Nissan 350Z - Mr. Z

Nissan 350Z - Mr. Z

 
 

Sportovní kupé, které poblouznilo Američany, dostalo na konci minulého roku lehký facelift a silnější motor. Faceliftovaný Nissan 350Z jsme podrobili testu v agresivní oranžové barvě.

„Chtěl bych sportovní auto,“ řekl Pavel a lehce roztřesenou rukou podsunul Milanovi, o kterém se obecně ví, že autům rozumí, obrázek nejklasičtějšího ze všech klasických sporťáků - Porsche 911 Carrera řady 997. Oba chvíli mlčeli. Pavel se zamyšleně díval z okna a Milan zíral na mistrně tvarovanou karoserii a kulaté přední světlomety, které předposlední generaci 911 (řada 996) tolik chyběly.

„Líbí se mi nová devětsetjedenáctka, ale na tu prostě nemám. Dám dohromady maximálně 1.300.000 a chci nové auto. S ojetinami nemám dobré zkušenosti, i když vím, že se starší Porsche nekazí.“ Pavel se odmlčel a v potemnělém pokoji panelákového bytu se rozhostilo hrobové ticho. Milan se nadechl k odpovědi, ale ještě než ze sebe stačil vysoukat první slovo, přerušil jej Pavlův hlas.

„Víš, možná jsem blázen, ale chtěl bych opravdový sporťák, silný benzínový motor, agresivní vzhled, přesné řazení, strmé řízení.“ Konečně přišla Milanova chvíle. „No tak to budeš mít hochu těžké.“ Nadšení v Pavlově hlase vystřídalo zděšení. „Myslíš, že za ty peníze nic neseženu?“ Milan připoután pohledem k obrázku Porsche odvětil. „Podívej, za milion až milion tři sta tisíc dostaneš například Mazdu RX-8.“

„Na milionu korun začíná i nové Audi TT, za 1.300.000 potom dostaneš nejlepší model s šestiválcem 3.2 FSI a převodovkou S-Tronic. No a nebo můžeš trochu slevit ze svých nároků, za 600.000 koupit Huyndai Coupé a za zbytek si zajet na dovolenou. A nebo…nebo…už to mám, koupíš si Nissan 350Z. Vzhled tak trochu jako Porsche, výkonný šestiválec, dobré jízdní vlastnosti, co říkáš“? „To zní skvěle,“ vykřikl Pavel.

Utrpení mladého redaktora

Murphyho zákony fungují. Celé dva týdny pálilo sluníčko jako o život a rtuť teploměru šplhala do výšek v podzimních měsících nevídaných, ale ve chvíli, kdy mi na stole přistály klíčky od lehce upraveného a posíleného Nissanu 350Z, zuřila venku vichřice a prudký liják bičoval silnice. Stačilo sotva deset minut a z lehce zvlněné vozovky se stala rozbouřená řeka. Na tomhle se s autem se zadním náhonem nedá jezdit.

obrázek [545 x 214]

 

S pocitem naprosté zoufalosti a odevzdanosti jsem osedlal oranžovou bestii, přejel zrakem kokpit a vyrazil třicítkou až padesátkou (podle toho, jak prudce zrovna lilo) k domovu. Asi dvakrát během 17 kilometrů, které dělí mou pracovnu od kanceláře, jsem si troufl podřadit a prudce dupnout na plyn. Dostalo se mi sice kýženého zátahu a hlasitého burácení výfuku, jako bonus jsem však dostal nehezký přetáčivý smyk.

S bolestí v srdci, křečí v pravé noze a slzou v oku jsem zavelel k ústupu a definitivně vzdal souboj s přírodním živlem. Ten večer mi cesta domů trvala neskutečně dlouho. Zatímco se má řidičská dušička svíjela v křečích, auto se šíleně nudilo. Ručička otáčkoměru se líně převalovala okolo číslovky 2500, dokonce i motor jakoby pracoval v polospánku. Já jsem se bohužel příliš nevyspal.

Během noci jsem se několikrát vzbudil s nutkavým pocitem, že musím zkontrolovat situaci za okny. Kolem třetí hodiny ranní stále pršelo, ale v šest ráno se začalo blýskat na lepší časy. Déšť pomalu ustával. Když mně u hlavy začal ječet mobil, bylo osm ráno. Vystřelil jsem z postele, rozhrnul závěsy a spatřil podzimní krajinu hrající všemi barvami prozářenou ostrými slunečními paprsky.

