Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Čína předstihla v prodeji nových automobilů Spojené státy

Aleš Dragoun
Diskuze (33)
Nejlidnatější země světa pokořila v prodejích nových automobilů za prvního půl roku donedávna největší světový trh.

Většina expertů nepředpokládala, že by prodeje v Číně předstihly ty americké v nejbližší dekádě. Leč, recese vykonala své. Ve Spojených státech se totiž od ledna do června 2009 prodalo jen 4,8 milionu nových automobilů. Čínští zákazníci si ovšem koupili celkem 6,1 milionů vozů, o 17,7 % více než v loňském roce. Čína předstihla Spojené státy v pěti ze šesti měsíců, pouze v květnu se prodalo více nových aut v USA, v červnu už jich zase bylo méně – 859.847.

V Říši středu se červnové prodeje zvýšily meziročně o 36,5 % na 1,14 milionu, čímž takřka dosáhly maxima z dubna 2009 (1,15 milionu). Osobní vozy podle CAAM (China Association of Automobile Manufacturers) dosavadní rekord překonaly – koupilo si je celkem 872.900 Číňanů. Prodeje nových automobilů sice na konci roku 2008 poklesly, ale do celé záležitosti se vložila čínská vláda a připravila balíček podpůrných opatření – například daňové úlevy nebo dotace při likvidaci staršího auta (tedy zhruba to, čemu v Evropě říkáme šrotovné).

Velcí hráči si na čínském trhu léčí rány, které jim zasadil ten americký. Například General Motors se podařilo zvýšit meziročně odbyt nových vozů za první polovinu roku o 38 %, Fordu pak o 14 %.

Analytici odhadují, že by Čína mohla letos pojmout zhruba 10 milionů nových aut, optimistické prognózy přímo z nejlidnatější země planety pak hovoří o 11 milionech. Jaký je to kontrast v porovnání s trhem v USA, kde se ještě v předloni prodalo 16 milionů vozů, zatímco letos, pokud vše zůstane na úrovni prvního pololetí, jich bude zhruba 9,6 - 9,7 milionu.

Jen pro srovnání – v roce 2008 se dle CAAM prodalo v Číně 6,8 milionu osobních a 2,6 milionu užitkových automobilů včetně nákladních a autobusů, jejichž odbyt je v této zemi procentuálně větší, než je tomu v USA a v Japonsku.

Aleš Dragoun
Diskuze (33)
13. 7. 2009 23:55
Re: ...
Čína už na vrcholu dávno je, jen jsme si to zatím nebyli ochotni připustit. Má totíž jednu obrovskou výhodu - centrální řízení hospodářství a potažmo investic. Neinvestuje tudíž chaoticky jako firmy ze západu, ale naprosto promyšleně získává majoritu jen ve firmách které mají potenciál a nelze je nahradit a zničit klasickým okopírováním výrobního programu. Taky si musíme uvědomit, že čína už dnes disponuje tak velkými finančními rezervami že může okamžitě koupit tolik firem kolik jen bude potřebovat nebo i celá odvětví průmyslu v některých zemích. Taky čína chytře zkupuje zdroje nerostných surovin. Zatímco hlupáci z EU zbytečně utrácí naše peníze a budou stavět plynovod Nabucco pro který nebudou mít dost plynu, čína ve vší tichosti získala majoritu v Íránském plynárenském průmyslu, jak už jsem tu psal. A chystá se na další naleziště. Dobře ví kolik budou potřebovat zdrojů nerostů pro svoje hospodářství v budoucnu a s předstihem si je zajišťují. A my v EU si hrajeme s emisními povolenkami a soustavně svůj průmysl ničíme. Naše hospodářství jde dolů, zadlužování se zrychluje... Ale když jsme si zvolili do čela lidi, kteří nás dovedou k předlužení a bankrotu, tak si to asi zasloužíme...
12. 7. 2009 21:39
Re: Co z toho plyne?
Ľudí zoženú, ale nezaplatia. V tom je ten problém. Ja robím v nemeckej firme pomerne kvalifikovanú prácu, a zarábam asi polovicu z toho, čo kolega v Nemecku. A to vraj nemám na slovenské pomery až tak zlý plat.
Skrátka India alebo Čína nás preskakujú, sú schopní ponúknuť odborníkov za bagateľ. A tona podnikateľov v Európe platí, nič iné, len ušetriť a s minimálnym vkladom čo najviac zarobiť.
11. 7. 2009 17:59
Re: Co z toho plyne?
Kdo by bil na poplach. Každý kdo chce to vidí. Pokud chce někdo přenést do ČR nějaký výzkum, hned zjistí, že nesežene lidi. Tak jde raději do Indie nebo Číny. Naše VŠ produkují specialisty na veřejnou správu, politologii, sociologii atd. Prostě odborníky na vysávání rozpočtu. Dalších několik desetiletí pak máme dost odborníku na výzkum proč to jde všechno do *.
11. 7. 2009 17:53
Re: Co z toho plyne?
Je to o chuti se vzdělávat. V té je Evropa i Amerika daleko za Asií. Blahobyt vede k lenosti, s tím nic neuděláme. Časem až padnem na hubu a oni si budou užívat se zase karta obrátí.
11. 7. 2009 16:17
Re: Co z toho plyne?
Bohužel Čína na vysoce sofistikovaná odvětví dávno přešla a jsou před námi o světelné roky. Dokážou vyrábět na technologicky vyšší úrovni než zbytek světa a za nižší cenu. Proto náš i US schodek obchodní bilance s Čínou extrémně roste. Uvedu příklad: Nejmodernější osazovačka plošných spojů v Evropě je o 2 generace starší než velké množství osazovaček v Číně - my vůbec nedokážeme osadit spoj který Číňani osazují naprosto běžně, navíc za velmi nízké ceny.
Nejhorší na tom ale je, že většinu hitech co čína má jsme jim tam dovezli dobrovolně my, amíci, japonci. Oni se vše naučili vyrábět, ještě to vylepšili a už jedou na vlastní triko. V honbě za okamžitým ziskem a expanzi do číny naše společnosti ztratí veškeré "know-how" a náš ekonomický růst už bude jen v záporných číslech. Tím ztratíme vliv na světové dění a končíme...