Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Zákaz řízení i za projetí křižovatky na oranžovou? Tak horké to zase nebude

Zpřísnění postihů za některé přestupky, platné od ledna 2024, nový drakonický trest za projetí křižovatky na – řečí zákona – signál se žlutým světlem „Pozor!“ nezavedlo. Paragraf zákona 361/2000 Sb. který se této oblasti věnuje, se vůbec nezměnil.
Zpět na článek
3. 4. 2024 19:07
3. 4. 2024 21:10
4. 4. 2024 14:02
Re: Co se to tu masově šíří za blábol?
Dobrý den, děkuji za připomínku. Jsem si vědom toho, že zákon označuje to světlo uprostřed jako žlutý signál, ale ta barva je ve skutečnosti oranžová. Vysvětluji to v prvním odstavci textu a níže přikládám i citaci z aktuálně platného znění zákona 361/2000 Sb.

Troufnu si předvídat námitku barvosleposti a uvedu, že aktuálně dokončuji autoškolu na C+E, které předcházelo lékařské posouzení, jak dobře vidím barvy. Prošel jsem na výbornou.
Avatar - Roman Horký
4. 4. 2024 14:30
Re: Co se to tu masově šíří za blábol?
Nezlobte se na mě, ale když je v Zákoně popsána jako žlutá a navíc vypadá (skoro nebo úplně) jako žlutá, tak by se nemělo mluvit o oranžové. Proč se my Češi nemůžeme nikdy chovat normálně?
4. 4. 2024 15:19
Re: Co se to tu masově šíří za blábol?
kdyz se v zakone pise o zlute ale ve skutecnosti to je spis oranzova (taky nejsem uplne slepej jako neni asi uplne slepej bedna), tak je neco spatne
v barevnym spektru je zluta mezi zelenou a oranzovou
takze kdyz zkratis vlnovou delku zlute o tolik, o kolik jsi ji prodlouzil do oranzove, tak dostanes zelenou
tak abychom se jednou nedostali do stavu, ze se v zakone pise o zlute, ale na semaforu misto ni bude spis zelena
Avatar - Roman Horký
4. 4. 2024 15:43
Re: Co se to tu masově šíří za blábol?
Já bych na to šel méně vědecky. Ono se neumí vyrobit žluté sklo, které nebudí dojem oranžovosti? :-) :-) :-) :-)
4. 4. 2024 15:52
Re: Co se to tu masově šíří za blábol?
uz davno barvu svetla na semaforech nedela barva skla, ale vlnova delka emitovana LED, coz je dany technologii
sklo muze bejt klidne ciry a sviti to barvou LED
vetsina LED co koupis jsou cire a na pohled nepoznas, jakou barvou budou svitit, dokud do nich nepustis elektriku
Avatar - Roman Horký
4. 4. 2024 16:06
Re: Co se to tu masově šíří za blábol?
Takže pitomci tam začli montovat oranžové LED, chápu. Přestože ty žluté byly technologicky zvládnuté už v 80. letech minulého století a možná dřív. Nechce se mi googlit kdy přesně, ale jako 10letý kluk jsem si s nimi bastlil na stole.
4. 4. 2024 16:21
Re: Co se to tu masově šíří za blábol?
prave jsem si, jako tichou vzpominku, rozsvitil zelenou, zlutou a cervenou LED nekde z 80-tych let, pro bastlire to v tehdejsim komunistickym koncentraku byla vzacna lampicka, ostatne jako skoro vsechno.
mam od kazdy barvy hrst, asi jsem je koupil nahodne, protoze je zrovna meli.
tehdy se nekupovalo to co jsi potreboval jako dnes, ale to co zrovna bylo ...

zluta sviti oranzove a hlavne tech 20mA co jsem do nich pustil sviti mnohem min nez kdyz do dnesnich pustim i jen 1mA

semafor z LED z ty doby by zral asi mnohem vic nez s klasickou zarovkou a vzhledem k tehdejsi cene a poctu by takovej semafor prisel asi vyrazne draz nez klasickej a je otazka, jestli by to svetlo ve dne vubec bylo videt

pokrok ve svitivosti LED je za tu dobu o 2-4 rady
4. 4. 2024 16:33
Re: Co se to tu masově šíří za blábol?
77777664
Avatar - cizekHUNTER
4. 4. 2024 17:13
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - Roman  Bon
4. 4. 2024 19:58
Re: Co to tu Absolon masově šíří za blábol?
Včerejší vulgární příspěvek o ovcí byl smazán Románem.
Avatar - Roman Horký
4. 4. 2024 16:35
Re: Co se to tu masově šíří za blábol?
Moje žluté komunistické LED svítí žlutě.
Avatar - cizekHUNTER
3. 4. 2024 18:22
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - rohYpnol
3. 4. 2024 18:46
Celkově nesmyslná koncepce
Nikdo mi nikdy nedokázal vysvětlit, proč je postih finanční + body + zákaz řízení. Když mám zákaz řízení na 6 měsíců, proč mi mají být ještě odebrany 6 body???

Stejně tak nerozumím, proč má mít nový řidič polovinu bodů. To je co za výmysl?? Všichni jsme někdy začínali. Všichni jsme na začátku nejezdil jako později. A je logické, že naopak na začátku mohu páchat a sbírat vic přestupků. Jenže bez vyježdění se to prostě nejde.
Naopak vdova, co měla 40 let papíry v šuplíku a náhle musí jeudit, má být lepší axbezpečnější řidič???

