Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Morgan Aero 8 - revoluční klasika

Miroslav Kudělka
Myslíte, že dřevo dnes již nepatří do konstrukce automobilů? Omyl! Britská společnost Morgan Motor stále vyrábí sportovní vozy s hliníkovou karosérií na rámu z jasanového dřeva.

Morgan Motor Company je společností s dlouholetou tradicí, která vyrábí sportovní vozy již více než 90 let. Ve společnosti větších, či menších automobilek zaujímá naprosto výjimečné postavení. Jako jediná si totiž do dnešních dnů podržela tradiční způsob výroby sportovních vozů, jaký se používal v období mezi světovými válkami. Na rámovém podvozku je z pečlivě tříděného a zpracovaného jasanového dřeva postavena kostra karoserie, na které jsou připevněny povrchové panely z ocelového, nebo hliníkového plechu. Přes tuto na první pohled archaickou konstrukci, nebo právě proto, se firma potýká s poptávkou po svých vozech mnohonásobně převyšující výrobní možnosti továrny. U některých modelů byly v 80. letech čekací doby na dodání až 7 let (!!) a i dnes na svůj vysněný vůz musíte čekat kolem dvou let. Jasanové dřevo totiž potřebuje dostatek času na vyschnutí.

Také nejnovější Morgan Aero 8 zachovává tuto tradici i když konstrukce podvozku vykazuje nejmodernější prvky a výrobní postupy na zpracování hliníkových slitin. Model Aero 8 byl představen na autosalónu ve Frankfurtu na Mohanem v září 2001 a představuje vyvrcholení největšího vývojového programu v historii firmy. Práce na přípravě Aera 8 započaly v polovině devadesátých let minulého století. První kroky ovšem probíhaly prostřednictvím závodního modelu GT2, kterým Charles Morgan obnovil myšlenku účasti značky v Le Mans, kde v roce 1962 vyhráli svou třídu. GT2 však ještě zdaleka neměl podobu dnešního vozu, protože byl postaven na základě stávajícího modelu Plus 8, ovšem již s voštinovým podvozkem z hliníkové slitiny. Tento prvotní podvozek měl již v roce 1997, kdy se GT2 zúčastnil celého britského mistrovství vozů GT, velmi blízko k podvozku sériového Aera 8.

Přestavba závodního podvozku na silniční si sice vyžádala řadu kompromisních řešení, ale základ konstrukce rámu a zavěšení kol byl zachován neboť se osvědčil na závodních tratích. Při volbě materiálů a dodavatelů pro dodávky do sériové výroby byly stanoveny vysoké požadavky a sám Charles Morgan se jezdil k jednotlivým výrobcům osobně přesvědčit o kvalitě jejich práce. Největší pozornost byla věnována samozřejmě novému podvozku z hliníkových slitin. O dodávky těchto materiálů se stará firma Alcan, která věnovala problému životnosti a povrchové ochrany spojů značnou pozornost. Testy probíhaly jak laboratorně (vysoká vlhkost, solné sprchy), tak i v reálných podmínkách. Potíž byla, že bylo nutno vyvinout novou technologii na použití spojovací techniky běžné v letectví pro automobilový sektor, který pracuje v podstatně vyšším výrobním tempu. Nakonec byla vyvinuta speciální ochranná vrstva bez použití chrómu, kterou je ošetřen povrch hliníkových plechů. Tato vrstva následně umožňuje snadné bodové svařování, nýtování či lepení stejně jako při zpracování plechů ocelových. Morgan se tak stal první automobilkou sériově používající tuto novou technologii. Ta umožnila vypustit speciální čištění plechů před montáží a tudíž ušetřit spoustu času a dalšího zařízení.

V konstrukci podvozku najdeme, jak již bylo napsáno výše, lepenou voštinovou strukturu hojně používanou v kosmickém programu, která vykazuje o 25% větší pevnost v kroucení než tradiční nýtování, nebo svařování. Navíc šetří tolik sledovanou hmotnost vozu. Podvozek je tvarován a sestavován ze 32 dílů ve speciálních boxech prověřených společností Alcan, kde se dbá na přesné dodržení pracovních postupů a zajištění prvotřídní kvality. Po slepení jsou panely ještě snýtovány speciálními nýty Bollhoff, která nevyžadují předvrtání děr a zajišťují druhotnou pevnost. Na závěr projde kompletní rám dvoufázovým tepelným vytvrzováním. O kvalitě konstrukce také svědčí i to, že při bariérových testech ve středisku MIRA se při čelním nárazu rychlostí 48 km/h posunul volant do prostoru posádky o pouhé 2 mm (povoleno je 57 mm).

