Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat zvažuje vstup do ruské automobilky AvtoVaz

Dan Vořechovský Dan Vořechovský 2. 12. 2007 • 08:44
Fiat se poohlíží po spolupráci s různými partnery. Nyní projevil zájem o vstup do ruské automobilky AvtoVaz, které by mohl pomoci s restrukturalizací a dalším rozvojem.

Šéf italské automobilky Fiat Sergio Marchionne v pátek oznámil, že Fiat uvažuje o investici do ruského producenta vozů AvtoVaz. Potenciální spolupráce si však podle Fiatu vyžaduje mnohem více než jen finanční investici, neboť ruská společnost potřebuje podle Marchionneho ozdravit. Fiat nechce z tohoto důvodu nic uspěchat a proto situaci analyzuje.

O minoritní podíl v AvtoVazu, který se rozhodla zahraničnímu investorovi prodat mateřská společnost Rosoboronexport, mají zájem i další automobilky. Rosoboronexport tak v tuto chvíli jedná také s americkým koncernem General Motors a francouzskou automobilkou Renault. Dohoda by měla být známa až v řádu týdnů. Rosoboronexport minoritní podíl v automobilce AvtoVaz nabízí proto, že chce získat strategického partnera, který jí pomůže dostat AvtoVaz z aktuálně nepříznivé situace. AvtoVaz totiž není schopen čelit rostoucí konkurenci.

O ruský trh mají zahraniční automobilky enormní zájem. Podle průzkumů by se měl ruský trh stát v roce 2011 největším evropským trhem s prodejem automobilů ve výši 3,3 milionu kusů.

Sergio Marchionne rovněž popřel informace o tom, že jednání s německým koncernem Daimler AG byla ukončena (viz náš článek: Daimler a Fiat spolupráci nenaváží, pokračují jednání s BMW).

Doporučujeme

Témata