Škoda Yeti 1,2 TSI – Bude se vám líbit

Škoda Yeti 1,2 TSI – Bude se vám líbit

 
 
28.12. 2009 Ondřej Láník

Zdvihový objem motoru 1,2 TSI vypadá na první pohled podezřele, ale přímé vstřikování a turbodmychadlo z něj dělají optimální základní motorizaci. Nejen pro Yetiho!

Po sérii Scoutů, z nichž jen Octavia dostala pohon všech kol, přišlo letos konečně na trh také ryzí SUV se značkou Škoda. Podobně jako Scouti je i Yeti nabízen s vyspělým pohonem všech kol nebo v levnějších verzích s pohonem pouze přední nápravy. Vzhled SUV v tom případě zůstává, trakční schopnosti jsou ale omezené na úroveň běžných osobních aut.

Když se na Yetiho podíváte jako na běžné osobní auto s vyšší karoserií, bude vám už po prvních kilometrech za volantem dávat základní čtyřválcová dvanáctistovka smysl. Jak se s ní žije na českých silnicích a v české realitě jsme zkoumali v týdenním testu.

Český motor pro celý koncern

Zatímco ve výkonové kategorii zážehových čtyřválcových motorů nad 80 kW se ve VW Group v posledních letech představila dlouhá řada novinek (mj. motory 1,4 TSI (90 kW, 103 kW, 118 kW, 125 kW), 1,8 TSI (118 kW), 2,0 TSI (120 kW, 147 kW, 155 kW), atd.), klíčová motorizace v nižší střední třídě – stokoňová atmosférická šestnáctistovka – dožívala jen s malými změnami. Motor, který má své kořeny v 90. letech, teď nahrazuje takřka revoluční maloobjemový čtyřválec 1,2 TSI. Jeho vývoj a výroba byla zařazena mezi strategické úkoly Škody Auto, která novinku bude dodávat také pro vozy značek Audi, SEAT a Volkswagen.

obrázek [555 x 368]  

Čtyřválcový agregát má objem 1197 cm3, ze kterého dává největší výkon 77 kW (105 k) při 5000 min-1. Blok motoru je z hliníkové slitiny, což přispívá k velmi nízké hmotnosti celé pohonné jednotky – ta váží jen 89,5 kg. Jen osm ventilů, dva na každý válec, ovládá jeden vačkový hřídel, což pozitivně ovlivňuje třecí ztráty v motoru. Handicap menších průtočných průřezů pouze dvou ventilů dokáže vyvážit přímé vstřikování (v této objemové kategorii dosud neobvyklé) a zejména přeplňování výfukovým turbodmychadlem. Točivý moment vrcholí hodnotou 175 Nm, odpovídající možnostem atmosférického motoru 1,8 l, která je ale k dispozici v optimálním rozmezí 1500-3500 min-1.

Objem byste neodhadli

Základní tříválcové dvanáctistovky HTP bývají (mnohdy neprávem) terčem posměchu. Odhadujeme, že o novém čtyřválci budeme slyšet samou chválu. Je to naděje pro všechny škodovkáře, kteří nemají na špičkovou 1,8 TSI ani na levnější, ale v Octaviích přeci jen stále poměrně drahé 1,4 TSI (90 kW). S Yetim se nový motor předvedl v tom nejlepším světle, a tak hodně podobné výkony lze čekat od jeho nasazení v Octavii.

První věc, která zaujme, je nízký hluk motoru. Při volnoběhu o něm nevíte, jeho běh prozrazuje jen ručka otáčkoměru na hodnotě 800 min-1. Kultivovaný projev vás ale bude provázet v celém spektru otáček a kupodivu i pod zatížením, třeba na dálnici.

obrázek [555 x 375]  

Druhou příjemnou charakteristikou je schopnost zrychlovat v nízkých otáčkách. Technická data, konkrétně momentové maximum (175 Nm) a rozsah otáček, při nichž je k dispozici (1500 – 3000 min-1), už leccos naznačila, ale realita je snad ještě lepší. Kdyby nám nikdo neřekl, že máme pod kapotou motor 1,2 TSI, hádali bychom spíše atmosférickou osmnáctistovku. Po turbodíře ani památky, auto v nízkých a středních rychlostech zrychluje plynule a ochotně. Na dálnici už jsou možnosti omezenější, přeci jen se 77 kW velké divadlo dělat nemůžete, ale v rámci předpisových rychlostí jde o velmi pružnou jednotku s komfortním ovládáním.

Spotřeba paliva je podle očekávání velmi závislá na stylu jízdy a vzhledem k nízké výkonové rezervě i na aktuálním zatížení a profilu trati. Hlavní úspory dosáhnete v nízkých rychlostech a zatíženích. Tam se uplatní velmi dobrá ručně řazená šestistupňová převodovka s dlouhou šestkou, přesnou kulisou a krátkými drahami v ní. Úsporná jízda konstantní rychlostí 100 km/h skončila v případě širokého a vysokého Yetiho odběrem 6,2 l/100 km, dálničních 130 km/h pak znamená odběr 8 l/100 km. Ano, to jsou hodnoty, kterých dosahuje Octavia 1,6 (75 kW), takže až se 1,2 TSI dostane právě do tohoto modelu, očekáváme snížení odečtených hodnot přibližně o litr, zejména kvůli lepší aerodynamice.

obrázek [555 x 411]  

Absolutní hodnoty spotřeby jsou možná podobné, ale jízdní dojmy jsou o jednu až dvě motorové generace dál. Opakujeme, že s novým 1,2 TSI je radost jezdit, snadno se ovládá, ochotně zrychluje už od volnoběhu a nechává si líbit i vytáčení za 5000 min-1, kterého po pravdě není obvykle příliš potřeba. Na dálnici dosáhnete rovnováhy na rychlosti 130 km/h se zařazenou šestkou při relativně nízkých 3000 min-1, což se logicky odráží na nižším hluku od motoru a vyšším pohodlí pro posádku.

Nejmenší Škoda s víceprvkovou nápravou vzadu

obrázek [250 x 417] Zvláštní pohled na Yetiho jako na převážně osobní auto, odhaluje taky další primát. S délkou 4,2 m jde o nejmenší Škodu, která dostala víceprvkovou zadní nápravu. Jde sice jen o jeden z faktorů, ovlivňujících celkový jízdní projev, ale jsme si celkem jisti, že s jednodušší konstrukcí by se komfort odpružení a dobré jízdní vlastnosti spojovaly těžko.

Ve srovnání s Yetim 4x4 je podvozek trochu méně stabilní v zatáčkách a na špatném povrchu, kde je naopak čtyřkolka mimořádně zábavná. Auto je taky o něco lehčí a těžiště je o kousek výše (v úrovni středů kol chybí hnací hřídele a spojka Haldex), ale na přední nápravě je pouze minimální hmotnost od lehkého a malého motoru. Na auto s výškou téměř 1,7 m se Yeti chová příkladně. Pomáhá k tomu propracované naladění podvozku, úctyhodná šířka (bezmála 1,8 m) a v našem případě i nadstandardní pneumatiky s rozměrem 225/50 R17.

Přímé srovnání s Octavií se stejným podvozkem ukázalo větší hravost Yetiho. Malé převisy karoserie mají zásluhu na menším momentu setrvačnosti a větší ochotě snadno a rychle zatáčet. Stabilita na dálnici ve vyšších rychlostech je logicky doménou Octavie, ale pocit ztráty kontroly v Yetim rozhodně hned tak nezažijete.

Dražší Roomster?

obrázek [250 x 351] Rodinné využití je asi to nejlepší, co s interiérem nejslabšího Yetiho můžete udělat. Dopředu se snadno nastupuje, sedí se výše a je odsud díky vysokému prosklení kabiny dobrý výhled. Vzadu je to podobné. Potěší dobře umístěná sedadla se sedáky 390 mm nad podlahou, které dobře podpírají stehna i dospělých cestujících. Ti mají, podobně jako u Roomsteru, problém jen se šířkou jednotlivých sedáků (lavice je sestavena ze tří samostatných sedadel), které zejména objemnějším pozadím neumožňují komfortní sezení.

Variabilita VarioFlexu je nutností v Roomsteru, ale příjemným překvapením v Yetim. Opěradla je možno naklápět, sedadla lze jednotlivě sklápět nebo rovnou vyjmout z vozu. Vzniklý užitečný objem se blíží tomu, který nabízí Roomster. Na rozdíl od něj má Yeti dospěle široký interiér i vpředu a podstatně lepší jízdní vlastnosti bez ohledu na aktuální zatížení.

Závěr

Yeti 1,2 TSI je zajímavou alternativou k Octavii 1,6 i nejdražším provedením Roomsteru. Nový motor představuje ale především novou kvalitu jízdy pro nejprodávanější motorizace několika modelů VW Group v nižší střední třídě. Ve spotřebě paliva sice k radikálním snížením zřejmě nedojde (k dílčím ano), výhodou novinky však je tichý provoz a dostatek síly a chuti ke zrychlování už v nízkých otáčkách.

