Toyota Yaris 1,33 Dual VVT-i – Šikovný Yaponec

Toyota Yaris 1,33 Dual VVT-i – Šikovný Yaponec

 
 
14.10. 2011 Aleš Jungmann Aleš Jungmann - aj.png Google+ profil

Do třetice všeho dobrého? Třetí generace nového Yarisu prošla redakčním testem a my máme jasno: dospěla.

Druhá generace, které se kvůli jejímu designu občas přezdívalo Pan Vajíčko, je minulostí. Evropské silnice nyní brázdí ostřeji řezaný Yaris generace třetí. Automobil mezigeneračně povyrostl, celková délka se zvětšila o 100 mm, narostl také rozvor a to o 50 mm. Dynamičtěji stylizovaný vůz je nyní o 20 mm nižší, jak jsme však zjistili, na vnitřní výšku to však v podstatě žádný vliv nemělo.

K interiéru se však ještě dostaneme, začněme pěkně popořadě – motorem.

Čtyřválec zestárnul, jízdně Yaris dospěl

Pod kapotou nového Yarisu najdeme opět i čtyřválcovou třináctistovku s proměnným časováním sacích a výfukových ventilů Dual VVT-i. Přísnější emisní norma Euro 5 však motor připravila o 1 kW a 7 Nm točivého momentu, zvýšila se i udávaná spotřeba paliva. Nárůst o několik desetinek lze z velké části připsat absenci systému start-stop, který nyní ve výbavě chybí. Je to problém? Myslíme si že ne, přeci jen spotřeba po Praze se během testu pohybovala lehce nad šesti litry, což rozhodně není špatné. Úspora dvou, tří desetinek vykoupená o deset nebo patnáct tisíc Kč vyšší pořizovací cenou by se zákazníkům stejně nejspíše nezamlouvala.

Agregát je pod kapotou v běžných otáčkách velmi dobře utlumen a většinu cesty o něm nevíte. Při vytočení nad čtyři tisíce otáček o sobě sice dává vědět, odměnou za poškádlení plynového pedálu je však poměrně svižná akcelerace a živý, hlasitější, avšak nevtíravý zvuk. Dynamické schopnosti vozu jsou shodné s předešlou generací, Yaris sprintuje na stovku za 11,7 sekundy a dokáže uhánět rychlostí až 175 km/h.

Na dálnici jsme sice museli v největších stoupáních přeřadit ze šestky na pětku, pokud jsme měli v plánu držet se tuzemského dálničního limitu, ve všech ostatních případech si však motor poradil i s nejtěžším převodem. Odstupňování převodovky je stejné jako v předešlé generaci, stále tak platí, že slepě poslouchat indikátor přeřazení není při jízdě do kopce nejlepší nápad – zelená šipečka se rozsvěcí velmi brzo.

obrázek [600 x 419]  

Yaris se může pochlubit nejen dobrým odhlučněním motoru, ale také podvozku. Na palubě je příjemný klid, který nezničí ani překonávání nerovností – posádka uslyší salvu tlumených zvuků, lehce se zhoupne a železniční přejezd je minulostí. Yaris nyní působí jako opravdové, dospělé auto: přehnaně se nenaklání, všemožné druhy nerovností tlumí na jedničku a díky prodlouženému rozvoru se s ním ani na dálnici necítíte nikterak nepatřičně.

V zatáčce se jen málo přes tunu vážící malý vůz chová velmi poslušně a předvídatelně, standardně dodávané ESP nemělo žádnou práci a to ani na mokru. Jediné na co si je třeba dát pozor je nedotáčivost v ostřeji řezaných zatáčkách, kdy má vůz tendenci přetlačit patnáctipalcové pneumatiky o rozměru 175/45. Ty jsou mimochodem ve výbavě Active osazeny na plechových ráfcích, kola z lehkých slitin jsou za příplatek. V autě za více než 300 tisíc Kč bychom už možná čekali hliníková kola, podobně to však má mnoho konkurentů.

