Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dotaz: Přestavba N1 na M1 aneb s mříží pryč

21. 5. 2009 22:43
Nevíte někdo jak to teď je?
Zajímalo by mě, jestli někdo nevíte, zda se dá bezplatně zbavit mříže v autě N1. Přestavba je možná, ale aspoň dřív se u ní muselo doplatit odepsané DPH, nyní však lze odepsat DPH i u osobáků. Takže jestli někdo máte radu, jak by to šlo udělat bez vracení DPH, byl bych vděčný. Auto které bylo kupováno pro velký a variabilní kufr, by ho konečně po několika letech mělo.
Rozbalit vlákno
4
Avatar - superkutil
22. 5. 2009 10:32
Re: Nevíte někdo jak to teď je?
Co jsem se ptal, tak je možná přestavba z N1 na M1. Problém je v tom, že auto je z výroby nebo od prodejce homologováno jako N1 a mříží a tak by musela proběhnout nová homologace na M1.

Nárok na odpočet uplatněný v roce 2008 u dotčeného automobilu kategorie N1 (zabudovaná mřížka), zůstane zachován i v případě, že nyní, po účinnosti novely zákona, si plátce mřížku nechá odstranit, tj. provede přestavbu vozidla zpět na kategorii M1.

Novelou byla v zákoně o DPH zrušena všechna ustanovení týkající se u osobních automobilů, včetně ustanovení § 13, odst. 4 písm. g), podle kterého se přestavba motorového vozidla, jejímž výsledkem byl osobní automobil, u kterého nebyl nárok na odpočet, považovala za dodání zboží. Na základě takto novelizovaného znění zákona se na osobní automobil pohlíží jako na každé jiné zboží. Předmětnou přestavbu tak lze považovat za službu – práci výrobní povahy, u které vzniká nárok na odpočet, při splnění podmínek stanovených v § 72 a § 73 zákona o DPH

Více o problematice zde: [odkaz]

Je to klasický Kocourkov české legislativy - schvalují se blbosti a pak se zase ruší. Já mříž v autě nechávám, ale většina mých kolegů už ji vyhodila nebo mají místo ní síť.

Největší nesmysl je v tom, že když potřebuji vést opravdu velké zboží, tak musím mříž vyndat, protože výrobce mříže ji udělal tak blbě, že ubírá v pracovní poloze z délky ložného prostoru skoro 20cm.

