Rally Dakar 2010 (10. etapa) – dakarská rally se loučí s Chile (+ fotogalerie)

Dariusz Szynder
Desátá etapa, která se jela z La Sereny do Santiago, přesunula dakarskou rally z pouště Atacama na více technické tratě s mnohými zatáčkami a vlásenkami. Svým charakterem trať připomínala závody WRC, z čehož vytěžil maximum Carlos Sainz na Volkswagenu.

Marc Coma potvrzuje, že patří ke špičce a nic na tom nezmění šestihodinová penalizace, kterou si vysloužil v sedmé etapě. Druhý dojel Francouz David Fretigne, třetí byl Portugalec Helder Rodrigues. Slovák Svitko zakončil etapu na šestnáctém místě, nejlepším Čechem byl i tentokrát Roman Krejčí, který vybojoval 26. místo. Necelou minutu a dvě místa na něj ztratil David Pabiška. Dušan Randýsek dojel 51., zatímco Jan Veselý byl 63.

Celkově nadále vede Francouz Cyril Despres před Norem Palem Andersem Ullevalseterem a Chilanem Franciscem Lopezem Contardo. Despres vévodí celkové klasifikaci s převahou skoro hodiny a půl. Opravdový boj nyní probíhá mezi závodníky na druhém až čtvrtém místě (Helder Rodrigues), které dělí pouhé tři minuty.

wrc iveco wrc iveco

Mezi čtyřkolkáři si své první etapové vítězství vybojoval Španěl Juan Manuel Gonzalez Corominas, který porazil lídra celkové klasifikace, Argentince Marcose Patronelliho, a jeho krajana Sebastiana Halperna. Oldřich Bražina dojel na osmém místě se ztrátou půl hodiny.

V průběžném pořadí rally na prvním místě zůstává Marcos Patronelli, druhý je jeho bratr Alejandro. Třetí místo patři Gonzalezovi Corominasovi. Bražina je na devátém místě.

Trasa ve stylu WRC sedla zkušenému matadorovi Carlosi Sainzovi, který si dojel pro své první etapové vítězství v letošní rally. Zkomplikoval tak druhému Stephanovi Peterhanselovi jeho boj s Rusem Čaginem o rekordní počet etapových vítězství. Pro třetí místo si dojel Američan Mark Miller. Česká posádka Janeček – Chytka si vybojovala 41. místo.

Carlos Sainz si vítězstvím v desáté etapě upevnil svou pozici lídra celkové klasifikace. Katařan Nasser Al-Attiyah na něj nyní ztrácí deset minut. Třetí je stále Miller. Janečkovi patří 46. pozice.

Etapu v kategorii kamiónů vyhrál Rus Vladimír Čagin a předběhl tak Stephana Peterhansela v celkovém počtu etapových vítězství. Druhý dojel Čaginův týmový kolega Firdaus Kabirov, těsně za ním pak Francouz Joseph Adua s kamiónem Iveco. Macík dokončil etapu na šestém místě, Kolomý dojel hned za ním.

Průběžnému pořadí nadále vévodí Čagin před Kabirovem a Nizozemcem Van Vlietem. Macík si udržuje čtvrté místo, Kolomý je devatenáctý.

Jedenáctá etapa se jede ze Santiago do San Juanu. Celková délka etapy je 434 km, z toho 220 km čítá speciálka. Na soutěžící čeká přejezd Paso Libertadores, kde v nadmořské výšce 3500 m překročí hranici s Argentinou. Trasa speciálky je vedena po vrcholcích And s nejvyšším bodem ve výšce zhruba 3000 m n. m.