Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Přednárazové bezpečnostní systémy: Chytré, drahé a brzy povinné!

Pokud brzdnou vzdálenost neudržíte sami, měly by vám pomoci systémy prevence střetu, které budou v EU brzy povinné.
Zpět na článek
15. 7. 2019 08:02
Re: Před nárazem...
Je to dost smutnej pocit vzpomenout si na historii toho jak se auto.cz. Dříve celkem přínosná debata se změnila na exhibicionismus několika málo jedinců snažící se vyřvat ze sebe svůj vztek praměnící z nedostatečnosti. :-(
14. 7. 2019 11:04
Re: Kolizne brzdenie
Presne o tom to je. Rozny vyrobca ma svoju technologiu ako to ma riesene a treba si nieco o tom pozistovat ak nechce byt clovek prekvapeny. Naviac ten priklad ako sa predomna zaradi tesne auto a system mi dupne na brzdu je ukazka nezvladnutej technologie pripadne auto nema dalsi vyhodnocovaci prvok. Standardne totizto radar musi auto chytit ovela skor a zistit rozdiel rychlosti pricom musi ist rychlejsie ako vozidlo pred nim a tudiz sa priblizujeme vysokym rozdielom rychlosti. V prvej faze na to len upozorni bud zvukovo/graficky, v druhej faze ak vodic nereaguje tak ide na brzdu. Prva faza sa mze za urcitych okolnosti preskocit, ale to uz ide o krizovu situaciu. Ak sa predomna zaradi napriklad auto, system sice moze vyhodnotit prekazku, ale zisti, ze objekt sa vzdaluje = nebude brzdit, preco by to robil. Pracuje to na milise***vej urovni, co je stale radovo menej nez vobec reakcny cas vodica.
Avatar - _beta
14. 7. 2019 09:34
Re: Kolizne brzdenie
Manuál treba študovať.
Človek sa tam v rôznych autách dočíta rôzne veci.
Napríklad nie každý systém spozoruje stojace auto, len spomalujúce auto. Že cyklista môže byť nespozorovaný. Že v snežení sa znižuje citlivosť. Že keď nasneží na radar tak sa systém vypne (informácie o tom sú na prístrojovej doske).
Že existujú rôzne verzie aeb. City, Interurban, Extraurban.
Avatar - _beta
14. 7. 2019 09:22
Re: Článok plný nezmyslov
Presne tak.
Klimatizácia, tempomat, abs, ESP, brzdový asistent, ... samostmavovacie zrkadlo, dažďový senzor, elektrické okná, parkovacie senzory.
Toto všetko je v aute za 10-12 tisíc eur v základnej výbave.
Pred nie tak dávnou dobou len vymenovaná výbava stála tých desať tisíc ako príplatky v luxusnej triede.
14. 7. 2019 08:08
Článok plný nezmyslov
Začínam mať dojem, že články o autách už píšu cvičené opice.
95 % vodičov sú normálni, žiadni "majstri sveta". Sú to vodiči, ktorí sa chcú dostať z bodu A do bodu B. A každý systém, ktorý im pomôže čo i len raz v živote zabrániť nehode, je pre nich užitočný. A tí "majstri sveta", ktorým elektronika tak vadí, nech si tie systémy odpoja alebo nech si kúpia veterána bez týchto systémov.
Ďalším neustále opakovaným nezmyslom je cena. Teda že ak nejaký nepovinný systém stojí TERAZ 17.500 kaček, tak potom, čo sa statne povinným sa automaticky o túto cenu zvýši cena auta.
Keby to tak naozaj fungovalo, tak taká Fabia v základnej výbave by musela teraz stáť aspoň pol milióna, pretože všetky dnes povinné systémy boli kedysi v minulosti príplatkové.
Na povinnú a príplatkovú výbavu sa vzťahuje úplne iná cenová politika. Ak je niečo súčasťou povinnej výbavy, tak si automobilka dáva na to maržu ako na celé auto - teda len relatívne málo. Na "holátkach" nezarába žiadna automobilka. Najväčšiu smotanu zlížu práve na výbave príplatkovej. Pretože na to sa dáva neporovnateľne väčšia prirážka ako na výbavu základnú. Nie je to tak dávno čo BMW žiadalo za USB konektivitu rádia 300 eúr.
Okrem toho, elektronické systémy zdieľajú veľa komponentov spoločných - ABS, ESP, BAS či automatické brzdy používajú tie isté komponenty. Len napr. to brzdenie je doplnené ešte o radar a softvér.
Avatar - xxc
13. 7. 2019 22:36
Re: Kolizne brzdenie
Naco je dobre nastavovat citlivost? Auto by malo samo vediet, kedy zasiahnut a kedy nie :-) Mne to tiez asi 2x pomohlo a som s tym spokojny.

Ale inak velmi dobra pripomienka. Presiel som na tento podnet manual a BMW X1 to ma riesene asi len podla kamery. Radar nikde nespominaju, zato auto neudrzi vzdialenost a moze narazit do neosvetleneho auta pred bmw na dialnici :-)
Avatar - CICERO
13. 7. 2019 21:38
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
13. 7. 2019 21:19
Kolizne brzdenie
Mal som to v predchadzajucom aute, daval som si ho aj do sucasneho. Nebol ziaden problem s funkcnostou. Avsak by som upozornil na jednu vec. Aktualne sa v mnohych modeloch da tato funkcia dokupit, ci uz samostatne alebo v ramci nejakeho balika. Je vhodne si predtym zistit na zaklade akych podmienok system situaciu vyhodnocuje. Napriklad v mojom aute ma AEB moznost nastavenia citlivosti, ale je to podmienene pritomnostou ACC. V takomto pripade RJ vyhodnocuje situaciu na zaklade 2 prvkov sucasne - Kamery (ktora je tam standardne) a radaru. Ak by som ACC nemal, tak to vyhodnocuje len samotnou kamerou co by v zlych svetelnych podmienkach mohlo zapricinit falosnu reakciu - bud by system vyhodil chybu/deaktivoval sa, alebo by zadupol brzdu. Rovnako nie je mozne bez radaru nastavit citlivost pre AEB. Mne to 2x pomohlo - netvrdim, ze by doslo k nehode, ale situacia bola s tymto viac s prehladom.
13. 7. 2019 20:34
EU-hajzli...
...A naviac im už načisto jebe...
Avatar - CICERO
13. 7. 2019 13:50
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.