Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Dodge Viper SR I a II (1992-2002): Desetiválcový americký sporťák se stal kultem

Viper posílil image koncernu Chrysler, postupně získával na popularitě a odnesl si spoustu vavřínů ze závodních tratí. K původnímu roadsteru se přidalo kupé...
Zpět na článek
17. 1. 2022 14:24
28. 2. 2022 17:45
Avatar - Barrichello
17. 1. 2022 11:20
Legendární zmije
s Viperem měli šatstnou ruku, že ho schválili do série. Povedený, ikonický sporták, který nestárne a perfektní reklama pro Chrysler Corporation :yes:
Rozbalit vlákno
16
Avatar - Ozzman
17. 1. 2022 11:32
Re: Legendární zmije
Esence 90tek, nádherný stroj, měl jsem alespoň jako model.. Taková auta už nevzniknou
17. 1. 2022 11:37
Re: Legendární zmije
Jsem s ním jezdil v NFS. :yes:
Avatar - Ozzman
17. 1. 2022 11:50
Re: Legendární zmije
To já taky :D A v jiných hrách, kde se objevil ať už jako origo, či nějak zbastlený ve formě inspirace (třeba série GTA :D)
Avatar - Barrichello
17. 1. 2022 12:10
Re: Legendární zmije
model GT s pevnou střechou mam doma ještě dodnes, kupoval sem kdysi dávno ve FoxToys :-)
Avatar - Emel
17. 1. 2022 12:14
Re: Legendární zmije
Mám Bburago 1:18 červenej kabriolet :-) - ty klenutý blatníky jsou pecka, vůbec je to takový alfa-auto. Pak jsem byl naživo překvapenej, jak je to auto vlastně malý.
Corvette je asi reálně lepší, ale tohle je takovej hezkej nesmysl... i když na okruhu se Vipery oháněly docela úspěšně, tak možná to nebude tak zlý.
Avatar - Barrichello
17. 1. 2022 12:46
Re: Legendární zmije
Viper vyžaduje řidiče, co opravdu umí řídit a má k tomu autu respefkt. Kdo nemá zkušenosti ani respekt, většinou to někde rozmlátí...
Avatar - Dinar
17. 1. 2022 14:08
Re: Legendární zmije
Jeden známý Rus mě kdysi v D zlákal, že si půjčíme na NS Vipera, tehdy ho tam nabízeli, a svezeme se. Zařizoval to, tak jel první, já vedle něj na spolujezdci, ve druhé zatáčce jsme šli bokem do svodidel. Takže jak to auto jezdí dodnes nevím, ale zvuk to mělo pěkný. :D :D
Avatar - Barrichello
17. 1. 2022 15:25
Re: Legendární zmije
No takových asi bylo celkem dost, co dopadli nějak podobně...
Avatar - Ozzman
17. 1. 2022 12:56
Re: Legendární zmije
Myslíš tohle ? http://cdn.aukro.cz/…8-115300226.jpeg

To jsem měl, tedy ještě máme doma, bohužel můj drahý syn, jakmile dorostl do věku, kdy začal chápat auta, si ho vyžádal z poličky, je to jeho nejoblíbenější hračka, nemá už čelní sklo a sedačky... no těžko mu vysvětlím, že to není hračka :D Jo a kdyby si to nevěděl, dost součástek jde vymontovat, měl jsem těchto modelů více, ale nikdy jsem netušil, že jsou rozebírací :D :D

