Škoda Octavia RS - anděl s ďáblem v těle

Škoda Octavia RS - anděl s ďáblem v těle

 
 
19.9. 2005 Libor Zezulka

Zatímco jedni teprve obdivují Octavii RS na autosalonu ve Frankfurtu, my pro vás máme podrobný test i s videem!

Čas: 12:30, místo: Hlohovec, cíl: Naložit nejrychlejší a nejsportovnější octavii co snese a získané poznatky přenést pomocí textu, fotografií a videa na stránky Auto.cz. Výsledek: test nové Octavie RS.

Chováte Mezinárodní autosalon typu Frankfurtu či Ženeva v paměti jakožto místo prvního setkání novinářů a veřejnosti s novým vozem? Tak to vás musím zklamat. Automobilky už nečekají s odhalením nových modelů na mezinárodní autosalon, ale většinou úzké či širší skupině novinářů a dalším vyvoleným prezentuje svůj poslední výtvor na přísně tajném místě, ale s veškerým servisem okolo. Úplně stejně postupovala Škoda Auto v případě nové Octavie RS.

Přestože oficiální odhalení nepochybně ozdobené krásnými Miss a hopsáním neméně krásných tanečnic proběhne až v pondělí v 10:00 hodin na prknech frankfurtské autoshow, svolala mladoboleslavská automobilka do Hlohovce už na 9. září důležitou schůzku, na kterou s sebou přivezla hromadu nových Octavií RS v provedení liftback i kombi. Jelikož se naše utajené rande s Octavií RS trošku protáhnulo a skončilo řáděním na letišti, můžeme vám nabídnout regulérní test. Pojďme na to.

Agresivnější vizáž

„Já jsem to vždycky říkal, ty kulaté mlhovky měla dát Škoda octavii od začátku,“ byla první věta, kterou jsem vyslovil, když jsem poprvé spatřil nové „eresko“ na živo. Upravený přední nárazník s nově uspořádaným žebrovím a kulatými mlhovými světlomety dodává jinak decentnímu a usedlému vozu mnohem agresivnější výraz, který se u sportovně laděného automobilu očekává.

obrázek [300 x 205] Ostatní prvky přední části zůstaly rukou designéra nedotčeny, k dalším změnám došlo v zadních partiích. Octavie RS oblékla nový nárazník a v karosářské variantě liftback také zadní spoiler. Ale pozor, nejedná se o žádnou decentní lištičku přilepenou na víku zavazadlového prostoru, ale o pořádná křídlo. Kombi se logicky výrazného spoileru zřeklo a zůstalo pouze u upraveného nárazníku s dvojitou chromovanou koncovkou výfuku.

Jak kombi, tak liftback stojí na 17palcových, ale alternativně také 18palcový kolech, po nichž mnoho majitelů starší Octavie RS toužilo a nakonec tento problém řešilo nákupem neoriginálních kol. Nyní Škoda vyslyšela jejich nářky a zahrnula 18palcová kola do příplatkové výbavy. Velký rozdíl mezi standardní a sportovní Octavií RS spočívá stejně jako u předchůdce ve výbavě.

Nová Octavie RS nabídne v standardní výbavě spoustu lákavých položek a jednou z nich jsou například xenonová světla. Je důležité rovněž připomenout, že sportovní úpravy se ani v nejmenším nedotknuly tolik ceněných praktických vlastností nové octavie. I když v motorovém prostoru burácí přeplňovaný dvoulitr, máte stále k dispozici obrovský zavazadlový prostor.

Koncovku výfuku naladili zvukaři Škodovky tak, aby příliš nehlučela, ale zase nedávala zapomenout, že řídíte zdivočelou rodinnou limuzínu. Jinými slovy, svým zvukem výfuk neobtěžuje, ale příjemně dráždí smysly.

Důležité maličkosti

Nic moc nového, chce se říci o interiéru nové Octavie RS. Vždyť se změnila pouze sedadla a pár dalších drobností. Jenže i změna sedadel a oněch drobností může proběhnout tak, že se auto ve výsledku posune o třídu výše, nebo naopak klesne o třídu níže. Škoda se hodně snažila a podle mého názoru úspěšně. Palubní deska se samozřejmě od nesportovních variant příliš neliší, ale proč také. Kvalitu materiálů i zpracování žurnalisté a koneckonců i majitelé v podstatě pouze chválili, a tak nebyl důvod něco měnit.

I ostatní pozitivní vlastnosti interiéru zůstaly zachovány. Posádku stále obklopuje nespočet odkládacích prostor, řidič pracuje s rozměrnými ovladači klimatizace přehledně uspořádanými na široké středové konzole. Středová konzola se zároveň stala nositelem speciálního RS prvku, a to stříbrného podkladu konzoly. Ke cti Škodovky nutno říci, že imitace hliníkové podkladu koresponduje s kvalitou okolních plastů, takže připomíná hliník skutečný.

Nejvýraznějším novým elementem interiéru verze RS jsou sportovní sedadla. Přívlastek sportovní zde naštěstí není pouze marketingovou frází, ale adjektivem vystihujícím skutečnou vlastnost sedadel. Jak taková sportovní sedadla v podání Škody Octavia RS vypadají? Představte si klasický sedák z octavie, trošičku mu rozšiřte zaoblené konce, ale zachovejte praktické přihrádky okolo, zvýrazněte boční vedení sedáku a pořádně zvětšete vedení opěradla.

obrázek [300 x 323] Místo klasické látky použijte kůži zkombinovanou s prodyšnou textilií a síťovinou, kterou potáhnete střed sedáku a část opěradla. Když budete hotovi s čalounickými pracemi, vyšijte na opěradlo logo VRS a pochvalte se za dobře odvedenou práci, protože tyhle sedáky se vám povedly. Na první posaz jsou pekelně tvrdé, takže máte chvíli pocit, že sedíte místo v autě na lavičce v parku, ale jejich kvality doceníte až v akci.

Jakmile polechtáte chromovaný pedál plynu a zakroutíte párkrát volantem, bude vám okamžitě jasné, že vás opěradlo nenechá na holičkách ani v ostrých zákrutách a stehna dostanou přesně takovou podporu, kterou si žádají. Záda si na tvrdé sedačky rychle zvyknou a nebudou bolet. Trochu diskriminováni se mohou cítit zadní cestující, protože jejich sedadla jsou hodně plochá.

Plochý sedák a opěradlo má samozřejmě své výhody spočívající v relativně pohodlné přepravě trojice pasažérů vzadu, jen škoda krátké sedací části. Zde si můžete o ideální opoře stehen nechat zdát. Abych nezapomněl, řízení zakončuje nový tříramenný volant s logem VRS, ale hlavně optimálně širokým věncem, který se skvěle drží. Kožený potah považujte za samozřejmost.

Zdrženlivý silák

Na tuhle chvíli jsem se těšil jako malý kluk. Zasunuji klíček do zapalování a probouzím spícího tygra. Přeplňovaný zážehový motor 2.0 TFSI, velká chlouba koncernu Volkswagen a srdce nedávno testovaného Golfu GTI, v tichosti naskočí a čeká na další pokyny. Než přidám plyn, chvíli se zájmem poslouchám zvukový projev jednotky na volnoběh. Tohle, že má být sportovní motor?

Z pod kapoty vychází tichounké ševelení, které ani náznakem nepřipomíná, že za chvíli předjedu v táhlém stoupání dvojici kamionů a místo zděšené grimasy se pouze ironicky ušklíbnu. A nebo ne? Začínám pochybovat, a tak, abych se uklidnil, si v hlavě přehrávám parametry motoru. Výkon 147 kW při 5500 – 6000 otáčkách, točivý moment 280 Nm při 1800 – 5000 oačkách, tedy prakticky v celém spektru otáček.

Ještě trocha názvosloví. T znamená výfukové turbodmychadlo a FSI přímé vstřikování paliva. Vzpomínám na závěr kolegy Láníka z testu Golfu GTI a podrobné představní motoru a rázem dostává chuť zařadit jedničku, nechat protočit kola a vymáčknout z nové Octavie RS maximum. Od sličných asistentek Škody Auto dostávám zelenou, a tak řadím jedna a pouštím tuhý spojkový pedál.

Otáčky rostou, ale motor vypadá klidně. Míjím 1500 otáček a klídek trvá. Na 1800 otáčkách se začíná něco dít, ale nazvat tohle výbuchem síly může snad naprostý zelenáč. V kabině sice mohu krájet ticho, ale zcela upřímně bych raději poslouchal nezřízený řev a zakláněl hlavu pod náporem turbodmychadla. Ve chvíli, kdy hodlám zbytku posádky projevit své zklamání, ručička otáčkoměru míjí 2300 otáček a Octavia RS ožívá.

Z motorového prostoru se začíná ozývat jadrnější zvuk a zářivě modrý liftback (jeden z nových barvených odstínů v nabídce) nabírá rychlost. Stále to ale není ono. Je čas přestat si hrát, pomyslím si a prudce dupnu na plynový pedál. Otáčky se přehoupnou přes 3000 a Octavia RS konečně ukazuje druhou, tu sportovní tvář. Motor prudce zatahuje a udává vozu velmi dobrou dynamiku.

Aha, tak tahle se na tebe musí. Otáčky ženu ještě výše a zjišťuji, že opravdové peklo (v podaní tohoto motoru) nastává mezi 4000 – 6000 otáčkami. Právě v tomto rozmezí jednotka chrlí výkon, nejlépe táhne a také nejlépe zní. Potěšen tímto zjištěním podřazuji o jeden stupeň a přidávám plyn. Po zbytek jízdy nenechám otáčky klesnout pod 3000. Do cíle jsem dorazil zpocený s jediným slovem na rtech – paráda.

obrázek [300 x 180] Přestože jsem nakonec přišel jednotce 2.0 TFSI na chuť, musím zcela upřímně říci, že například nedávno testovaný přeplňovaný dvoulitr v Astře GTC na mě (a podle rozhovorů i ostatní kolegy) působil sportovnějším dojmem. Ten však spočívá v tom, že jednotka agresivněji zatahuje odspodu. Nárůst výkonu u 2.0 TFSI se zdá pomalejší nebo chcete-li plynulejší, ale 2.0 TFSI se chová zase výbušněji ve vysokých otáčkách.

Převody měření redakce Auto.cz23456
Pružnost
50 -> 90 km/h 4,6 s5,8 s  
80 -> 120 km/h 5,0 s6,0 s  
120 -> 160 km/h  6,7 s8,8 s 
Otáčky motoru při rychlosti
50 km/h 24001700  
70 km/h 3200250020001600
90 km/h 4300320025002200
110 km/h 5200400032002500
130 km/h 6200430036003000
150 km/h  540042003500
180 km/h   51004200
Max. rychlosti100 km/h140 km/h   

Byť se postupný nárůst výkonu s extrémně silnou špičkou v podání 2.0 TFSI zdá docela logický, má učesaný turboefekt také své kouzlo. Pokud ovšem vezmu v úvahu, že Octavie RS zastupuje rychlý rodinný vůz, je motor 2.0 TFSI ideální. V nízkých otáčkách tichounký a docela klidný, ve vysokých z řetězu urvaný. Kombinovaná spotřeba činila na konci testu 13 litrů, ale zahrnovala značnou část skutečně agresivní sportovní jízdy.

Při dynamické jízdě se spotřeba pohybuje okolo 10-11 litrů, ekonomická jízda znamená spotřebu mezi 9 – 9,5 litry.

Dokonalá proměna

Zapomeňte na podvozek sériové octavie, který s přehledem vyžehlí drobné oděrky i otevřené rány českých silnic. Octavie RS je úplně jiné auto se zcela odlišnou charakteristickou podvozku. Jestliže jsem v průběhu testu dvakrát vyslovil slovo peklo, bylo to poprvé právě ve spojení s podvozkem. Asi víte, kam mířím. Podvozek Octavie RS setsakramentsky ztuhl.

Už první série nerovností ukáže, že sportovní octavia místo plavného zhoupnutí agresivně poskočí a projetí výtluku doprovodí sice tlumeným, ale postřehnutelným rázem. Nevadí, na elegantní zdolávání retardérů není RS určeno. Tohle auto vzniknulo, aby poskytlo řidiči maximální zážitek z jízdy, který zahrnuje kromě silného motoru také špičkovou směrovou stabilitu, předvídatelné chování v limitních situacích či dlouhotrvající neutrálnost.

To všechno Octavia RS splňuje. Testovaný model postavený na zajímavých 18palcových kolech zarputile držel směr v ostrých i táhlých zatáčkách, choval se naprosto suverénně ve vysokých rychlostech a nechtěl ani slyšet o náklonech karoserie. Prudkou zatáčku vykroužila Octavia RS na kvalitním povrchu v rychlosti 100 km/h s naprostým klidem, s přídí i zádí přikovanou k zemi.

Velká 18palcová kola obutá do nízkoprofilových pneumatik pomohla výrazně zlepšit adhezi, ale zároveň způsobila, že vůz na nekvalitním povrchu ve vysokých rychlostech trochu znervózněl a stal se hodně citlivým na vyjeté koleje. Trocha přetahování se s autem však ještě nikoho nezabila.

obrázek [450 x 274]

Považujete-li tvrdý podvozek za základ každého sportovního automobilu, nenajdete na Octavii RS snad jedinou vadu a občasné tlumené rázy od kol a zaskřípání plastů v interiéru, které mimochodem v běžném provedení ani nehlesnou, přijmete jako daň za adrenalinové svezení. Nové Octavii RS musím vyseknout poklonu i za kousky, které ustála během našeho řádění na letišti.

Divoké losí testy vypadaly v jejím podání jako banální záležitost, hlavně se však ukázalo, že v extrémních situacích nezačne panikařit, chová se stále čitelně a od země se odlepí pouze v případě, když úmyslně rozhodíte zadní část a pří následném kontra stoupnete na brzdy a uděláte ukázkovou stojku. Dobrá zpráva je, že rozhozenou záď lehce srovnáte i na malém prostoru.

Špatně jsem si zvykal pouze na řízení, respektive příliš účinný posilovač řízení, jenž možná sluší sériové octavii, ale RS by si zasloužila posilovač méně účinný a možná také malinko strmější řízení. Převodovka tradičně nezklamala, dráhy mezi stupni jsou krátké a přesné, chod hladký, bez znatelného odporu. Zkrátka a jednoduše řadící páka jde přesně tam, kam ji pošlete.

Brzdy se zeleně nabarvenými třmeny mají rychlý nástup a dostatečnou razanci, aby rozjetý vůz rychle zastavily i z vysokých rychlostí. Ani v extrémní zátěži jsem nezaznamenal sklon k vadnutí. .

Připravte si 750 000 Kč

Cena nové Octavie RS začíná na 754.900 Kč, přičemž za tuto částku dostanete liftback se čtyřmi airbagy, kompletní elektrickou výbavou, automatickou dvouzónovou klimatizací Climatronic (pouze v Česku a na Slovensku), xenonovými světlomety, elektronickým stabilizačním systémem ESP a ABS, ASR s MSR, MBA a EBV, rádio s CD přehrávačem a osmi reproduktory či 17palcová litá kola. Tempomat bude možné pořídit do nové octavie zřejmě za příplatek, stejně jako další položky.

Kombi bude o 40.000 Kč draží, se stejnou výbavou tedy přijde na 794.900 Kč. Přesný soupis výbavy jsme v době psaní testu bohužel neměli k dispozici, není proto možné Octavii RS z hlediska výhodnosti srovnat například s Golfem GTI. Pokud se ovšem potvrdí, výše zmíněný výčet výbavy, bude srovnání zajímavé. Golf GTI sice nemá automatickou klimatizaci a xenony, ale zato nabídne šest airbagů či dešťový senzor. Octavii RS však v Česku hodně pomůže vrozená prostornost a praktičnost.

Rodinný sporťák

Nová Octavia RS nezklamala. Přestože první dojem nebyl kvůli slabšímu zátahu motoru odspodu valný, v středních a vysokých otáčkách se vše obrátilo a dále už automobil jenom bodoval. Upravený podvozek a 18palcová kola udržují Octavii RS na zemi i v nejsložitějších situacích a pokud náhodou auto rozhodíte a zachováte klidnou hlavu, lehce vše zase srovnáte. Uvnitř čekají výborná sportovní sedadla a stále spousta praktických odkládacích prostor a dostatek místa – prostě rodinný sporťák.

Plusy

  • silný motor
  • tuhý sportovní podvozek
  • výborné jízdní vlastnosti
  • přesné řazení
  • kvalitní sportovní sedadla
  • sportovní volant
  • prostorný a praktický interiér

Minusy

  • příliš účinný posilovač
  • málo strmé řízení
  • slabší zátah motoru odspodu

Video:

Spolupracujeme s TipCars.com

Škoda Octavia RS

Cena v základní výbavě: 754 900 Kč Cena v testované výbavě: 763 400 Kč

Základní výbava:ABS+MBA+EBV+MSR+ASR, airbagy řidiče a spolujezdce s přitahovači před. bezpečnostních pásů, bederní opěry vpředu, boční airbagy vpředu, dálkově ovládané centrální zamykání, SAFE systém + klíček s osvětlením, Climatronic - dvouzónová klimatizace s elektronickou regulací a pachovým filtrem, deaktivace airbagu u spolujezdce, dvoutónová houkačka, el. ovládání oken vpředu i vzadu, elektromechanický posilovač řízení, tři hlavové opěrky vzadu, imobilizér, štítek s VIN kódem, multifunkční ukazatel, pro uchycení dvou dětských sedaček s bezpečnostním systémem ISOFIX na zadních sedadlech, autoradio Stream + 8 repro, tři tříbodové bezpečnostní pásy vzadu, výklopná odkládací schránka pod sedadlem spolujezdce, výškově nastavitelné sedadlo řidiče a spolujezdce, WIV (flexibilní servisní intervaly), síť pro upevnění zavazadel v zavazadlovém prostoru, zadní sedadlo s loketní opěrou, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpět. zrcátka v barvě vozu, ALU kola 225/45 R17 , ochranné boční lišty dveří, zadní stěrač Aero s ostřikovačem, kruhove přední mlhové světlomety, tónovaná skla, schránka na brýle, Jumbo Box s loketní opěrou vpředu, xenonove svetlomety s aut. regulaci

