Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Hyundai chystá revoluci klimatizací, zapomeňte na klasické výdechy

Ondřej Mára Ondřej Mára 15. 9. 2021 • 00:39
11
6
Zobrazit náhledy (11)
Hyundai chystá revoluci klimatizací Hyundai chystá revoluci klimatizací Hyundai chystá revoluci klimatizací Hyundai chystá revoluci klimatizací Hyundai chystá revoluci klimatizací Hyundai chystá revoluci klimatizací

S nástupem nové formy mobility nás čeká i proměna interiérového designu automobilů. A to včetně výdechů ventilace.

Design automobilových interiérů prochází neustálou evolucí, některé věci se však příliš nemění – a to platí například i pro výdechy ventilace. Automobilky jim sice dávají různé tvary, dekory nebo podsvícení, přesto zůstávají v podstatě celou dobu tak nějak stejné. To by se však mělo změnit.

Automobilka Hyundai si totiž přihlásila zajímavý patent na nevšední dekor interiéru, který by měl výrazně zvýšit efektivitu klimatizačních systémů a současně nabízí výrazně čistší interiérový design bez klasických výdechů.

Téměř každý kousek nového obložení interiéru by totiž mohl obsahovat speciální články, které mohou do interiéru vpouštět vzduch, světlo nebo i zvuk. Na první pohled přitom půjde o součást dekoru. O jejich otvírání nebo zavírání by se pak měly starat malé elektromotorky.

Systém těchto článků přitom podle patentu nemusí být pouze na palubní desce, jak jsme zvyklí od tradičních výdechů klimatizací, ale může být také například na stropnici, což by výrazně zvýšilo efektivitu celého systému s ohledem na budoucí možnosti automobilů.

video

Ostatně jednou z motivací k návrhu tohoto patentu by měla být současná změna pojetí automobilů, které se z dopravních prostředků stávají novým „obytným prostorem“. Ostatně s nástupem systémů autonomní mobility už řidič nebude muset trávit tolik času v klasické pozici za volantem, na což již v minulosti myslely jiné patenty – například na odsunutí volantu či pro specifické polohy sedadel cestujících.

Ostatně specifickou relaxační polohu předních sedadel nabízí i současný Hyundai Ioniq 5, jakkoliv je zatím určená pouze k odpočinku u nabíječek. Systémy autonomního řízení, které by řidiči umožnili relaxovat a nemuset sledovat silnici, jsou ovšem ještě stále daleko. Stejně jako funkční verze nových interiérů podle podobných konceptů. Rozhodně se ale máme na co těšit.

Související články

Témata
Avatar - California_KNIGHT
16. 9. 2021 00:51
Re: Tak bez budíku uprostřed byl naposledy Favorit
Myslis night panel u Saabu?
15. 9. 2021 19:16
Re: Tak bez budíku uprostřed byl naposledy Favorit
nějaký auta mají noční režim, že se ti vypne vše kromě číslic tachecu.
Avatar - California_KNIGHT
15. 9. 2021 17:50
V poradku
Ale zpatecnici aka dedek ada a jemu podobni by radsi na analogovy desce plastovej vetrak jako v dobach posranych stodvacitek :D Sasci.
Avatar - KANKUNEN
15. 9. 2021 14:43
Tak bez budíku uprostřed byl naposledy Favorit
Co tu práci dokončit a ne udělat jen část.
Avatar - DrAlban
15. 9. 2021 14:06
Skvele reseni
pro zdravi prospesne, hezke a ergonomicke .. skoro jako kdysi ve Phaetonu :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud