Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dotaz: Chci prodat auto - poraďte, jak na to.

neregistrovaný "Pipi"
27. 9. 1999 14:21
Bez nadpisu
Budeme teď poprvé prodávat auto, tak nám prosím poraďte.

1)Je lépe prodávat na inzerát nebo v bazaru?

2)Jak má vypadat kupní smlouva?

3)Jakým způsobem se předávají peníze? Mám obavy, aby nebyly falešné.

4)Co dřív- přepsat auto na nového majitele nebo si předat peníze za prodej?

5) Kdo platí poplatky za převod?

Dík
Rozbalit vlákno
3
neregistrovaný "Fittipaldi"
27. 9. 1999 18:03
Re: Bez nadpisu
Nevim, co je nejlepsi, ale me zkusenosti jsou takoveto:


1) Bazar: prodal jsem takhle Uno. Na penize za jiz prodane auto jsem cekal mesic!!! Cast penez (asi 5%) z ceny jde bazaru. Zase na druhou stranu na ne pada cast zodpovednosti za prodane auto a je s tim mnohem mene starosti. Inzerat: prodal jsem takhle 2 auta a nebyl problem. Je potreba se o to vice starat :-(


2) Ve smlouve musi byt (nebo melo by byt) nacionale prodavajiciho a kupujiciho, znacka, model, typ auta vcetne cisla karoserie a motoru. Pak je dobre popsat stav vozu - stari, najete kilometry a zavady, aby pote nedochazelo k dohadum. To te ale neochrani pred skrytymi vadami, o kterych ani nevis. Podle obcanskeho zakoniku rucis za zavady, ktere se projevi i po prodeji a to do 6 mesicu!!! Faktem je, ze je asi dost tezke dokazat, kdy zavada vznikla.


3) Penize! To nemusi byt zase tak slozite. Je nekolik moznosti: a) predat si penize hotove treba v bance, kde si je nechate zkontrolovat, b) prevodem, c) poslat hotovost slozenkou na tvuj ucet.... Me se jevi nejjednodussi, nejrychlejsi a nejspolehlivejsi varianta a).


4) Prevod auta. Je to jednoduche. Sepise se kupni smlouva, dostanes penize a odevzdas klice od auta kupujicimu vcetne dokladu o zaplaceni povinneho ruceni, prukazu o STK a emisich. Sorry, ale ted si nemohu vzpomenout, zda musis kupujicimu dat i OTP. Myslim ale, ze ne. Kazdopadne kupujicimu slouzi kupni smlouva jako doklad o nabyti vozidla pro pripad, ze by ho zatavili polisi nebo kdybys treba chtel udelat podraz. Pokud jsou oba z jednoho mesta, je nejsnadnejsi zajit na DI a prepsat to najednou. Pokud tomu tak neni, zajdes s TP na "tvuj" DI, kde vozidlo odhlasis a nahlasis budouciho noveho majitele. Doklady posles treba postou kupujicimu, ktery si vozidlo prihlasi na sebe na "svem" DI. Jako doklad, ze je vozidlo opravdu jeho, slouzi opet kupni smlouva. Urcite neskodi, kdyz se podpisy na smlouve overi na nejakem urade. To uz je na vas obou, jak se k tomu postavite. Ja jsem nic neoveroval, ale radeji jsem si s sebou vzal kamose.


5) Poplatky za prevod? Myslim, ze je to vec dohody. Aby to bylo spravedlive, muzete se o to podelit.
neregistrovaný "gapa"
27. 9. 1999 23:16
Re: Bez nadpisu
To: fittipaldi. Nic proti tvým radám, ve většině bodů máš pravdu, ale kdypak jsi naposledy četl Občanský zákoník??? Měl by si vědět, že neneseš žádnou odpovědnost za vady, které vznikly v souvislosti s provozem vozidla, s jeho stářím a opotřebením. Odpovědnost za vady by jsi měl pouze v případě, že by jsi v kupní smlouvě uvedl, že prodávaný předmět (auto) je bez vady. Ale i v tomto případě by jsi ručil pouze za vady prokazatelně vzniklé v době před prodejem vozidla.

Tzv. komunistický paragraf o skrytých vadách neexistuje minimálně 7 let. Je ale smutné, jak málo lidí to ví. Pokud se mnou nesouhlasíš, řekni mi který § a který odst. Občanského zákoníku o tzv. skrytých vadách hovoří. Rád se nechám poučit.
neregistrovaný "Fittipaldi"
28. 9. 1999 09:23
Re: Bez nadpisu
To Gapa: Omlouvam se za neznalost O.Z. :-) Nechodim spat s OZ pod polstarem, takze jsem o teto zmene nevedel. Mam ale kamarada, ktery prodal off-roada. Novemu majiteli se rozsypal, protoze cosi bylo spatne a pravdepodobne tomu tak bylo jeste pred prodejem. Nic memu kamosovi nepomohlo, ze o skryte vade skutecne nevedel. Ted je v tezkych problemech. Pravdepodobne z neho asi nikdo nic nedostane, ale nezavidim mu.


Pokud chce "Pipi" znat podrobnosti, asi mu nezbyde, nez do OZ nahlednout. Rozhodne mu to neuskodi :-)

Jeste dodatek ke kupni smlouve. Dnesni MF DNES (28.9.) slibuje, ze v zitrejsim vydani bude clanek tykajici se prave kupni smlouvy pri prodeji/koupi automobilu.
neregistrovaný "Pipi"
29. 9. 1999 11:30
Bez nadpisu
Jste skvělí, dík. Pokud máte ještě někdo nějakou dobrou radu, napište.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "LadaH"
29. 9. 1999 11:55
Re: Re:
Neprodavej auto tmavcum,jinak ses bud okradenej

nebo mrtvej(cikanskej teplomer)!

Nejnovější příspěvky v diskuzích

Název diskuse
Vytvořil(a)
Poslední reakce
Reakcí
mfilip
15. 12. 2004 09:42
1364
Eve Cage
8. 2. 2024 11:11
503
petko Baco
25. 12. 2023 11:44
1356
anonymous
30. 1. 2021 00:01
4
anonymous
5. 8. 2021 17:44
77
Andy_Kaufman
28. 5. 2006 20:57
2797
VilemSin
24. 9. 2021 09:59
1219
PetrS12
11. 8. 2021 11:10
1207
PetrS12
26. 7. 2021 13:40
19
KarelPetrasek
27. 5. 2021 18:10
1077
alitero
15. 3. 2021 13:12
5
PaKe
2. 2. 2021 08:46
4
Midlosek
31. 1. 2021 11:20
57