Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dotaz: Chlazení na Feldě 1.6 s klimou

neregistrovaný "Jarda B."
10. 7. 2006 21:49
Chlazení na Feldě 1.6 s klimou
Zdravim všechny,

je to půl roku co jsem si pořídil Felicii 1.6 s klimou. A musim říct že jsem byl nadmíru spokojen s tim jak krásně v zimě topila. Ale časy se otočily a já bych chtěl chladit. Jenže: když zapnu klimu a pojedu tak 130 tak se mi motor přehřejvá a klimatizace se do 10 min. vypne. Když snížim rychlost na 100-110 km/h tak se jakž takž stíhá ochladit. Bez klimy a po Praze se jakž takž uchladí, ale ventilátor se pomalu nevypne. Už nevim kde hledat závadu, neb chladič je novej a termostat kompletní taky. Četl jsem v chytré knížce že tam je nějaký dvoupolohový termočidlo. Tak snad už jedině to a nebo.......??? Předem moc díky za radu.

Jarda B.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
10. 7. 2006 22:14
Bez nadpisu
Po spuštění klimy by se měla vrtule větráku na chladiči točit na stupeň 1 - vždy a trvale. Je-li potřeba chladit motor, musí přidat na stupeň 2. Čidlo je tam vážně dvojúrovňový, vedou z něj 3 dráty. Nicméně jejich proházení navzájem je snad málo pravděpodobný, konektor má klíč.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Jarda B."
10. 7. 2006 22:36
Re: Bez nadpisu
Předem děkuji za velice promptní odpověd. Ale chtěl bych se ještě něco zeptat. (Hned zítra se podívám zda-li mi ventilátor běhá dvourychlostně).

Takže ten dvourychlostní chod ventilátoru má na starosti to čidlo - dvouspínačové??? či jak to říct. V jaké části zhruba by se měl nacházet ukazatel teploty při standartní jízdě??? při ostřejší jízdě??? Já mám pocit že u mě ta ručička je trvale výš než by měla být. Prostě že se to přehříva, a že nebýt ventilátoru na chladiči tak už bych dávno vařil. Měl jsem předtím Favorita z r. v. 1994 a ten až takovýhle problémy s teplotou neměl. A ty motory nejsou přeci až tak odlišné. Navíc většinu času jezdím prázdnej, ale neumim si představit že auto naložim a náhodou bych měl jet do kopečka. Tak ručička půjde do červeného. (chtěl jsem jet přes hory k moři). Podle mého názoru je tam zádrhel ještě někde jinde, ale já už fakt nevim kde. Ještě jednou díky za případnou radu.
neregistrovaný "tamtam"
11. 7. 2006 06:39
Bez nadpisu
Hele já už feldu nějakou dobu nemám, takže matně vzpomínám, ale čidlo je 100% - ně třívodičový, ale těžko říct zdali to pak vede rovnou do motoru větráku (jeden přímo, druhej přes logicky např. přes odpor) anebo ne - spíš si myslím že ne a že to vede do jakési řídící jednotky klimy (dvě relátka) která to vybavuje. Protože normálně (klima vyplá) větrák stojí a první stupeň spíná při vodě asi 97°C a druhej snad 112°C (čísla bez záruky). Jede-li klima, je to o jeden stupeň posunutý, tj. normálně větrák jede na 1. stupeň (trvale celej čas) a při vodě 97°C se zapíná větrák na 2. Nestačí-li to a voda by vylezla na těch 112°C, klima se vypne. Takže z toho vidíš že čidlo ti asi funguje a závada je někde jinde. Co mě ještě napadá je buď bublina v okruhu (postup odvzdušnění už nevím, ale některý auta ho mají složitej - napustit část vody po někam, otevřít šroub, dolejvat až voda vytéká šroubem, pak zavřít a pak teprve dolít na nominál) nebo nefunkční vodní čerpadlo (nepravděpodobné). Případně ještě termostat, ten tady odchází stylem že zůstane trvale zavřený (protéká minimum vody jen tou miniaturní dírkou). Při běžné jízdě stojí ručička v polovině ve všech režimech.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Jarda B."
12. 7. 2006 22:03
Re: Re:
Dobrý den,

tak bych měl ještě jeden dotaz - doplňující. A ona se Felda odvzdušňuje??? Myslel jsem si že to se udělá samo na rozdíl od starých škůdek. Proto je tam i ta expanzka, ne???

