Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

5 rad, jak to zlodějům ztížit aneb Jak si nenechat ukrást auto

Aleš Jungmann
Diskuze (38)
Auta kradou nejen profesionální gangy, ale také více či méně zruční jednotlivci. Poradíme, jak jejich živobytí ztížit.

Ačkoliv temné síly jsou čím dál vynalézavější a přicházejí s novými technikami, jak obejít zabezpečovací zařízení, stále platí zásada nejmenšího odporu: pokud vedle sebe stojí dvě podobná auta, přičemž jedno z nich je viditelně vyzbrojeno, zloděj si vybere kořist, se kterou má méně práce. A vy ještě ušetříte na pojištění.

Připravenému zlodějskému gangu zřejmě neodolá sebelépe zabezpečené auto, nicméně stále zbývá řada prostředků, kterými lze odcizení vozu úspěšně zabránit: zloději se s vaším autem zkrátka nebudou chtít „prát“. S tím souvisí i následujících pět rad:

1. Instalujte mechanické zábranné prostředky

Ty mají za úkol především zloděje zdržet. K nejlevnějším mechanickým prvkům patří odnímatelné uzamykatelné páky a tyče na volant, nebo třeba zámky pedálů. Účinnější ochranu vám však zajistí zámky převodovek. Nejčastěji se používají dva systémy: zařízení na zablokování a uzamčení řadícího táhla, které uzamkne pohyblivou část řazení, druhým způsobem je pak závorový zámek řazení, který je tvořen vzpěrou pevně spojenou s pouzdrem se zámkem a odnímatelnou závorou a taktéž blokuje mechanismus řazení převodovky.

2. Zabezpečte i jednotlivé součástky vašeho vozu

Pokud se zlodějům nepodaří s vozidlem odjet, často se spokojí i s odnímatelnými součástky nebo náhradními díly (mezi ně patří nejčastěji zpětná zrcátka, disky kol, pneumatiky s ráfky, zvedák, autoantény, střešní nosiče, náhradní pneumatika s ráfkem, nářadí, autorádia, CD přehrávače, navigační zařízení, apod.). To potvrdila v nejednom článku i mluvčí policie Prahy-venkov Štěpánka Zatloukalová: „Jsou to vyloženě krádeže na zakázku. Teď je takový fenomén, že se už nekradou tolik celá vozidla, ale třeba jen pravé zadní dveře a podobně.“ Nezapomeňte si tak zabezpečit i jednotlivé součástky auta. Existují nejrůznější uzamykatelné druhy ráfků a matice kol, pojistné šrouby kol či uzamykatelné střešní nosiče, které mnohdy zloděje překvapí. Dá se také nainstalovat tajný vypínač, který se přes svou jednoduchost ukázal být dostatečně účinný. Vypínač totiž ovládá například startování, přívod paliva do motoru nebo elektroniku vozu.

3. Využijte moderní techniku VIN kódu a mikroteček

Velmi oblíbený způsob, který má velké využití zvláště při vyšetřování odcizených aut, je pískování VIN kódu na skla vozu. VIN kód je pro každý vůz unikátní a obsahuje mnoho podstatných informací. VIN kód se u vozu vybrousí do takové hloubky, kdy už je prakticky neodstranitelný. Pokud by se zloděj snažil kód odstranit, sklo praskne a on zloděj by tak musel skla vyměnit, což je pro většina zlodějů nevýhodné a proto je může tento bezpečnostní prvek odradit. Podobně populární variantou je aplikace okem neviditelných mikroteček s číselným kódem na několik pevných částí auta. Tento číselný kód se zobrazí pouze při dopadu UV světla. Při případném prověřování původu takového vozidla se dá zjistit nejen to, že je kradené, ale lze dohledat i majitele.

4. Nezapomeňte na alarmy a imobilizéry

Další možností je instalace alarmů a imobilizérů, které už patří k vyšším standardům zabezpečení. Imobilizéry zablokují neoprávněnému nastartování motoru, tedy pokud není vložen originální klíč. Dobrou zprávou je, že imobilizéry jsou podle nařízení Evropské unie již povinnou součástí nově vyráběných vozidel. Autoalarmy jsou v nynější době již často používaným prostředkem k ochraně vozidla. Skládají se z detektorů pohybu, ústředny, která má za úkol vyhodnocovat signály o potenciálním napadení auta, a sirén, které slouží k akustickému upozornění v případě poplachu.

5. Nebojte se využívat zařízení GSM a systém GPS

S moderní technikou přicházejí vyhledávací zařízení GSM a družicový systém GPS, které vám umožní své auto monitorovat poté, kdy vám bylo odcizeno. Instalace těchto zařízení vaší peněženku zasáhne nejvíce, ale jak ukazují statistiky, úspěšnost nalezení ukradeného auta je vysoká, proto se tato investice vyplatí zvláště u dražších modelů aut. V dnešní době vám tato zařízení umožní nejen přesně určit polohu vašeho vozidla, ale v případě mimo dosahu telefonního signálu máte k dispozici i celou historii pohybu. Lze už také odstavit vozidla na dálku. Často jsou vyhledávací systémy propojeny s mobilem, majitel tak dostane okamžitou zprávu, že se jeho vůz dal neoprávněně po pohybu. Pokud máte takto zabezpečený vůz, pojistné vás tak vyjde znatelně levněji.

Zdroj: Auto jako léčka na stanici CBS Reality

Aleš Jungmann
Diskuze (38)
7. 8. 2013 23:37
Re: pojisteni
aktualizujete pojištění každý rok? Ve smlouvě bývá i odkaz na vnitřní předpisy a pokud jste si je osobně nevyžádal před smlouvou máte smůlu. Já si smlouvy čtu opravdu důkladně a nestačím se divit co tam je občas napsáno. A tyto předpisy je obtížné sehnat, jelikož je to interní materiál firmy. Pojišťovny nejsou samaritáni.
7. 8. 2013 23:31
Re: ok
tak golf co jsem vlastnil měl klasickou vložku se stavítky a několikrát jsem ji měnil po zničení od šroubováku. Co to je za verzi kterou máte? A nemám na mysli II;III nebo IV.
7. 8. 2013 23:25
jak zabezpečit zadní pravé dveře?
Kroutím hlavou co už někdo nevymyslí za blbost. Jak zabezpečit zadní dveře od jejich krádeže na objednávku? Nenechám je otevřené. Neposkytnu nářadí ve voze. Nechám otečkovat lak a všechny dveře se stejným lakem po krádeži budu podrobně prozkoumávat. Nejlepší bude všechny dveře znehodnotit petlicí po vzoru Mr. Beana a mám pokoj :-) pokud máte další nápady, napište.
1. 7. 2013 09:20
Re: pojisteni
Pokud se nepletu, tak to se týká jen nových aut (do tří let stáří?) a zdaleka ne každá pojišťovna to umí. Ale jo, pro nová auta to možností je.
30. 6. 2013 23:38
Re: pojisteni
A co pojisteni na plnou cenu auta? GAP