Vím, před domem mi stál „jen“ Nissan 350 Z (žádné Ferrari nebo Porsche), ale stejně si nevzpomínám na den, kdy bych zvládl ranní očistu, snídaní a oblékání rychleji, než právě ten podzimní den. Popadl jsem tašku s notebookem, klíče, které nic neříkají o tom, co řídíte, a vyběhl ven. V ranním slunci vypadalo oranžové 350Z nevinně. Stačilo však nastartovat, a bylo okamžitě jasné, že beránčí roucho skrývá drzého vlka.

Jako Porsche pouze zvenčí

Sedím uvnitř a dlaněmi hladím kožený věnec volantu. Jeho tloušťka přesně odpovídá mým představám, ale kůže působí malinko umělým dojmem. Motor zlehka oddechuje a nabírá teplotu (ráno bylo studené), výfuk si občas odplivne tak, že sousedka neuhlídá zvědavost a nechá se zpozorovat za záclonou. Zavírám poměrně těžké bezrámové dveře a seřizují sedadlo a volant. Sedačky mně lichotí šířkou, bočním vedením a konečně i zpracováním.

Nekompromisně svírají tělo, přitom jsou komfortní a netlačí. Ani malinko. Nastavení chvíli trvá, ale nakonec nacházím ideální pozici a vrhám se na volant. Tady mě čeká první drobné zklamání. Nahoru a dolů mohu sloupkem řízení pohybovat v poměrně velkém rozsahu, ale podélně s volantem nehnu. Ne, chyba není na vašem přijímači, Nissan na podélné nastavení volantu zapomněl nebo spíš na něm ušetřil. Škoda, i ve sporťáku se hodí.

obrázek [300 x 234] Palubní desku zkoumám tentokrát spíše letmo. Zpracování na rozdíl od vnějšího designu není na úrovni Porsche, plasty o měkčení neslyšely a některé části vypadají dokonce trochu lacině (navzdory úpravám provedeným v rámci faceliftu). Situaci zachraňují hezké prvky z hliníku nebo v imitaci hliníku. Celkový dojem není špatný, i když podvědomě tuším, že i za takové peníze mohl Nissan nabídnout ještě více muziky. Á propos muzika…

Uvnitř Nissanu 350Z to buráci stejně jako venku. Audiosystému vévodí subwoofer schovaný za sedačkami, který otřásá nejen okénky, ale i samotnými pasažéry. Vzpomínám na díl TopGeru, v němž Jeremy prohlásil něco ve smyslu, tu muziku víc cítíte než slyšíte, a souhlasně pokývám hlavou. Pak si však pohraji s nastavením a najednou vychází z reproduktorů i subwooferu zvuk, při jehož poslechu srdce plesá.

Motor se nažhavil na správnou teplotu, silnice mezi tím oschla, mlhavý opar typický pro podzimní rána se rozplynul. Zjistil jsem vše, co potřebuji vědět. Mohu vyrazit. Ještě než zařadím jedničku, hledám přihrádku na peněženku. Výborně, jednu Nissan vměstnal přímo do středové konzoly. Dál už to tak slavné není. Kapsičky na dveřích jsou spíše symbolické a zbytek úložných prostor se nachází za sedaly.

Kdyby vás náhodou napadlo naložit do 235 litrů velkého zavazadlového prostoru dva golfové bagy, připravil pro vás Nissan praktický návod. Dva obrázky musí stačit.

Hrubá síla, hrubý hlas

obrázek [300 x 228] Když přišel Nissan 350Z na trh, vymáčknul ze sebe jeho 3.5litrový zážehový šestiválec maximální výkon 206 kW. Omlazovací kúra, kterou naordinovala automobilka svému sporťáku v prosinci loňského roku, přinesla kromě lehkých korekcí vzhledu další kilowaty navíc. Maximální výkon vzrostl na 221 kW neboli rovných 300 koní. Hezká čísla se zkrátka dobře prodávají. Ale pozor, točivý moment klesl.

Místo původních 363 Nm nyní šestiválec dosahuje maximálního točivého momentu 353 Nm při 4800 otáčkách. Zdánlivě nesmyslný krok zapříčinil, že stále vysoký kroutící moment má řidič k dispozici ve větším rozsahu otáček….Tak tohle všechno vím, stojím na spojce, pochopitelně hodně tuhé, pod kapotou si pobrukuje zahřátý šestiválec, vzadu oddechuje výfuk zakončený masivními koncovkami a řadím jedničku.

