29.4. 2018 Stanislav Kolman Stanislav Kolman

V Nošovicích jsme si postavili testovací auto. Co všechno předchází prvnímu vyjetí na silnice?

 

Továrna HMMC korejské automobilky Hyundai stojí nedaleko Nošovic už deset let. Kromě zjišťování číselných zajímavostí jsem oblékl pracovní úbor a vyzkoušel si některé pozice na lince.

Před nějakými deseti lety jsem prvně navštívil velkou automobilovou výrobnu, tehdy šlo o kolínské TPCA. Ve stejný čas už kousíček od Nošovic rostl areál Hyundai Motor Manufacturing Czech, jenž se během relativně krátké historie vypracoval na jeden z nejdůležitějších podniků nejen v daném regionu, ale celé České republice.

Jak jistě víte, nedávno jsme dostali příležitost tuto výrobnu navštívit. Primárně jsme akci využili pro otestování novinek v podobě Hyundai i30 N a N Performance, nepohrdli jsme ale ani možností navštívit samotnou továrnu, na chvilku tu zajeté zaměstnance vystřídat a vyzkoušet si jejich pracovní náplň. Některé pozice jsou brnkačka, při jiných už se slušně zapotíte. O tom ale později…

Pár čísel na úvod

Ještě před samotným vrhnutím se do výroby našeho testovacího exempláře pár čísel na úvod. Slova o tvorbě auta berte samozřejmě s nadsázkou, vždyť zhotovení jednoho vozu trvá 21 hodin, přičemž nepočítáme finální kontroly a testování na okruhu.

Areál HMMC začal nedaleko Nošovic vyrůstat v roce 2007, o rok později už na linkách běžel zkušební provoz produkující model i30. Sériová výroba se v plné parádě rozjela 3. listopadu 2008. Areál však není zasvěcen jen samotné automobilce, na pozemku o dvě stě hektarech kooperují i subdodavatelé a další firmy. Společně s Hyundaiem přišlo do České republiky dalších dvanáct korejských společností, což dohromady dalo nějakých 12.000 pracovních míst.

Roku 2010 přesáhla produkce 200.000 kusů, o rok později spustilo vedení třísměnný provoz. V roce 2013 zhotovila továrna miliontý vůz, o tři roky později už to byl dvoumiliontý. Netřeba velkých matematických znalostí, abychom se dopracovali k závěru, že co nevidět oslaví v Nošovicích další jubilejní kousek.

Psali jsme: Nošovická automobilka Hyundai má nového prezidenta

Ještě před startem samotné výstavby bylo přesazeno 1100 stromů a keřů. Aktuálně automobilka ve své výrobně zaměstnává 3287 zaměstnanců, z čehož sedmnáct procent tvoří ženy. V roce loňském opustilo výrobní linky 356.700 automobilů. Součástí areálu je i převodovkárna o rozloze 32.000 metrů čtverečních, v níž pracuje 227 strojů a robotů. Ta vyprodukuje 530.000 převodových ústrojí ročně. A kam s tím vším? Do jedné z 66 exportních zemí, které nošovická výrobna aktuálně zásobuje. Nejde přitom jen o evropské státy, ale i Afriku či Blízký východ.

A co všechno už tady spatřilo světlo světa? V letech 2008 až 2011 produkovala továrna první generaci zmiňovaného modelu i30, na nějž v letech 2012 až 2016 navázala generace druhá. Mezitím tu vznikal i model ix35 a v letech 2009 až 2011 také Venga sesterské automobilky Kia. Aktuálně koupíte Made in Nošovice modely ix20, i30 (včetně kombi, liftbacku a ostrého N) a SUV Tuscon.

Jak se staví auto

Tolik k teorii nabiflované z připravené prezentace, teď už se ale blížíme k samotné výrobě. Společně s kolegou jsme nafasovali pracovní oblečení, nedílnou součástí na některých postech jsou i ochranné brýle či speciální rukavice. Jedny takové jsme dostali hned na prvním stanovišti, to proto, abychom se při leštění formy nepořezali. Práce sice vypadá jednoduše, ale jak ostatně slyšíte ve videu, děláte ji celou směnu. Je tedy nesmírně důležité „umět“ se hýbat a pracovat se strojem tak, aby vás už o první přestávce nebolela záda.

