Mini Cooper S - malý, ale přeplňovaný

Mini Cooper S - malý, ale přeplňovaný

 
 

Zvenčí v něm nový Mini Cooper pozná málokdo, ale nás tentokrát zajímalo především to, co se skrývalo pod písmenem S. Mini Cooper S má v zásobě mnohem účinnější zbraně, než osvědčené retro tvary. Například přeplňovanou šestnáctistovku.

Mini vlastní BMW a v BMW pracuje Chris Bangle. Mini chystá novou generaci svého jediného auta. Ještě nedávno jediné možné rozuzlení této zápletky znělo – Chris a jeho tým nakreslí auto, které vyrazí svými odvážnými tvary všem dech a nastolí v Mini úplně nový směr. Jenže situace nyní a například před čtyřmi, pěti lety se velmi liší. BMW se uklidnilo, už nešokuje a spíše dává pozor, aby nepřekročilo hranici, na které stojí.

Bavorská automobilka na přelomu tisíciletí ohromě zariskovala, od základů změnila svá auta a mnoho lidí tím naštvala. Naštvání mnohých brzy pominulo, někteří zůstali naštvaní dodnes. Nové Mini mělo jednu výhodu. V době svého představení a uvedení na trh naštvalo málokoho, snad jen tradicionalisty odmítající přiznat, že sedmdesátá léta jsou nenávratně pryč. Mini se naopak velmi líbilo a dočkalo se vřelého přijetí.

obrázek [300 x 223] No a co uděláte, když máte v nabídce model, který se stále dobře prodává, ale všeobecně se tak nějak očekává, že po šesti letech prodeje nabídnete klientům nový model? Když radikálně změníte design, naštvete zástupy spokojených majitelů předchozího auta, když neuděláte nic, budete působit dojmem, že spíte na vavřínech a klienti jsou vám tak nějak ukradení. Nic z toho si nemůžete dovolit.

No a tak sednete k počítači a napíšete zadání – minimální změny optické, maximální změny technické. Tedy vnější skořápka zůstane téměř stejná, čímž si zajistíte zájem příznivců, vnitřek dostane nějaké ty nové materiály a ozdobné prvky, ale většinu energie věnujete úpravě podvozku a motorů. Takže nové Mini jsme na Auto.cz testovali poprvé na začátku února letošního roku a vnitřní a vnější změny jsme podrobně popsali.

Hlavně nikoho nenaštvat

Exteriér a interiér proto vezmu letem světem. Z vnějšku pozná v novém Mini nové Mini skutečně málokdo, řekl bych že až na pár nadšenců téměř nikdo. Příď se sice více zaoblila, světlomety zakulatily, maska nafoukla a zmohutněla, boky zpevnily a zadní sdružené svítilny zvětšily, ale celkově vzato žádná revoluce. Ovšem pozor. To, co před námi stojí, není obyčejný Mini Cooper, redakčním testem prošel Mini Cooper S.

A ten se pyšní prvky, jimiž se základní Cooper pochlubit nemůže. Ano, tohle není zásluha evoluce, i předchozí Mini Cooper S vypadal agresivněji, ale víte co, jakákoliv změna potěší. I když upřímně, okolí vůbec nezajímá, zda se právě prodává, první, druhá nebo třetí generace Mini Cooperu s podobným, ne-li stejným designem. Pokud si vyberete správnou barvu, postavíte Cooper na 17palcová kola, ozdobíte kapotu dvěma bílými pruhya vyleštíte bílou střechu, máte u lidí vyhráno.

Na parkovišti se potom můžete klidně postavit vedle Porsche 911, aniž byste měli komplexy z toho, že všechnu pozornost stáhne právě Porsche. Byl jsem u toho, když kolem testovaného Mini Cooperu S kroužily čtyři slečny a Porsche si ani nevšimly. Pánové ovšem volili jinak – nejdříve devětsetjedenáctka, až potom Mini Cooper S. Modrý dráček však dokázal, že jeho přitažlivost a schopnost překvapovat zdaleka nekončí na parkovišti.

obrázek [300 x 223] O tom ale dále. Nejdříve malý exkurz do interiéru. I tady zůstalo vše při starém. Palubní desce vládne obrovský, centrálně umístěný rychloměr s širokým řádkovým displejem a oranžovým podsvícením, za volantem se krčí otáčkoměr s dvojicí malých displejů zobrazujících informace z palubního počítače. Nejen přístrojová deska, ale i vše  ostatní se podřídilo retro stylu.