Spojka tlačí mohutnou silou levou nohu nahoru, zatímco pravá noha jemně tlačí dolů plynový pedál. Nissan 350Z se znovu vrhá do akce. Dnes to bude mnohem větší zábava, pomyslím si. Motor nečeká na magickou hranici dvou tisíc otáček a začíná táhnout od volnoběhu. Ještě ani nepřekročím 3000 otáček a už cítím zřetelnou snahu motoru vystřelit auto vpřed.

Od 3000 otáček přitom síla narůstá ještě větším tempem, explozi výkonu ukončuje až omezovač na 7000 otáčkách. Řadím pětku, v zápětí brzdím a podřazuji zase na trojku. Motor briskně reaguje na povely plynovým pedálem a inteligentně přechází z vysokých do středních a zpátky do vysokých otáček. Přesně tohle na zážehových šestiválcích miluji. Mají velký výkon dostupný ve velkém rozsahu otáček. U Nissanu 350Z slovo velký opravdu sedí.

Šestiválec nejen krásně táhne, ale i hezky zpívá. Zvuk vycházející z motorového prostoru má silný basový základ, zní poměrně hrubě, ale to mu přidává na zajímavosti a agresivitě. V nízkých otáčkách se o slovo příliš nehlásí, ale ve vysokých otáčkách spustí a není k zastavení. Zvuk motoru se mi zamlouvá, ale s řáděním výfuku se nějak nemohu smířit. Výfuk nehlučí, ale křičí na celé kolo.

Jistě, vzbudí zájem okolí, ale zároveň lehce rozvibruje obsah vaší hlavy. Ale nebojte, zvyknete si. Spotřeba určitě není nezajímavá. Udržíte-li sebe a auto na uzdě, řekne si motor o nějakých 12 litrů, při sportovní jízdě si vyžádá asi o asi o tři litry více no a velmi dynamický styl ježdění vás bude stát bratru nějakých 18 litrů paliva.

Kam volant, tam auto

Stojím na čerpací stanici, plním žaludek svůj i Nissanu 350Z a přemýšlím, kam vyrazím. Docela mě zajímá, jak se bude oranžové kupátko chovat ve vysokých rychlostech a jelikož mám naše oblíbené letiště za rohem, učiním rozhodnutí, zaplatím a zamířím tam.

Vykouzlit na rychloměru 130 není samozřejmě problém, stačí trochu více přitlačit na hliníkový pedál a ejhle, stotřicítka je na světě. Auto v této rychlosti poslouchá na slovo, tiskne se k silnici a kdykoliv mu udám volantem pokyn, aby prudce zatočilo doleva nebo doprava, učiní tak s ledovým klidem. O náklonech či nervozitě nemůže být řeč. S každým pohybem volantem se o tom ujišťuji znovu a znovu.

Zrychlení na trojku z 80 na 130 km/h trvá několik sekund, obrovská chuť zrychlovat z auta vyzařuje až do 220 km/h. Kupé si zachovává výbornou stabilitu i ve vysokých rychlostech, dokonce blížících se maximální rychlosti. S „dálničním“ testem jsem spokojený, letiště proto měním za klikatou okresku stoupající z nížiny kamsi do hor. Sluníčko vysušilo i poslední louže, zábavě nestojí nic v cestě.

obrázek [300 x 187] Podřadím na trojku a v rychlosti 80 km/h se vrhám do první zatáčky. Osmdesátka mně zde připadá jako čtyřicítka v klasickém voze, takže přitlačím na pilu. Ručička rychloměru se pozdravila se stovkou, ale kupátko prolétlo zatáčkou se stejnou jistotou jako v prvním případě. Dávám si podobnou zatáčku ještě jednou, tentokrát ovšem přidávám plyn dříve a přemlouvám záď k přetáčivému smyku. Ráda uposlechne.

Ještě než však stihnu provést zamýšlenou korekci volantem a plynem, zasáhne elektronický strážce ESP a záď okamžitě srovná. Tentýž manévr opakuji bez ESP, to už ale nejsem na běžné silnici. Na volné ploše si chvíli zkouším, co umí 353 Nm na zadní nápravě a užívám si poslední chvíle s třistapadesátkou. Cestou domů sám pro sebe chválím přesnou převodovku s krátkými drahami a strmé řízení.

