GP Valencie, kvalifikace: startovní rošt všech kubatur

Roman Daněk
Do nedělního závodu si ve Valencii vybojovali Pole Position jezdci: 125 - Talmacsi (Pešek je čtvrtý); 250 - Kallio; MotoGP - Pedrosa.

125 cm3

Pátek - Během prvního měřeného tréninku se v první čtveřici objevovaly známá jména, bohužel bez Lukáše Peška. Trénink vyhrál Maďar Talmacsi, když o necelé dvě desetiny sekundy porazil Peškova stájového kolegu, Nicolase Terola. V kvalifikaci se karty zamíchaly a provizorní Pole Position si vybojoval Hector Faubel, druhý dojel Gabor Talmacsi a první řadu zakončoval Gadea a Corsi. Lukáši Peškovi do soboty patřilo slušné 7. místo.

Sobota - Sobotní dopoledne vyšlo nejlépe Gadeovi, Lukáš Pešek se posunul na 6. místo. V klíčové kvalifikaci probíhal nejtěsnější boj mezi Talmacsim a Faubelem, Pole Position nakonec vybojoval maďarský závodník. Třetí je Gadea a k potěšení všech českých fanoušků Lukáš Pešek vybojoval čtvrté místo.

Postavení na startu - 1. Talmacsi, 2. Faubel, 3. Gadea, 4. Pešek, 5. P. Nieto, 6. Corsi, 7. Terol, 8. Pasini, 9. Espargaro, 10. Cortese.

250 cm3

Pátek - První trénink byl v režii dvojice velkých rivalů ze Španělska, kdy byl lepší Lorenzo před Bautistou. Páteční kvalifikace ale Bautistovi nevyšla, bude startovat až z 10. místa. Provizorní Pole Position získal už jistý mistr světa, Španěl Lorenzo. Karel Abrahám dojel v pátek na 25. místě.

Sobota - Jorge Lorenzo nenašel přemožitele ani v sobotním tréninku, ale v druhé kvalifikaci a před domácím publikem mu Pole Position vyfoukl Fin Mika Kallio. Na konci první řady se srovnali jezdci: Takahashi a Simoncelli. Náš Karel Abrahám výrazně zlepšil svůj čas na jedno kolo a postoupil na 21. místo.

Postavení na startu - 1. Kallio, 2. Lorenzo, 3. Takahashi, 4. Simoncelli, 5. Barbera, 6. Bautista, 7. Simon, 8. Debon, 9. de Angelis, 10. Dovizioso ... 21. Abrahám.

MotoGP

Pátek - Oba páteční měřené tréninky v královské kubatuře vyhrál Casey Stoner na Ducati. Už za současným mistrem světa figurovala dvojice Pedrosa - Melandri.

Sobota - V třetím měřeném tréninku vyhrál velmi překvapivě Francouz Guintoli z týmu Dunlop Yamaha Tech 3. V kvalifikaci ale bylo všechno jinak. Před domácím publikem se vytáhl Dani Pedrosa, když vybojoval Pole Position před Stonerem a Haydenem. Kvalifikaci zdramatizoval škaredě vypadajícím pádem Valentino Rossi, který po rentgenu zjistil, že má několik zlomených kůstek v zápěstí pravé ruky, ale do zítřejšího závodu chce odstartovat. Nebude to mít lehké, protože mu přes jistou bolest navíc patří až 17. místo.

Postavení na startu - 1. Pedrosa, 2. Stoner, 3. Hayden, 4. de Puniet, 5. Guintoli, 6. Tamada, 7. Hopkins, 8. Capirossi, 9. Checa, 10. Melandri ... 17. Rossi.