Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Filtry pevných částic: Opravdu je lze vyčistit? Známe dva způsoby!

Tomáš Dusil
Diskuze (28)
Částicové filtry jsou stále velmi ožehavým tématem. Ač jejich cena rok od roku klesá, i nadále platí za relativně nákladnou položku. Mnozí se je tak snaží z auta demontovat, což je protizákonné.

Ač cenově přijatelné řešení problémů s DPF navíc plně v korelaci se zákonem existuje, aut se vznětovými motory a odstraněným filtrem pevných částic se po českých silnicích pohybuje opravdu značné množství. Údajně každé čtvrté osobní vozidlo s dieselem má DPF demontovaný. Bohužel vinou stavu emisních kontrol vozidel na stanicích měření emisí a současně laxního přístupu zákonodárců mohou takto nezákonně „upravená“ auta normálně jezdit. I po tomto „zásahu“ totiž zpravidla projdou na stanici měření emisí. O tom jsme psali již vícekrát.

Platíme cenu nejvyšší

Bohužel všichni ti, co taková auta vlastní a provozují, si neuvědomují jednu dost podstatnou věc. Tím, že filtr odstraní, sice ušetří nějaké finanční prostředky, ovšem současně svým jednáním dost podporují vznik určitého druhu onemocnění, pojícího se s dýchacími cestami. Jde hlavně o astma, v konečném důsledku pak vznik nádorových onemocnění dýchacích cest (rakovina plic) a krve.

I dnes lze stále slyšet názory hospodských rozumbradů týkajících se kouřivosti starých aut. To, že stará Avia kouřila jak elektrárna Prunéřov v 80. letech ale v zásadě mnoho neznamená. Její zastaralý vstřikovací systém totiž pracoval s řádově nižšími tlaky, než s jakými se setkáváme u současných common-railů. Zásluhou toho dosahují saze, produkované takovým dieselem velikosti zhruba 8 až 9 mikrometrů. Vysoké tlaky současných vstřikovacích systémů dokážou palivo rozprášit na mnohem menší částice. Ve výsledku tak saze ze současných dieselů mají velikost pouhé 2 až 3 mikrometry. A zatímco ty velké ze starých motorů bez problémů zachytí sliznice člověka, ty dnešní, výrazně menší, už nikoliv. Dostávají se tak do plicních sklípků. Rakouští vědci navíc našli částice prachu dokonce i v mozku…

V technice i uživateli

A další problém - někteří bohužel jezdí takovým způsobem, že řídicí jednotka motoru nemá podmínky k zahájení regenerace filtru pevných částic, nebo že sice regeneraci spustí, ale nestihne dokončit. Takovým uživatelům se dříve či později filtr zacpe tak, že motor začne padat do nouzového režimu.

K tomu, aby filtr fungoval správně, je třeba celé řady dalších okolností. Už jsme psali, že v tělese před ním se nachází oxidačně-redukční katalyzátor. A právě jeho správná funkce je pro vypálení částicového filtru klíčová. Kapičky nafty totiž dopadají na jeho vložku, tudíž v něm dochází k jejich vznícení a tedy vzniku vysoké teploty, která saze z filtru DPF vypálí. Další otazníky se vznášejí nad funkcí recirkulace výfukových plynů EGR, ta musí být při regeneraci odpojena. Pokud ventil EGR netěsní (častá závada z důvodu usazování karbonu), pak jsou podmínky pro vypálení DPF ztížené.

Jde to i bez demontáže

Pokud má majitel vozidla filtr pevných částic v takovém stavu, že motor padá do nouzového režimu a nucenou regeneraci diagnostikou nelze vyvolat, může zkusit nechat částicový filtr profesionálně vyčistit. Míru zanesení filtru pevných částic určuje takzvaný diferenční tlak mezi vstupem do filtru a výstupem z něj. Nový filtr, tedy zcela čistý, by měl mít teoreticky tento tlak 0 milibarů. Jak se postupně zanáší, diferenční tlak roste, a to až do řádu desítek milibarů.

V danou chvíli tak může být pro majitele takového auta doslova spásou americká firma BG Care. Ta nabízí kromě celé řady procedur, souvisejících s čištěním pohonné jednotky vozidel, také originální čištění filtru pevných částic. Jelikož se zabývá chemií, je princip čištění filtru postavený právě na chemických pochodech. Důležité pro uživatele je, že vše se provádí bez demontáže filtru, čímž odpadnou některé komplikace. Kdo se někdy pokoušel vyšroubovat z filtru sondy snímače diferenčního tlaku či teploty, jistě nám dá za pravdu, že to není nic snadného. Minimálně se vám to nepodaří bez rizika jejich poškození.

