15.2. 2017 ČTK

Na letišti v Berlíně pracují desítky lidí. Letadla tady ale nenajdete...

Na letišti v Berlíně pracují desítky lidí. Letadla tady ale nenajdete...

Na berlínském letišti Willyho Brandta pracují desítky lidí. Na rozdíl od běžných vzdušných přístavů ale nikdo z nich neodbavuje cestující, nekontroluje pasy ani neprodává občerstvení a suvenýry.

Jejich práce spočívá výhradně v údržbě letištní budovy, která po letech průtahů stále není připravena na první pasažéry.

"Neptejte se mě, prosím, kdy se letiště otevře. Tuto otázku přenecháme vedení," říká průvodkyně Petra Neumannová za smíchu skupiny asi 50 lidí, kteří si letiště přišli prohlédnout. "To se pak určitě dozvíte z tisku, ze zpráv," poznamenává. Takových oznámení už ale za poslední léta přišla celá řada a žádné z nich se nenaplnilo.

Letiště, s jehož stavbou se začalo v roce 2006, se mělo původně otevřít už v říjnu 2011, od té doby byl ale termín už několikrát odložen. Naposledy začátkem roku, kdy zástupci města uvedli, že s otevřením letiště není možné počítat ani letos. Důvodem jsou znovu obavy z nedostatků v protipožární ochraně, související tentokrát se zhruba 1200 automatickými dveřmi.

Místo davů cestujících směřujících na dovolenou či za obchodem tak návštěvník letiště může v odletové hale spatřit stále jen řemeslníky. "Hlavní stavební práce jsou už dávno hotové, teď se dodělávají úpravy," konstatuje Neumannová.

Na první pohled vypadá hlavní letištní hala skutečně připravená k použití. Obrazovky nad elegantními, dřevem obkládanými odbavovacími přepážkami už fungují, zapnuté jsou i některé monitory běžně ukazující seznam letů, k použití jsou připravené výtahy a cestu halou ukazují informační tabule. Při bližším pohledu si ale návštěvník všimne z řady míst čouhajících elektrických kabelů, které řemeslníci právě vyměnili, nebo ještě musí vyměnit.

Vedle řemeslníků je v hale možné potkat už i některé zaměstnance letiště. Ti každý den vytírají podlahu haly, v které téměř nikdo nechodí, utírají prach na odbavovacích přepážkách, u nichž se nikdo neodbavuje, nebo pouštějí vodu v umyvadlech na toaletách, které nikdo nepoužívá. Vše proto, aby letiště nezchátralo.

Podobně surreálně to vypadá i v hotelu naproti hlavní letištní hale. "Teď tam stojí, je hotový a někdo se o něj musí starat - musí se v něm topit, větrat, pouštět vodu, vše, aby to nesešlo," vysvětluje asi padesátiletá průvodkyně.

Provoz letiště, které nefunguje, přitom každý den stojí asi milion eur (27 milionů Kč). Zhruba 17 milionů eur měsíčně jsou náklady na údržbu letiště a dalších 13-14 milionů eur jsou plánované příjmy z pronájmu prostor na letišti, které zatím chybějí.

Jedním z mála zařízení, která tak už dnes v rozsáhlém areálu skutečně fungují, je jedno ze čtyř parkovišť pro 2500 osobních aut a lékařská služba. "Je tam všeobecný lékař, chirurg, ortoped, zubař," líčí Neumannová. Doporučuje se u lékařů zapsat, protože mají vzhledem ke stavu letiště relativně málo pacientů a jsou u nich krátké čekací doby na ošetření.

I kdyby se letiště nakonec příští rok podařilo otevřít, všechny problémy tím zmizet nemusejí. Plánovaná kapacita letiště Willyho Brandta je totiž 28 milionů cestujících ročně. Přitom už loni dvojice berlínských letišť Tegel a Schönefeld, které má nové letiště nahradit, odbavila celkem 32 milionů pasažérů. "To se bohužel nedalo vůbec předpokládat," říká Neumannová k době, kdy se letiště plánovalo.

Nové letiště je možné rozšířit tak, aby pojalo až 45 milionů cestujících ročně. O dalších nákladech na stavbu, která se zatím prodražila ze dvou na 6,5 miliardy eur, ale zatím v Německu nikdo nechce ani slyšet.

Spolupracujeme s TipCars.com
Demonstrace v Londýně. Desetitisíce lidí žádaly nové referendum o brexitu Demonstrace v Londýně. Desetitisíce lidí žádaly nové referendum o brexitu

Desetitisíce odpůrců odchodu Británie z Evropské unie se…

Zvýší-li Spojené státy cla na automobily, Evropská unie zareaguje, řekl eurokomisař Zvýší-li Spojené státy cla na automobily, Evropská unie zareaguje, řekl eurokomisař

Evropská unie odpoví, pokud Spojené státy zvýší cla na…

Babiš: Řešení migrace se musí hledat na standardním summitu Evropské unie Babiš: Řešení migrace se musí hledat na standardním summitu Evropské unie

Minisummit k migraci, kterého se v neděli zúčastní…

 
 


Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Studii kvality nových aut vévodí korejské značky. Němci se propadli Studii kvality nových aut vévodí korejské značky. Němci se propadli

Za první rok podle údajů od zákazníků některé značky…

Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě! Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě!

Zatímco na české ceny nové Kie Ceed si ještě musíme…

 

 
Nissan March Super Turbo: Miniaturní hothatch s technikou, která předběhla dobu

Nissan March Super Turbo: Miniauto s technikou, která předběhla dobu

Dnes 19:00

Původní Nissan Micra, na některých trzích nazývaný March, byl typickým japonským malým autem 80. let. Paradoxně na jeho základě vznikla nezvykle technicky řešená sportovní verze.
Blesk.cz

Tragický konec pátrání: Michala (†28) našla maminka mrtvého

Tragický konec pátrání: Michala (†28) našla maminka mrtvého

Smutný konec má téměř měsíční pátrání po osmadvacetiletém Michalovi T. z Trutnova. Mladíka našla mrtvého jeho…

Děsivé foto: Slovenská zpěvačka měla nehodu! Zohyzdila si obličej a přišla o dva zuby!

Děsivé foto: Slovenská zpěvačka měla nehodu!…

Zpěvačka kapely Peter Bič Project, kterou proslavil hit Hey Now, Victoria měla ve čtvrtek nehodu na kole!…

 

iSport.cz

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů, hrací dny, play off

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů,…

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku nabídne od 14. června celkem 64 zápasů, ze kterých 8. července vzejde…

Kadeřábek: Nejlepší fyzička v týmu? Lakktest i badminton, posilovna NE

Kadeřábek: Nejlepší fyzička v týmu? Lakktest i…

Když byl ještě ve Spartě, dávali jsme mu přezdívku třeba Duracell. Jeho „supermanství“ už si všimla i náročná…

 

Reflex.cz

Chystáte se na dovolenou do Švýcarska? Tady je 12 švýcarských unikátů a důvodů, proč je navštívit

Chystáte se na dovolenou do Švýcarska? Tady je 12…

Co se vám vybaví, když se řekne Švýcarsko? Matterhorn, čokoláda, hodinky, nebo snad sýry? Tahle malá, neutralitu…

Unikátní fotogalerie: Kočky sjeté kočičím kokainem vykouzlí úsměv každému

Unikátní fotogalerie: Kočky sjeté kočičím kokainem…

Jestli jste milovníci domácích mazlíčků, svéhlavých a inteligentních koček, pak musíte znát tuto rostlinu: šantu…