Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar – světový offroad vytrvalostní závod

Rallye Dakar je nejslavnější vytrvalostní závod na světě. Nadále nese jméno Rallye Dakar, a to přestože už v Dakaru dávno nekončí. V minulých letech se jelo v Jižní Americe, od roku 2020 se Dakar přesunul do Saúdské Arábie

První ročník se konal v roce 1979, tehdy se jelo z Paříže do Dakaru. Od té doby se závod konal každý rok, kromě roku 2008, kdy byl zrušen kvůli teroristickým útokům v Mauritánii. Tradici založil Thierry Sabine. Ten se během pouštního závodu na tři dny ztratil a díky tomu ho napadlo uspořádat závod vlastní, vedený Afrikou. Sabine zemřel na Rallye Dakar při pádu vrtulníku během ročníku 1986.

Zatímco klasické rallye se obvykle odehrává na běžných komunikacích, Rallye Dakar je více offroadový závod s důrazem na vytrvalost, čemuž jsou uzpůsobené i vozy. Terén Rallye Dakar bývá velmi rozmanitý a nechybí v něm ani oblasti písečných dun nebo skalnaté kaňony.

Na Rallye Dakar se jezdí v několika kategoriích. Motocykly, čtyřkolky, automobily a kamiony doplnily také buginy (SxS). Účastní se široká škála značek, z těch českých Tatra. Slavná byla éra Karla Lopraise, šestinásobného vítěze Dakaru v kategorii kamionů. V posledních letech vozy Tatra nasazuje na Dakaru tým Buggyra. Závodu se v posledních letech pravidelně účastní též Martin Macík mladší nebo Martin Prokop.

Dakar 2024

Dakar 2023

Dakar 2022

Dakar 2021

Dakar 2020

Dakar 2019

Dakar 2018

Dakar 2017

Dakar 2016