Já jsem ho asi taky na živo potkal, ale je to opravdu rarita, takže si nepamatuji, jak velký byl, nicméně ty povídačky, že se to nedá řídit, že to má podvozek z Pickupu a kdovíco, jsem slyšel taky, stejně bych se chtěl svézt, to je pro mne ikona chlapáctví, přesně jak píšeš :) A tady bych se odvážil říct, že to auto má nadčasový vzhled, protože i kdyby si s tím přijel dneska mezi moderní muscle auta, nebudeš vypadat nějak zastarale.
Avatar - Emel
17. 1. 2022 13:22
Re: Legendární zmije
Jo, přesně tohle.
Naživo bych řekl, že by tomu slušely trošku větší kola, s menším profilem... i tak je to ale zjevení :-)
Avatar - Ozzman
17. 1. 2022 13:27
Re: Legendární zmije
Ta kola pak kompenzovaly pozdější facelifty, co se objevovaly i v mnoha PC hrách
http://fahrzeuge.dorotheum.com/…t-10-6836362.jpg
Pořád docela hezký, ale už to podle mne není takové.
Avatar - Emel
17. 1. 2022 13:32
Re: Legendární zmije
Tohle podle mě není facelift, ale druhá generace.
Avatar - Ozzman
17. 1. 2022 14:35
Re: Legendární zmije
Jo, pradon, máš pravdu. Tak tady http://s1.cdn.autoevolution.com/…r-ACR-2274_6.jpg

Ten originál se mi prostě líbí více, tohle už je takové moc "drsňácké" na muj vkus, ale na živo neumím srovnat.
Avatar - Barrichello
17. 1. 2022 15:24
Re: Legendární zmije
Tak tak, to je dvojka.
Ta už se řídí prý o něco lépe.
Avatar - Emel
17. 1. 2022 16:18
Re: Legendární zmije
Tohle je myslím nějaké... GTS? Nebo GTS bylo obecně kupé? Už si to nepamatuju... Tohle se pak dělalo nejvíc jako modrá metla + bílé pruhy (nebo takhle... tak jsem ho znal já... a měl jsem Bburago 1:43 :) ).
Avatar - Ozzman
17. 1. 2022 17:30
Re: Legendární zmije
Jo, myslim ze je to coupe, ale je to stejne auto, jako kabrio :) to se mi az tak nelibilo, 1:43 mam jeste cerny exemplar, ale to nebyla typicka barva
Avatar - Barrichello
17. 1. 2022 12:12
Viper motor V10
se ještě dával do Dodge RAM SRT10 a tam byl dokonce k mání i v automatu, narozdíl od Viperů.
Rozbalit vlákno
0
17. 1. 2022 14:24
Zjevení
Tato bestie působila jako zjevení z jiného světa. Pamatuji si, jak jsme se na něj chodili jako školáci dívat do jednoho brněnského autosalonu a neustále zírali s otevřenou pusou. To bylo někdy v roce 93/94. Na salonu mělo skutečně cenovku 2.850.000,-. V té době suma z jiného světa. Přesto si jej jeden nejmenovaný brněnský podnikatel pořídil a byl často k vidění jak se v té bestií prohání Brnem. Byl to vždy silný zážitek potkat naživo. Do teď mám v živé paměti, že jsme nechápali šířku zadních pneumatik a že nejde zamknout.
Rozbalit vlákno
0
17. 1. 2022 15:44
golden edition
Auto s neskutocnou charizmou. Tomuto sa hovori amerika...
Rozbalit vlákno
0
17. 1. 2022 15:58
Masaker 90tych rokov
Corvetta bol vlhky sen veteranov z vietnamu a rokov 70 tych. Viper je Hard-Core rokov 90s a corvetta sa mu nemohla rovnat v nicom. S tym autom sa nemohlo rovnat ani ferrari ci lambo. Viper definoval ikonicky grand turismo, kym talianske supersporty poslal z ciest na okruhy. Najlepsi model znacky dodge v historii ktory pomotal hlavu Amerike a vzbudil respekt a obdiv v Europe.
Rozbalit vlákno
5
Avatar - Emel
17. 1. 2022 16:31
Re: Masaker 90tych rokov
Viper nemohl poslat italské supersporty na okruhy, ty tam byly dávno před Viperem a jsou tam i dnes, dávno po Viperu. A podobné je to se zbytkem příspěvku ;-)
