Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Velcí investoři podali v Německu miliardovou žalobu na Volkswagen

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 15. 3. 2016 • 11:04
16
Téměř 300 velkých investorů z celého světa podalo dnes žalobu na německý automobilový koncern Volkswagenu kvůli údajnému porušení povinnosti vůči kapitálovým trhům v souvislosti se skandálem s manipulací emisí.

Akcionáři se před severoněmeckým soudem domáhají náhrady škody ve výši 3,256 miliardy eur (88 miliard Kč). Uvedla to podle agentury Reuters právnická kancelář, která žalující zastupuje. Mluvčí automobilky řekl, že se k věci nemůže vyjádřit, neboť žalobu neobdržel.

Investoři podali žalobu k soudu v Braunschweigu. Skupina zahrnuje německé pojišťovny či americký penzijní fond Calpers. Dohromady čítá 278 investorů z celého světa.

"Vzhledem ke skutečnosti, že Volkswagen podle našich informací a zkušeností vytrvale odmítá veškerá jednání o urovnání a také se dosud odmítá vzdát práva namítnout promlčení, bylo nutné podat tuto první mnohamiliardovou žalobu," uvedl podle Reuters v prohlášení právník Andreas Tilp.

Institut takzvané hromadné žaloby, kterou zná například americký právní řád, v Německu není. Právnická kancelář TISAB tudíž rovněž podala návrh na provedení takzvaného vzorového řízení. Při něm lze využít soudního verdiktu ve prospěch individuálního investora jako vzor, jak stanovit náhradu škody i pro ostatní, kteří byli danou věcí zasaženi stejnou měrou, napsal Reuters.

Volkswagen v září přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s měřením emisí. Skandál se týká i 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Automobilka od podzimu čelí vyšetřování v řadě zemí. V lednu na skupinu podalo civilní žalobu za porušování zákona o čistotě ovzduší americké ministerstvo spravedlnosti, které může po firmě vymáhat teoreticky desítky miliard dolarů.

Německý právník Tilp již v říjnu podal žalobu za drobné investory.

Témata
Avatar - S8
19. 3. 2016 13:28
Pripomina to hada pozirajiciho svuj ocas...
....nějak mi uniká princip. Akcionáři se domohou náhrady škody, automobilka jim ji bude muset zaplatit, čímž výrazně klesne její hodnota, tedy hodnota jejích akcií, které vlastní ti, kdo ji žalují. Takž dostanou peníze za to, že si sami sobě sníží hodnotu majetku.

Tak buď je to skrytá výplata dividend bez zdanění (netuším, jestli taková náhrada škody podléhá zdanění ale předpokládám, že je to příjem jako každý jiný), nebo si prostě vytáhnou peníze a proti tomuto zisku uplatní ztrátu z poklesu hodnoty akcií a dostanou tedy cash a zůstanou jim znehodnocené akcie.

No a nebo jsem prostě hlupák a vůbec jsem to nepochopil :-)
16. 3. 2016 12:11
Re: Jenom v Čehůnsku
Nejvtipnější by bylo, kdyby skutečně proběhl soud a mezitím se hodnota akcií dostala zpátky na hodnoty před dieselgate. >:D
16. 3. 2016 00:35
Re: To jsou věci...
Nevidel by som to hneď takto. Zatiaľ nič neplatili a ak by aj, tak určite nie v takej výške. Vždy je to nafúknuté. Druhá vec je, že by sa tým vytvoril precedens a podľa tohto vzoru by to mohli zabaliť všetky automobilky, to je málo pravdepodobné (alebo si myslíš, že na ostatné by časom akcionári nemohli vytiahnuť niečo iné, čo údajne znížilo hodnotu?.. už tu boli vážnejšie kauzy: airbagy, brzdy,..). Zrejme tým niečo z automobilky vytrieskajú, ale či to bude v takej výške, akú požadujú a v priebehu akého času to bude, to je všetko otvorené.
15. 3. 2016 18:33
Re: Jenom v Čehůnsku
Protože jí jako akcionář chceš v podstatě sám po sobě a akorát tu cenu akcií snižuješ dál? ;-)
15. 3. 2016 18:19
Re: Jenom v Čehůnsku
Přesně tak, ale co je ještě více absurdni - pokud s případnou žalobou uspějou, a vw jim něco vyplatí, tak to zase sníží hodnocení firmy a hodnotu akcií - tedy jejich vlastní peníze. Takže si akorát přehazujou peníze z jedné kapsy do druhé a schazují tím cenu akcií, takže to je spíš spekulace.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud