Výsledkový servis Rallye Dakar: 5. etapa - Kolomý druhý, Loprais skončil

Michal Štěpanovský
Diskuze (1)
Druhé místo obsadil v páté etapě Rallye Dakar 2016 český jezdec Martin Kolomý s kamionem Tatra Buggyra. Celkově si polepšil o jednu příčku na šestou pozici.

Kolomý vedl prakticky do poloviny speciální etapy, která měřila 329 kilometrů, pak se do čela dostal Edouard Nikolajev na kamazu. Ruský pilot vyhrál letos poprvé a poosmé v kariéře na Dakaru. Dařilo se i dalšímu jezdci českého týmu Tatra Buggyra Racing Jaroslavu Valtrovi, který dojel desátý. V klasifikaci soutěže postoupil o pět příček a je osmnáctý.

Potřetí letos vyhrál etapu Sebastien Loeb a zvýšil náskok v čele aktuálního pořadí. Jezdci továrního týmu Peugeot obsadili, stejně jako předchozí den, všechna místa na stupních vítězů a první tři příčky okupují také v hodnocení kategorie automobilů po páté etapě. „Neměli jsme žádný problém, stačilo se držet na silnici, abychom mimo cestu netrefili nějaké skryté kameny. Bylo nutné jet naplno až do cíle, protože Carlos (Sainz) na nás útočil,“ prohlásil v cíli devítinásobný mistr světa Loeb. Smůlu měl čtvrtý tovární jezdec Peugeotu, Francouz Cyril Despres. Celou etapu ho trápila elektronika auta a ztratil téměř 76 minut.

Ani dvojitý kotrmelec ve středeční etapě nezastavil Martina Prokopa. Do druhé části maratonské etapy startovali se značně poškozenou toyotou, která měla přední sklo vypůjčené od týmu Buggyra. Tuhle akci zařídil řidič kamionu Martin Kolomý v bivaku v Jujuy. Etapu se podařilo Prokopovi zvládnout. Dojel osmnáctý a v dosavadním hodnocení mu patří šestnácté místo. Jejich toyota se v Uyuni dočkala zaslouženého servisu.

V kategorii motocyklů byl tentokrát nejrychlejší vítěz prologu Toby Price. Osmadvacetiletý Australan tak udělal skok z osmého na aktuálně třetí místo. Z Čechů byl opakovaně nejlepší Ondřej Klymčiw a osmnácté místo v etapě je jeho nejlepším výsledkem v letošním Dakaru.

Svoje si užil další z českých jezdců Jan Veselý, kterému ve středu vytekly tlumiče v přední vidlici. A jelikož nebyl v maratonské etapě povolen servis, musel s tímto handicapem absolvovat i čtvrteční etapu. Podařilo se mu ji dokončit a všech pět českých motorkářů je tak stále v soutěži.

Ze hry je naopak jeden z favoritů soutěže Aleš Loprais. Ve středu měl po projetí měřeného úseku problém s ložiskem náboje levého předního kola kamionu Iveco a musel vůz ve výšce 3960 metrů opravovat. „Servisní kamion s mechaniky už byl v Bolívii vzdálený šest set kilometrů. Přijel k nám až ráno. Navíc déle, než se předpokládalo, trvala i samotná oprava. Bylo jasné, že nestihneme časový limit,“ tvrdil přímo z trati Aleš Loprais pro server sport.cz.

Etapa plánovaná na 8. ledna tvoří smyčku, která začíná a končí ve městě Uyuni. Účastníci soutěže se mají pohybovat v nadmořské výšce od 3500 do 4200 metrů. Kamiony, které čeká jiná trasa než závodníky v dalších třech kategoriích, projedou rodným městem bolívijského prezidenta Evo Moralese.

Výsledky 5. etapy

Automobily: 1. Loeb (Fr./Peugeot 208) 3:32:34; 2. Sainz (Šp./Peugeot 208) +22 s; 3. Peterhansel (Fr./Peugeot 208) 3:00; … 18. Prokop (ČR/Toyota Hilux) +21:44; 35. Zapletal (ČR/Hummer H3) +49:25; 38. Jerie (ČR/Toyota Hilux) +51:51; 41. Ouředníček (ČR/Hummer H3) +58:12; 43. Macháček (ČR/Optimus Nissan) +1:00:05.

Motocykly: 1. Price (Aus./KTM) 4:03:44; 2.. Svitko (Slov./KTM) +2:33; 3. Walkner (Rak./KTM) +2:40; … 18. Klymčiw (ČR/Husqvarna) +12:23; 44. Engel (ČR/KTM) +25:35; 45. Pabiška (ČR/KTM) +25:45; 70. Veselý (ČR/KTM) +52:14; 76. Lhotský (ČR/KTM) +57:15.

Kamiony: 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 4:00:03; 2. Kolomý (ČR/Tatra Buggyra) +2:32; 3. Van Genugtein (Niz./Iveco) a Villagra (Arg./Iveco) oba +4:32; 10. Valtr (ČR/Tatra Phoenix) +22:40; 18. Macík (ČR/Liaz) +41:03; 21. Ardavičus (Kazach./Tatra) +48:20; 26. Vrátný (ČR/Tatra) +1:13:19.

Čtyřkolky: 1. Hernandez (Peru/Yamaha) 4:49:24; 2. Baragwana (JAR) +1:36; 3. A. Patronelli (Arg./Yamaha) +1:56.

Průběžné pořadí

Automobily: 1. Loeb 13:17:25; 2. Peterhansel +7:48; 3. Sainz +13:26; … 16. Prokop +1:06:10; 29. Zapletal +2:06:56; 36. Jerie +2:52:12; 42. Ouředníček 3:17:07; 45. Macháček +3:32:01.

Motocykly: 1. Goncalves (Port./Honda) 14:30:07; 2. Svitko +1:45; 3. Price +1:47; … 26. Klymčiw +35:36; 44. Pabiška +1:21:44; 45. Engel +1:25:07; 69. Veselý +2:46:28; 88. Lhotský (ČR/KTM) +3:33:36.

Kamiony: 1. Villagra 14:09:13; 2. Versluis (Niz./MAN) +5 s; 3. Stacey (Niz./MAN) +21 s; … 6. Kolomý +9:36; 12. Macík +1:06:00; 18. Valtr +1:47:34; 20. Vrátný +1:56:57; 21. Ardavičus +1:59:50.

Čtyřkolky: 1. Hernandez 17:00:21; 2. A. Patronelli +48 s; 3. Karyjakin (Rus./Yamaha) +8:35.