Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Tato křižovatka motá českým řidičům hlavy. Víte, kdo pojede první?

Pokud není určena přednost v jízdě, měli by řidiči automaticky dávat přednost zprava. Jak je tomu ale za situace vyobrazené na úvodním snímku?
Zpět na článek
12. 4. 2023 09:42
12. 4. 2023 11:26
12. 4. 2023 11:32
12. 4. 2023 11:50
12. 4. 2023 12:11
12. 4. 2023 12:51
12. 4. 2023 18:35
12. 4. 2023 18:57
16. 4. 2023 07:32
22. 4. 2023 11:12
21. 4. 2023 22:47
16. 5. 2023 07:10
12. 4. 2023 07:30
v realu to je tak
ze jako cecko bliknu na becko aby jel, nebo to jako cecko projedu a na acko zamavam, protoze kdyz tam jako ceko najedu a zustanu stat, tak se tam becko nevejde.
ale verim, ze jsou takovi, kteri tu krizovatku zablokujou
Rozbalit vlákno
10
12. 4. 2023 07:52
Re: v realu to je tak
Přesně tak. Ačkoli už v autoškole nám to vysvětlovali s tím najetím do křižovatky, doteď jsem ještě nepochopil, jak by to v praxi šlo zrealizovat.
12. 4. 2023 08:17
Re: v realu to je tak
V řešení situace v článku chybí poznámka, že pokud auto C vjede do křižovatky a zastaví uprostřed, spolehlivě tím zablokuje průjezd auta B

edit: skejpa už to napsal taky
Avatar - Brmbalik
12. 4. 2023 14:04
Re: Re: v realu to je tak
Nijak, jeden se vzda sve prednosti a je to
12. 4. 2023 08:16
Re: v realu to je tak
Taky si myslím, že vysvětlení v čkánku je blbost. Navíc řidič nesmí vjet do křižovatky když nemůže pokračovat dál. Já bych dal přednost číslu A.
Avatar - Mikesus
12. 4. 2023 09:54
Re: v realu to je tak
Pokud dáváš přednost protijedoucim, prakticky vždy najedes do křižovatky. Do křižovatky nemůžeš najet, pokud nemůžeš pokračovat za ní z důvodu kolony atp.
12. 4. 2023 11:29
Re: v realu to je tak
...uvedene pravidlo sa netyka pripadov, ked vodic odbocuje vlavo.