Jelikož společnost Morgan nikdy nepoužívala a nevyvíjela vlastní motory, zachovala se stejně i v tomto případě. Pod dlouhou, zužující se kapotou vozu Aero 8 se nachází osmiválec BMW 4,4 litru, se systémem VANOS, o výkonu 210 kW (286 k) při 5400 ot/min a točivém momentu 440 Nm při 3600 ot/min. Jak vidno zcela sériová, i když špičková, pohonná jednotka z Mnichova. Naopak zavěšení kol a ovladatelnost vozu je oblast, do které se soustředily veškeré vývojové kapacity. Vzhledem k volbě pohonné jednotky a tvaru přídě vozu, bylo nutno použít pro zavěšení kol vpředu speciálně tvarovaná trojúhelníková ramena, která navíc dovolí malý poloměr otáčení i s hořčíkovými ráfky širokými 9 palců. Také zadní náprava je specifická a její odpružení je předmětem patentu Morganu. Jedná se o provedení cantilever, navržené tak, že poměr pák je nedělitelný a tudíž působí samotlumícím účinkem a zlepšuje kontakt kol zadní nápravy s vozovkou. Další zajímavostí na konstrukci náprav je absence zkrutných stabilizátorů. Tuto neobvyklost obhajuje šéf vývojového týmu Chris Lawrence velice jednoduše. Pokud se použijí stabilizátory, snadno se stane, že vnitřní kolo v zatáčce ztratí kontakt s vozovkou a de facto vůz jede po třech kolech. Jelikož však každé auto má kola čtyři, mělo by po nich jet také v zatáčce a tudíž se pozornost soustředila na přesnější doladění pružin a tlumičů. Že se jim práce na zavěšení a odpružení povedla velice dobře svědčí i skutečnost, že na standardních silničních pneumatikách dokázal vůz Morgan Aero 8 projet na zkušebním polygonu BMW zatáčku s přetížením 1G! Jak by také ne, když pružiny dodává firma Eibach a tlumiče Koni, obě hojně zastoupené ve světě F1.

Vzhled vozu vychází z vlastní designérské tradice vozů s dlouhou zužující se kapotou. To mimo jiné vedlo k tomu, že pro část hlav válců širokého vidlicového osmiválce se již nenašlo pod kapotou místo a jsou vystrčeny pod mohutné přední blatníky. Nejneobvyklejším prvkem jsou bezesporu do blatníků zapuštěné světlomety. Zajímavě působí prudce se svažující záď s malými koncovými světly. Přes neobvyklé tvarové řešení, vůz vykazuje solidní aerodynamické vlastnosti, které mu umožňují společně s nízkou hmotností 1000 kg dosahovat nejvyšší rychlost 260 km/h. Ještě zajímavější je údaj o zrychlení z 0-100 km/h, které zvládá Aero 8 za 5 sekund. Na takovou dynamiku jsou zapotřebí také pořádné brzdy, které dodává podle specifikace Morganu specializovaná firma AP Racing. Přední duté ocelové kotouče mají průměr 330 mm a zadní 306 mm. O jejich pevný stisk se v případě potřeby starají třmeny z lehké slitiny o čtyřech pístcích vpředu a dvou vzadu.

Pokud si objednáte takový vůz, tak si můžete vybírat ze 30.000 barevných odstínů na karosérii a 40 barev kůže Connolly na čalounění interiéru. Morgan sice vybudoval novou halu určenou výhradně pro výrobu nového Aera 8 jejíž kapacita je 300 ručně vyráběných vozů, ale již při uvedení na autosalónu obdrželi 600 závazných objednávek. Z toho je jasné, že již od začátku výroby je čekací doba na dodání nového vozu, i přes nemalou cenu, dva roky...

Technické údaje
Motor 4,4 V8
Druh zážehový
Zdvihový objem (cm,sup>3) 4398
Válce/ventily na válec 8/4
Max. výkon (kW/ot) 210/286/5400
Max. točivý moment (Nm/ot) 440/3600
Jízdní výkony
Nej. rychlost (km/h) 260
Zrychlení 0-100 km/h (s) 5
Spotřeba (93/116 EU)
Kombinovaná (l/100 km) 12,4
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm) 4120
Šířka (mm) 1770
Výška (mm) 1200
Pohotovostní hmotnost (kg) 1000
Objem nádrže (l) 54,5
Miroslav Kudělka