12.2. 2017 Petr Barták

Jaké nepovinné doklady se můžou v zahraničí hodit? Přinášíme jejich přehled!

 

Když k řidičáku, dokladům k vozu a zelené kartě přidáte pas, můžete jet autem kamkoli za hranice. Jenže potřeba jsou ještě další potvrzení – i když pro našince v cizině většinou nepovinná, vyplatí se je mít u sebe.

Jedete třeba s vnoučaty do Alp na lyžovačku vozem vypůjčeným od dcery? Pak zbystřete. A s vámi všichni, kdo vám auto půjčili. Aby byl na cestě klid, obstarejte si raději nepovinné potvrzení, že vozidlo, jímž jedete, vám jeho majitel zapůjčil. Je to stejné, jako když vás na zahraniční služební cestu vyšlou firemním vozem. „Přestože je to v cizině nepovinné, vyplatí se takovým dokladem disponovat,“ říká šéf Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský. A jestliže je vám nad 65 let, hodit se bude i doklad o absolvované zdravotní prohlídce v angličtině. Že jej po cestách v Evropě mít nemusíte, nezajímá policisty zejména na východě a jihu kontinentu. „Hlásí se nám desítky řidičů, kterým se neoprávněná kontrola potvrzení zdravotní způsobilosti řídit motorové vozidlo po 65 letech věku přihodila například na Balkáně, zejména v Chorvatsku a dalších státech bývalé Jugoslávie, ale také v Maďarsku či Polsku,“ popisuje mluvčí Ústředního automotoklubu ÚAMK Petr Vomáčka. A podle něj je to ještě horší mimo státy Unie, například v zemích bývalého Sovětského svazu.

Pro všechny případy

Na cestě se totiž přihodí cokoli – první komplikace může znamenat obyčejná silniční kontrola, které se nemusí zdát vaše vysvětlení, že jedete autem dcery nebo manželky. Policisté totiž klidně mohou znejistět, zda se nejedná o vůz odcizený. I když budete vysvětlovat horem dolem, bez potvrzení se zbytečně zdržíte, až si místní strážci pořádku ověří, že vozidlo není v evidenci ukradených vozů. „Také to má význam v případě, že je takové vozidlo účastníkem dopravní nehody nebo v cizině poškozeno či odcizeno. Řidičova vyjednávací pozice při jednání s místními orgány je hned jiná,“ popisuje Vomáčka.

Originál není

K pořízení dokumentů ale není cesta úplně jednoduchá. Oficiální blanket na potvrzení o užívání motorového vozidla někým jiným než vlastníkem vozu totiž neexistuje. Na internetu pouze najdete řadu formulářů, které se liší jen v detailech. „Musí obsahovat tři podstatné skupiny údajů, a to o majiteli, jeho vozidle a také řidiči,“ potvrzuje Roman Budský. Jak dodává, je třeba mít ty samé údaje vyplněné rovněž v kolonkách vedených minimálně v angličtině, případně v jazyce dané země. A samozřejmě podpis zmocnitele – tedy toho, kdo vozidlo půjčuje (více v textu Zplnomocnění k řízení auta).

Stejné je to v případě dokladu o zdravotním stavu řidičů nad 65 let. „Žádný oficiální formulář neexistuje, natož v angličtině nebo jiném cizím jazyce,“ tvrdí Ministerstvo dopravy.

Jak to zařídit

Dvojjazyčný blanket o zapůjčení vozidla stačí podepsat. Může být i ověřený, ale povinné to není. Podle Budského je však optimální ověření mít. Identické je to také u potvrzení zdravotní způsobilosti. Pokud už se pro vlastní klid na úřad nebo k notáři vydáte, měli byste vědět, že nesmí ověřit listinu v cizím jazyce, jejímuž obsahu nerozumí. U angličtiny se to příliš nepředpokládá, ale u méně obvyklých jazyků je třeba obstarat si překlad od soudního tlumočníka. „Ten původní text písemně přeloží, originál sváže s překladem a ověřovací doložkou. V ní uvede, že překlad doslova souhlasí s původním textem, a stvrdí to kulatým razítkem a popisem,“ popisuje správný postup soudní tlumočník Michal Chuchút z Ústí nad Labem.

Na počkání?

U notáře nebo na úřadě vyjde řidiče ověření jednostránkové listiny na třicet korun bez daně za jeden podpis a bude to vyřízeno bez zbytečných okolků, jak nařizuje zákon o ověřování podpisů platný od března 2006. U soudního překladu je to na delší lokte – tlumočník jej zpravidla vyhotoví za den až dva. Zdá se nám to hodně. Chuchút však připouští, že u jednodušších textů se to v urgentních případech dá vyřídit rychleji. I na počkání. „Není to však pravidlem,“ dodává. Vyhotovení překladu pak vyjde na tři až pět stovek za stránku textu. Ztracený čas a vynaložené prostředky se však mohou ukázat jako dobrá investice, když se v dokladech začne rýpat zvědavý policista.

Zplnomocnění k řízení auta

Musí obsahovat tři okruhy informací. V první řadě údaje o majiteli, které jsou napsány v malém technickém průkazu (osvědčení o registraci vozidla) – tedy jméno a příjmení, případně datum narození, bydliště, série a číslo osvědčení o registraci vozidla. Nesmějí chybět ani data o vozidle samém, tedy tovární značce, modelu, kódu VIN a registrační tabulce. V potvrzení rovněž musí být informace o šoférovi, který půjčeným vozem jede. Jedná se minimálně o jméno a příjmení a číslo cestovního dokladu (občanský průkaz nebo pas).