Inak teoria v podani redakcie je sice pekna, ale obcas nezaskodi pouzivat aj zdravy rozum. Ten sa bohuzial v autoskole nerozdava. A potom to na tych cestach aj tak vyzera...
12. 4. 2023 09:10
Re: v realu to je tak
Ano přesně tak. Jako C bych tam opatrně najel a když bych viděl, že A mě registruje a stojí, tak bych to projel. Zastavit v půlce křižovatky a dělat zmatky je za mě nesmysl, taky by se mohlo stát, že B kolem mě už neprojede. Tenhle hypotetický příklad za mě má řešení C,A,B a hlavně jet opatrně, pomalu a nikam se necpat, aby všichni zúčastnění měli čas reagovat a nedošlo k nějaké nehodě.
Avatar - Mikesus
12. 4. 2023 09:56
Re: v realu to je tak
Presne tak. Já si to z autoškoly pamatuji, to mne instruktorka vysvětlovala, že to je nesmysl, ale prostě to tak je napsané. Takze za mne ideál buď jako A se domluvit s C, nebo pustit B a je vyřešeno rychleji a bezpečněji než dodržovat zákonem daný postup.
Avatar - Typhoon
12. 4. 2023 20:13
Re: v realu to je tak
Ano, jde to jedině vzájemnou domluvou. I když bych při domluvě preferoval určité pořadí: první pojede náklaďák, jako druhá blondýna s SUV a třetí třesoucí se děda se starým žigulíkem nebo novým peugeotem (i když toho bych možná dal raději na druhé místo) a čtvrtý já, coby regulovčík.
16. 4. 2023 23:05
Re: v realu to je tak
Problém je že řešení podle článku nejspíš není podle zákona. Tím, že najdu do křižovatky jsem přece nepřišel o svoji přednost zprava.
12. 4. 2023 08:14
A co když C bude kamion
Jinak než domluvou řidičů to občas nejde. Na silnicích 3.třídy a pokd by C byl treba kamion,traktor s přivesem tak by A neprojelo a C by muselo dokončit průjezd křižovatkou.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - skejpa
12. 4. 2023 08:16
Chtěl bych vidět tu situaci, když by B odbočovalo doleva...
Chtěl bych vidět tu situaci, když by B odbočovalo doleva...
Cčko najede do křižovatky a dává přednost A.
A dává přednost B a B nemůže projet protože mu tam stojí v cestě najeté v křižovatce A.
Realita pak bude naprosto odlišná :-)
Rozbalit vlákno
2
12. 4. 2023 08:44
Re: Chtěl bych vidět tu situaci, když by B odbočovalo doleva
Za mě je to ten případ, kdy jeden ustoupí ze svého práva. Problikne, ukáže rukou...
Ten ofiko postup je na dvě věci.
12. 4. 2023 09:11
Re: Chtěl bych vidět tu situaci, když by B odbočovalo doleva
Někdy je lepší se na pravidla vykašlat a vyřešit to posunkama a pantomimickou domluvou :-D :yes:
12. 4. 2023 08:51
Lakatoš - p.co neřešitelny problem
Stalo se mi to před obchoďńákem. Já byl na kole. Všichni tři jsme stáli a nevěděli. Je to opravdu raritní situace. No takže jeden pokynul a jako lidé jsme se dohodli.
Rozbalit vlákno
0
12. 4. 2023 09:42
USA
Tam sú fajn križovatky, kde je zo všetkých 4 strán stopka. :-!
Rozbalit vlákno
0
12. 4. 2023 11:20
Stejně jako červená 1203
Úplně stejná křižovatka, co byla za mých mladých let v testech, akorát tam tak blbě najížděla do křižovatky červená 1203 a dávala přednost modrému a zelenému vozidlu. V reálu se řidič jednoho vozidla musí přednosti vzdát.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - legnaw (novy)
12. 4. 2023 11:26
blud
kdyz vuz C vleze do krizovatky, vuz B nema kudy projit...
Rozbalit vlákno
0
Avatar - trapid
12. 4. 2023 11:32
řešení?
Článek jsem nečetl, ale logicky pokud jsem "C" - sice bych měl dát přednost protijedoucímu, ale tohle by mě nepálilo, protože ten dává přednost tomu, který dává přednost mě. Tedy C první.
Anebo jinak. Z pohledu "A" by mi bylo jedno, kdo do křižovatky (a odkud) vjede, protože mě zajímá a čekám, až z ní vypadne B.
Rozbalit vlákno
1
16. 4. 2023 22:57
Re: řešení?
A čekat budete ve voze "A" tak dlouho, než Vám dojde, že ten co si může najet do křižovatky, "C", dává přednost protijedoucímu "A" a "B" se nemá kam hnout, protože v křižovatce je najeté auto a nesmí tam vjet, protože by nemuhl pokračovat. Nakonec tedy nejpravděpodobněji se "A" vzdá svojí předností před vlevo odbočujícím "C".
Ale stejně se své přednosti může vzdát už v začátku "C" nebo "B".
12. 4. 2023 11:50
Řešení
Podle řešení vozidlo C najede do křižovatky a dává přednost vozidlu A a vozidlo B už nemusí dávat přednost a tak projede, jako první. V realitě bude řešení vypadat, že vozidlo C najede do křižovatky a bude zavazet vozidlu B, které nepojede nikam a bude čučet jak puk. Řidič vozidla C bude nervózní až naštvaný a řidič vozidla A bude gestikulovat vozidlu C, ať projede aby mu oba dementi uvolnili křižovatku. Tedy stejně projede první vozidlo C. 😋
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Well-being
12. 4. 2023 12:11
První
pojede ten, co má největší odvahu ... :'-(
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Stejsn
12. 4. 2023 12:51
První projede
SUV. Je jedno z kterého směru.
Rozbalit vlákno
2
Avatar - Brmbalik
12. 4. 2023 14:07
Re: První projede
Nebo majitel BMW... HAHAHA
Avatar - Mikesus
12. 4. 2023 15:45
Re: První projede
Spis vidlak z vesnice (A), ktery nemá ani tušení, že by měl nekomu dávat přednost zprava
Avatar - VlSk
12. 4. 2023 18:35
Zablokování
Myslím si, že se rozcilujete zbytečně. Tak jak to napsali je scela správně a udělá to každý kdo zná pravidla.
Problém zde je že je to jen modelová situace a v praxi nastane hodně případů kdy to fungovat prostě nebude. Viz info o tom, že ccko po vjeti do křižovatky zablokuje cestu bcku. Tohle řidiči buď poznají předem a nebo po najetí si dají přednost.
Prostě redakce měla napsat i tuto možnost. To že na ni zapomněli je chyba. Nicméně v zadání nikde nic o tom, že se tam to auto nevejde není a proto je nutné předpokládat, že silnici nezablokuje. Odpověď je tedy správná!
Rozbalit vlákno
0
12. 4. 2023 18:57
Špatně!
Když už někdo vykrádá moje staré články z Autowebu, tak by se alespoň mohl podívat na správné řešení.

Argument, že B už nemusí dávát přednost C, protože ten "najel" do křižovatky, plyne ze kterého ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, milá redakce, co?

Samozřejmě z žádného. Je to typická "hospodská" nebo "autoškolová" argumentace, která nemá oporu v zákoně. B musí pořád dávat přednost zprava. To, že C takzvaně "najel" do křižovatky, B takové povinnosti nezprostilo (autor argumentace o "najíždění" do křižovatky by se měl zamyslet nad absurdními důsledky této argumentace, podle které "najetí" do křižovatky přebíjí pravidla přednosti v jízdě). Tato situace žádné řešení nemá. Ostatně není jediná. Stejná situace nastane na křižovatce ve tvaru kříže, kam přijedou najednou 4 auta a není tam rozlišená přednost značkami. Všichni dávají přednost zprava, takže se musí dohodnout. A tady je to stejně tak - musí se dohodnout.
Rozbalit vlákno
1
28. 4. 2023 04:44
Re: Špatně!
Absolutní souhlas. Psal jsem sem to samé, pac jsem minul Vás příspěvek:)
16. 4. 2023 07:32
Pojede B
Jasně je vidět, že první jede B jelikož tam nemá dej přednost v jízdě. Ty trojuhelniky u A a C jsou asi dej přednost ne?? A i kdyby nebyly musela by taková křižovatka nutně mít jednu cestu hlavní a zbytek vedlejší. Nemůže být kžižovatka bez označení. Buď je to výjezd z polní cesty nebo z vedlejší ulice. Každopádně musí být osazena značkami o přednosti či která z oněch je hlavní.
Rozbalit vlákno
1
22. 4. 2023 11:12
Re: Pojede B
Ty trojúhelníky jsou šipky na posun obrázků :-!
16. 4. 2023 09:56
Legislativně, nebo realisticky?
Hrozné vyhodnocení. Správně zastaví A, kterému nedává přednost nikdo. B. nechá vůz C. odbočit. Poté odbočuje B. Vůz A. jede poslední. Jak již někdo psal, tohle působí jak kdyby si redaktor včera zašel do hospody, a probíral to hodinu se štamgasty u stolu.
Rozbalit vlákno
0
16. 4. 2023 22:37
Prakticky se to provede jak?
A jak vozidlo B bude projíždět, když mu tam na štorc bude překážet
C?
Rozbalit vlákno
0
21. 4. 2023 22:47
Kravina
To je ale kravina. Jako řidič A zastavím a dávám přednost B, ale ne tak, že B projede křižovatku jako první a už vůbec ne potom, co si tam C najede. To bych chtěl vidět, jak by to fungovalo. Kdo to napsal, tak nikdy asi nebyl v provozu. A zastaví, poněvadž stejně musí dát přednost B, B pak ale musí dát přednost, tudíž nechat bez omezení projet C. Kdybych řídil C a B mi tam vjelo, obzvlášť potom, co by mě nechalo ,najet' si tam, byla by to jasná nehoda 😁
Rozbalit vlákno
0
26. 4. 2023 20:16
Nemáme tak široké cesty jako v USA
Máte to krásně teoreticky popsané, jen se zapomíná na šíře našich cest a hlavně v nákupních centrech. Takže jediná možnost jak to provést je vůz C si najede do křižovatky, vůz B ho pustí. V opačném případě vůz B nabourá vůz C a přijde o bonusy, protože nedá přednost po pravé straně vozu C. A nikdo se s ním už následně nebude bavit, jestli byl nějaký vůz A :D
Rozbalit vlákno
0
28. 4. 2023 04:42
Za mě dohoda
Pokud vím, tak u klasicke křižovatky se 4 směry, kdy se sejdou 4 auta pokračující teba rovne, mají se řidiči dohodnout. Je to snad někde i v pravidlech SP. Aplikoval bych to i zde.
Rozbalit vlákno
0
5. 5. 2023 13:38
Teorie vs. praxe bez předsudků a ego pryč
Upřímně tato testová otázka dokonale poukazuje na rozpor mezi teorií a praxí. Chtěl bych v rámci autoškoly tenhle průjezd nasimulovat v provozu s komisařem v autě. Popsané řešení do testu je pochopitelně bez debaty. Ale skutečnost bude zaručeně jiná. Za prvé podobná křižovatka s neupravenou předností bude v 99% případů prostorově nedostatečná, tedy po najetí vozidla C nebude kolem dost místa pro manévr vozidla B a ted, celá terie bere za své. Řidič C zřejmě opravdu jako první najede do křižovatky, čimž jí ovšem uzavře pro další provoz, nezbyde než aby B pustil řidiče A pokračovat rovně, aby mohl C vypadnout a uvolnit prostor, to samé jinak že A pustí C dokončit odbočení a vypadnout z křižovatky. Tahle úloha je bohužel morálně docela zastaralá, byť logicky je správně.
Rozbalit vlákno
0
16. 5. 2023 07:10
Nechápu?
Co když do křižovatky najede první B? Ten pak čeká na C, a logicky A může jet. Ale protože se tam nevejde, tak pustí první C.
Rozbalit vlákno
0
21. 5. 2023 07:27
Je to zcela jinak
Nejdříve je nutné se podívat do katastru nemovitostí, které rameno je součást parkoviště nebo jestli náhodou to není soukromý pozemek. Podle toho se teprve dá určit přednost.
Bohužel dopravní značení neodpovídá situaci na cestě. A není to chyba jen státních úředníků, ale i soukromých projektů. Například u nás v obchodním centru je zóna přednost zprava, ale na několika křižovatkách značky dej přednost v jízdě zůstaly. Plus šipky na cestě ukazují jinak než na cedulích.
Prostě český šlendrián.
Rozbalit vlákno
0