17. 1. 2022 19:26
Re: Masaker 90tych rokov
Ja nespochybnujem kvality talianskych supersportov. Ale tie auta su priserne vektorove. Este ferrari sa snazilo s pininfarinom. Lambo je ovsem jedno ako druhe. Su to supersporty a to je ich vlastna obmedzenost. Viper sa dizajnom viac podobal na poulicnu karu. Dnes nieco podobne ako kedysi viper je porsche taycan turbo s. Vyzera civilne oproti ferrari, ale je to masaker. A kvalitou spracovania, zial ferrari zaostava. Presne toto urobil viper. Ludia sa vyblaznili na okruhu s ferrari a potom ho zaparkovali do garaze a domou isli na bmw alebo toyote. Viper si si zobral na nakup aj na blaznovstva - proste vsade. A vsade si bol king.
Avatar - Emel
17. 1. 2022 20:27
Re: Masaker 90tych rokov
Teď píšeš pro změnu o každodenní použitelnosti? To taky úplně nevím... obzvlášť u původního Viperu, který ani nejde zamknout a otevírá se vnitřní klikou. Viděls to vůbec někdy s nataženou střechou třeba?
Pokud chceš silné sportovní auto použitelné na všední den, tak etalon je snad odjakživa 911... jeho americký ekvivalent Corvette... a jakékoli V8 Ferrari tu službu zastane taky, jen teda s jinými provozními náklady.
Taycan - no to by bylo zase na jinou diskusi.
18. 1. 2022 09:44
Re: Masaker 90tych rokov
Uviedol som pohľad na 90 roky. Pochopiteľne, že Porsche je etalon v univerze (ale tiež nevybočuje z charakteristického dizajnu). Beriem v úvahu fakt, že stihačky na 4 kolesách (F, lambo,..) sú príšerne pretekarske - viper pôsobil civilne, ba až ikonicky športovo elegantne, ale s raketovým motorom. Dizajn s ktorým prišiel viper bol nádherný úlet, ktorý si žiadna s renomovaných supersportov nedovolila - lebo každá si definuje svoj charakter (dodge to odignoroval a dal slobodu dizajnerovi a nerobil zbytočne odkazy na minulosť). V tomto je viper jedinečný.
Avatar - Emel
18. 1. 2022 11:33
Re: Masaker 90tych rokov
Že je Viper designově jedinečný, to je pravda. Je to dané tím, že má extra velkej motor vpředu - což je z pohledu supersportů méněcenné řešení, lepší je motor uprostřed. Rozhodně bych ani omylem neřekl, že působí civilně, naopak... Viper je to zjevení, které s civilním autem nemá vůbec nic společného. Ta bombastičnost ale není na úkor přirozenosti, nejsou tam nějaké samoúčelné kudrlinky a tak, ty tvary ladí a dávají smysl... v tom má moje uznání.

Pro mě je větší "civilní elegance" k nalezení u těch Ferrari - za mě je nej 458, ale pokud zůstaneme v 90., tak klidně úplně obyčejná F355 je určitě mnohem "civilnější" auto než Viper. Jo, FXX nebo Enzo jsou ty stíhačky, ale ta běžná Ferrari ne.

PS: pokud nějaké superauto té doby působí civilně, až možná trošku fádně... tak za mě je to nejvíc F456.
PPS: jo, a Lambo... Lambo byly vždycky auta na oko pro extroverty, Countach byl úlet a následně to Lambo nějak cizelovalo... a úspěšně, dneska třeba Aventador vypadá naprosto bombasticky a i když jsou moji favoriti jinde, tak musím uznat, že proti T.50 nebo McLarenům vypadá to Lambo o hodně líp. Jestli bylo v 90. letech civilnější Lambo nebo Viper, to je diskuse asi jako jestli jsou civilnější plavky pro chlapa boratky svítivě zelené nebo s leopardím vzorem :-)
Avatar - lordlord
28. 2. 2022 17:45
kup
Jak auto nedovolilo řadit?
Rozbalit vlákno
0