Kupka kupí nesmysl za nesmyslem...
Rozbalit vlákno
5
Avatar - Jamme
3. 4. 2024 19:01
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - Stejsn
3. 4. 2024 19:14
Re: Celkově nesmyslná koncepce
Body se neodebírají, body se přičítají. Po 14 letech už bys to mohl vědět.
Avatar - rohYpnol
3. 4. 2024 20:05
Re: Celkově nesmyslná koncepce
A co to mění na významu dotazu? Na to by jsi mohl do 14ti let přijít.
Avatar - cizekHUNTER
4. 4. 2024 14:15
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - Jamme
4. 4. 2024 16:08
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
3. 4. 2024 19:07
nezajem
tohle radim k Rakouskejm narizenim jako je upevnovani nakladu v interieru.. Jen at to poslou, budou dokazovat kdo auto ridil a dam si zalezet, aby to meli co nejtezsi. Zadna snaha zaplatit vcas poplatek za spravni rizeni, presne naopak, zahajit a aktivne se branit
Rozbalit vlákno
0
3. 4. 2024 21:10
legislativa
kdyz se na to podivam z pohledu legislativy, tak pro rychlost 50km/h musi byt delka zlute minimalne 3sec, vic jsem na padesatce jeste nezazil

1) reakcni doba ridice se podle CSN 73 6101 pocita 1.5sec, na mistnich komunikacich (obec) 1.0 sec, tedy v obci za reakcni dobu ridice ujedes pri 50km/h: 50/3.6 * 1.0 = 13.9 metru, mimo obec 20.8m.
2) podle EHK OSN c. 13 musi byt osobni auto schopny zastavit na vzdalenosti 0.15*v + v^2/130, tedy pri padesatce na 26.7 metrech (v je rychlost v km/h), tomu odpovida zrychleni(zpomaleni) cca 5m/s^2, tedy uz docela intenzivni brzdeni

takze kdyz ses ve vzdalenosti 13.9(obec)+26.7 metru = 40.6 metru a vic pred semaforem a skoci ti zluta, mel by jsi podle legislativy zastavit.

40.6 metru ujedes pri 50km/h za 40.6/(50/3.6) = 2.92 sec
tedy kdyz se rozhodnes ze projedes, bude to dost na hrane, kdyz delka zlute je 3 sec
pri tyhle vzdalenosti se musis rozhodnout, jestli budes brzdit nebo projedes
problem je, ze kdyz to neodhadnes, tak muzes skoncit v pulce krizovatky, anebo to budes muset zaslapnout natvrdo, coz si ale nemyslim, ze to legislativa takhle mini, tedy ze kdyz ti skoci zluta, tak slapnes na brzdu a budes brzdit maximalni intenzitou

zaver - ani tesny projeti na zlutou pri dodrzeni rychlosti neznamena, ze bys mel mit nejakej problem.
musis se ale umet branit a kdyz te chytnou za ruku nebo nakamerujou, tak jit do spravniho rizeni

spis si ale myslim, ze udajna pokuta za projeti na zlutou je posledni dobou dokola omilanej houax
Rozbalit vlákno
6
4. 4. 2024 07:13
Re: legislativa
kdyby chtěli opravdu něco zlepšit, zavedli by třístupňový přechod ze zelené na červenou. Například jak to mají v Rakousku, kdy se zelená napřed rozbliká, teprve pak přijde žlutá a po ní červená. Systém je daleko čitelnější.
Samozřejmě ještě lepší je se***vý ukazatel zbývajícího času pro zelenou i červenou, ale to bychom v jednadvacátém století asi chtěli moc. V západní evropě to na některých místech fungovalo už před padesáti lety

EDIT: sek-unda je pro auto.cz sprosté slovo že to hvězdičkuje ? Tak to musím vyzkoušet ještě další sprostá slova, třeba hodina, kilowatt, ampér, newtonmetr :no:
Avatar - Mikesus
4. 4. 2024 07:59
Re: legislativa
Jj. Vteřina je sprosté slovo zde. Já bych viděl ještě další sprostá slova jako třeba "článek bez chyb", "správná data v tabulkach", a podobne zde nechtěné věci :-[]
Avatar - Roman Horký
4. 4. 2024 08:02
Re: legislativa
Protože redakce je těch vteřin plná.
Avatar - lordlord
4. 4. 2024 09:47
Re: legislativa
když na víceproudovce blokuje výhled vpravo kamion a na horní díky sluneční cloně nevidíš už dál od křižovatky, tak se to prostě projede
4. 4. 2024 15:09
Re: legislativa
zakryti vyhledu je obecnej problem
treba kdyz predjizdis kamion na okresce a ten ti zakreje znacku zacatek obce, tak skoro automaticky prichazis o papiry kdyz te chytej, protoze ho nejspis predjizdis o vic jak 40 rychleji nez povolena padesatka v obci
a vime, ze znacky jsou casto umisteny v poli daleko od zastaveny oblasti, takze kdyz to tam neznas, ani netusis, ze uz jsi v obci
4. 4. 2024 16:55
Re: legislativa
Jen dodám že nad 50 (do 70) je to minimálně 4s.

Např. v DE je běžné, že žlutá (je to žlutá, všude na světě, i v naší legislativě) je na hlavní při 50ti 4s a nad 50 5s...

A žlutou+červenou mají 1s, u nás jsou 2s - což je v dnešní době automatů nebezpečný nesmysl. Asi každý z praxe ví, kolik mag*rů se rozjede, jakmile tam ta žlutá škočí, ač by měl každý vedět, že rozjet se smí až na zelenou.