Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vznikne u nás speciální okruh pro testy autonomních vozů?

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 16. 2. 2017 • 17:00
5
Ministerstvo dopravy chce iniciovat vybudování zkušebního okruhu pro testování vozidel s autonomním řízením - tedy vozidel bez řidiče.

Okruh provozovaný státem by mohl vzniknout do pěti let. Plán předloží vládě. Na setkání manažerů autoprůmyslu s ministry to uvedl ministr dopravy Dan Ťok (nestraník za ANO).

U autonomního řízení půjde podle ministra zejména o nutnost vyřešení etických a právních problémů. Z technického hlediska jsou již automobilky schopné takové vozy vyrábět. Technologii ale bude nutné důkladně otestovat a část testů nelze provádět v běžném provozu, aby nebyl nikdo ohrožen.

Ministerstvo podle Ťoka vytipovalo lokalitu, kde by okruh mohl vzniknout. Financovaný by mohl být alespoň zčásti z evropských peněz a vlastnit by jej měl stát. Provozovala by jej některá státní organizace.

Podle ministra jsou podobné testovací okruhy v Evropě dva. "Myslím si, že kdyby byl podobný tady u nás, že by to byl velký příspěvek k rozvoji autonomních systémů," dodal.

Velké evropské automobilky většinou mají vlastní testovací dráhy. Škoda Auto, která systém řízení nahrazující řidiče taky vyvíjí, například využívá vlastní testovací okruh v Úhelnici u Mladé Boleslavi a využívá i infrastrukturu mateřského Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Související články

Avatar - chetoos
17. 2. 2017 16:31
Re: bajkonur netřeba
Ten okruch na tom Chánově by byl pěkný. Fakt nechápu na co nám tady bude. Zase půjde o zbytečně vynaložené a investované peníze.
Avatar - twistedTSD
17. 2. 2017 01:01
ťokovina
Co je to za hovadinu, proč má stát dotovat testovací dráhu? Zvlášť když pro rozvoj autonomního řízení jsou potřeba úplně jiné věci než jezdit dokola po uzavřeném okruhu.
16. 2. 2017 20:07
Re: Tak konečně!
Presne tak, v Evrope jsou dva a mi potrebujeme svuj, tedy Sade ho potrebuje. Tak zalobujou u Toka a ten jim bude provozovat specialni okruh za nase dane. Ty vo.e se z toho vo.ebu. Ta Sade uz nevi jak by nas skubala 8-s
Na co to stat potrebuje, co tam bude testovat???
Tak je videt ze Tok je Sade clovek, uz na emisich jim sel slusne, spise velmi slusne na ruku.
Avatar - rokyta.p
16. 2. 2017 19:04
bajkonur netřeba
No já nevím, v době snižování nákladů ... třeba bude stačit nějaká vyloučená lokalita. Ostrava Přívoz má dobré polygony [odkaz] a druhý pro západní vozy třeba v Chánově [odkaz]
Avatar - _Karel_
16. 2. 2017 16:54
Tak konečně!
Tohle tu vážně chybí. Tohle a kosmodrom.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku