Motocyklová VC Ameriky 2018: V MotoGP na Marca Márqueze nikdo neměl

 

Ve třetí Grand Prix letošní sezóny silničního motocyklového MS byli v jednotlivých kubaturách nejúspěšnější Marc Márquez (MotoGP), Francesco Bagnaia (Moto2) a Jorge Martín (Moto3).

Zahřívací tréninky na dnešní Velkou cenu Ameriky na Circuit of the Americas (používá se i zkratka COTA) vyhráli Marc Márquez (MotoGP), Álex Márquez (Moto2) a Gabriel Rodrigo (Moto3). Na rozdíl od včerejšího proměnlivého počasí dnes svítilo slunce, i když se po obloze chvílemi honily i mraky. Na závody už bylo nebe modré a trať zůstávala suchá. A jak probíhaly a dopadly závody?

Čtyřdobé litry, tedy MotoGP, se staly kořistí Marca Márqueze, který po drobném souboji s Andreou Iannonem (Suzuki) už následně nedal nikomu šanci. Ve třídě čtyřválcových čtyřtaktních šestistovek měl navrch zpočátku „ten druhý“ Márquez, bratr Álex, ale Francesco Bagnaia jej dojel a udolal. Marcel Schrötter ustál hrozivě vypadající pád bez jakéhokoliv zranění. „Moto-trojky“ patřily Jorgemu Martínovi, který přetavil včerejší pole position v triumf.

MotoGP

Těsně před sobotní půlnocí středoevropského letního času se měnilo pořadí na roštu. Marc Márquez byl po incidentu z kvalifikace, ve kterém zpomalil Mavericka Viñalese, přeřazen do druhé řady, ztratil tři místa. Svému soupeři se sice omluvil, ale spravedlivý trest jej neminul. Trojnásobný hříšník z Termas de Rio Hondo tak přidal na své konto další vroubek. Šestinásobný mistr světa by si měl uvědomit, že MotoGP není rallyekros ani destruction derby a nejezdí po okruhu sám. Zkušeností má dost, jeho současné excesy jsou nemístné. Nicméně Hondu sponzoruje Repsol, promotér šampionátu Dorna je španělskou společností a v jejím čele stojí Katalánec Carmelo Ezpeleta...

Polu Espargarovi (KTM) byl včerejší postup do druhé kvalifikace k ničemu, neboť za své chování k Lüthimu (Marc VDS/Honda) vyfasoval také posun o tři příčky, takže vyrážel do závodu z 15. místa. Pořadí dvou prvních řad na startovním roštu tak bylo následující: M. Viñales – Iannone – Zarco – M. Márquez – Rossi – Lorenzo. Lorenzovi se při cestě na start ducati divoce rozvlnila, ale ustál to. Před závodem samotným nesměla chybět trocha amerického patosu: hymna a průlet stíhaček.

Klání královské kubatury vypsané na 20 okruhů zahájil v 21 hodin našeho času nejlépe Andrea Iannone před Marcem Márquezem a Maverickem Viñalesem. Marc se ale brzy dostal do čela. Zato Johann Zarco bez respektu bojoval s Valentinem Rosim, mezi nimi byl ještě průběžný lídr seriálu Cal Crutchlow. Rossi se ale vzápětí vyhoupl na čtvrté místo. Andrea Iannone se však Márqueze držel jako klíště a dokonce ho i předjel. Modrá suzuki ukazovala svou rychlost už včera! Jenže Katalánec s konkurenční oranžovou hondou se „probral“ a ujel jí.

Motocyklová VC Ameriky 2018: Pole positions pro bratry Márquezy a Martína

Iannone ale tempu nestačil a brzy jej pokořil Viñales. Cal Crutchlow vydržel na nervózní LCR Hondě jen osm kol, pak v nájezdu do cíle upadl. Triumf z Argentiny tak nezopakoval. Odstoupil i Karel Abraham. Nejdramatičtěji vypadal souboj Zarca, Doviziosa a Pedrosy o páté místo, Dani však ztratil kontakt. Havárie potkala i druhý stroj Suzuki s Álexem Rinsem za řídítky, v první zatáčce do kopce pak upadl Hafizh Syharin (Tech 3 Yamaha). „Dovi“ se ke konci vzdálil i Zarcovi a o tom, kdo skončí na prvních sedmi příčkách už nemohlo být pochyb.

Circuit of the Americas ještě nepoznal jiného vítěze MotoGP než Marca Márqueze. Napravil si reputaci? Je skvělým závodníkem, to bezpochyby, ale čtyři penalizace v posledních dvou závodech ukazují jeho temnější stránku. Navíc nevede šampionát...

Potěšilo zmrtvýchvstání Yamahy (Viñales druhý, Rossi čtvrtý). Andrea Iannone se na bronzové příčce udržel až do konce, není jeho odchod od Suzuki poněkud předčasný? Vyrojila se další spekulace, že by mohlo samurajské S nabídnout i satelitní stroj Marcu van der Strattenovi. Stáj Marc VDS jezdí dosud s motocykly Honda. Andrea Dovizioso dorazil pátý, ale dostal se do čela průběžné tabulky bodování jezdců o bod před Márqueze.

VC Ameriky MotoGP 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team41:52,002 min
2.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP+3,560 s
3.Andrea IannoneSuzukiTeam Suzuki Ecstar+6,704 s
4.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP+9,587 s
5.Andrea DoviziosoDucatiDucati Team+13,570 s
6.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 3+14,231 s
7.Dani PedrosaHondaRepsol Honda Team+18,201 s
8.Tito RabatDucatiReale Avintia Racing+28,537 s
9.Jack MillerDucatiAlma Pramac Racing+28,671 s
10.Aleix EspargaróApriliaAprilia Racing Team Gresini+28,875 s
DNFKarel AbrahamDucatiÁngel Nieto Teamodstoupil

Pořadí MS jezdců po třech závodech: 1. Andrea Dovizioso 46, 2. Marc Márquez 45, 3. Maverick Viñales 41, 4. Cal Crutchlow 38, 5. Johann Zarco 38... 21. Karel Abraham 1

Moto2

Jules Danilo (SAG Team/Kalex) musel kvůli problému s elektrikou vyrážet do závodu z boxů. Po startu klání Moto2 vypsaného na 18 kol se v čele objevil „poleman“ Álex Márquez. Okamžitě odskočil Bagnaiovi, Pasinimu a Viergemu o sekundu. Joan Mir s Dominiquem Aegerterem museli hned v první zatáčce vyjet mimo asfalt, protože se potkali s Lucou Marinim, bylo tam velmi těsno. Havaroval Sam Lowes, ten bude mít po návratu do Moto2 asi složitý rok, přitom na šestistovce jezdit umí, ale často padá. „Pecco“ Bagnaia s Mattiou Pasinim si ale nedarovali ani centimetr dráhy.

Pasini ovšem podlehl Xavimu Viergemu a později i Marcelu Schrötterovi. Dostal se do velké grupy, kde byli i oba tovární jezdci KTM a Iker Lecuona. Danny Kent, mistr světa Moto3 z roku 2015 se odporoučel k zemi. Na prvních třech místech panoval klid, dále to však vřelo. Marcel Schrötter absolvoval divoký highsider, povinný airbag v kombinéze zafungoval a Němec měl také štěstí, že se rychle odsunul mimo trať. Incident mohl skončit mnohem hůř, pády v chumlu mívají bohužel i tragická finále...

Motocyklová VC Argentiny 2018: MotoGP pro Cala Crutchlowa, Márquez bez bodů

Francesco Bagnaia mezitím rychle stahoval vedoucího Álexe Márqueze a Oliveira se vydal za Viergem. A poradil si s ním, takže se dostal na bronz. Ve dvanácté zatáčce spadl Stefano Manzi, ale ten jel vzadu, motorku zvedl a pokračoval dál. Bude posledních 7 kol napínavých? Alespoň zpočátku ano „Pecco“ s Álexem bojovali na ostří nože, právě takové motocyklové závody přitahují fanoušky nejen k obrazovkám. Xavi Vierge bohužel na čtvrtém místě nevydržel, potkal se s asfaltem. Vyšvihl se tam Joan Mir.

Brzy ale bylo rozhodnuto. Márquez Bagnaův nástup nezachytil a prohrál skoro o 2,5 s. Jako by tomu „Pecco“ nechtěl ani uvěřit, že vyhrál... Třetí místo je pro Miguela Oliveiru a KTM po neslané nemastné kvalifikaci určitě vzpruhou. Mir dorazil do cíle osamoceně čtvrtý, bitvu o páté místo s Bradem Binderem vyhrál Iker Lecuona. Pasini se musel spokojit až se sedmou příčkou. Dobrou zprávou je i to, že Marcel Schrötter vyvázl z divoce vypadající nehody bez újmy.

VC Ameriky Moto2 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Francesco BagnaiaKalexSky Racing Team VR4639:30,016 min
2.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS+2,464 s
3.Miguel OliveiraKTMRed Bull KTM Ajo+3,704 s
4.Joan MirKalexEG 0,0 Marc VDS+5,376 s
5.Iker LecuonaKTMSwiss Innovative Investors+6,867 s
6.Brad BinderKTMRed Bull KTM Ajo+6,876 s
7.Mattia PasiniKalexItaltrans Racing Team+9,308 s
8.Jorge NavarroKalexFederal Oil Gresini Moto2+10,510 s
9.Dominique AegerterKTMKiefer Racing+10,595 s
10.Lorenzo BaldassarriKalexPons HP40+11,497 s

Pořadí MS jezdců po třech závodech: 1. Francesco Bagnaia 57, 2. Mattia Pasini 47, 3. Álex Márquez 47, 4. Miguel Oliveira 43, 5. Lorenzo Baldassarri 39...

Moto3

Vedení v americkém závodě, který byl vypsán na 17 okruhů a začínal po 18. hodině našeho času, se po zhasnutí červených světel ujal Jorge Martín. Hned na začátku spadlo pět jezdců (Rodrigo, Toba, Norrodin, Ramírez a Masia), ale pokračovalo se dál. K zemi se mimo tento chumel odporoučel i Antonelli, který narazil do Alonsa Lópeze. Vpředu kromě Martína a Fabia di Giannantonia jezdili Dennis Foggia, Arón Canet a Marco Bezzecchi, Do špičky se dotáhl i Philipp Öttl. V čele se střídala hlavně trojice Italů... Bulega naopak pokračoval v letošních tragických výkonech a havaroval.

Arón Canet se propadal, ani Foggia tempo neudržel, zatímco vpřed mířil Enea Bastianini. Ve vedení se objevil dokonce i Öttl, do Top 10 se dotáhli také Livio Loi a náš Jakub Kornfeil. První pětka ale ujížděla, nicméně Belgičan s naším závodníkem a Andreou Mignem se ji pokusili stáhnout. Viděli jsme i záběry, kdy jely na dlouhých rovinkách čtyři stroje na špičce vedle sebe! Jorge Martín nasadil k trháku a vyšel mu. Když Fabio di Giannantonio udělal chybu, pole se dále roztrhalo.

První dvě pozice byly dvě kola před koncem víceméně jasné: Martín a Bastianini a v takovém pořadí dorazili jezdci i do cíle. Jorge vyhrál podruhé letos, ale teprve potřetí v kariéře. O poslední místo na pódiu si to ale tvrdě rozdávali Bezzecchi a di Giannantonio, připojili se k nim ale i Migno s německým jezdcem. Nakonec měl nejvíce štěstí Marco Bezzecchi, na čtyřku se prosmýkl Andrea Migno. Jakub Kornfeil si připsal na konto velmi solidní sedmé místo.

VC Ameriky Moto3 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto339:12,869 min
2.Enea BastianiniHondaLeopard Racing+1,451 s
3.Marco BezzecchiKTMRedox PrüstelGP+4,112 s
4.Andrea MignoKTMÁngel Nieto Team Moto3+4,172 s
5.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto3+4,186 s
6.Philipp ÖttlKTMSüdmetall Schedl GP Racing+4,374 s
7.Jakub KornfeilKTMRedox PrüstelGP+5,452 s
8.Arón CanetHondaEstrella Galicia 0,0+7,971 s
9.Tatsuki SuzukiHondaSIC58 Squadra Corse+8,287 s
10.Livio LoiKTMReale Avintia Academy+8,711 s

Pořadí MS jezdců po třech závodech: 1. Jorge Martín 55, 2. Arón Canet 50, 3. Marco Bezzecchi 43, 4. Fabio di Giannantonio 37, 5. Enea Bastianini 33... 10. Jakub Kornfeil 18

Foto: Václav Duška jr.

Spolupracujeme s TipCars.com
Bankou roku je Česká spořitelna Bankou roku je Česká spořitelna

Hlavní cenu Banka roku 2018 hlasováním poroty získala…

Válka o klon bitcoinu již stála znepřátelené frakce miliony dolarů Válka o klon bitcoinu již stála znepřátelené frakce miliony dolarů

Spory o směřování virtuální měny bitcoin cash vycházejí…

Martin Tuček bude novým finančním ředitelem firmy Residomo Martin Tuček bude novým finančním ředitelem firmy Residomo

Finančním ředitelem firmy Residomo (dříve RPG Byty) se…

 
Zdroj: MotoGP.com, BT Sport

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Vedení FCA si sype popel na hlavu. Přiznává, že se v Maserati chybovalo Vedení FCA si sype popel na hlavu. Přiznává, že se v Maserati chybovalo

Nejnovější šéf koncernu FCA uvedl, že některé dřívější…

VW u nás začal prodávat elektrickou dodávku. Je drahá, ale dává smysl VW u nás začal prodávat elektrickou dodávku. Je drahá, ale dává smysl

Volkswagen e-Crafter měl českou premiéru na výstavě…

 

 
Tohle podivné Bentley je na prodej. Jeho základ byste jen těžko odhadovali

Tohle podivné Bentley je na prodej. Jeho základ byste jen těžko odhadovali

Včera

Nabízené červené kupé se znaky Bentley postavila karosárna Hooper & Company. Jeho základem byl luxusní sedan Turbo R.
Blesk.cz

Epicentrum: Ustojí Andrej Babiš jako premiér údajný únos syna?

Epicentrum: Ustojí Andrej Babiš jako premiér údajný…

Přežije Andrej Babiš v roli premiéra? Kdo selhal ve vyšetřování údajného únosu jeho syna na Krym? Hosty dnešního…

Lékařka Babišova syna končí. Protopopová odchází z Národního ústavu duševního zdraví

Lékařka Babišova syna končí. Protopopová odchází z…

Psychiatrička Dita Protopopová na vlastní žádost odchází z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ).…

 

iSport.cz

Gulaš řídil postup Plzně: 4+1! Moc mě láká Ligu mistrů vyhrát, řekl

Gulaš řídil postup Plzně: 4+1! Moc mě láká Ligu…

Tahle soutěž je jim prostě souzená. Hokejová Plzeň suverénně zvládla i druhé osmifinále v rámci Ligy mistrů,…

Van Dijk hrdinou díky papírku, pak dojal svět: Proč objímal sudího?

Van Dijk hrdinou díky papírku, pak dojal svět: Proč…

Takovou scénu na fotbale jen tak neuvidíte. Nizozemec Virgil van Dijk v Lize národů v Německu vyrovnal v závěru…

 

Reflex.cz

Karel Steigerwald: Miloš Zeman, úspěšný Číňan

Karel Steigerwald: Miloš Zeman, úspěšný Číňan

Díky čínským aktivitám prezidenta, jejichž podstatou je hlavně poklonkování, vzrostla česko-čínská obchodní…

Hrozí další útok? Islamistické skupiny v Evropě jsou pro bezpečnostní orgány těžší práce než bývali sovětští agenti

Hrozí další útok? Islamistické skupiny v Evropě jsou…

Jsou to již tři roky, kdy ve Francii provedlo komando islamistů rozsáhlé koordinované útoky, při kterých zemřelo…