První cena vozu359.800,- (1.2 TSI/77kW, Yeti)
První cena vozu s testovanou motorizací359.800,- (1.2 TSI/77kW, Yeti)
Základní cena testovaného vozu459.800,- (1.2 TSI/77kW, Ambition)
Cena testovaného vozu vč. příplatků618.200,- (1.2 TSI/77kW, Ambition)

Plusy

 • Schopnost motoru svižně akcelerovat z nízkých otáček
 • Mimořádně kultivovaný projev motoru
 • Šestistupňová převodovka s přesnou kulisou
 • Dobré jízdní vlastnosti
 • Vnitřní prostornost
 • Výhled z vozu
 • Variabilita interiéru
 • Nízké sazby povinného ručení
Mínusy:
 • Spotřeba extrémně závislá na jízdním stylu
 • Vysoká podlaha zavazadelníku
 • Absence autorádia u prvních dvou výbav
 • Vyšší ceny lépe vybavených verzí
Spolupracujeme s TipCars.com

Škoda Yeti 1,2 TSI

Cena v základní výbavě: 459 800 Kč Cena v testované výbavě: 618 200 Kč

Základní výbava:Airbagy řidiče, spolujezdce, hlavové, boční vpředu a kolenní řidiče, bezpečnostní světla na výplních předních dveří, Day-light, deaktivace airbagu spolujezdce, ESP včetně ABS+EBV+MSR+ASR+EDS+HBA+DSR+ESBS, Light check - kontrola funkčnosti vnějšího osvětlení, přední opěrky hlavy WOKS, příprava pro uchycení 2 dětských sedaček s bezpečnostním systémem ISOFIX na zadních sedadlech, signalizace nezapnutého bezpečnostního pásu řidiče a spolujezdce, tříbodové výškově nastavitelné přední bezp. pásy s přitahovači, 2 čtecí lampičky vpředu (pro řidiče a spolujezdce), 4 sklopná stropní madla, zadní s věšáčky, čtecí světla vzadu (u stropních madel), doporučení přeřazení rychlostního stupně, držák nápojů vpředu, držák na tužku, držák 1l lahví ve schránkach předních dveří a držák na parkovací lístky, dvoutónová houkačka, háčky na šaty na B-sloupcích, Maxi DOT, make-up zrcátka ve slunečních clonách, nekuřácký paket, obložení v kufru, odkládací plato za zadními sedadly, odkládací schránka v horní části přístrojové desky uprostřed (uzaviratelná) a v přístrojové desce u spolujezdce (osvětlená, klimatizovaná), odkládací schránka "JUMBO BOX" s nastavitelnou loketní opěrou mezi předními sedadly, odkládací schránky za zadními podběhy, osvětlení zavazadlového prostoru (1 lampička), otevírání víčka palivové nádrže Push-Push s elektromagnetickým odjištěním, pružná odkládací schránka v kufru, přední sedadla s vyšší pozicí sezení pro cestující, přední stěrače Aero (s cyklovačem a volbou frekvence), prodloužený servisní interval, pylový filtr, sada na opravu pneumatik, elektromechanický posilovač řízení, síťový program v zavazadlovém prostoru, schránka na brýle a výklopná odkládací schránka pod sedadlem spolujezdce, ukazatel vnější teploty, upevňovací koncept v zavazadlovém prostoru s posuvnými háčky, upínací oka v zavazadlovém prostoru, Varioflex (koncept zadních sedaček), vnítřní osvětlení s kontakty na všech dveřích, volant tříramenný, vyhřívané zadní sklo, výškově nastavitelné sedadlo řidiče a spolujezdce, zadní stěrač s ostřikovačem, zásuvka 12 V na střední konzole a v zavazadlovém prostoru, zvuková signalizace nevypnutých světel, audiozdířka v loketní opěre "JUMBO BOX", centrální zamykání s dálkovým ovládáním (2 sklopné klíčky), Climatic - klimatizace s automatickou regulací, el. ovládání oken vpředu, el. ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, malý kožený paket (3-ramenný kožený volant), radiopříprava se 4 reproduktory - 1DIN Skoda, rádio "BLUES" -1 DIN s CD a MP3, sklopný stolek na zadní středové opěře, tónovaná skla, tempomat, vnitřní zpětné zrcátko s automatickým stmíváním a dešťový senzor, boční ukazatele směru integrované do vnějších zpětných zrcátek, chromované vnitřní kličky dveří, tnteriér "SPIRIT"(Sedadla-látka), dekor "Quartz", integrované přední mlhové světlomety, kola z lehké slitiny 16" "MOON"-4 ks, rozměry 215/60/R16, kryty pedálů z ušlechtilé oceli, lakovaná střešní lišta, ochranné boční lišty dvěří, přední halogenové světlomety s čirou optikou, střešní nosič, černě lakovaný, vnější zpětná zrcátka a vnější kliky lakované v barvě vozu.