Důvodem k náhlé tendenci k nedotáčivosti je paradoxně citlivé a živé řízení – to má totiž strmější převod (není tupé, jak někdy bývá u malých vozů zvykem) a proto se stane, že větší natočení volantu má za následek přílišné natočení kol – a to patnáctky nejsou schopny zvládnout. Řidič proto musí být v práci s 368 milimetrů velkým volantem rozvážnější.

obrázek [600 x 300]  

Velmi nás potěšilo řazení. Při prvním pohledu na 22,5 centimetrů dlouhou řadicí páku jsme očekávali všechno jen ne precizní chod a krátké dráhy bez gumové mezipolohy. A co myslíte? Ano... inženýři zde odvedli opravdu skvělou práci a tak i autobusovsky dlouhá řadička skvěle plní svůj účel. K dokonalosti tak chybí jediné – její vyšší umístění, řadička totiž roste z nevysokého středového tunelu a dobře se držící vejčitou hlavici dělí od koženého věnce volantu příliš velká vzdálenost.

Nyní přišel čas na naměřená data. Při ustálené rychlosti 100 km/h točí Yaris na šestku zhruba 2700 min-1 a jeho agregát, mimochodem velmi pěkně spadající do kolonky od 1000 do 1350 kubických centimetrů, si z palivové nádrže o objemu 42 litrů vyžádá každých sto kilometrů 5,6 litru životodárného benzinu. Zrychlení na 130 km/h spotřebu zvýší o 2,5 litru, otáčky motoru jsou v tomto případě rovny 3500 min-1. Jak již bylo řečeno, po městě se s Yarisem dá bez větších problémů jezdit pod sedm litrů.

Interiér ve znamení pokroku

Všechno je jinak. Kaplička je tam kde má být (za cenu ztráty odkládacího prostoru přímo před řidičem), zastaralé, neuchopitelné obliny minulé generace střídají jasně ohraničené plochy a geometrické tvary. Navíc celému kokpitu vládne 6,1palcová barevná obrazovka systému Toyota Touch, která je jakousi branou do nitra vozu. Můžete streamovat hudbu přes Bluetooth, přehrávat CD a MP3, sledovat celkový čas chod motoru, spotřebu paliva v jednotlivých minutách, přepínat stanice...a nebo také bez obav couvat. Součástí standardní výbavy je u stupně Active zadní parkovací kamera.

obrázek [300 x 240] A nepřestáváme chválit! Interiér sice přišel o jeden ze svých trumfů, posuvná zadní sedadla, co do prostoru však díky nově zpracované ergonomii jednoznačně získal. Na všech sedadlech je nyní dostatek místa i pro průměrně vzrostlého evropského muže, ten (pokud nemá více než 182 cm) se nemusí hrbit ani pod zámkem zvednutého víka kufru. Dobrá, Yaris nabídne předním i zadním cestujícím dostatečnou prostornost interiéru, jak na tom ale jsou sedadla?

Naštěstí stejně dobře. Sedák předních sedadel narostl na evropských 50 centimetrů, sedadla konečně nabízejí i solidní (vzhledem k zaměření vozu) boční vedení a moderní pěnovou výplň – ani tvrdou, ani měkkou, zkrátka příjemnou jak na dlouhé výlety, tak na ranní jízdu do práce. Ani po delší cestě nás záda (ani nic jiného) nebolela. Škoda, že podobně pozitivní nemůžeme být při hodnocení sedadel zadních. Délka sedáku je zde totiž jen 43 centimetrů, hrana se nachází 36 centimetrů nad podlahou. Co to znamená? Dlouhé cestování na zadních sedadlech nebude patřit k vaší oblíbené činnosti, alespoň že místa na kolena je dostatek, takže si zadní pasažéři mohou nohy různě poskládat dle libosti.