Docela zajímavá a praktická věcička se ukrývá pod označením programovatelná kontrolka přeřazení na vyšší převodový stupeň. Znamená to, že si můžete nastavit úroveň, kdy vás kontrolka jemně upozorní, že byste se měli chopit řadicí páky a přeřadit. Zklamáním jsou flegmatické brzdy, které musím k pořádnému brzdění nutit hrubou silou. U sportovního auta bych očekával spíše ostré brzdy s rychlým nástupem.

Dobrý sporťák za dobré peníze

Kromě této chybičky a několika nesrovnalostí v interiéru Nissan 350Z prošel testem jako nůž máslem. Za 1.200.000 Kč bez příplatků dostanete auto, se kterým naděláte spoustu parády a užijete si skvělou sportovní jízdu. Sluší se však připomenout, že na 1,5 milionu startuje Porsche Cayman. To jen aby Japonci neusnuli na vavřínech...

Plusy

  • příznivá cena
  • dobrá sportovní sedadla
  • silný šestiválec
  • široké rozmezí využitelných otáček
  • výborné jízdní vlastnosti
  • přesné řazení
  • přesné řízení

Minusy

  • jen výškově nastavitelný volant
  • brzdy
Spolupracujeme s TipCars.com

Nissan 350Z

Cena v základní výbavě: 1 195 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 269 000 Kč

Základní výbava:ABS s brzdovým asistentem a EBD, ESP (zahrnuje kontrolu trakce TCS), kotoučové brzdy Brembo s vnitřním chlazením (na všech kolech), posilovač brzd, posilovač řízení, airbagy řidiče, spolujezdce, boční a okenní, tříbodové bezpečnostní pásy s předpínači a omezovačem tahu, automatická klimatizace, tempomat s ovládáním na volantu, elektronicky řízený imobilizér, šestistupňová manuální převodovka, výškově nastavitelný volant ve spojení s výškovým nastavením přístrojů, volant, hlavice řadicí páky a manžeta ruční brzdy potažené kůží, sportovní hliníkové pedály, anatomická sedadla s rozdílným tvarováním pro řidiče a spolujezdce, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, kůží potažená a vyhřívaná sedadla s elektrickým ovládáním, otáčkoměr, digitální hodiny, tři přídavné přístroje ve středu palubní desky, palubní počítač, ukazatel venkovní teploty, programovatelná kontrolka přeřazení na vyšší rychlostní stupeň, osvětlení interiéru s vnitřní logikou a automatickým vypínáním, elektricky ovládaná okna předních dveří, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, superzamykání, elektrické otevírání zavazadlového prostoru a nádrže z místa řidiče, příprava pro integrované hands-free (ovládané z volantu či hlasem), odkládací schránky ve středové konzoli a za sedadly, kapsa na zadní straně sedadla spolujezdce, čtecí lampička, držák na brýle, držák nápojů ve středové konzoli, 2x 12V zásuvka, tónovaná skla, xenonové světlomety s ostřikovači, třetí brzdové / zadní mlhové světlo, 2 rychl. přední stěrače s variabilním cyklovačem, vyhřívání zadního okna, stěrač, elektricky ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka v barvě vozu, přední a zadní spoiler, zdvojený výfuk, kola z lehkých slitin 18palcová, rádio s přehrávačem audiokazet a ovládáním na volantu, měnič na 6CD, Audiosystém BOSE o výkonu 240W (6 reproduktorů + subwoofer)

Výbava testovaného vozu:metalický lak: (+20.000,-), paket koženého čalounění ALEZAN v oranžové barvě a kola z lehkých slitin Rays (+54.000,-)

Zaorálek: V Babišově situaci by nejspíš nekandidoval ani Putin Zaorálek: V Babišově situaci by nejspíš nekandidoval ani Putin

Snad ani v Rusku by Vladimir Putin nekandidoval…

Čínské společnosti PetroChina a Sinopec chtějí podíl v ropném gigantu Aramco Čínské společnosti PetroChina a Sinopec chtějí podíl v ropném gigantu Aramco