Retro kam se podíváš

Místo moderních kruhových ovladačů vyrůstají z různých míst palubní desky či stropu chromované páčky, kde už nebylo zbytí a musely přijít na řadu tlačítka, dostala pochopitelně zcela originální tvar. Tak například regulace teploty a intenzity foukání probíhá dvěma ovladači zajímavě zapuštěnými do středové konzoly, za povšimnutí stojí audiosystém a také dok na klíček a startovací tlačítko.

Přijít na chuť retro ovladačům chvíli trvá, na sobě jsem si však ověřil, že z hlediska vyššího principu ergonomického nepředstavují chromované páčky jako vystřižené z kokpitu letadla žádný problém. Když už mám hovořit o problémech či spíše nepříjemnostech, pak jedině v souvislosti s místem na zadních sedadlech a zavazadlovým prostorem. Za 185 cm vysokého řidiče se pasažér s výškou okolo 180 cm poskládá jedině s velkým sebezapřením.

obrázek [300 x 316] Jízda vypadá asi tak, že se řidič dotýká koleny volantu, v křeči ovládá spojkový pedál a řadí, pasažér za ním potom s koleny zabořenými do řidičových zad a výrazem čerstvě naložené sardinky odříkává modlitby a doufá, že brzy dorazí do cíle. V zadu opravdu není mnoho místa a než na zadní sedadla posadíte někoho většího než 160cm, dobře si to rozmyslete. O mnoho lépe se necítí v 160litrovém kufru zavazadla.

Skvělou práci odvedli všichni ti, kdož se podíleli na vývoji a výrobě předních sedadel. Příjemná sportovní tuhost, dlouhý sedák a pocit souznění s vozem patří mezi dobré stránky, silné boční vedení ukončené už ve dvou třetinách opěradla mezi slabší. Poměrně nepříjemně se za denního světla lesklo velké krycí sklo rychloměru. To k slabým stránkám.

Sláva přeplňování

Bílé pruhy a 17palcová kola si dnes může dát na auto kde kdo, ale v táhlých stoupáních a na dlouhých rovinkách se všechno ukáže. Čtrnáctistovka v půli kopce těžce oddechuje, zatímco pravověrné malé hot hatche hnané kupředu dvoulitrovými atmosférickými motory nebo malým přeplňovanými čtyřválci skotačí na horizontu. A mezi nimi Mini Cooper S nebo ještě lépe před nimi.

Nový Mini Cooper S dostal od sudiček do vínku bojovnou náturu, po otci zdědil pořádnou muskulaturu a genetika mu zajistila i silné srdce. Přeplňovaný zážehový čtyřválec 1,6 litru s turbodmychadlem TwinScroll, přímým vstřikováním benzínu a vysokým kompresním poměrem vyvine maximální výkon 128 kW při 5500 ot./min. a maximální točivý moment 240 Nm dostupný v širokém rozmezí 1600 – 5000 ot./min.

Při akceleraci lze zvýšením plnícího tlaku dosáhnout krátkodobého momentového maxima 260 Nm. Nutno uznat, parametry motoru jsou na šestnáctistovku impozantní, ale jízda teorii mnohonásobně předčí. Mačkám tlačítko start a čekám na odezvu. Motor si na úvod značně podporován výfukem hlasitě oddechne, ale v zápětí se uklidní a tiše přede v motorovém prostoru. Řadím jedna a opatrně přidávám plyn.

Spojka má tužší chod, řazení jednoznačně potvrzuje mnichovskou nadvládu, brknutí do brzdového pedálu naznačuje kousavou charakteristiku. Řadím za dva a zvedám otáčky na 2000. Je to k nevíře, ale motor začíná díky nízko položenému kroutícímu momentu táhnout téměř od volnoběhu. S jídlem roste chuť, takže přidávám plyn a nechávám ručičku otáčkoměru vystoupat na 3000.

No a pak to přichází, exploze síly, nárůst výkonu podržený stále dostupným maximem točivého momentu a vystřelení hatchbacku z místa rychlostí blesku. I ten řidič Porsche s otevřenými ústy sleduje, jak se něco malého, modrého, s bílými pruhy ztrácí v dáli. Jde o moment překvapení. Za chvíli samozřejmě v zpětném zrcátku vidím rychle se blížící objekt s xenonovou září okolo a už se dívám na krásný zadeček Porsche 911 997.