obrázek [300 x 440] Řidič si může nastavit jak výšku sedadla, tak volant a to ve dvou osách. Oproti minulé verzi další zlepšení, jenže neradujme se předčasně. Volant jde sice nastavit, horizontálně však jen o 4 centimetry a vertikálně jen o 3,5 centimetru. Pokud máte konfekční postavu, zřejmě vám rozsah nastavení (ve spojení s nastavitelnou výškou sedáku řidiče) bude vyhovovat. Vysocí lidé by však potřebovali volant posunout ještě o něco výš. Když už je řeč o volantu; je velká škoda že tlačítka na něm nejsou podsvícena (stejně jako například tlačítka seřizování zpětných zrcátek či odemykání vozu), zhoršuje to uživatelský komfort při noční manipulaci s nimi. Zhoršený uživatelský komfort je slovní spojení, které je nutno použít ještě jednou a to ve spojitosti s palubním počítačem. Ano, část informací máte krásně na dosah v systému Toyota Touch, ovládání palubního počítače jako takového však stále probíhá zkroucením ruky a mačkáním Toyota Kolíčku v kapličce přístrojů. Chválíme velké odkládací prostory před řadicí pákou, kam se vejdou i vyšší lahve či půllitrové kelímky. Mobilní telefon má svou přihrádku nad levým výdechem klimatizace, díky Bluetoothu jej však v klidu můžete nechat v tašce.

Celkově máme z interiéru lehce smíšené pocity. Je prostorný, plasty jsou dobře slícované a působí hodnotně, ovládání klimatizace i systému Toyota Touch je intuitivní, kolenní airbag je už v základu...ale co to podsvícení tlačítek na volantu, ovládání palubního počítače, podivně umístěná zásuvka na 12 Volt (u pravého kolena řidiče) nebo pro někoho nezajímavá grafika přístrojů?

Zavazadlový prostor narostl, jeho základní objem poskočil z 272 na stále lehce podprůměrných 286 litrů. Škoda, že po sklopení opěradel nevznikne rovná ložná plocha, zadní sedáky totiž zůstávají na místě. Pokud tedy chcete nakládat přes 69 centimetrů vysokou hranu zavazadelníku něco delšího, bude lépe využít služeb dvojitého dna a schod schovat i za cenu zmenšení objemu.

obrázek [600 x 425]  

Jeden lepší dvou?

Yaris sází na důmyslné řešení stěračů: místo dvou klasických je zde pouze jedna 70 centimetrů dlouhá stírací lišta, uchycená klasicky (nejde o tzv. eurostěrač, ač tak a první pohled vypadá). Aby dosáhla tam, kam je třeba, je lišta nesena na dvou ramenech. Systém při výrobě zřejmě ušetřil nějaké ty náklady, funkčnost se zdá být bezproblémová. Nestírané zůstávají přibližně tři centimetry u řidičovo A-sloupku, což je stejně nebo dokonce i méně (pro zajímavost – Škoda Superb: 3 cm, Hyundai Genesis: 4 cm) než v případě konvenční dvojice stěračů. Vytknout tak musíme pouze o něco nižší frekvenci v případě nutnosti maximální intenzity stírání, než bývá obvyklé u dvou menších a lehčích stěračů.

Výhled z vozu je celkově velmi dobrý, přední sloupky nejsou tlusté a ani C-sloupek ve výhledu nikterak zásadně nepřekáží. Vnější zpětná zrcátka s integrovanými blikači přišla o svůj pravidelný tvar, nyní jsou plošší, delší a špičatější.

Závěr

obrázek [300 x 222] Toyota má s Yarisem velké ambice, ostatně Yaris je jejím nejlépe prodávaným evropským modelem. Třetí generace má podle nás šanci navázat na úspěchy předchozí generace, v sílící konkurenci to však rozhodně lehké mít nebude.

Každopádně základní (nyní akční) cena 299.900,- Kč za třináctistovku vybavenou parkovací kamerou, sedmi airbagy včetně airbagu kolenního, šestistupňovou převodovkou, velkým barevným dotykovým displejem, stabilizačním systémem či klimatizací rozhodně není nezajímavá.