Výbava testovaného vozu:metalická barva RX Blue (+8.500,-)

VE ZKRATCE: Situace kolem Pocheho může snadno přerůst v ústavní spor VE ZKRATCE: Situace kolem Pocheho může snadno přerůst v ústavní spor

Spor o možného ministra zahraničí Miroslava Pocheho…

Komentář Martina Čabana: Triumf premiéra Zemana Komentář Martina Čabana: Triumf premiéra Zemana

Možná se dalo čekat, že to takhle nějak dopadne, ale že…

Štěch: ČSSD už by neměla dál ustupovat, došla za hranu svých možností Štěch: ČSSD už by neměla dál ustupovat, došla za hranu svých možností

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se staví kriticky k…

 
Technické údaje
Motor Škoda Octavia RS
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1984
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 147 / 5500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 280 / 1800 - 5000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 240
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.3
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): - / - / 7.8
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 560 / 1350
Objem nádrže (l):55
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4572
b) šířka (mm): 1769
c) výška (mm): 1468
d) rozvor (mm): 2578
e) rozchod vpředu (mm): 1539
f) rozchod vzadu (mm): 1528
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 920 / 1050
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 820 / 910
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1030
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1440
l) šířka vzadu (mm): 1430
délka sedáku vpředu (mm): 520
délka sedáku vzadu (mm): 500
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 620
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Škoda Octavia RS
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 9
Odkládací plochy: 10
Dojem z řízení: 10
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 10
Hlučnost v vyšších otáčkách: 9
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 10
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 10
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 9
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 9,00
 

Tapety
Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Mark Zuckerberg a jeho auta: Má miliardy, přesto jezdí Golfem Mark Zuckerberg a jeho auta: Má miliardy, přesto jezdí Golfem

Pokud očekáváte garáže přeplněné sportovními a luxusními…

Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě! Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě!

Zatímco na české ceny nové Kie Ceed si ještě musíme…

 


 
Škodovka hledá nové nápady tam, kde by vás to nejspíš nenapadlo

Škodovka hledá nové nápady tam, kde by vás to nejspíš nenapadlo

Dnes 13:26

Mladoboleslavská Škodovka shání nápady u izraelských vývojářů. Ti vymysleli, jak nezapomenout dítě v rozpáleném autě na slunci. Nebo umí vypnout airbag u špatně připoutaného pasažéra. Předvedli nám to naživo.
Blesk.cz

Na co drahé kufry? Muž v Praze přišel do vlaku s popelnicí!

Na co drahé kufry? Muž v Praze přišel do vlaku s popelnicí!

Nač kupovat na dovolenou drahé kufry! Pasažér vlaku z pražského hlavního nádraží si zavazadlo udělal z běžné…

Státní kuchařka pro chudé čelí kritice. Blesk recepty vylepšil, ochutnejte

Státní kuchařka pro chudé čelí kritice. Blesk…

Pořádně se najíst a neutratit při tom moc. Tím se řídili na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV), kde…

 

iSport.cz

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů, hrací dny, play off

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů,…

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku nabídne od 14. června celkem 64 zápasů, ze kterých 8. července vzejde…

Češky na písku září! Nezmiňujte, kolik Maki bude, nebo se rozbrečí

Češky na písku září! Nezmiňujte, kolik Maki bude,…

Není to pohodová cesta bez zádrhelů. České beachvolejbalistky Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou už…

 

Reflex.cz

Šílená, profesor, sex, Jodorowsky & Moebius

Šílená, profesor, sex, Jodorowsky & Moebius

Na obálce komiksu, na němž spolupracovali dva géniové, Alejandro Jodorowsky & Moebius, najdeme dívku s…

PO SVĚTĚ BEZ PENĚZ: Křest ohněm na cestě do srdce italské renesance.

PO SVĚTĚ BEZ PENĚZ: Křest ohněm na cestě do srdce…

První stop přináší ten největší adrenalin. Všechno je nové. Události se na vás hrnou nezměrnou rychlostí a vaše…