Smutný z toho nejsem, protože přeplňovaná šestnáctistovka Mini Cooperu S společně s výfukem vytvořila duet a hraje mi pro dobrou náladu. Otáčky ochotně stoupají ze tří na šest tisíc a stoupaly by i dále, kdyby je za 7000 jemně nezastavil omezovač. Nádhera, jedním slovem nádhera. Blíží se město, a tak brzdím. Z vlka se stává beránek, jenž se klidně a přitom hbitě proplétá hustým městským provozem.

Spotřeba momentálně lehce překračuje 10 litrů, což na daný styl jízdy není děsivá hodnota. Uklidnění vášní přináší i snížení spotřeby na 8 litrů, což se posléze ukazuje být reálná dlouhodobá spotřeba.

Továrna na zábavu

Jízda v Mini Cooperu S stále připomíná jízdu v motokáře. Úpravy podvozku zahrnují větší rozchody kol či delší rozvor, ale tuhost se nezměnila, spíše Coooper S ještě malinko přitvrdil. A to ve všech ohledech. Retro hatchback postavený na 17palcových kolech pochopitelně sedí na silnici jako přikovaný, doslova a do písmene a pokud už má někdy z cesty uhnout, skončí to pravděpodobně škaredým bourákem.

obrázek [555 x 277]  

Zatáčky jsou místo, kde veškerá radost z jízdy bobtná až nakonec exploduje a ústí v jeden silný proud emocí. Coooper S není žádný pohodlný dálniční expres, na panelech naší legendární „déjedničky“ nervózně poskakuje a pomalu likviduje vnitřnosti celé posádky. Cooper S není (zvláště na českých vozovkách) pohodlný, ale ani praktický variabilní automobil. Zato je pekelně rychlý a hlavně zábavný.

Motor táhne jako starší přeplňované dvoulitry či dokonce ještě motory s větším objemem, řazení odpovídá bavorským kočárům, čili patří mezi špičku, brzdy jsou ostré a přitom neúnavné a řízení nesmírně přesné a upovídané. Pokud jste navíc rádi středem pozornosti, těch 650 000 Kč vydaných za základní model nového Mini Cooperu S litovat určitě nebudete.

Plusy

  • atraktivní vzhled vnějšku i vnitřku
  • kvalitní sedadla
  • přesné komunikativní řízení
  • silný a úsporný přeplňovaný motor
  • ostré brzdy
  • výborné jízdní vlastnosti

Minusy

  • malý vnitřní a zavazadlový prostor
  • extrémně tuhý podvozek
Spolupracujeme s TipCars.com

Mini Cooper S

Cena v základní výbavě: 650 000 Kč Cena v testované výbavě: 793 555 Kč

Základní výbava:šestistupňová manuální převodovka, dvojitá koncovka výfuku, odvětrávané přední kotouče, ne-metalická barva, chromování okolo zadních svítilen, 16palcová litá kola s pneumatikami 195/55 R16, kontrastní barva střechy, autorádio s CD přehrávačem, šesti reproduktory a vnějším vstupem, čelní airbag řidiče a spolujezdce, boční airbagy, elektronický stabilizační systém DSC, ABS s rozdělovačem brzdné síly, světlomety s funkcí follow me home, alarm, denní svícení, elektrické ovládání předních oken, kůží potažený dvouramenný volant, klimatizace

Výbava testovaného vozu:sportovní podvozek (+5.555,-), multifunkční volant s tlačítky ovládání audiosystému a tempomatu (+4.386,-), sportovní tříramenný kožený volant (+3.216,-), 17palcová kola z lehké slitiny s runflat pneumatikami 205/45 R17 (+52.627,-), elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka (+6.725,-), elektrické vyhřívání předních sedadel (+8.186,-), xenonové světlomety (+19.004,-), metalická barva (+11.402,-), kožené čalounění (+22.513,-).

Vláda by měla zrušit memorandum o lithiu, rozhodli poslanci Vláda by měla zrušit memorandum o lithiu, rozhodli poslanci

Sněmovna dnes požádala vládu, aby zrušila platnost…

Wi-fi sítě nemusí být bezpečné, tvrdí belgický vědec Wi-fi sítě nemusí být bezpečné, tvrdí belgický vědec

Vědec z lovaňské univerzity objevil chybu bezdrátového…

Takhle mohl vypadat nástupce legendární Volhy. GAZ 3105 se ale neprosadil Takhle mohl vypadat nástupce legendární Volhy. GAZ 3105 se ale neprosadil

