Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektrická Dacia už má první oficiální ceny. Je opravdu levná? A kdy dorazí do Česka?

Jan Zajíc Jan Zajíc 12. 3. 2021 • 07:14
33
401
Zobrazit náhledy (33)
Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric Dacia Spring Electric

První elektromobil značky Dacia chce být autem, které zpřístupní elektromobilitu široké skupině řidičů. 

Model Spring Electric má totiž podobně jako ostatní modely rumunské automobilky přesvědčit zájemce dostupností a zajímavým poměrem cena/výkon.

Nejprve si ale připomeňme, co je Spring vlastně zač. Jde o městský crossover s délkou 3,73 metru, šířkou 1,62 m, výškou 1,51 m a rozvorem o délce 2,42 m, který slibuje dostatek prostoru pro čtyři dospělé cestující včetně jejich zavazadel.

Kufr pojme náklad o objemu až 300 litrů (a to bez započtení prostoru po podlahou, kde může být rezerva), po složení zadních opěradel kapacita naroste na 600 litrů.

O pohon se stará elektromotor o nejvyšším výkonu 33 kW s maximálním točivým momentem 125 N.m, který roztáčí přední kola a energii čerpá z lithium-iontové baterie s kapacitou 26,8 kWh. Ta by měla stačit na kombinovaný dojezd 230 km a ve městě až 305 km. Nejrychleji se Spring nabije u 30kW nabíječky se stejnosměrným proudem, u níž zvládne dobít energii z nuly na 80 % během necelé hodiny.

Dacia plánuje uvést tři verze - jednu pro širokou veřejnost, dále provedení Business pro firmy a účastníky sdílení automobilů a od roku 2022 bude k dispozici užitková verze Cargo s nákladovým prostorem až 1100 litrů.

Variantu pro veřejnost si už v březnu budou moci objednávat zájemci ve Francii, k prvním majitelům auta dorazí na podzim.

A ceny? Ve Francii je Spring určený pro fyzické osoby k dispozici za cenu od 12.403 eur, což je v přepočtu asi 324 tisíc korun. Jenže uvedená částka už počítá s odečteným ekologickým bonusem, který je ve Francii poměrně vysoký.

Tamní vláda podle magazínu Autocar aktuálně kupcům elektromobilů s hodnotou do 45.000 eur (1,18 mil. Kč) poskytuje bonus až do výše 27 procent ceny vozu, maximem by ale mělo být 7000 eur (asi 183 tis. Kč). A nabízí ještě další úlevy či bonusy, a to poměrně výrazné, například když zlikvidujete svoje staré auto se spalovacím motorem. V Česku by prostě cena měla být vyšší. Uvidíme.

Dacia každopádně ve Francii fyzickým osobám nabízí také jiné formy financování, například dlouhodobý pronájem.

Na českém trhu se Spring objeví v září letošního roku, k odhalení českých cen a zároveň otevření předobjednávek ale dojde už 19. dubna.

video

Související články

Témata
15. 3. 2021 22:40
Re: Petici proti EU7 podepisuji jen troubove
Máme hole v ruce. :-)
15. 3. 2021 22:39
Re: Petici proti EU7 podepisuji jen troubove
V hybridech není spalovací motor?
15. 3. 2021 22:38
Re: Petici proti EU7 podepisuji jen troubove
Zatím ne :D
15. 3. 2021 22:36
Re: mozna jo
No nechci znát myšlenky člověka, který říká výběru daní krádež...

K těm ''krádežím'' dochází obyčejně až potom.
A to je třeba rozlišovat.
Bohužel takto zevšeobecňovat ješpatně.
14. 3. 2021 22:15
Re: Právě jsem podepsal mezinárodní petici proti Euro7...
V jednotě je síla! :-) :yes: :yes: :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku