Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mobilní aplikace umožní ostatním řidičům natáčet a hlásit vaše přestupky

Filip Melich
Diskuze (9)

Nová aplikace udělá z mobilních telefonů autokameru, která bude moci nahrávat přestupky ostatních řidičů. Nahrávky bude následně odesílat policii jako důkazní materiál.

Britský automobilový klub RAC (Royal Automotive Club) před pár dny přinesl informaci o aplikaci pro mobilní telefony, která z chytrého mobilního zařízení v podstatě udělá autokameru, jejímž prostřednictvím bude možné natáčet a ohlašovat přestupky ostatních řidičů.

Nová aplikace má být v Británii zpřístupněna v průběhu letošního května, a to zdarma. Její tvůrce Oleksiy Afonin uvádí, že bude schopná prostřednictvím fotoaparátu chytrého telefonu kontrolovat provoz před vozem a případně registrovat motoristy překračující maximální povolenou rychlost a nahlásit je policii.

Video se připravuje ...

Afonin se nedávno účastnil schůzky se zástupci policie, kde probírali, jak by řidiči mohli aplikaci používat a jak by mohla asistovat také samotným policistům. Pro nahrání videa se zaznamenaným přestupkem by mohl být zřízen oficiální portál. Afonin si s policisty prý upřesnil, jakým přesným způsobem mají být videozáznamy pořizovány, aby mohly být použity jako důkaz.

Kromě překročení maximální povolené rychlosti budou záznamy aplikace moci posloužit jako důkazy také u dalších přestupků. Má se jednat například o jízdu na červenou, nepoužívání blinkrů, nebezpečný jízdní styl, neoprávněné parkování, nebo – paradoxně – používání mobilního zařízení za jízdy.

Řidiči vozu s nainstalovanou aplikací a vhodně umístěným telefonem bude stačit zapnout tlačítko nahrávání. Samotné odeslání záznamu policii bude moci až v okamžik, kdy zastaví a vypne motor. Díky těmto pravidlům pak na řidiče nebude nahlíženo jako na někoho, kdo používá mobil za jízdy. Aplikace bude snímat video při jízdě průběžně, ale pokud řidič nestiskne tlačítko nahrávání, záznamy se automaticky po 30 sekundách smažou.

Prozatím bude aplikace dostupná zřejmě jen v Británii a my doufáme, že se dále nerozšíří. Souhlasíme, že je na bezpečnost provozu potřeba dohlížet, respektive se za volantem chovat zodpovědně, ale podobný způsob kontroly zavání zneužíváním a zřejmě přinese více škody než užitku. Rádi bychom se ale pletli.

Filip Melich
Diskuze (9)

Doporučujeme

Avatar - Mokrous
24. 3. 2023 10:24
Re: Hmmmmmmmmmm
Vlastně máš pravdu. Taky skvělý zákon. Měl jsem napsat držet a ne sahat.

Důležitější mi ale přijde toto:

"Co říká vyhláška (č. 341/2014 Sb.)

V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty (např. okrasné a upomínkové předměty), které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla nebo označení či zařízení povinně umisťovaných podle jiných právních předpisů jako například funkční elektronické zařízení pro úhradu mýtného nebo platný kupón prokazující uhrazení časového poplatku."
24. 3. 2023 09:56
Re: Hmmmmmmmmmm
Není zákaz sahat na mobil ale držet ho v ruce.
Avatar - pradeda777
23. 3. 2023 16:22
Re: Hmmmmmmmmmm
Hmmmm....a co fotomontáž? Co by na to řekl soudce????
Avatar - Mokrous
23. 3. 2023 15:02
Hmmmmmmmmmm
Takže za jízdy se na mobil sahat nesmí, ale když nestisknu nahrávání, tak se vymaže 30s cache...
Hmmmmmmmmm.
A pak ještě mobil umístit na vhodné místo, aby nebyl překážkou ve výhledu z vozu, což být nesmí a abych na něj dosáhl i když na něj sahat nesmím....
Hmmmmmmmmmm.

Přeji udavačům hodně zdaru v řešení drobných problémů s obsluhou...
23. 3. 2023 14:46
🤔....
To musel vymyslet vylízanec, který neřídí auto.
Jsem pro kontroly, ale ne pro obyčejné práskání.