Dakar: Loprais vypadl. Sainct a Peterhansel zvyšují náskok

7. etapa : GHADAMES - GHAT

Země: Libye (Afrika)

Speciální rychlostní zkouška : 584 km

Celkem : 691 km

Na velmi prašné trati bylo opět snazší startovat za ostatními a postupně dojíždět soupeře jednoho po druhém, podobně jako tomu bylo v předchozích etapách. Dnes to byl Sainct (KTM), kdo vyhrál etapu mezi motocykly.

"Jeli jsme spolu téměř celý den. 20 km jsem jel s Meonim." řekl Sainct. Tedy dvacet minut s jezdcem, který zahajoval včerejší etapu. Sainct zvýšil náskok na ostatní o 1 min 47 s a stále vede celkové pořadí. Roma (KTM) dojel třetí a Despres (KTM) čtvrtý.

"Dakar se vyhrává čekáním na chyby druhých, čekáním na technické problémy druhých, čekáním na odlišný terén. Dakar někdy vyhraje nejlepší, někdy ten kdo používá hlavu." dvojnásobný vítěz Meoni ví o čem mluví.

Další muž, který zná Dakar je Francouz Stephane Peterhansel (Mitsubishi). V závodě automobilů, tento zkušený několikanásobný vítěz motocyklové kategorie Dakaru, využil bohatých navigačních zkušeností a vyhrál nad Masuokou (Mitsubishi), který se ztratil.

Daleko za touto dvojicí byl Ari Vatanen (Nissan), který vyhrál boj těch ostatních, těch co nejedou s Mitsubishi Pajero EVO. Po De Meviusovi (BMW) včera, to byl Shinozuka, kdo se usadit na třetí pozici celkového pořadí se ztrátou 51 min 20 s.

Peterhanselovo vysvětlení velkého náskoku před ostatními není připisováno skvělému automobilu: "Jestliže dojel Vatanen 20 minut za námi, je to proto, že se někde ztratil nebo měl defekt. Náš čas je dobrý proto, že jsme nedělali chyby a ne proto, že jsme jeli naplno."

Mezi kamiony se včera stalo několik havárií. Asi 50 kilometrů dlouhý úsek s velkými písečnými dunami se stal osudný Lopraisovi. Na jednom ze skoků Tatra nevydržela a Loprais "ulomil" přední kolo.

Tatrovka se převrátila přes střechu kabiny, která byla zcela zničená. Všichni členové posádky jsou naštěstí v pořádku. Vzhledem k nedostupnosti místa havárie zůstává otázkou, zda bude automobil opravován, nebo zda zůstane v poušti. Několik kilometrů po startu zničil De Rooy (DAF č.409) na skoku tři pružiny. Ještě v 18:00 byl očekáván v cíli. Také Čagujin musel zastavovat kvůli mechanické poruše a tak etapu vyhrál mladý De Rooy s náskokem 1 hod 41 min před Rusem. Celkově třetí je náš Tomeček s Tatrou a Macík je nyní na 14. místě se ztrátou 4 hod a 54 min na vedoucího De Rooye.

Dnes čeká závodníky 8. etapa z Ghatu do Sabhy, dlouhá 727 km s 497 km dlouhou speciální rychlostní zkouškou, která má být údajně jednou z nejtěžších.