15.2. 2017 ČTK

Na letišti v Berlíně pracují desítky lidí. Letadla tady ale nenajdete...

Na letišti v Berlíně pracují desítky lidí. Letadla tady ale nenajdete...

Na berlínském letišti Willyho Brandta pracují desítky lidí. Na rozdíl od běžných vzdušných přístavů ale nikdo z nich neodbavuje cestující, nekontroluje pasy ani neprodává občerstvení a suvenýry.

Jejich práce spočívá výhradně v údržbě letištní budovy, která po letech průtahů stále není připravena na první pasažéry.

"Neptejte se mě, prosím, kdy se letiště otevře. Tuto otázku přenecháme vedení," říká průvodkyně Petra Neumannová za smíchu skupiny asi 50 lidí, kteří si letiště přišli prohlédnout. "To se pak určitě dozvíte z tisku, ze zpráv," poznamenává. Takových oznámení už ale za poslední léta přišla celá řada a žádné z nich se nenaplnilo.

Letiště, s jehož stavbou se začalo v roce 2006, se mělo původně otevřít už v říjnu 2011, od té doby byl ale termín už několikrát odložen. Naposledy začátkem roku, kdy zástupci města uvedli, že s otevřením letiště není možné počítat ani letos. Důvodem jsou znovu obavy z nedostatků v protipožární ochraně, související tentokrát se zhruba 1200 automatickými dveřmi.

Místo davů cestujících směřujících na dovolenou či za obchodem tak návštěvník letiště může v odletové hale spatřit stále jen řemeslníky. "Hlavní stavební práce jsou už dávno hotové, teď se dodělávají úpravy," konstatuje Neumannová.

Na první pohled vypadá hlavní letištní hala skutečně připravená k použití. Obrazovky nad elegantními, dřevem obkládanými odbavovacími přepážkami už fungují, zapnuté jsou i některé monitory běžně ukazující seznam letů, k použití jsou připravené výtahy a cestu halou ukazují informační tabule. Při bližším pohledu si ale návštěvník všimne z řady míst čouhajících elektrických kabelů, které řemeslníci právě vyměnili, nebo ještě musí vyměnit.

Vedle řemeslníků je v hale možné potkat už i některé zaměstnance letiště. Ti každý den vytírají podlahu haly, v které téměř nikdo nechodí, utírají prach na odbavovacích přepážkách, u nichž se nikdo neodbavuje, nebo pouštějí vodu v umyvadlech na toaletách, které nikdo nepoužívá. Vše proto, aby letiště nezchátralo.

Podobně surreálně to vypadá i v hotelu naproti hlavní letištní hale. "Teď tam stojí, je hotový a někdo se o něj musí starat - musí se v něm topit, větrat, pouštět vodu, vše, aby to nesešlo," vysvětluje asi padesátiletá průvodkyně.

Provoz letiště, které nefunguje, přitom každý den stojí asi milion eur (27 milionů Kč). Zhruba 17 milionů eur měsíčně jsou náklady na údržbu letiště a dalších 13-14 milionů eur jsou plánované příjmy z pronájmu prostor na letišti, které zatím chybějí.

Jedním z mála zařízení, která tak už dnes v rozsáhlém areálu skutečně fungují, je jedno ze čtyř parkovišť pro 2500 osobních aut a lékařská služba. "Je tam všeobecný lékař, chirurg, ortoped, zubař," líčí Neumannová. Doporučuje se u lékařů zapsat, protože mají vzhledem ke stavu letiště relativně málo pacientů a jsou u nich krátké čekací doby na ošetření.

I kdyby se letiště nakonec příští rok podařilo otevřít, všechny problémy tím zmizet nemusejí. Plánovaná kapacita letiště Willyho Brandta je totiž 28 milionů cestujících ročně. Přitom už loni dvojice berlínských letišť Tegel a Schönefeld, které má nové letiště nahradit, odbavila celkem 32 milionů pasažérů. "To se bohužel nedalo vůbec předpokládat," říká Neumannová k době, kdy se letiště plánovalo.

Nové letiště je možné rozšířit tak, aby pojalo až 45 milionů cestujících ročně. O dalších nákladech na stavbu, která se zatím prodražila ze dvou na 6,5 miliardy eur, ale zatím v Německu nikdo nechce ani slyšet.

Spolupracujeme s TipCars.com
Trump uvažuje o trvalé přítomnosti amerických vojsk v Polsku Trump uvažuje o trvalé přítomnosti amerických vojsk v Polsku

Spojené státy zvažují žádost Polska o trvalou americkou…

Timmermans: Stav justice v Polsku se nezlepšil, Evropská komise zvýší tlak Timmermans: Stav justice v Polsku se nezlepšil, Evropská komise zvýší tlak

Stav právního státu v Polsku se navzdory výzvám Bruselu…

Audi vyzývá Teslu s modelem e-tron, chystá další elektromobily Audi vyzývá Teslu s modelem e-tron, chystá další elektromobily

Velké plány v segmentu elektromobilů má automobilka Audi.…

Pražská bytová situace není katastrofální, prohlásil Pilný v duelu s Čižinským Pražská bytová situace není katastrofální, prohlásil Pilný v duelu s Čižinským

Zanedlouho se přepíše mapa politického vlivu na pražském…

 
 


Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Samostmívací zpětné zrcátko šetří vaše oči. Víte, jak funguje? Samostmívací zpětné zrcátko šetří vaše oči. Víte, jak funguje?

Samostmívací či jinak řečeno elektrochromatické vnitřní…

Týrání převodovky: Co se stane, kdy ve 100 km/h zařadíte zpátečku? Týrání převodovky: Co se stane, kdy ve 100 km/h zařadíte zpátečku?

Nesychronizovaný zpětný chod se potkal s roztočeným…

 

 
Seat Tarraco: Rodinka španělských SUV se rozrůstá na tři

Seat Tarraco: Rodinka španělských SUV se rozrůstá na tři

Dnes 20:57

Seat k SUV Arona a Ateca přidává již dříve avizovaný třetí model. Tarraco je největší v nabídce. Zakamuflované prototypy a teasery už jsme viděli, teď se odhaluje kompletně.
Blesk.cz

Pukají ledy. Jihokorejský prezident přistál za jásotu lidí v KLDR, vítal ho i Kim

Pukají ledy. Jihokorejský prezident přistál za…

Letoun jihokorejského prezident Mun Če-ina v noci na úterý přistál na letišti v severokorejské metropoli…

Úterý přinese až 29 °C. V Česku bude jako ve Středomoří

Úterý přinese až 29 °C. V Česku bude jako ve Středomoří

V Česku budou teploty srovnatelné s teplotami ve Středomoří. Od ráno do večera očekáváme na většině území jasno…

 

iSport.cz

Hrachovinovi nevyšla premiéra v základní sestavě, střídal v první třetině

Hrachovinovi nevyšla premiéra v základní sestavě,…

Premiéra v základní sestavě Barysu Astana nedopadla pro brankáře Dominika Hrachovinu dobře. Účastník letošního…

Šilhavý o reprezentaci: Mluvil jsem i s Brücknerem. Nevěřím, že je vše špatně

Šilhavý o reprezentaci: Mluvil jsem i s Brücknerem.…

Českému národnímu týmu chce vrátit ztracenou reputaci, hráčům zase hrdost z toho, že můžou navléct dres s…

 

Reflex.cz

Veselá zvířata: Podívejte se na skvělé snímky divoké přírody, které vás určitě pobaví

Veselá zvířata: Podívejte se na skvělé snímky divoké…

Soutěž Comedy Wildlife Photography Awards je tak trochu zvláštní ocenění pro fotografy, jejichž vášní je focení…

El Fuerte: Záhadná bolivijská pevnost, která po staletí stále tají svůj původ a funkci

El Fuerte: Záhadná bolivijská pevnost, která po…

El Fuerte neboli Pevnost o svém původu a zejména funkci stále mlčí. Podivný kamenný útvar opracovaný do…