Nezapomínejme, že Yaris druhé generace je i dle statistik ADACu nadprůměrně spolehlivý automobil s relativně malým poklesem ceny při prodeji – a my nevidíme důvod, proč by to u generace třetí mělo být jinak. Ano, v interiéru je několik věcí, které bychom zřejmě navrhli odlišně, velmi dobré jízdní vlastnosti a dobrá výbava jsou však jasnými devizami malé Toyoty.

První cena vozu229.900,- Kč (Entry 1,0 VVT-i, 3dv, 51 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací299.900,- Kč (Active 1,33 Dual VVT-i 73 kW)
Základní cena testovaného vozu299.900,- Kč (Active 1,33 Dual VVT-i 73 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků310.900,- Kč (Active 1,33 Dual VVT-i 73 kW)

Plusy

 • Vejde se do sazby povinného ručení do 1350 cm3
 • Šestistupňová převodovka v základu
 • Prostorný interiér
 • Odkládací prostory
 • 7 airbagů včetně kolenního
 • ESP v základu
 • Jízdní vlastnosti

Mínusy

 • Vyšší cena
 • Ovládání palubního počítače
 • Malý rozsah nastavení volantu
 • Schod po sklopení sedadel
 • Krátký zadní sedák
Spolupracujeme s TipCars.com

Toyota Yaris 1,33 Dual VVT-i

Cena v základní výbavě: 299 900 Kč Cena v testované výbavě: 310 900 Kč

Základní výbava:Protiblokovací systém brzd (ABS), elektronická distribuce brzdné síly (EBD) a brzdový asistent (BA), systém řízení stability vozu (VSC) a antiprokluzový systém (TRC), nárazu odolná struktura karoserie MICS kabina maximálně odolná proti deformaci, konstrukce s prvky z vysokopevnostní oceli, konstrukce a prvky absorbující nárazovou energii, SRS přední airbagy (řidič a přední spolujezdec), SRS boční airbagy (řidič a přední spolujezdec), SRS hlavové airbagy, SRS kolenní airbag (řidič), varovný systém nezapnutých bezpečnostních pásů (přední i zadní sedadla), přední bezpečnostní pásy: tříbodové se samonavíjecím blokovacím mechanismem ELR a předpínači, ochrana krční páteře před poraněním (WIL): sedadlo řidiče a předního spolujezdce, zámek s dětskou pojistkou, uchycení dětské sedačky ISOFIX (vnější sedadla v druhé řadě), sklopná konstrukce sloupku volantu a pedálů v případě nárazu, imobilizér, centrální zamykání dveří, dálkové ovládání centrálního zamykání dveří, tlačítko zamykání dveří zevnitř, ovládání audiosystému na volantu, aux-in a USB vstup i pro iPod a MP3 přehrávače, Toyota Touch (6,1˝ dotyková obrazovka, 6 reproduktorů, rádio/CD, plná podpora ovládání pro iPod a MP3 přehrávač prostřednictvím dotykové obrazovky, Bluetooth podpora hands-free i streamování hudby, informace o jízdě a nastavení vozu, ovládání audiosystému a Bluetooth® na volantu), sedadlo řidiče výškově nastavitelné, kapsa na zadní straně předních sedadel (spolujezdec), čalounění Active, zadní sedadla dělená v poměru 60:40 s možností sklopení, elektrický posilovač řízení (EPS), kožený volant a hlavice řadicí páky, výškově a podélně nastavitelný volant, otáčkoměr, manuální klimatizace, chromové prvky v interiéru, měkčené plasty na přístrojové desce a dveřích, obraz ze zpětné parkovací kamery na Toyota Touch, zadní parkovací kamera, sada na opravu pneumatik, střešní spoiler v barvě vozu, přední a zadní ozdobná chromová lišta (s kouřovým efektem), elektricky ovládaná vnější zrcátka

Výbava testovaného vozu:Příplatková barva (+ 11.000,- Kč)

Státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o desítky miliard Státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o desítky miliard