Výbava testovaného vozu:Boční airbagy vzadu (+7.000,- Kč), navigace Columbus (+47.500,- Kč), bi-xenonové světlomety (+26.500,- Kč), asistent rozjezdu do kopce (+2.000,- Kč), metalický lak (+11.500,- Kč), 17palcová kola z lehkých slitin (+3.000,-Kč), panoramatická posuvná střecha (+26.000,-Kč), Parkovací asistent, signalizace vzdál. při parkování vpředu a vzadu (+29.000,-Kč), Vyhřívání předních sedadel (+5.900,-Kč).

Izrael otáčí, desítky tisíc nelegálních migrantů nedeportuje Izrael otáčí, desítky tisíc nelegálních migrantů nedeportuje

Izraelská vláda  nejvyššímu soudu v zemi oznámila, že…

Ukrajina chystá úder na menšiny, varuje šéf maďarské diplomacie Ukrajina chystá úder na menšiny, varuje šéf maďarské diplomacie

Ukrajina připravuje třetí úder proti národnostním…

Slovenskou ministryní vnitra bude dosavadní náměstkyně Saková Slovenskou ministryní vnitra bude dosavadní náměstkyně Saková

Slovenský premiér Peter Pellegrini navrhl do funkce…

 

Štítky SUV Škoda Yeti Testy

Technické údaje
Motor Škoda Yeti 1,2 TSI
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1197
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 77 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 175 / 1500 - 3000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 175
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.9 / 5.9 / 6.6
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 405 / 1760
Objem nádrže (l):60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1270 / 620
Rozměr pneu:225/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4223
b) šířka (mm): 1793
c) výška (mm): 1691
d) rozvor (mm): 2578
e) rozchod vpředu (mm): 1541
f) rozchod vzadu (mm): 1537
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 910 / 1090
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 470 / 810
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1030
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):1020
k) šířka vpředu (mm): 1430
l) šířka vzadu (mm): 1420
délka sedáku vpředu (mm): 490
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 640
výška opěradla vzadu (mm): 630
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení Škoda Yeti 1,2 TSI
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 10
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 7
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 10
Odkládací plochy: 9
Dojem z řízení: 9
Výhled vpřed: 10
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 10
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,50
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto! Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto!

Trocha fantazie a vzpomínky na letecký design Saabu jsou…

 Nová Škoda Yeti vyfocena téměř bez maskování! Nová Škoda Yeti vyfocena téměř bez maskování!

Náš čtenář načapal na silnici u Mladé Boleslavi téměř…

Škoda Yeti II: Takhle asi bude vypadat Škoda Yeti II: Takhle asi bude vypadat

Podle nejnovějších informací má nový yeti přijít o…

  
Závod vodíkových autíček: Proč nestačila dráha?

Závod vodíkových autíček: Proč nestačila dráha?

Dnes 17:56

Ve vstupní hale stavební fakulty ČVUT v Dejvicích je živo. Hlahol bezmála stovky pubertálních výrostků se míchá se svištivým bzučením dvanácti aut na dálkové ovládání, která se docela zostra míhají po závodním oválu rozestavěném přes celou halu.
Blesk.cz

Letadlo ČSA mělo problémy v Kodani. Nakonec nesmělo vůbec odletět

Letadlo ČSA mělo problémy v Kodani. Nakonec nesmělo…

Pořádné zdržení zažili cestující, kteří měli letět v pondělí večer z dánské Kodaně do Prahy. Jejich letoun se…

Děsivý manévr na silnici v Chebsku: Nepředjížděl, vyhýbal se, brání dopravce řidiče kamionu

Děsivý manévr na silnici v Chebsku: Nepředjížděl,…

Scénu jako vystřiženou z ulítlých ruských videí se podařilo natočit řidičce na obchvatu Chebu. Jeden ohromný…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

Lenc odmítl smlouvu v Boleslavi. Míří do Liberce k největšímu rivalovi

Lenc odmítl smlouvu v Boleslavi. Míří do Liberce k…

Hokejisty Mladé Boleslavi opouští útočník Radan Lenc. Šestadvacetiletý odchovanec klubu podle sportovního…

 

Reflex.cz

Může Ježíš znásilňovat muslimku? Má na to přispívat město? Kde začíná cenzura?

Může Ježíš znásilňovat muslimku? Má na to přispívat…

Brno žije! Divadlo žije! Národní divadlo Brno zařadilo do květnového festivalu Divadelní svět Brno představení…

Tajemství kamenných rytířů aneb Pod ochranou Rolandů

Tajemství kamenných rytířů aneb Pod ochranou Rolandů

Socha kamenného rytíře s brněním nebo pláštěm a taseným mečem se opírá o erb s městskými znaky. Každý obchodník,…