Jinak musim zkonstatovat že jsem asi hodinu trápil svojí Feldu ve všech možných režimech chlazení a tak nějak se jeví že to funguje tak jak jste to popsal. Jen mam pocit že ty teploty na to spínání jsou někde jinde, což by ukazovalo na špatný termočidlo. Nevím jak to vyzkoušet, asi jedině teploměr..... A pak bych se ještě zeptal na ty relátka o kterých jste se zminoval. Co zabezpečujou, event. kde bych je našel, a jak vyzkoušet jejich správnou funkčnost.

Jinak strašně moc díky za Vaši radu, velmi si toho cením. Ještě jednou díky Jarda B.
neregistrovaný "jakoubek1"
11. 7. 2006 09:08
Felicia 1.6 klima
Zdravim pane,

mam doma take 1.6 s klimou. Nebyl nahodou ten tvuj kousek bouranej na cumak?? jedna se o to, ze chladice se liseji dle vybav a motoru, 1.6 celkem hodne topi. 1.6 s klimou by mela mit nejvykonejsi chladic 1.9d myslim ma ten samej, ten je ale nejdrazsi a pri vymenach tam spousta lidi naroubovala 1.6 bez klimy, videl jsem i z 1.3 . Pokud to nestiha chladit, klima se vzdy vypne... vypada to, ze je to tvuj pripad, viz problemy pri vyssich rychlostech. Jeste by bylo mozne, ze je chladic zaneseny jak z venku, tak zevnitr... Ale pokud byl menen chladic, videl bych to na spatnej dil... a opravdu stihat nemusi... Ja klimuju i v techto teplech bez problemu, na miste vrtule toci jak silena, ale klima klimuje :-) J.
Rozbalit vlákno
0
neregistrovaný "tamtam"
14. 7. 2006 11:15
Bez nadpisu
Jestli se felda odvzdušňuje nevím - ale v DP k Fabii jsou (pochopitelně pro její motory) popsány 3 různé postupy plnění okruhu dle typu motoru a např. HTP se stále odvzdušňuje. Takže bych prověřil tento postup pro 1.6-ku určitě taky - nalít vodu po hrdlo a nic neřešit může bejt vážně málo... Expanzka s tím nemá co společnýho, pokud je bublina kdesi v bloku těžko se odstěhuje sama od sebe tam. Stará škůdka ji má přeci taky.

Kde jsou relátka a jak fungují je třeba konzultovat s knihou, fakt už nevím. Můj postup kontroly by byl:

- když teploměr ukazuje "více než je zdrávo" jsou horký hadice k chladiči?? Jestli málo je zavřenej termostat (vyměnit). Jestli dost (pálí ruce) ale větrák se netočí (ovšem roztočí ho spuštění klimy) vypadá to na špatný čidlo. Jestli se to chová jakkoli atypicky vypadá to na špatný drátování resp. jednotku klimy (ty relátka). Určitě existuje kniha o Felicii svépomocí, tam jde najít vše.
Rozbalit vlákno
0

Nejnovější příspěvky v diskuzích

Název diskuse
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
mfilip
15. 12. 2004 09:42
1364
Eve Cage
8. 2. 2024 11:11
503
petko Baco
25. 12. 2023 11:44
1356
anonymous
30. 1. 2021 00:01
4
anonymous
5. 8. 2021 17:44
77
Andy_Kaufman
28. 5. 2006 20:57
2797
VilemSin
24. 9. 2021 09:59
1219
PetrS12
11. 8. 2021 11:10
1207
PetrS12
26. 7. 2021 13:40
19
KarelPetrasek
27. 5. 2021 18:10
1077
alitero
15. 3. 2021 13:12
5
PaKe
2. 2. 2021 08:46
4
Midlosek
31. 1. 2021 11:20
57