Čína má zájem o koupi pětiprocentního podílu v…

Soud zakázal vnučce Zdeňka Milera dál poskytovat licence k výrobě předmětů s Krtečkem Soud zakázal vnučce Zdeňka Milera dál poskytovat licence k výrobě předmětů s Krtečkem

Vnučka výtvarníka Zdeňka Milera nesmí dál poskytovat…

 
Technické údaje
Motor Nissan 350Z
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 3498
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 221 / 6400
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 353 / 4800
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 16.7 / 8.9 / 11.7
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 235 / -
Objem nádrže (l):80
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1549 / 271
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4315
b) šířka (mm): 1815
c) výška (mm): 1325
d) rozvor (mm): 2650
e) rozchod vpředu (mm): 1535
f) rozchod vzadu (mm): 1540
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 830 / 1080
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 980
k) šířka vpředu (mm): 1420
délka sedáku vpředu (mm): 510
výška opěradla vpředu (mm): 560
místo vzadu pod předním sedadlem: ne
Hodnocení Nissan 350Z
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 7
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 0
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 0
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 9
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 5
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 10
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 9
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 10
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 7
Velikost zavazadlového prostoru: 6
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 6
Variabilita zavazadlového prostoru: 6
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 9
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,79
 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Deset Deset "nesmrtelných" motorů. Ve výrobě vydržely desítky let

Některé motory se povedou, jiné nikoliv. My jsme pro vás…

Osel zničil lak na McLarenu 650S Spider. Zřejmě si jej spetl s obří mrkví Osel zničil lak na McLarenu 650S Spider. Zřejmě si jej spetl s obří mrkví

Vždy si dobře rozmyslete, kde zaparkujete svůj vůz.…

 Video: Nissan 350Z - je úplně jedno, který si vyberete Video: Nissan 350Z - je úplně jedno, který si vyberete

Sportovní Nissan 350Z chytí za srdce snad každého a…

Tajemný Nissan v Ženevě a nové úpravy pro 350Z Tajemný Nissan v Ženevě a nové úpravy pro 350Z

Nissan je tajemný minimálně jako hrad v Karpatech.…

  
Wankelův rotační motor: Nepoháněl pouze Mazdy. Kde všude se objevil?

Wankelův rotační motor: Nepoháněl pouze Mazdy. Kde všude se objevil?

Dnes 08:00

S rotačním motorem dle patentu Felixe Wankela je nejvíce spojována japonská Mazda. Jenže přednosti tohoto agregátu okouzlily i tvůrce v jiných odvětvích strojírenství a dopravy.
Blesk.cz

Česká Barbie po přifouknutí: Poprvé ukázala nová prsa osmičky!

Česká Barbie po přifouknutí: Poprvé ukázala nová…

Má za sebou první velkou plastickou operaci a poprvé se pochlubila výsledkem. Gabriel Jiráčková (17) alias Lolo…

Hasiči pomáhají útulkům: Unikátní kalendář se sexy požárníky podpoří pejsky v nouzi

Hasiči pomáhají útulkům: Unikátní kalendář se sexy…

Sháníte už kalendář na příští rok a ty s recepty nebo nahotinkami se vám už omrzely? Díky unikátnímu projektu 1.…

 

iSport.cz

Horký trůn: Které tenistky už vládly světu a jak si vedou dnes?

Horký trůn: Které tenistky už vládly světu a jak si…

Od pondělí 9. října najdete na místě nejlepší tenistky světa Simone Halepovou. Jen v letošním roce se jedná už o…

Pokleknutí hráčů Herthy? Ohlas po světě, doma zazněla také kritika

Pokleknutí hráčů Herthy? Ohlas po světě, doma…

Bundesligový zápas ještě nezačal a už z něj byla celosvětová událost. Fotbalisté Herthy Berlín se rozhodli před…

 

Reflex.cz

Babiš bude po volbách ovládat i prezidenta. Je nebezpečnější než Zeman, říká Doležal

Babiš bude po volbách ovládat i prezidenta. Je…

Charizmatické politické osobnosti, ovšem bez reálné politické síly. Právě to podle komentátora Bohumila Doležala…

Goodbye Prague: Slavný skladatel Ennio Morricone se velkolepě rozloučil s pražským publikem

Goodbye Prague: Slavný skladatel Ennio Morricone se…

Slavný italský filmový hudební skladatel Ennio Morricone dnes popáté za doprovodu Českého národního symfonického…