Doklad o zdravotní prohlídce

Obvykle si jej lékařské zařízení vydává samo. Kromě jeho identifikace (název a adresa zařízení) má následující náležitosti: jméno a příjmení, datum narození, bydliště seniora a jeho doklad totožnosti. Lékař potvrdí zdravotní způsobilost k řízení a zároveň doplní případné podmínky, například brýle. Nesmí chybět datum prohlídky, podpis ani razítko lékařského zařízení.

Víte, že …

… zejména rakouští a němečtí policisté jsou alergičtí na diskuze s řidiči nebo snahu případnou pokutu nezaplatit? Do jejího uhrazení mohou i zabavit vozidlo.

… případné problémy se strážci pořádku může pomoci vyřešit český konzulát v dané zemi? Zjistěte si proto na ministerstvu zahraničí ještě před cestou nejen podmínky pro provoz vozidel v dané zemi, ale také aktuální telefonní spojení na konzulát.

Notáři a soudní tlumočníci: Kde je najít?

Kompletní seznam notářů vede například Notářská komora ČR, na jejím webu nkcr.cz velmi snadno najdete třeba úředníky v okolí svého bydliště či zaměstnání. Je z čeho vybírat, notářů a notářských úřadů u nás funguje téměř pět stovek. Přehled o nich by měli mít i na obecním úřadě nebo na obci s rozšířenou působností. Soudních tlumočníků ovšem až tolik není. Hledejte je buď na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR justice.cz pod odkazem Znalci a tlumočníci, nebo na Komoře soudních tlumočníků kstcr.cz. Jejich seznam vede také každý krajský soud, u běžných jazyků jsou minimálně dva až tři v každém okrese. Trochu složitější je hledání v případech méně obvyklých jazyků, například asijských či afrických – takové překlady zařizuje třeba jen jeden či dva tlumočníci v celé České republice.

Spolupracujeme s TipCars.com
Spoluzakladatelé Instagramu Systrom a Krieger opouští vedení společnosti Spoluzakladatelé Instagramu Systrom a Krieger opouští vedení společnosti

Spoluzakladatelé sociální sítě na sdílení fotek Instagram…

Řidičů Uberu přibylo v USA tolik, že jim výdělky klesly o polovinu Řidičů Uberu přibylo v USA tolik, že jim výdělky klesly o polovinu

Popularita přepravní služby Uber v USA vedla k tak…

Zápisník Nguyen Thuong Ly: Prezidentův kanál Zápisník Nguyen Thuong Ly: Prezidentův kanál

Prezident Miloš Zeman chce po Evropské komisi, aby…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
BMW poodhaluje novou řadu 3. Včetně nově pojatého interiéru BMW poodhaluje novou řadu 3. Včetně nově pojatého interiéru

BMW řady 3 se v nové generaci G20 připomíná. Od…

TEST BMW M140i: Dokonalost odsouzená k záhubě TEST BMW M140i: Dokonalost odsouzená k záhubě

Pokud toužíte po nejlepším ostrém hatchbacku na trhu,…

 

 
Tohle jsou nejprodávanější modely v Evropě za srpen 2018. Dacia má hned dva zástupce v top 10!

Tohle jsou nejprodávanější modely v Evropě za srpen 2018. Dacia má hned dva zástupce v top 10!

Dnes 08:00

Měsíc silně ovlivněný novými emisními normami promíchal pořadím modelů. Qashqai tak byl třetím nejlepším modelem, Duster sedmým.
Blesk.cz

Vlašské a lískové ořechy nenechte veverkám! Vyrobte si domácí oříškové máslo!

Vlašské a lískové ořechy nenechte veverkám! Vyrobte…

Vlašské a lískové ořechy patří od nepaměti k nejčastějším potravinám na našem jídelníčku. Ořechy v sobě mají…

Miroslav Koubek (64) doplatil na velkorysost vůči kamarádovi! Exekutoři mu sebrali auto! Co na to Ombudsman Blesku?

Miroslav Koubek (64) doplatil na velkorysost vůči…

Životní cestu dvou Miroslavů – Koubka (64) a Vaitha (48), dobrých kamarádů, přeťal loni v listopadu zásah…

 

iSport.cz

Trávník: Nejlepší zápas? Stanciu měl 2+2, musím se ještě zlepšit

Trávník: Nejlepší zápas? Stanciu měl 2+2, musím se…

Život v období kouzelných branek si užívá Michal Trávník. Geniální trefou z přímého kopu zaskočil v Rennes…

Vrba: Výstraha před Spartou? Pro mě ne. Hráče z gólů obviňovat budu

Vrba: Výstraha před Spartou? Pro mě ne. Hráče z gólů…

V Jablonci museli spolknout hořkou pilulku. Vysoká porážka 0:3 s výborně hrajícím severočeským celkem je pro…

 

Reflex.cz

Nejkrvavější válečný střet v dějinách USA? Opomíjená másko-argonská bitva před koncem první světové války

Nejkrvavější válečný střet v dějinách USA? Opomíjená…

První světová válka už se chýlila ke konci, přesto ještě přišla bitva, která zůstala nejkrvavější v dějinách…

Do kostarických národních parků za největšími predátory Ameriky

Do kostarických národních parků za největšími…

Víte, které zvíře je největším predátorem amerického kontinentu? Puma americká – silná, hbitá šelma schopná…