Jak to celé funguje

Jak celý proces chemického a tedy bezdemontážního čištění filtru pevných částic vypadá, nám ukázali přímo v BG Care. Za tímto účelem byl přistaven vůz BMW 525d řady E61 s motorem M57 a najetými asi 250.000 km. Po připojení diagnostiky a vyčtení paměti závad přišlo na řadu změření zanesení filtru pevných částic diagnostikou. Výsledek? Míra zanesení odpovídá rozdílu tlaků před filtrem a za filtrem 45,9 milibarů! A to už je opravdu hodně.

Základ čištění od BG Care představuje přípravek BG 2581, jehož 3,8 litru se nalije do speciálního čistícího servisního zařízení vlastní výroby. Aby bylo možné přípravek použít, musí se nejprve ohřát na teplotu 100 stupňů, což zabere elektrickému ohřívači asi 10 minut. Důvodem je, aby se kapalina přeměnila na plyn. Jen ten totiž může být dopravován do válců. Kapalina by měla za následek zohýbání ventilů a tedy poškození motoru. Při dopravě plynné směsi se využívá jak stlačeného vzduchu, přivedeného do zařízení, tak i podtlaku motoru.

Následně se zvýší otáčky motoru vozidla na asi 1800 za minutu a už to běží. Celá procedura zabere přibližně 45 až 50 minut. Aby se to celé povedlo, je třeba sledovat některé parametry. Tím nejdůležitějším je teplota „před katalyzátorem“. Ze dvou hodnot měřených diagnostikou je to ta vyšší. Ta musí být tak 350 stupňů. Maximálně však 550 stupňů. Vyšší teplota by již způsobovala hroucení jádra filtru pevných částic, vyrobeného z drahých kovů. Pokud by teplota rostla, řekněme nad 450 stupňů, musí obsluha přistoupit k její regulaci, a to jednak snížením otáček motoru na 1000 za minutu a dále s pomocí servisního zařízení změnit poměr vháněné plynné směsi BG 2581 a vzduchu tím, že se prostě přidá více vzduchu.

Po zmíněných 45 až 50 minutách je celé aktivní čištění dokončeno. Přesto se motor hned nevypne, ale nechá běžet na volnoběh s občasným prošlápnutím plynu a zvýšením otáček na 2500 až 3000 za minutu. A je hotovo. Za to celé si BG Care účtuje částku 7000 korun včetně DPH, která ale zahrnuje i dodatečné čištění motoru (o něm více příště).

Funguje to, ale…

Popsaná procedura čištění filtru pevných částic skutečně může být pro mnohé přínosem. Když už nic, tak minimálně jim ušetří spoustu peněz a současně umožní problém vyřešit, aniž by museli obcházet zákon a poškozovat zdraví lidí i svoje. Čištění od BG Care tak může být spásou hlavně v případě, že přijedete s vozem na měření emisí a oni vás vyhodí za nefunkční částicový filtr. Nebo pokud vám motor spadne do nouzového režimu a vyvolání procesu regenerace diagnostikou již není možné. Všechno je to krásné. Dokonce i cena je akceptovatelná.

BG Care tedy problém vyřešilo. Filtr je čistý, kontrolka elektroniky motoru „pečící se kuře“ a DPF nesvítí a ani displej nepíše žádné alarmující hlášky. Úkol je tedy splněn. Ale je tomu opravdu tak? Při problémech s filtrem pevných částic je totiž třeba nejen se jej pokusit vyčistit a tedy zprovoznit vozidlo, ale zejména najít příčinu, proč se ucpává. A to bohužel tato metoda firmy BG Care neřeší.

Jen pro zajímavost. Metodu BG Care už využilo několik našich spřátelených servisů. To když k nim přijel zoufalý majitel auta s totálně ucpaným DPF. Všichni shodně přiznávají, že čištění pomohlo, ovšem v některých případech pouze dočasně.

Problém vidíme také v samotném řízení motoru. U aut splňujících normu Euro 3 či Euro 4 totiž lze celkem snadno vyřadit (zavřít) ventil recirkulace výfukových plynů. Je totiž ovládán pneumaticky. Od Euro 5 výše se ale stále více prosazuje jeho elektromotorické ovládání. A to zablokovat již tak jednoduché není. Jde totiž o emisní systém vozidla, který dříve mnozí nezákonně tak rádi zaslepovali.

Sami zástupci BG Care nám navíc prozradili, že metoda dobře funguje na systémy takzvaných uzavřených částicových filtrů, tedy bez aditiv. Naopak filtry s aditivy, které dodnes používá koncern PSA, v minulosti také Ford, Volvo či Mazda, vykazují po vyčištění vysoký podíl Ferrocenu. Tedy látky s podílem železitých kovů. Proto je také filtr celý oranžový. Ty zde vznikají právě v důsledku spalování aditiva na bázi Ceru. To sice snižuje teplotu hoření sazí, ovšem na druhou stranu filtr systematicky ucpává. Na obhajobu PSA ale musíme uvést to, co jsme již psali, a sice, že nabízí poměrně propracovaný systém repase filtrů pevných částic a to přímo v dealerské síti. Bohužel pouze u starších modelů. Ty nejnovější dle dobře informovaných zdrojů dostupné nejsou. Zatím.