Po naleštění a vytvarování se dostáváme ke kontrolní proceduře. Sem zamíří každý pětadvacátý díl karoserie. Kontroluje se kvalita materiálu, ale i počet otvorů. Pokud je spatřena nějaká závada, dává se daný kus stranou. V drtivé většině případů je ale vše v pořádku a díly pak putují zpátky do výrobního procesu. Máme-li zhotovené základní komponenty, je na čase je sestavit v jeden celek. Tady přebírají úlohu stroje, hodně z nich zhotovila přímo společnost Hyundai. Při běžném tempu vytvoří linky 66 automobilů za hodinu.

HMMC v Nošovicích: informace o jednotlivých částech
AreálZajímavosti
Lisovna19.400 m², dva lisy o tlaku 5400 tun
Převodovkárna32.000 m², 227 strojů a robotů
Svařovna44.552 m², 306 robotů
Lakovna71.080 m², tři patra, 52 robotů
Finální montáž106.200 m², 230 pracovních operací
Hyscosubdodavatel karosářského plechu
Mobissubdodavatel, předmontáž modulů
Dymossubdodavatel, výroba sedadel

Když je základ hotový, spojí se karoserie s podvozkem. Na těchto místech pracují zásadně muži, což je vzhledem k náročnosti vcelku logické. My se ale přesouváme dále, kde už na nás čeká lidská (nebo spíše mravenčí) práce. Jednou z takových pozic je implementace kabeláže do dveří. Je ji třeba provléknout danými otvory a zároveň správně upevnit. Zatímco mě to zpočátku nějaký čas zabere, zkušený zaměstnanec stihne obsloužit jedny dveře v řádech jednotek sekund.

Dalšímu postu už zase dominují křehké dívky, jde totiž o připevňování log automobilky a označení daného modelu na záď. Aby byl symbol rovný, používají se speciální šablony, které umístíte na karoserii. I když to vypadá jako brnkačka, ani tohle není během prvních pokusů žádná legrace. Naštěstí to ale zvládám, aniž bych zastavil provoz linky.

Hyundai modernizoval Tucson. Zvenku změnu nepoznáte, interiér má ale zcela nový!

Za odměnu si během desetiminutové pauzy dopřávám kafe a krátký odpočinek. A kdybych měl zájem, můžu využít i služby důvěrníka, jenž je přítomen v každé hale. Kromě soukromých strastí vám může pomoci i při problémech s nadřízeným či s plněním daňového přiznání. Zaměstnaneckých výhod ale Hyundai nabízí celou řadu. Z benefitů vypíchněme možnost vyzkoušení korejské kuchyně, návštěvu přilehlého fitcentra pod dohledem profesionální trenérky či účast v tovární fotbalové lize. Krátce jsme pohovořili i se samotnými zaměstnanci a dle vlastních slov jsou ve firmě opravdu spokojeni. Jeden z nich tu dokonce pracuje už od samotného spuštění výroby.

Postupujeme linkou, auta konečně začínají vypadat jako auta. Další stanoviště už se nachází na samotné kontrole hotového kousku. Sem vůz zamíří s osmi litry paliva (čtyři v nádrži, další čtyři zaplní trubky rozvodu) a všemi dalšími provozními kapalinami. Poprvé tak automobil nastartujeme a vyzkoušíme základní funkce včetně troubení, světel či ostřikovačů. Je-li vůz v pořádku, míří na kontrolu geometrie a posléze na přilehlý testovací okruh.

My jsme se svezli ostrým hatchbackem i30 N, jenž 3,3 kilometru dlouhou trať projíždí oproti ostatním sourozencům hned dvakrát, aby se řádně vyzkoušely všechny systémy. Pět až deset procent vozů dále míří na letiště v Hradci Králové, kde probíhají další náročné jízdy. Náš testovací exemplář obstál, tudíž nám nic (kromě špatného počasí) nebránilo v regulérním redakčním testu. Připomenout si jej můžete v našem starším článku. A na co se v Nošovicích těšit v budoucnu? Odpověď zatím neznáme. Stroje uvnitř prý ale klidně zvládnou i stavbu aut s alternativními pohony…

Spolupracujeme s TipCars.com
Komentář Dušana Šrámka: Stát objedná, advokát zaplatí Komentář Dušana Šrámka: Stát objedná, advokát zaplatí

Politici mají i pro otrlé jedince vždy připravené nějaké…

Gillar: DPP by neměl ve společném podniku s Pentou zastupovat politik Gillar: DPP by neměl ve společném podniku s Pentou zastupovat politik

Čtyřicet miliard korun. Na tolik má vyjít stavba prvního…

Rozdělování peněz na péči vrcholí. Záchranky nepokryjí ani růst platů Rozdělování peněz na péči vrcholí. Záchranky nepokryjí ani růst platů

Většině zdravotnických zařízení porostou příští rok…

Analýza: Trh s bateriemi dál výrazně poroste, Češi se ale zatím mezi špičky oboru nezařadí Analýza: Trh s bateriemi dál výrazně poroste, Češi se ale zatím mezi špičky oboru nezařadí

Byznysu s bateriemi se daří, trh každoročně roste o více…

 
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Němci ujeli s Fabií 106.000 km. Pak ji v Česku nechali rozebrat do šroubku Němci ujeli s Fabií 106.000 km. Pak ji v Česku nechali rozebrat do šroubku

Zelená Škoda Fabia Combi prošla dlouhodobým testem Auto…

Chcete levně natankovat? Jeďte do Polska. Ceny paliv v ČR jsou rekordně vysoké Chcete levně natankovat? Jeďte do Polska. Ceny paliv v ČR jsou rekordně vysoké

Za poslední dva měsíce vzrostla cena paliv zhruba o dvě…

 

 
Za co všechno vám seberou řidičák. Přestupky, o nichž nevíte!

Za co všechno vám seberou řidičák. Přestupky, o nichž nevíte!

Dnes 08:00

Existuje hned několik cest, jak se stát z motoristy povinně chodcem. Vůbec přitom nemusíte nasbírat dvanáct trestných bodů. Ve všech případech se připravte na úřední peripetii a další náklady, když budete chtít zase řídit.
Blesk.cz

Mluvit o něm není bezpečné! Z koho má pašeračka Tereza strach?

Mluvit o něm není bezpečné! Z koho má pašeračka…

Velmi otevřená zpověď, která má ale i nadále svá tajemná místa! Tereza H. (22), která je v Pákistánu obviněná z…

Farmář zastřelil záhadné zvíře. Vědci přiznali, že tohle není obyčejný vlk

Farmář zastřelil záhadné zvíře. Vědci přiznali, že…

Nad objevem neznámého druhu šelmy připomínající vlka si lámou hlavu experti z amerického státu Montana. Tvora…

 

iSport.cz

Kvitová v Paříži: Načasování asi není nejlepší, ale měla bych být šťastná, ne?

Kvitová v Paříži: Načasování asi není nejlepší, ale…

Na začátku loňského roku se zdálo, že Petra Kvitová bude muset s tenisem skončit, ale v tomto roce už má na…

Co spojuje Limberského a Koláře? Nejen tituly s Plzní a svérázné povahy

Co spojuje Limberského a Koláře? Nejen tituly s…

Kdyby si na krk pověsili všechny medaile, pod tíhou zlata by se prohnuli v pase. David Limberský a Daniel Kolář.…

 

Reflex.cz

Advokátka Samková dostala pokutu za „prokletí“ velvyslance Turecka. A co svoboda projevu?

Advokátka Samková dostala pokutu za „prokletí“…

Česká advokátní komora potrestala advokátku Kláru Samkovou za slova, kterými „proklela“ tureckého velvyslance…

Tohle už dnes neuvidíte: Plakáty ze zlaté doby filmů pro dospělé. Podívejte se

Tohle už dnes neuvidíte: Plakáty ze zlaté doby filmů…

Zlatá éra pornofilmu, tak bývají nazývána 60. a 70. léta minulého století. Doba, kdy se filmy pro dospělé…