Státní dluh v letošním 1. čtvrtletí vzrostl proti konci…

Metrostavu klesl zisk o více než pětinu Metrostavu klesl zisk o více než pětinu

Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně…

 
Technické údaje
Motor Toyota Yaris 1,33 Dual VVT-i
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1329
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 73 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 125 / 4000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 175
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.7
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 6.8 / 4.6 / 5.4
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 286 / 768
Objem nádrže (l):42
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1025 / 445
Rozměr pneu:175/45 R15
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 3885
b) šířka (mm): 1695
c) výška (mm): 1510
d) rozvor (mm): 2510
e) rozchod vpředu (mm): 1460
f) rozchod vzadu (mm): 1445
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 800 / 1040
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 580 / 840
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 102
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1390
l) šířka vzadu (mm): 1380
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 430
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 560
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení Toyota Yaris 1,33 Dual VVT-i
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 9
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,32
 

Přidat názorDiskuse: Toyota Yaris 1,33 Dual VVT-i – Šikovný YaponecDoporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Příběh, jak Mercedes na zlatém podnosu přinesl Audi Volkswagenu Příběh, jak Mercedes na zlatém podnosu přinesl Audi Volkswagenu

Audi vám tuto část své historie nejspíše připomínat…

Nový VW Golf na prvních snímcích. Projde největší změnou v historii Nový VW Golf na prvních snímcích. Projde největší změnou v historii

Osmá generace Volkswagenu Golf již pomalu klepe na dveře.…

 Poprvé za volantem Toyoty Yaris GRMN. Parádní oldschool. Ale jednu chybu má... Poprvé za volantem Toyoty Yaris GRMN. Parádní oldschool. Ale jednu chybu má...

Fiesta ST, Clio R.S. nebo Polo GTI by se měly třást. Do…

Euro NCAP 2017: Toyota Yaris – Pět hvězd i s několika nedostatky Euro NCAP 2017: Toyota Yaris – Pět hvězd i s několika nedostatky

Toyota Yaris i přes jistá zaváhání v nárazových testech…

  
Koncept luxusního SUV Maybachu unikl na veřejnost. Není to už trochu moc?

Koncept luxusního SUV Maybachu unikl na veřejnost

Dnes 12:50

Do oficiální premiéry automobilu na pekingském výstavišti zbývá méně než týden, koncept SUV si však díky uniklým fotografiím můžeme prohlédnout již nyní.
Blesk.cz

Tři hodiny denně mu rodiče odlupují kůži. Nemocnému Martínkovi (7) hrozí, že ho „zaroste“

Tři hodiny denně mu rodiče odlupují kůži. Nemocnému…

Martínek (7) nechodí do školy, učí se doma. Má totiž vrozené genetické onemocnění kůže, která roste mnohem…

Vilhelmová promluvila o svatbě s Dykem! Stihne ji do tří měsíců?!

Vilhelmová promluvila o svatbě s Dykem! Stihne ji do…

Jejich vztah trvá už šest let a není vyloučené, že ho brzy stvrdí sňatkem! I když má Tatiana Vilhelmová (39)…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

Pastův

Pastův "no-look"? Fenomenální, smekl Marchand.…

Do všech čtyř branek, které nabídlo čtvrté dostaveníčko mezi Torontem a Bostonem (1:3) v 1. kole Stanley Cupu,…

 

Reflex.cz

Očima libertariána: Většině Čechů prý nevadí zákaz kouření. Kolika Němcům vadily norimberské zákony?

Očima libertariána: Většině Čechů prý nevadí zákaz…

Tak si prý naše ministerstvo zdravotnictví zadalo průzkum u agentury STEM, z něhož vyšlo, že 68 procentům lidí…

Václav Klaus ml.: Více dotací za běžence? Strčte si je za klobouk!

Václav Klaus ml.: Více dotací za běžence? Strčte si…

Bombardováním Sýrie, zákazem kouření v restauracích, divadelní hrou o Ježíšovi znásilňujícím muslimku i…