Prostě celá anabáze mříží mi připadá taková, že někdo na ministerstvu chtěl nějaké všimné a tak vymyslel mříž, aby mohl dostávat všimné od výrobců mříží. Nedávno jsem se dostal k projektu, kde bylo krásně vidět, jak si naši zákonodárci plní kapsy tunelováním státních firem. Posledním hitem je outsourcing. Používá se u velkých státních firem skoro na vše. Z těch malých firem, které ho dělají, se totiž peníze dostanou mnohem nenápadněji a nikoho nezajímá, že to běžné občany stojí mnohem více.
22. 5. 2009 19:28
Re: Nevíte někdo jak to teď je?
díky moc :yes:
Tak snad teďka půjde mříž z auta. Jak říkáš, z prostoru ubírá 20cm. Rozhodně zmenšuje kufr o podstatný objem, u našeho Scenicu bych to tipoval na cca 50 litrů. Navíc absolutně znehodnocuje variabilitu, když potřebuješ přévést něco dlouhého, tak místo toho abys sklopil jedno sedadlo, musíš mříž hodit do prčič, protože tím otvůrkem v ní, co je tam jako na prostrčení dlouhých věcí stejně nic neprostrčíš. Navíc mříž při jízdě na nerovnostech neskutečně vrže.
neregistrovaný "Jutilla"
22. 5. 2009 20:39
Re: Nevíte někdo jak to teď je?
Pokud ti to pomůže: loni touhle dobou jsem řešil úplně stejný problém. Koupil jsem jako fyzická osoba od firmy rok starý kombík střední třídy a jelikož byl homologovaný jako čtyřmístný, musela jít mříž pryč. Nejdřív musel dát dovozce vyjádření, jestli je to možné a za jakých podmínek (cca 3 tis., u každé značky je to jiné), pak s tímto vyjádřením na správní úřad, odtamtud mě poslali do servisu přepážku demontovat, projít emisema a STK a znovu se vrátit na úřad. Po týdnu jsem měl z enka emko a pětimístné. Celá anabáze stála přibližně 6 tis. Bohužel při absolvování STK jsem už dostal známku jen na dva roky, takže jsem o jeden z původních čtyř přišel, ale čert ho vem... ;-) Jako bonus jsem mohl nechat zadní a boční okna zatmavená - v létě super. Žádné DPH jsem neřešil. Nevím, nakolik se předpisy letos změnily, ale základ bude asi stejný.
Avatar - superkutil
23. 5. 2009 20:15
Re: Nevíte někdo jak to teď je?
mastic: Vrzající místa mříže podlepuji kobercem (kovral, jekor).
4. 9. 2009 18:14
od 15. záři konec mřížím
Tak patnáctým zářím končí povinnost mít v autech kategorie N1 namontovanou mříž. Stačí ji vymontovat a dál už člověk nemusí nic řešit.
Rozbalit vlákno
2
Avatar - superkutil
4. 9. 2009 20:30
Re: od 15. záři konec mřížím
SUPER! V tom případě potřebuji radu s mým Mondeem. Za madla na zadních sedadlech je uchycený kus železa s okem do kterého se uchycovala mříž v přední poloze. Bojím se, že když by bouchly stropní airbagy, tak tyto železa zraní posádku. Když ale železo vyndám, tak mezi madlem a střešním polstrováním je mezera cca 5mm a madla za jízdy drnčí. Nevím jak tam byla původně madla uchycená, ale jako by 5mm vystupovala. Nevím, zda je něčím podložit nebo jak zajistit, aby plocha madel byla na stropním polstrování a ne 5mm nad nimi.
5. 9. 2009 10:49
Re: od 15. záři konec mřížím
Vím co myslíš, v našem Scénicu je to řešeno uplně stejně. Co s tím zatím nevím. A hlavové airbagy už bohužel jednou naše auto vystřelit muselo a ty železa tam nehrály žádnou roli. Každopádně tam vypadají blbě a taky bych je nejradši odmontoval.
neregistrovaný "lumvon"
26. 1. 2010 09:55
demontáž mříže
Zdravím , chtěl bych přidat také příspěvek. Koupil jsem si auo ještě jako OSVČ SAMOZŘEJMĚ K VŮLI DPH Z MŘÍŽÍ A ČTYŘMISTNÉ(BOHUŽEL).ZA ROK JSEM SKONČIL Z PODNIKÁNÍM A PŘEPISOVAL AUTO Z IČA NA RČ.A MĚNIL JSEM BYDLIŠTĚ MIMO OKRES.jAKÉ BYLO MÉ PŘEKVAPENÍ KDYŽ PANÍ NA ÚŘADĚ SAMA OD SEBE MI ZDĚLILA ŽE MŘÍŽKU MŮŽU SÁM DEMONTOVAT BEZ PROBLEMŮ, ŽE TO POVOLUJE NOVÝ ZÁKON.BYLO TO NA PODZIM ROKU 2009.A BAYLO TO UTO FORD.A TAK JEZDÍM BEZ MŘÍŽKY. >:D
Rozbalit vlákno
0

Nejnovější příspěvky v diskuzích

Název diskuse
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
mfilip
15. 12. 2004 09:42
1364
Eve Cage
8. 2. 2024 11:11
503
petko Baco
25. 12. 2023 11:44
1356
anonymous
30. 1. 2021 00:01
4
anonymous
5. 8. 2021 17:44
77
Andy_Kaufman
28. 5. 2006 20:57
2797
VilemSin
24. 9. 2021 09:59
1219
PetrS12
11. 8. 2021 11:10
1207
PetrS12
26. 7. 2021 13:40
19
KarelPetrasek
27. 5. 2021 18:10
1077
alitero
15. 3. 2021 13:12
5
PaKe
2. 2. 2021 08:46
4
Midlosek
31. 1. 2021 11:20
57