Ruské automobilky hledaly v devadesátých letech různé…

Z investiční firmy zmizely peníze. Místo výplat klientům došlo na zásah policie Z investiční firmy zmizely peníze. Místo výplat klientům došlo na zásah policie

Klienti investiční společnosti PIP Benefits žádají…

 

Štítky Mini Testy Malé vozy

Technické údaje
Motor Mini Cooper S
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1591
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 128 / 5500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 240 / 1650 - 5000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 225
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.1
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.9 / 5.7 / 6.9
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 160 / 680
Objem nádrže (l):50
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1206 / 375
Rozměr pneu:205/45 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 3699
b) šířka (mm): 1683
c) výška (mm): 1407
d) rozvor (mm): 2467
e) rozchod vpředu (mm): 1459
f) rozchod vzadu (mm): 1467
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 920 / 1120
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 560 / 800
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1430
l) šířka vzadu (mm): 1150
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 660
výška opěradla vzadu (mm): 670
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Mini Cooper S
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 5
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 6
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 9
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 10
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 9
Spotřeba: 9
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 10
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 10
Velikost zavazadlového prostoru: 6
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 6
Variabilita zavazadlového prostoru: 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,26
 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Test ojetiny Subaru Outback:  Pro ty, co jezdí do hor a nebojí se oprav Test ojetiny Subaru Outback: Pro ty, co jezdí do hor a nebojí se oprav

Dvojici povedených vozů od Subaru dnes v bazaru naleznete…

Osel zničil lak na McLarenu 650S Spider. Zřejmě si jej spetl s obří mrkví Osel zničil lak na McLarenu 650S Spider. Zřejmě si jej spetl s obří mrkví

Vždy si dobře rozmyslete, kde zaparkujete svůj vůz.…

 Mulgari F56 SV a Project Twelve jsou speciality na základech Mini a McLarenu Mulgari F56 SV a Project Twelve jsou speciality na základech Mini a McLarenu

Společnost Mulgari Automotive představuje svůj program…

Mini John Cooper Works: Nejostřejší knedlík stojí 796.900 Kč Mini John Cooper Works: Nejostřejší knedlík stojí 796.900 Kč

České zastoupení zveřejnilo ceny nejsilnějšího modelu…

  
Ford Racing Puma: Speciální Pumu s kořeny v ďábelské skupině B u nás nekoupíte

Ford Racing Puma: Speciální Pumu s kořeny v ďábelské skupině B u nás nekoupíte

Včera

Od ukončení výroby kupé puma uplynulo už 16 let, takže dnes jsou tato auta k mání za cenu jednoho průměrného platu. Racing Puma je ale něco docela jiného...
Blesk.cz

Piva v plechovkách si Češi kupují víc. V restauracích se pije méně

Piva v plechovkách si Češi kupují víc. V…

Prodej piva v českých restauracích a hospodách klesl letos do konce srpna meziročně o 4,2 procenta. O čtyři…

Bezdrátová síť wi-fi není bezpečná! Chyba KRACK ohrožuje počítače, mobily i chytré televize

Bezdrátová síť wi-fi není bezpečná! Chyba KRACK…

Bezdrátovou síť wi-fi používá denně téměř každý uživatel internetu. Připojení přes ni však i k překvapení těch…

 

iSport.cz

Jelínek prožil s Motorem vítěznou premiérou, Vary už vedou jen o bod

Jelínek prožil s Motorem vítěznou premiérou, Vary už…

Trenér Marian Jelínek zažil vítěznou premiéru na lavičce hokejistů Českých Budějovic. Ve 14. kole první ligy…

Hyský po šlágru: Nevěřím, že se Sparta vrátí do boje o druhé místo

Hyský po šlágru: Nevěřím, že se Sparta vrátí do boje…

OČIMA EXPERTA | Nedělní šlágr mezi Spartou a Plzní (0:1) se mu po fotbalové stránce líbil, potěšily ho oba…

 

Reflex.cz

Nejmladším světovým politickým lídrem se stal Rakušan Sebastian Kurz, předstihl i Kim Čong-una

Nejmladším světovým politickým lídrem se stal…

Svět politiky se někdy otevírá i pro hodně mladé lidi, ale aby někdo dosáhl tak závratné kariéry jako Rakušan…

Za meditací do kláštera Däpung aneb Cesta do nebe po tibetsku

Za meditací do kláštera Däpung aneb Cesta do nebe po…

Klášter Däpung, ležící sedm kilometrů severozápadně od Lhasy, je spolu s kláštery Sera a Gandän považován za…