Metoda BG Care umí dobře bojovat se sazemi, tedy sloučeninami, jejichž základním stavebním prvkem je uhlík. Problém představuje popel, tedy látky na bázi křemíkových sloučenin, jenž je z toho důvodu chemicky neodstranitelný. Pokud tedy máte DPF zanesený nikoliv sazemi, ale popelem, metoda čištění BG Care vám nepomůže.

Jiná cesta se jmenuje Advanpure

Alternativní metodou čištění filtrů pevných částic je Advanpure. Ještě před zahájením procedury je vozidlo, respektive jeho motor a emisní systém, podroben diagnostice. Ta podle informací firmy IHR technika, která je zástupcem Advapure u nás, dokáže problém často vyřešit, takže samotné čištění Advanpure ani není potřeba.

Pokud ano, tak jak se provádí? Na rozdíl od čištění BG Care počítá s demontáží částicového filtru z vozidla. To se může zdát jako citelná nevýhoda. Metoda Advanpure využívá výkonného vznětového agregátu s netlumeným rázem do výfuku. Motor se umístí před filtr, který je ovšem usazen obráceně, než je tomu ve vozidle, respektive ve výfukovém potrubí motoru. Při samotné metodě se důsledně hlídá teplota filtru s využitím bohaté senzoriky, přičemž smyslem je roztáhnout keramické póry jádra filtru na maximum, ale zároveň tak, aby nedošlo k prasknutí (zhroucení) tělesa filtru. To je nejčastěji vyrobeno z cordieritu či karbidů křemíku.

Metoda čištění Advanpure je sice komplikovanější než BG Care, ovšem nabízí jednu podstatnou výhodu. Zatímco chemické čištění BG Care si neporadí s popelem, metoda Advanpure ano. Prostě se po proceduře vyklepe. Proces Advanpure trvá 70 až 120 minut (bez demontáže z vozidla) a vyjde na 9668 korun včetně DPH.

Tomáš Dusil
Diskuze (28)
3. 4. 2017 16:18
Re: Kontrolka regenerace
Zvyseny volnobeh, "hrubsi" zvuk motora, PP ukazuje vysoku spotrebu co je poznat hlavne pri mestskych rychlostiach. V neposlednom rade smrad z vyfuku.
Vsetko to chce skusenost. Ja som si to vsimol ked som jazdil kratke trasy a parkoval vo dvore (vystupit z auta kym bezi motor)
Myslim ze ten ventilator bezi aby to uchladil.
Na dialnici by som nevedel s istotou povedat ze regeneracia prave bezi, ale vsimam si to hlavne pri dojazde aby som to neprerusil.
27. 11. 2016 14:59
Re: Celý problém DPF, FAP či jiných nadávek těchto systémů j
To co píšeš je samozrejme blbosť. Priamo vstreky plnia súčasné emisné normy. Budúce už plniť nebudú a tak príde filter. Ale diesel rozhodne nie je čistý. Možno prvých par km, ale pri každej regenerácii sa niečo z filtra vyklepe.
Avatar - O5kar
27. 11. 2016 11:33
Re: Celý problém DPF, FAP či jiných nadávek těchto systémů j
Jo, to je u téměř nového auta. Ale u těch co jim výfuk již procházel postupnou regenerací ať již provozní, nebo tou servisní, to tak není. Jděte do autobazaru tu metodu vyzkoušet.
27. 11. 2016 10:34
Re: Celý problém DPF, FAP či jiných nadávek těchto systémů j
Ono venované úsilie úsilie benzínovým motorom prinieslo produkciu pevných častích vyššie úrovni ako súčasné dízle a tak sa už čoskoro dočkáme časticových filtrov aj u týchto motorov. Nech žije čiernobiely svet >:-[] >:-[]
Avatar - WinDiesel
26. 11. 2016 20:21
Re: Jen vysávání peněz z lidí, bez skutečné kontroly keramik
jenom bych doplnil - tyto metody jsou tady předvedeny v tom nejlepším světle ale je jsou to jen další z řady obskurních metod které DPF ničí a činí po "proceduře" jejich propustnost 100%, a taková maličkost že filtr propouští všechno nikomu nevadí až do první důkladně udělané emisní kontroly - jak sděluje kolega, pozná se to snadno - na diagnostice OK ale koncovka černá ..
a ještě bych dodal - řeší se tu EGR ale neřeší se tu stav trysky vstřikovačů - jestli někdo chce vyřešit problém, ať nechá vyměnit PŘEDEVŠÍM trysky vstřikovačů - trysky ve špatném stavu ucpávají DPF víc než EGRy ......... a to dlouhodobě.