případě defektu. Zatímco u pneumatik s duší dojde po jejich defektu k rychlému úniku vzduchu a tedy i ztrátě tlaku, u bezdušových pneumatik uniká vzduch obecně pomaleji, což je pro bezpečnost jízdy mnohem lepší.

Dojedete i po defektu

U moderních aut navíc případný únik vzduchu z pneumatiky po defektu registruje systém monitorování tlaku v pneumatikách. Používají se dva principy. Ten jednodušší a asi spolehlivější využívá snímač otáček kola, nezbytný také pro funkci ABS/ESP. Pokud dojde k úniku vzduchu, zmenší se nepatrně poloměr kola s pneumatikou a tím se současně sníží obvodová rychlost kola, která závisí právě na poloměru. A toto pomalejší otáčení kola výše zmíněný snímač zaznamená. Druhý, sofistikovanější systém, má snímač tlaku umístěný na ventilku pneumatiky. Tento systém dokáže přímo ukazovat hodnotu aktuálního tlaku pneumatiky konkrétního kola. Je tedy velmi přesný, ale současně trochu choulostivý. Navíc vyžaduje správný postup montáže kol a tedy dodržení jejich pozice při výměně pneumatik. S tímto mechanici servisů zkraje trochu bojovali.

Pneumatika Goodyear Oxygene: Prý dokáže vyrábět kyslík. Díky fotosyntéze...

Ve snaze usnadnit řidiči život v případě defektu kola, přišli výrobci pneumatik s dojezdovými plášti, takzvanými runflaty. Ty jsou historicky spojovány s automobilkou BMW, která je na začátku první dekády 21. století masivně nasazovala napříč svojí modelovou řadou. Ve skutečnosti je však jako první použil Rover SD1, pětidveřový liftback s plochou přídí ve stylu Ferrari Daytona, jehož zadní nápravu poháněl až osmiválcový motor (verze 3500 nebo Vitesse). Jednalo se o pneumatiky Dunlop Denovo a jejich princip byl v podstatě obdobný jako u moderních dojezdových pneumatik, a sice použití dodatečné výztuhy bočnic pneumatiky, které se tak po úniku vzduchu deformují výrazně méně než u bezdušových pneu. Stinnou stránkou toho je však příliš tuhá pneumatika, která snižuje její přirozené tlumící schopnosti. Proto jsou auta vybavená dojezdovými pneumatikami při jízdě dost tuhá a tedy méně komfortní než stejné auto s běžnými bezdušovými pneumatikami

Kostra je základ

Nejdůležitější vlastnosti pneumatiky - tedy jízdní vlastnosti, nosnost či tvar, určuje její kostra. Kostra se u bezdušové pneumatiky nachází pod běhounem, respektive jeho spojnicí s boky pneumatiky, a dále ocelovým pásem, takzvaným nárazníkem.

První pneumatiky měly kostru vyrobenou z juty (lýkového vlákna ze stonků jutovníku tobolkovitého), později se objevila plátěná kostra a následně bavlněná. Dnes se používá ocel, skelná vlákna či jiná syntetická vlákna.

Rozlišuje se diagonální nosná struktura, u níž jsou vlákna kostry vedena proti sobě ve dvou směrech pod určitým úhlem, a modernější radiální, kdy se ke dvěma směrům diagonální konstrukce přidává navíc ještě třetí směr, vedený napříč pneumatikou.

Radiální pneumatiky vynalezla firma Michelin a nechala si je patentovat v roce 1946. V praxi jsou radiální pneumatiky tišší (mají tedy obecně nižší valivý hluk) a samozřejmě jsou odolnější vůči působení sil. Dnes tento typ v osobních automobilech naprosto převládá.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem

Ruský majitel kunovického výrobce letadel Aircraft…

Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie

Britský úřad pro regulaci finančního trhu vyšetřuje…

Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem

Vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen…

 

Štítky Pneu

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody

Šéf českého zastoupení Škody Auto nám v rámci prezentace…

Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

 

 
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Dnes 07:00

Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Blesk.cz

Marii z váhy 137 kilo pomohla až operace. Češi jsou už tlustší než Američané

Marii z váhy 137 kilo pomohla až operace. Češi jsou…

Paní Marie (60) se kilogramy navíc většinou netrápila, přesto se za svých 137 kilo tu a tam zastyděla. Časem se…

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Plesy jsou na pořadu dne. K období zimy tradičně patří a v lednu se jejich kolotoč začíná naplno roztáčet.…

 

iSport.cz

Král padl, na trůnu je Polanský: Chtěl být jako Laine, ale hokejky neseděly

Král padl, na trůnu je Polanský: Chtěl být jako…

Jedním gólem Jiří Polanský pomohl porazit Pardubice 5:2. Tahle trefa pro něj byla ale výjimečná. Za Oceláře…

TOP 50 talentů: Vítěz z Atalanty, naděje Sparty i brankář Manchesteru United

TOP 50 talentů: Vítěz z Atalanty, naděje Sparty i…

KOMPLETNÍ POŘADÍ OD 50. DO 1. MÍSTA | Deník Sport dal již tradičně dohromady výběr největších českých…

 

Reflex.cz

10 nejlepších hororů všech dob: Hororový zlatý fond aneb nejděsivější filmy historie

10 nejlepších hororů všech dob: Hororový zlatý fond…

Největší slávu zažila filmová hrůza v sedmdesátých a osmdesátých letech. Nejde zapomenout na klasiky, které…

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se zranění a prožijte plnohodnotný život

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se…

Za nepozornost se platí. Dlouhé hodiny by o tom mohl vyprávět šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa…