Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vedení Hyundai se dohodlo s odbory, stávková pohotovost končí

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 15. 12. 2009 • 23:38
13
Vedení nošovické automobilky Hyundai dnes uzavřelo dohodu s odbory, které vzápětí odvolaly stávkovou pohotovost. ČTK o tom informoval mluvčí automobilky Petr Vaněk.

Vedení souhlasilo s požadavky odborů na zrušení přesčasů, kvůli kterým na začátku prosince zhruba 400 pracovníků firmy spontánně stávkovalo. Dohodu potvrdil i předseda odborů Hyundai Radek Kuchař.

Stávkující nebudou za přerušení výroby potrestáni. Vedení firmy se navíc s odbory dohodlo, že zaměstnanci by se měli zúčastnit pracovní soboty 19. prosince, aby firma mohla splnit výrobní plán. "Dohoda byla podepsána všemi třemi stranami, tedy mezi zaměstnavatelem, zaměstnaneckou radou a odbory, a shrnuta do čtyř hlavních bodů. Dnem podpisu je stávková pohotovost zrušena," potvrdil Vaněk.

"S většinou bodů spokojeni jsme, některé jsou slabší, ale docílili jsme toho, aby lidé nebyli potrestáni, přesčasové práce budou minimalizovány," řekl ČTK odborář Kuchař. Podle něho se ještě musí zapracovat na lepším informování zaměstnanců. "To by mělo být součástí následujícího kolektivního vyjednávání," uvedl Kuchař s tím, že sobotní směnu jsou připraveni podpořit, protože za ni nabízí zaměstnavatel lidem odměnu navíc.

První bod podepsané dohody se podle mluvčího automobilky týká přesčasové práce. "V rámci dohody se zaměstnavatel zavazuje, že do budoucna budou přesčasy využívány pouze k zajištění mimořádných provozních potřeb. To znamená, že by se nemělo stát, že budou nařizovány tak rutinně, jako se to dělo v listopadu a v prosinci,“ uvedl Vaněk.

Veden9 firmy už minulý týden zrušilo všechny nařízené přesčasy až do konce roku. Odbory věří, že v příštím roce s nimi bude management přesčasy konzultovat, aby je mohly probrat se zaměstnanci. "Bylo nám přislíbeno, že přesčasy budou minimalizovány a budou s námi projednávány ve větší míře. Takže budeme mít více času o nich s lidmi hovořit," řekl Kuchař.

Druhý bod dohody obsahuje výzvu zaměstnancům, aby se zúčastnili pracovní soboty. "Pochopitelně celý přesčas je placený v souladu se zákoníkem práce, ale ještě k němu je navíc jednorázový bonus 400 korun každému pracovníkovi, když přijde na směnu, a zdarma autobus do práce i zpátky a oběd," sdělil mluvčí automobilky.

Podle další části dohody nebudou zaměstnanci potrestáni za přerušení výroby 2. prosince, přestože hodinovou odstávkou vznikla firmě škoda řádově statisíce korun, podotkl Vaněk. Další část dohody však obsahuje klauzuli, že pokud by se opakovala situace z 2. prosince, a došlo by opět k přerušení výroby, potom odbory ani zaměstnanecká rada nebudou bránit potrestání viníků, včetně eventuálního trestního stíhání za vzniklou materiální škodu.

Podle třetího článku dohody budou prošetřeny všechny údajné případy nátlaku na zaměstnance ze strany vedoucích pracovníků. "Individuální případy budou prošetřeny a dále se zlepší systém komunikace uvnitř firmy a vedoucí pracovníci zejména z výroby absolvují speciální kurz vedení lidí," dodal Vaněk. Zlepšení komunikace je poslední části dohody.

Další záležitosti chce vedení firmy řešit s odboráři během kolektivního vyjednávání, které již začalo. Předseda odborů věří, že firma bude v rámci nového vyjednávání vstřícnější. "Chceme hlavně docílit toho, abychom měli větší možnost informování zaměstnanců. Bude také záležet na zaměstnancích, jak nás v kolektivním vyjednávání podpoří," uvedl Kuchař.

Situace se v automobilce vyhrotila na začátku prosince kvůli neustále nařizovaným přesčasům. Lidé museli každý den od pondělí do čtvrtka odpracovat k osmihodinové denní směně další dvě hodiny jako přesčas. Ve středu 2. prosince odmítla skupina přibližně 400 zaměstnanců zahájit další přesčas a chtěla jednat s vedením firmy. Za zaměstnance se pak postavily odbory, které v pondělí 7. prosince vyhlásily stávkovou pohotovost. Vedení automobilky zdůvodňovalo přesčasy tím, že firma musí splnit výrobní plán.

Nošovický Hyundai nyní zaměstnává 2000 lidí. Sériovou výrobu firma rozjela loni v listopadu. Do letošního září vyrobila zhruba 80.000 vozů, její současná výrobní kapacita je 200.000 automobilů ročně.

Témata
16. 12. 2009 22:11
Re: TECHNICKÁ
Odejít je přeci jednoduché.Dáš výpověď a je to,nebo někoho drží v zaměstnání násilím?Nedrží.Problémů je tady více jak píšeš.A ten největší je ten,že lidi nemají kam jít za lepším,ono je to všude stejné,všude se musí dělat a když je dost zakázek tak i ty přesčasy.Ani podnikat se jim nechce.
Také se mi nechce být v práci deset až dvanáct hodin denně,to chápu,ale co nadělám,práci chci a dobrou,tak se musím smekat.A to ještě bez nároku na zaplacený přesčas.
16. 12. 2009 21:24
Re: TECHNICKÁ
A proč to dělají? Aby cena byla nižší a za to jim nejen zde na fóru volají lidé "Halejůja".

Každej kdo si jde něco koupit, ať jde o auto a nebo hrníček se může rozhodnout koho nechá doslova žít a přežít. Každej rozhoduje o tom zda zaměstnanci budou žít jako lidi a nebo jako otroci a tuhle moc každej z nás má a může jí použít.
16. 12. 2009 17:23
Re: TECHNICKÁ
Princip života, hyundai:

- nikdy se před žádným zaměstnavatelem neponiž stávkou. Stávka je projev zoufalství jedince, důkazem jak je jednoduché manipulovat s masou.

- nebuď "masa"

- buď dokonale hrdý a k sobě i neurvale upřímný.

- nelíbí-li se ti u Hyundaie, dej zítra ráno výpověď, a jdi pracovat jinam

- pokus se postavit na vlastní nohy, nebudeš muset nastavovat dlaň, nýbrž kapsu...

Koneckonců... abychom to trochu parafrázovaně odlehčili - Neptej se, co může zaměstnavatel udělat pro tebe, ptej se, co můžeš pro sebe udělat ty sám. Já vím, v životě to není vždy jednoduché. Tu složitost ti právě pomůže překonat ta upřímnost sama k sobě. Ptej se, proč to, čeho dosáhl Hyundai jsi nedosáhl ty. To by tě mohlo rychle postavit do realističtějšího názorového světa.

BRAVO HYUNDAI :yes:
16. 12. 2009 17:11
Re: TECHNICKÁ
:yes:
16. 12. 2009 16:15
Re: TECHNICKÁ
Vedomi moci? Tak zkus pracovat pro Izraelce a uvidis co je to moc v ramci ceskych zakonu! Ja jim nic neviciam, proste kdo umi vy..bat v ramci zakonu s kazdym ten proste umi!

Neschavaluju to ale pokud jsi na druhe strane pravidel a jses placeny dobre, tak se tezko protestuje! Jenze takovych zamestnancu je 1:100

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud